Dekompresör nedir ve özellikleri


tornavida nedir?

Tornavidayı takmadan ilkin, tornavidanın kendisine hızlıca bir göz atmalısınız. Tornavida bir el yada elektrikli alettir ve vidaları hareket ettirmek ve sıkmak için kullanılır. Her düzgüsel tornavidanın bir sapı ve tornavidanın ucuna götürmüş olan bir şaftı vardır. Sap döndürülmeden ilkin uç vidanın başına yerleştirilmelidir ve mil çoğu zaman bükülmeye ve burulmaya dayanacak şekilde sertleştirilmiş çelikten yapılır. Tornavidanın ucu çoğu zaman aşınmaya karşı dayanıklı olması için sertleştirilir ve uç ile vida arasındaki görsel kontrastı çoğaltmak için koyu renkle kaplanır. Ek olarak tornavidanın ucu daha iyi kavrama için çıkıntılı bir şekle haizdir.Kulplar çoğu zaman ahşap, metal yada plastikten yapılır ve kesiti altıgen, kare yada ovaldir, bu da kavrama miktarını artırır ve aletin kaymasını önler. emek harcama esnasında.

Manuel tornavida nedir?

Yankee tornavida olarak da malum bir el tipi tornavida, hususi bir mekanizmaya haizdir ve doğrusal hareketi dönme hareketine dönüştürür. İşlevi mandallı kelepçeye benzer ve bıçak saat yönünde dönmesi için kola kilitlenir. Vidaları sıkmak için tornavida ağzı açılır ve saat yönünün tersine döndürülür ve vidayı gevşetmek için kol ters yönde kilitlenir. Kullanıcı kolu iş parçasına doğru iter, bu da çentikli sarmal kilitleme tırnağının iş milini ve değiştirilebilir bir zinciri döndürmesine niçin olur. Klips ayarlanabilir, böylece her tıklamayla sola yada sağa döndürülebilir. Bununla beraber düzgüsel bir tornavida şeklinde kullanılabilmesi için kilitlenebilir, sadece vida başı kayarsa gösterim ansızın özgür kalması iş parçasını çizecek yada zarar verecektir.

bir tornavida satın al

İtme-çekme tornavidalarının gelişimi minimum 1860 yılına kadar uzanır. North Brothers, tasarımını 11 Aralık 1923’te tescil ettirdi ve bu tornavida, Yankee tornavida hattında pazarlandı. “Yankee” adı başlangıçta North Brothers tarafınca üretilen tüm aletler için kullanılsa da, o zamandan beri bu ad sıkıştırmalı tornavidayla anlamdaş hale geldi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrasında Stanley, North Brothers’ı satın aldı. Stanley, ABD Birleşik Devletleri’nde ve peşinden Birleşik Krallık’ta Yankee tornavidaları üretmeye devam etti. Sonrasında, Schroeder adlı bir Alman alet üreticisi bu tasarımı Stanley’den satın aldı ve şimdi standart 0,65 santimetre’lik soket yada birleşik altıgen ile “Yankee” sıkıştırmalı tornavidalar üretiyor. Delme ipinin bu şekildeki oldukça yönlülüğü sebebiyle, basınçlı matkap yada Farsça matkap şeklinde bir basınçlı tornavida kullanabilirsiniz.

Niçin bir sıkıştırma tornavidası?

Bu tornavida ve serisi, emek vermesi için elektrik gerektirmeyen başlıca el aletleridir. 20’li, 30’lu ve 40’lı yılların antika tornavidaları bunu kanıtlıyor ve elbet bu aletlerin fiyatı çağdaş elektrikli el aletlerinden oldukça daha düşük.

Bu tornavida hakikaten oldukça yönlüdür: üstünde standart bir altıgen soket adaptörü kullanın ve her tür vidayı açıp kapatabilir. yalnız bu değil! Bir de altıgen zincir var! Bir adaptör ile altıgen sokete 1/4-inç lokma sürücüsü takabilirsiniz. Tüm fişler çalışıyor! Bu aracı satın almanızı ve alet kutunuzda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Tornavida tahrik mekanizması

Bir sıkıştırma tornavidasının mekanizması, aletin torku yalnızca bir yönde uygularken ters yönde serbestçe hareket etmesidir. Bu yüzden vidalar, tornavida zincirini vida başının içine ve dışına hareket ettirmeden kolayca açılıp kapatılabilir. Bu tip tornavidada doğrusal hareket dönme hareketine dönüşür.

Tornavida tamiri

Tornavidayı korumak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Güvenlik

Sıkıştırma tornavidaları yay yüklüdür. Parçanın çubuktan atlama riskini azaltmak için onlarla çalışırken güvenlik kurallarına uyun. Yağlama kimyasalları ile çalışırken havalandırma kafi olmalıdır. Ek olarak bu malzemeleri deriden, giysilerden ve zeminden uzak tutun. Kimyasalları kullanmadan ilkin, onlara ilişkin talimatları okuyun.

2. Malzemeler

3 mm ve 8 mm tornavida; tek kullanımlık eldiven, kağıt havlu, pamuklu peçete, gres/gres; temizleyici; Su ve sprey boya.

3. Parçaları açın

Tornavida kataloğumuzu ve onarım parçaları bölümümüzü takip edin.

4. Zinciri ve yayı ayırın

Sıkıştırmalı tornavida zincirini ayırmak için atlama telini aşağı doğru itin ve parçayı çıkarın. Tornavidanın öteki ucunda kavrama vidası, arkasında geri dönüş yayı bulunur. Lütfen bu tornavidanın Model 30 ve çeşitlerinin bir yaya haiz olmadığına dikkat edin. Vidayı çıkarmadan ilkin, mili özgür bırakmak ve yayı uzatmak için kilitleme halkasını döndürün. Arkasından 8 mm’lik bir tornavida kullanarak debriyaj vidasını çıkarın.

5. Kolu ayırın

Debriyaj vidasını çıkardıktan sonrasında kolu çıkarabilirsiniz. Ahşap sapı çerçeveden yavaşça çıkarın. Zor bir iş fakat başka seçeneğin yok ve bunu yapmak zorundasın. Tornavidanın tamire ihtiyacı yoksa ve siz yalnız temizlemek istiyorsanız, tutacağı çıkarmanız gerekmez.

6. Manşonu sökün

Vites değiştiricinin derhal altında minik bir vida vardır. 3 mm’lik bir tornavidayla çıkarın. Manşon vidasını sağa çevirin. Arkasından çalışıp çalışmadığını görmek için aşağı doğru itin. Manşon vidasını döndürmeden ilkin şanzımanı aşağı doğru itmeniz gerekir. Bunun için başka bir kişiden yardım alın. Şanzıman dönerken manşon vidasının altından geçmelidir.

Tornavidanın arkasına bakarsanız, bir çıkıntı ve bir yuva görmüş olacaksınız. Manşon cıvatasını döndürürseniz, o tırnak o deliğe kilitlenir. Şimdi onu yok edebilirsiniz. Anahtarı şanzıman tarafınca yukarıya doğru tuttuğunuzdan güvenilir olun; Şu sebeple manşon vidası çıkarıldığında şanzıman düşüyor.

7. İç parçaları sökün

İlk olarak, vites değiştiriciyi çıkarın ve köşeye yerleştirin. Arkasından mandal görevi gören klipsi çıkarın. Eski gresten dolayı bu parçaların öteki parçalara yapışması muhtemeldir. Bükülmüş bir ataçla kaldırmanız gerekebilir. Bir tek bu parçaların her birinin nerede bulunduğunun bilincinde olun, böylece onları hemen sonra aynı sıraya koyabilirsiniz. Artık kelepçelerin altındaki parçaları görebilirsiniz: tahrik ve germe somunları. Mili yukarı ve aşağı hareket ettirirseniz, bu parçalar zıt yönlerde döner.

8. Temizlik

Çıkmayan iç kısımları temizlemek için favori temizleyicinizi kullanın. Somunları döndürmek için mili hareket ettirin. Tornavidayı temizleyiciye batırdıktan sonrasında, temizleyiciyi çıkarmak için açılı tutun. Mil ek olarak aşağı bakmalıdır.

9. Yağlama tornavidası

Gerdirmek için birazcık gres yada yağlayıcı uygulayın ve somunları içeri itin ve her şeyi kaplamak için mili oynatın. Fazla yağı silin.

10. Tekrardan Montaj

Klipsleri yerine koyun. Muhafaza, karşılık gelen oluk ile monte edilmelidir. Yayı ve cıvataları yerine yerleştirin ve her şeyi paklayın.

11. Çizim (Opsiyonel)

Sprey boya için kafi havalandırması olan bir yerde çalışın. Dışarıda yapıyorsanız, rüzgara karşı durun.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir sıkıştırma tornavidası ile bir Yankee arasındaki fark nedir?

İkisi oldukça değişik değil, aslen Yankee bir tornavidanın başka bir adı.

dekompresör nedir?

Manuel tornavida hususi bir mekanizmaya haizdir ve doğrusal hareketi dönme hareketine dönüştürür. İşlevi mandallı kelepçeye benzer ve bıçak saat yönünde dönmesi için kola kilitlenir.Source bağlantı