Değişik çivi tabancası türleri, bunların iyi mi kullanılacağı ve güvenlik ipuçları hakkında her şey


Çivi çekici nedir ve iyi mi kullanılır?

Marangozluk ve inşaat atölyelerinde gereksinim duyulan en mühim aletlerden biridir. Üretim hattında çivi çakma makinesi kullanılması montaj hızını artırır; Fakat aynı şeyi yetenekli bir marangozun çekiçle yapması daha çok süre alır. Bu aleti kullanmak, işi tamamlama hızını mühim seviyede artırır. Çiviler, doğru kullanılırsa ağaç işleme için oldukça yararlı bir vasıta olacaktır ve tam tersi, doğru kullanılmadığında ise tam tersi olacaktır.

Onarılamaz hasara niçin olabilecek oldukça tehlikeli bir aygıt olacaktır. Öteki bir avantaj ise, aleti tek elle kullanabilme, marangozun öteki eliyle ahşabı yada kornişi tutmasına izin vermesidir.

Bu vasıta oldukça ince, pürüzsüz vidalara haizdir ve sert ahşap, yumuşak ahşap, kontrplak ve MDF şeklinde öteki ahşap ürünleri kolaylıkla keser. Çivinin ucu oldukça ufak ve narindir ve eserde birazcık törpüleme ile kolayca gizlenebilecek bir delik oluşturur. Bu aparat kornişte herhangi bir çatlak yada çatlama yapmaz ve yapıştırıcıya nazaran daha yüksek tutma gücüne haizdir.


Çivi çekiç çeşitleri

çivi çekici

Çivi çekiçleri iki genel kategoriye ayrılır: pnömatik ve şarj edilebilir.

Genel olarak, her tür çivi çakma çekici ahşap projelerde kullanıma uygundur. Makinenin gerekseme duyduğu hava, bir hava kompresörü tarafınca sağlanır ve uzun bir boru vasıtasıyla çivi çakma makinesine girer. Hava borudan pistona girer ve pistonun içindeki havanın basıncı yardımıyla vidayı ahşaba vurmak için ihtiyaç duyulan kuvvet sağlanır.

Şarj edilebilir cihazın emek verme şekli, hava tipine oldukça benzer, sadece bu cihazın bir hava kompresörü gerektirmemesi ve pistonu hareket ettirmek için ihtiyaç duyulan hava basıncını değiştirilebilir bir kasadan sağlaması farkı vardır. Aygıt içindeki kasa ve pil kombinasyonu, vidayı gevşetmek için ihtiyaç duyulan gücü sağlar ve hava kompresörü gerektirmediği için tüm ayarlarda kolaylıkla kullanılabilir. Pilden dolayı şarjlı çivi çakma makinesinin ağırlığı pnömatik çivi çakma makinesinden daha ağırdır.

Şarjlı tipe nazaran pnömatik çivi çakma makinesi oldukça daha hızlıdır sadece hava kompresörüne gerekseme duyduğu için kullanımını sınırlar. Unutulmamalıdır ki, cihaza istenilen havayı sağlamak için hava kompresörünün boyutunun kesinlikle dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir husustur. Şarj edilebilir çivi çekici bir tek birkaç saniye içinde kullanıma hazır hale getirilebilir ve her yerde kullanılabilir ve havalı makine sınırlaması yoktur, sadece mermi hazırlamanın maliyeti oldukça daha yüksek olabilir.

Fiyat açısından pnömatik çekiçler, şarj edilebilir olanlardan daha pahalıdır; Bu sebeple hortum ve kompresör şeklinde başka araçlara da ihtiyacınız olacak. Şarj edilebilir bir çivi çakma makinesinde bu maliyetlerin olmadığı doğrudur; Sadece, kullanılmış teneke kutunuzun havası bittiğinde, değiştirilebilir bir kutu hazır bulundurmalısınız.

vida türleri

çivi çekici

Bir çivi çakma makinesi ile çalışırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan biri de doğru çivi seçimidir. Bazı tırnak markaları ürünle beraber bir set çivi sunmaktadır (ortalama 100 tane, sadece ürün çeşidine nazaran bu sayı değişebilmektedir). Bir çivi çakma makinesinde kullanılan çivi tipi değişmiş olur. Bazı çivi çakma makinelerinde, tırnak şeridi isminde olan eğe şeklinde bir şaft bulunur. Cihazın tipine nazaran tarak magazinleri yada tırnak bandı kullanabilirsiniz.

Bir çok donanım 15-18 gauge vida kullanır ve düz yada açılıdır. (Bu, çakma makinesinin alt kısmında bulunan çakma makinesi deposunun, çakma yönüne dik yada 20 derecelik bir açıda konumlandırıldığı anlamına gelir.)

Tercih tartışmasının haricinde kullanılan çivinin türü de oldukça önemlidir. Bazı marangozlar yuvarlak olmayan, ay şeklinde bir baş çivi kullanırlar. Tırnak ucunun ay şekli jurnalde daha çok çivinin bir araya getirilmesine olanak sağlar sadece bu tip çivilerin bazı yapılarda kullanılması yasaktır. Bu tür çiviyi seçmeden ilkin kaide ve gereksinimlerin bilincinde olun.

Bir nailer iyi mi kullanılır

Bir çivi çakma makinesiyle çalışın

Bir çivi çakma makinesinin, direkt çivi çakma makinesinin çıkmış olduğu ucuna oturan büyük bir silindiri vardır. İlk olarak, çivi çakma makinesinin ucunu ahşabın derhal önünde tutmanız ve arkasından çiviyi ahşaba çakmanız gerekir.

Kimi zaman çivinin süpürgelik arkasındaki ahşaba yetişmesi için açılı bir çivi çakma makinesi kullanmakta fayda vardır. Bu yüzden, herhangi bir şey yapmadan ilkin doğru açıyı belirlemelisiniz; Arkasından aleti yüzeye hafifçe bastırın, güvenlik burnuna bastırın ve tetiği çekin.

Bunun için merdaneyi ve çivilerin ucunu çiviyi çakmak istediğiniz yöne ve yere yerleştirin ve aktüatörü bastırmadan ilkin çivileri istenilen noktaya sabitleyin. Çivi çakma makinesi, tırnağı 3 mm hareket ettirerek, tırnağın başı hafifçe ahşaba bastırılır. Bu cihazla çalışırken karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri de vidanın ahşaba girme derinliğidir. Çivi ahşaba tam olarak çakılmamışsa, bunu bir çekiçle yapabilirsiniz. Sadece bu, işin hızını ve verimliliğini azaltan ek bir iştir. Çivinin ahşaba çakılması ihtiyaç duyulan derinlik ayarlanabilir, bunun için bir profesyonele danışmak yada talimatları okumak yeterlidir.

Çivi tabancasını ateşlemenin yolları

Bir çivi çakma makinesiyle çalışın

Çivi tabancasının emek verme prensibi aynı olmasına ve deposu yanıcı gaz olmasına karşın tetiğe ve sürgüye nazaran denetim edilebilir ve tabancanın atış şekline nazaran iki kategoriye ayrılır. Bazı cihazlarda, darbeler art arda ateşlenir (ateşleme tetiği). Bu şekilde çalışmanın hızı oldukça daha yüksek olsa da birçok risk içermektedir.

Başka bir tipte, daha güvenli tetik (tek ateşleme tetik) kullanır. Bu yöntemde her bir çiviyi ateşlemek için tırnakların ucunu tahtaya bastırıp tetiği çekmeniz gerekiyor fakat önceki yöntemde tetiğe basarak çiviler tahtaya doğru fırlatılıyor.

Çivilerin süratli bir halde içeri atılmasıyla iş daha süratli yapılsa da, bir çivi çakma makinesiyle işleri daha iyi denetim edebilir ve çivileri tam doğru yere çakabilirsiniz.

  • Çivi çakma makinesiyle yeterince edinim kazanana kadar bir çakma makinesi kullanmak en iyisidir.

bronzlaşma şekilleri

çivi çekici

Genel olarak tırnak kullanmanın iki yolu vardır: düz tırnaklar ve küt tırnaklar.

Düz tırnaklar neredeyse hepimizin kullandığı yöntemdir. Bu yöntemde ahşabın yüzeyine dik olarak bir vida çakılır ve vida birinci ahşabın içinden öteki ahşaba girerek iki iş parçasını birbirine sıkıca bağlar. Bu, aleti kullanmanın en kolay ve en yaygın yoludur ve bu mevzuda ustalaşmış olmanız gerekir.

Bazı durumlarda çiviler tahta üstünde dikey olarak kullanılamaz yada çivi ahşaba belirli bir açıyla sokulmalıdır, bu durumda başsız çivi kullanırız. Bu yöntemde emek verme adımları eskisi ile aynıdır; Kısaca çivileri ahşabın üstünde olmasını istediğiniz yönde belirli bir açıyla yerleştirmelisiniz. çivi kafasına basın ve tetiği çekin; Sadece tahtanın çatlamaması yada çivinin öteki taraftan çıkmaması için çiviyi belirli bir açıyla çakmak oldukça ergonomik gerektirir.

Güvenlik ipuçları çivi çakma makinesi kullanmak

çivi çekici

Tüm elektrikli aletlerde olduğu şeklinde, bir çivi çakma makinesiyle çalışırken, koruyucu gözlük, kulak tıkaçları (çakma makinesinin sesi devasa yükseklikte) ve koruyucu eldivenler içeren güvenlik ekipmanı kullanmalısınız.

Hava çekicinin, tetik çekilmeden ilkin bastırılması ihtiyaç duyulan bir güvenlik burnu vardır. Çivi çakma makinelerinin çoğunda, ahşabın yada panellerin hasar görmesini önlemek için çakma makinesinin başının üstüne yerleştirilebilen, darbeye dayanıklı plastik bir kafa bulunur.

Bazı kişiler bu cihazın güvenlik özelliklerini işlerinin önünde bir engel olarak görmektedir sadece bunların hepsinin uymanız ihtiyaç duyulan güvenlik gereklilikleri bulunduğunu bilmelisiniz. Mesela, bir çivi çekicinin hızını çoğaltmak için ucu zorla çıkarılır. Bu asla güvenli değildir ve çiviler vücuda girip ciddi yaralanmalara niçin olabilir.

Ek olarak, bazı kullanıcılar bir eliyle çivi çakma makinesinin ucunu çekerken öteki eliyle özgür bırakır. Bu işlem doğru olmadığı şeklinde tırnakların ters gitmesine ve tırnakların istediğiniz noktada durmamasına niçin olabilir.

Kimi zaman yanlış çivilemeden dolayı takılıp kalıyor. Çivilerin başlarını süratli ve kolay bir halde açmanın bir yolu olan çivi türleri vardır ve bu sayede içine sıkışmış herhangi bir çiviyi çıkarabilirsiniz. Neredeyse tüm perçinlerin kafasını kolayca açacak bir mandalı vardır; Sadece mandalı açmadan ilkin, aleti kompresörden ayırdığınızdan yada pilini çıkardığınızdan güvenilir olun. Çivi çekicinin bakımı uygun şekilde yapılırsa ve kullanılırsa yüzde 1’den daha azı bu problemi yaşar; Sadece bu şeklinde durumlarda düzeltmek için tırnak rehberimizi okuyabilirsiniz.Source bağlantı