Dartlab ağacı ve mekanizması ile ağaç işleme hakkında bilmenizde fayda olacak mühim noktalar


dartalp ağacı

Açık alana yerleştirilecek ahşap projeleri için doğru ahşabın seçilmesi bilhassa önemlidir; Şundan dolayı bu ahşabın hava değişikliklerine ve neme karşı dayanıklı olması gerekir. Dış mekan ağaç işleme projeleri için birçok değişik ahşap türü vardır ve bunlardan bazıları fazlaca pahalıdır. Mesela tik ağacından bahsedebiliriz. Bu ağacın iki değişik türü var, bunlardan biri yanlış kullanım sebebiyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Tectona.

Dartlab Ağacı uygun bir alternatiftir

Dartalabe ağacı, Louisiana eyaletinin bir sembolüdür ve neme karşı yüksek direnci sebebiyle dış mekan ağaç işleme projelerinde kullanıma uygundur. Bu ağaç çoğunlukla bataklık alanlarda yada dere kıyılarında yetişir. Dartlab ağacının yüksekliği 130 metreye ulaşır ve çapı 1,60 ila 2 metre içinde değişmiş olur. Bir Dartlab ağacının rutubet direncinin o denli yüksek bulunduğunu bilmek ilginçtir ki, uzun süre suda kalmış kesilmiş Dartlab gövdeleri ile yeni kesilmiş ağaçlar içinde hiçbir fark yoktur.

Dartlab ağacının doğasında bulunan ve yüksek direnci sebebiyle, bu ahşap yüzyıllardır tekne ve vapur yapımında kullanılmaktadır sadece bu, bu ahşabın yalnız dış mekan marangozluk projeleri için uygun olduğu anlamına gelmez, bununla beraber mobilyalarda da kullanılır. sanayi.

Sert ahşap efektli pürüzsüz ahşap

Dartlab ahşabının görünümü sert ağaca fazlaca benzese de bu ağacın ahşabı yumuşak ağaç olarak sınıflandırılır. Taze kesilmiş Dartlap ahşabı sekoya şeklinde görünür. Dartlap ağacının rengi açık kahverengi, kimi zaman kırmızımsıdır. Çam ağacının dokusunun pürüzsüz ve düz olması, dayanıklılığını ve stabilitesini arttırır, bundan dolayı mobilya sektöründe kullanıma uygundur.

Evet

Marangozluk yaparken keskin aletler ve sabır kullanın

Dartlab ile marangozluk, meşe ile çalışmaya benzer ve aynı oranda sabır ve keskin aletlerin kullanılmasını gerektirir. Dertlab ahşabı üstünde çapak yada rende ile çalışıyorsanız, derin yüklemenin ahşabın dokusuna zarar vereceğini bilmelisiniz, bundan dolayı birkaç adımda ve bir seferde birkaç milimetre yükleme yapmak en iyisidir.

Dartlab ahşabı ile çalışırken bıçakların ve kesme aletinin daha erken yavaşlayacağına dikkat edin, bundan dolayı ahşabın yanmasını önlemek için gerekirse keskinleştirmelisiniz.

Ahşap derzler için uygun

Bu ahşap ile çalışırken Dartlab ahşabının orta renginin çevresine nazaran birazcık daha koyu olmasına ve çalışırken fark edebileceğiniz hoş olmayan bir kokusu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ahşabın zımparalama kabiliyeti iyidir, sadece ahşabın dokusu birazcık yağlı olabilir, bu da zımpara tahtasının yapışmasına niçin olabilir, sadece doğru zımpara tahtasını, kaba zımpara tahtasını ve son olarak ince zımpara tahtasını kullanırsanız, netice fazlaca muhteşem Olacak. Dartlab ahşabı sert ahşaba fazlaca benzer, bundan dolayı ahşap derzler için fazlaca uygundur.

Ahşabı bitirmek ve boyamak için Dartalb

Dartlab ahşabı cilalamanın ve boyamanın değişik yolları vardır. Bu ahşap dış mekan kullanımı için ideal olsa da, bunun için uygun bir kaplama kullanmak en iyisidir. Bu ahşabın renklendirilebilirliği yüksektir, bu da dayanıklılığına katkıda bulunur. Ek olarak ahşabı boyamak istemezseniz vernik yada poliüretan ile bitirebilirsiniz. Ek olarak Dartlab ahşabının hoş olmayan kokusu boyamadan sonrasında kaybolur.Source bağlantı