Corona virüsünün yayılmasını önlemek ve sınırlamak için maske çeşitleri ve kullanımları


Her gün yeni korona virüslerin yayılması ve bunlarla baş etme yolları hakkında yeni bilgiler yayınlanıyor. Kendinizi koronavirüsten korumanın en iyi yolu, ellerinizi tertipli olarak sabun ve su ile yıkamak ve toplumsal mesafeyi korumaktır. Toplumsal mesafeye uyulmadığı durumlarda maske kullanımı Coronavirüs’ün yayılmasıyla mücadelede en iyi yöntem.

Corona virüsünden korunmak için maske kullanmak lüzumlu mi?

Evet, halka açık yerlerdeyseniz ve insanlarla temas halindeyseniz uygun bir maske takmalısınız.

Doğru kullanım yöntemi

Seçeceğiniz maske, burun köprüsünden çene altına kadar yüzü kapatmalı ve hafifçe gevşek fakat gene de yüz üstünde olmalıdır. Ek olarak konuşurken dokunduğunuz yada çıkardığınız yüzü kaşındırmamalı; Bu sebeple dokunarak Corona virüsüne yakalanma riski yüksek.

Maske Corona virüsünün yayılmasını engeller mi?

Maske, Covid-19 virüsünün yayılmasını engeller. Bu yüzden onu kullanmak daima daha iyidir; Bu sebeple hiçbir semptom göstermeden korona olabilirsin. Sizde korona var ise, yayılma ve başkalarına bulaştırma olasılığını azaltır ve tam tersi, sağlıklıysanız sizi bu virüsle enfeksiyondan korur.

Değişik maske türleri ve ilgili kullanımları

Genel halk için maskeler

Araştırmalar, koronavirüs bulaşmış birçok kişinin semptom geliştirmediğini, bundan dolayı virüsün bir kişiye hastalık teşhisi konmadan ilkin yayıldığını göstermiştir. Bu virüs başkalarıyla temas, konuşma, öksürme ve hapşırma kanalıyla bulaşır. Halka açık yerlerde maske takılması şiddetle tavsiye edilir. Bilhassa market ve toplu taşıma şeklinde toplumsal mesafenin mümkün olmadığı yerlerde.

Risk altındakiler şunları ihtiva eder: 65 yaş üstü kişiler, kalp hastalığı, kanser, diyabet, obez kişiler ve akciğer ve bağışıklık sistemi sorunları olanlar.

COVID-19 hastaları ve bakıcıları için maskeler

COVID-19 hastaları, başkalarıyla temasa girerken kumaş yada cerrahi maske takmalıdır. Hasta maske kullanamayacak durumda ise bakıcısı yada hemşiresi kullanmalıdır. Hastanede tedavi gören hastalar, hastanenin ilke ve kurallarına uymak zorundadır.

Tıbbi personel için maskeler ve öteki koruyucu ekipmanlar

maske satın al

COVID-19 hastalarına bakan sıhhat çalışanı: COVID-19 hastalarıyla direkt temas halinde olan tüm kişiler N95 şeklinde bir tıbbi maske kullanmalıdır. N95 yüzü iyi kapatır ve havayı filtreleyerek kişiyi solunum damlacıklarından korur. Sıhhat ekibinin maskeye ek olarak gözleri, burnu ve ağzı solunum damlacıklarından korumak için siperlik kullanımı gerekiyor.

COVID-19 hastalarıyla direkt temas halinde olmayan sıhhat çalışanı: COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek için çeşitli malzemelerden yapılmış bez ve cerrahi maskeler kullanılmaktadır.

Covid-19 virüsü, grip ve öteki solunum yolu virüsleri şeklinde solunum damlacıkları kanalıyla bulaşır ve cerrahi maskeler kişiyi solunum damlacıklarının yayılmasından korur.

maske türleri

maske satın al

Ustalaşmış tıbbi maske

N95, bir kişiyi havadaki ince parçacıklardan korur ve sıhhat çalışanı yüzlerine uyan bir maske kullanmalıdır. Bu maskeler öteki türlere bakılırsa daha azca üretilir ve çoğu zaman sıhhat çalışanı tarafınca kullanılır.

ameliyat maskesi

Bu maskeler hafifçe gevşektir ve ağız ve burnu kapatmak için kullanılır.

Cerrahi maske Corona virüsüne karşı korur mu?

Cerrahi maskelerin yüzü emmediği doğrudur sadece kişiyi havada asılı duran büyük solunum damlacıklarından korur. Bu maskeler ilk olarak solunum damlacıklarının kullanıcıda yayılmasını engeller. Cerrahi maskeler yıkanabilir değildir.

Bez yada kağıt maske

Bez maske Corona virüsünün yayılmasını azaltır ve başkalarına bulaşmasını engeller.

Kendi maskemizi deneyebilir miyiz?

maske satın al

Bazı maskeler, günlük olarak yıkanabilen tuval üstüne dikilir. Bunun için doğru kumaşı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Yoğun dokulu kalınca keten kumaş
  • Elastik kumaşlar uygun değildir
  • Kumaşı çekin. Gözenekler ne kadar ufak olursa, solunum damlacıklarının emiliminden o denli korunurlar.
  • Genel olarak kullanıldığında nefes alma problemi yaratmayan kumaşları tercih edin.

Maske alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar nedir?

Minimum iki kat bez içeren maskeler kullanın. Maske burun ve ağzı boşluk bırakmadan kapatmalı ve yüze sabitlenebilen kulak klipsleri yada düğümleri olmalıdır. Gözlük kullanıyorsanız maske alırken burnun köprü kısmının eğilme özelliğine haiz olmasına ve gözlüğü engellememesine dikkat etmelisiniz.Source bağlantı