Cıvata Karşılaştırması | Onların arasındaki fark ne?


Cıvata ve saplama karşılaştırması

Vida ve cıvata arasındaki fark nedir? Bu her insanın haiz olabileceği en yaygın sorulardan biridir. Hangi uygulamalarda vida, hangi uygulamalarda çivi kullanmalıyız? Bu probleminin cevabı kolay değil, sadece temel kuram ve karşılaştırma kolay. Mukavemeti korumak için cıvatalar, kesme mukavemeti için çiviler kullanılır. Fakat bu ne anlama geliyor? Kuvvetleri birbirinden iyi mi ayırt ederiz? Çiviler ve vidalar arasındaki farklar hakkında daha çok informasyon edinmek için bizimle kalınca.

şımartmak

Cıvatalar, tahriki pençe bölümünde bulunan ve dişi beden bölümünden dışarı çıkan bağlantı elemanlarıdır. Bir çok durumda, vidalar için evvelinde bir delik açılmalıdır. Vida dişlerinin kendileri, uygun şekilde derecelendirilen malzemenin kesme kuvvetine haizdir. Örneğimiz için spiral döşemeyi denetim edeceğiz. Bu vidalar, iki tahta levhayı sıkıca bir arada tutmak için tasarlanmıştır.

çiviler

çiviler

Perçinler, düz başlı ve keskin uçlu bağlantı elemanlarıdır. Malzemeyi bir arada tutmak için çiviler çakılır. Vidalara kıyasla kurulumu daha süratli ve daha ucuzdur. Bu durumda örnek ve karşılaştırma için düz saplı bir vida kullanıyoruz.

Çivi ve vidaları karşılaştırmak için birkaç faktöre dikkat etmelisiniz. Bağlantı kuvveti yada bakım kolaylığı ile konektörlerin kesme mukavemeti en mühim faktörlerdir. Bu kuvvetleri denetlemek için bazı kolay diyagramlar kullanılabilir. Okların plakalara tesir eden kuvvetler bulunduğunu varsayalım.

Bu örnekteki eklem kuvveti, eklemi ahşabın içinde tutma kabiliyeti anlamına gelir. Bir vida kullanıldığında, dişleri etraflarındaki malzemeye batar. Bundan dolayı vidayı parçalardan ayırmak zor olsa gerek; Şu sebeple onu ahşaba dönüştürmek ve çıkarmak zor bir iştir. Problemi daha iyi idrak etmek için merdivenin altından vidalarla tutturulmuş bir sini ve tahta bir tahta örneği alalım. Bu tahta, vidalar gevşemeden oldukca fazla ağırlığı kaldırabilir. Şimdi çivi kullanılırsa çivi aynı ağırlığı taşıyamaz ve gevşer.

Kesme mukavemeti, bağlantı elemanının her iki taraftan da dayanabileceği kuvvet miktarıdır. Çivi vidadan daha esnektir. Şu demek oluyor ki, çivinin kenarlarına kuvvet uygulandığında, çivi basıncı almak için hafifçe bükülecektir. Aksine, spiral oldukca azca kesme kuvvetine haizdir. Bir vida büküldüğünde, düzeltmeye çalışırsanız kırılır.

Çiviler ve vidalar arasındaki temel fark nedir?

Perçin ve vidalar benzerlikler taşısa ve standart ya da hususi olarak üretilse de kesinlikle aynı şey değildir. Hakkaten de vidaların çekme mukavemeti daha yüksektir, sadece çivilerin harekete karşı direnci daha fazladır. Şunu göz önünde bulundurun: Bir çivi çakıp bir kalasın yarısına kadar vidalarsanız, vidanın tahtadan vidadan daha sert çıktığını farkına varacaksınız. Öte taraftan, her ikisine de çekiçle vurursanız, çivi hafifçe bükülebilir, sadece çivi kırılır.

Vidalamak mı yoksa çivilemek mi daha iyi? Hangisini seçmeliyiz?

Bu probleminin cevabı istenilen uygulamaya bağlıdır. Kuvvetin bölüme dik olduğu uygulamalarda vida en iyisidir, sadece kuvvet bölüme yanal olarak uygulanırsa çivi daha iyi bir seçimdir.

Şimdi gerçek dünyadaki dekorasyon senaryosuna geri dönme zamanı. Rüzgarın döşeme zeminine uyguladığı kuvvetler, bilhassa fırtınalar esnasında, yıkım olabilir. Netice olarak, kasırga desteklerini kurarken bu tarz şeyleri sabitlemek için çiviler kullanılmalıdır; Şu sebeple gelen kuvvetler çivileri kırar ve yok eder, sadece yüzeyin altından ortaya çıkan aynı kuvvetler üstünde yürüdükleri levhaların altına bastırır ve bu tazyik direkt iletkenlerin ana kısmına uygulanır. Bu bölümde bağlantı mukavemeti daha yüksek olmalı bu yüzden vida kullanılmalıdır.

alenen

Her konnektörün avantajları ve dezavantajları vardır ve bilgili olarak ve uygulama koşullarına uygun olarak seçilmelidir. Doğal bu yasanın da bir notu var. Halka saplı çiviler, daha çok tutuşa haiz olan ve kuvvetli bir yapışkanla çıkma olasılığı daha düşük olan bir çivi türüdür. Sadece teoride yanıt kolay. Daha çok bağlantı gücü ve bakım kolaylığı arıyorsanız, vidaları kullanın. Kesme mukavemetini çoğaltmak için çivi kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

döşeme nedir?

Çatı, bir evin dış alanına tasarlanmış ve inşa edilmiş ve çoğu zaman eve bağlı düz bir yüzeydir. Genel olarak ahşap araç-gereç ile meydana getirilen mekan döşemeye deck denir.

Çiviler ve vidalar arasındaki fark nedir?

Perçin ve vidalar benzerlikler taşısa ve standart ya da hususi olarak üretilse de kesinlikle aynı şey değildir. Hakkaten de vidaların çekme mukavemeti daha yüksektir, sadece çivilerin harekete karşı direnci daha fazladır. Şunu göz önünde bulundurun: Bir çivi çakıp bir kalasın yarısına kadar vidalarsanız, vidanın tahtadan vidadan daha sert çıktığını farkına varacaksınız. Öte taraftan, her ikisine de çekiçle vurursanız, çivi hafifçe bükülebilir, sadece çivi kırılır.Source bağlantı