Çin düğümü nedir ve çeşitleri [آموزش هنر گره چینی]


Çoğumuz zamanı bölgelere gidip İran mimarisini gördüğümüzde ilkin çinileri, denizlikleri seyrederken kayboluruz; Çoğu zaman bir çok insan bu sanatla ilk karşılaştığında düzenlemesine fanatik kalır, kiremit ve ahşap çerçeve yapımında bu güzel motiflere Çin kanatları denir.

Çin Düğüm Sanatı Zamanı

Çin düğümü, İslam’ın ilk zamanlarından beri İran’da popüler olan kırılgan bir sanattır.İran’da Çin düğümünün zamanı hakkında maalesef detaylı informasyon yoktur. Araştırmalar, bu sanatın ilk kez H. 6. ve 8. yüzyıllarda Mısır ve Suriye’de yaygınlaştığını ve arkasından İran’a ulaştığını göstermektedir. Araştırmacılar, bu sanatın ilk kez Abbasi halifeleri döneminde kullanıldığına inanıyor. Araştırmalar, bu sanatın ana kaynağının İsfahan şehri bulunduğunu gösteriyor.

Bu sanatın İran mimarisindeki tarihini inceleyerek Selçuklu ve Safevi dönemlerine geliyoruz. Safevi döneminden itibaren manto olarak malum kafes işçiliğine vitrayın dahil edilmesi yaygınlaştı. Safevi döneminden sonrasında ve bilhassa Kaçar döneminde, başörtüsü sanatı dışındaki ahşap sanatlar, teknik olarak gelişmekle kalmamış, hem de düşüş eğilimine girmiştir.

Son 100 yıldaki yapıları incelediğimizde ahşap dikmelerde, sürme pencere ve ince pencere yapımında dikiş, oyma vb. çeşitli sanat eserleri ile ahşap ve ahşap ürünlerin etkili araç-gereç olarak kullanıldığı sonucuna varabiliriz. O zamanlar bu kafes sanatı minberlerde, kutsal yerlerin kapılarında, türbelerde, evlerin pencerelerinde, saraylarda, çitlerde kullanılıyordu.

Çin düğümlerinin İran’daki meşhur örnekleri İsfahan, Kaşan, Yezd ve öteki antik kentlerde görülebilir. Mesela Erbain Setun Sarayı, Vahsht Behesht ve Alam Evi, Şeyh İslam Evi, İsfahan’daki Sukeyas Evi, Tabatabaei Evi, Abbasi Evi, Kaşan’daki Borujerdi Evi benzer biçimde zamanı evleri ve daha birçok zamanı yeri sayabiliriz.

Yeni yapılarda demir ve alüminyum kapı ve pencerelerin yaygınlaşması ile beraber ahşap işçiliği ve Çin dikiş sanatı kapı ve pencereler unutulmaya yüz tutmuştur. Bin senelik bu sanatın unutulmaması için bu sanatı tekrardan kullanmak gerekiyor.

Çin düğümü

Çin düğümü nedir?

Çin düğümünün çoğu zaman aynı anlama gelen değişik tanımları vardır ve yalnız literatürleri farklılık gösterir; İşte bu tanımlardan bazıları:

Teknik olarak, bir Çin düğümü, seviye, düzenleme, kıvrımlar ve uyumlu şekillerle düzenlenmiş bir grup geometrik şekli ifade eder; Başka bir tanımda Çin düğümü, düz çizgiler kullanılarak oluşturulmuş karmaşık, dengeli ve çekici geometrik şekillerin uyumlu bir birleşimidir.

tavsiye: Çin düğümleri, alat ve laqat isminde olan aynı büyüklükteki ahşap ve vitray parçalarının birleştirilmesiyle oluşturulur.

Çin düğümünün bileşenleri

kamış

Bir düğümdeki iş birimine vekil denir. Kelimede vasıta, bir tesir elde etmek için özne ile nesne içinde bir ara vasıta anlamına gelir. Aslına bakarsak penis, skrotumun çevresinde bir sınır çizgisi benzer biçimde görünür. Sınır çizgileri değişik düğümlerde farklıdır.

An

Çin düğümlerinde, düğüm şekilleri mandal olarak adlandırılır. Düz çizgiler kümesi, tertipli bir tabana dayalı olarak geometrik şekiller halinde oluşturulur ve bir çerçeve yada alanla sınırlanır. Kap ahşap, cam yada başka herhangi bir malzemeden yapılabilir.

Çin düğümü türleri

Yedi tür Çin düğümü vardır:

 1. küt düğüm
 2. bağlayan
 3. gevşek düğüm
 4. Süratli ve gevşek düğüm
 5. Yavaş ve gevşek düğüm
 6. Bailey düğümü
 7. Droodgari düğümü

Bu düğümlerin her biri, değişik alanlarda değişik temellere haiz çeşitli vasıta türlerinin tertipli yan yana gelmesinden oluşan birçok tasarım ve alan ihtiva eder.

Çin düğümü

Çin düğümü yapmak için lüzumlu araçlar

 • Elektrikli testere, el testeresi, darbeli testere vb. testere çeşitleri
 • Köpük rende, el rendesi, çapraz rende vb. benzer biçimde rende çeşitleri.
 • El kelepçesi ve masa kelepçesi benzer biçimde kelepçe türleri
 • Keskin cetvel, 90 aşama cetvel, açık cetvel vb. benzer biçimde her türlü cetvel.
 • Disk zımparalar, titreşimli zımparalar, döner zımparalar vb.
 • Her türlü matkap, eğe, çekiç vb.

Çin düğümü yapmak için en iyi ağaç türleri

Tüm marangoz ustaları, Çin düğümü yapmak için kullanabilecekleri en iyi ahşabın çınar ağacı olduğu mevzusunda hemfikirdir ve her neyse ki bu ağacın anavatanı İran’dır. Bu ağacın ahşabı oldukça sağlam ve dayanıklı bir dokuya haizdir. Çin kolyeleri yapmak için muz ağacının yanı sıra portakal ağacı, armut ağacı, ceviz ağacı, kayın ağacı vb.

Çin düğümü

Çin düğümü üretim aşamaları

Çin düğümü üretmek için ilk olarak istenilen düğümü tasarlamak ve işin boyutuna bakılırsa çizmek gerekir. Bir sonraki adımda, düğümün lüzumlu kısımlarından bir desen yada şablon çizin ve lüzumlu boyutta bir çerçeve yada imalathane yapın. Daha ilkin de söylediğimiz benzer biçimde, düğümler dil şeklinde bir arada tutulan ve güzel desenler oluşturan minik ahşap bağlantılardır.

Çin düğüm sanatında parçaları birleştirmek için çivi ya da yapıştırıcı kullanılmaz, yalnız zıvana ve zımba yardımıyla çizilen parçaları törpüleriz. Bu düğümler ne kadar ince olursa, sanatla alakalı değerleri de o denli yüksek olur.

Düğüm deseni oluşturmak için ahşap, çizilen şeridin genişliğinde kesilir ve hem de hazırlanan şablonlardan geçiş ağacı (işte tekrarlanan kısımlar) hazırlanmış olur. Ondan sonra bir şerit testere kullanarak ahşap üstündeki derzlerin köşelerini keserler ve bir alet rendesi kullanarak aletleri levhalara uygularlar. Ondan sonra her bir çubuğun iki ucu kasıktan ve dilden (yada ustanın isteyebileceği başka bir bağlantı türünden) yapılır ve son olarak düğüm atma işi ve eklemlerin birbirine geçmesi yapılır ve lekeli kesim yapılır. cam bitti.

Umarız yukarıdaki makaleyi okuyarak Çin düğümü hakkında yararlı bilgiler edinmişsinizdir. Daha çok Çince düğüm talimatına ihtiyacınız var ise yada bu alanda emek verme deneyiminiz var ise, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.Source bağlantı