Ceviz niçin değerlidir? | Ceviz ağacı türleri ve kullanımları hakkında informasyon edinin.


Ahşap, insanoğlunun çeşitli aletlerin imalatında kullandığı en mühim malzemelerden biridir ve halen inşaatta kullanılan en mühim malzemelerden biridir. Ahşap, benzersiz özellikleri yardımıyla daima dekorasyonun en mühim unsurlarından biri olmuştur; Benzeri olmayan güzelliği, çeşitli desenleri, ortama ısı hissi vermesi, nispeten yüksek dayanıklılığı vb. özellikleri ahşabı popüler bir araç-gereç haline getirmiştir.

Fanatikleri oldukca olan ağaç türlerinden biri de cevizdir. Ceviz, yüksek mukavemeti ve direnci sebebiyle marangozlukta yaygın olarak kullanılan sert, yoğun, koyu renkli ince taneli bir ağaçtır. Bu ahşap oldukca pürüzsüzdür ve zımparalandıktan sonrasında cilalanır ve güzel dokusu görülebilir.

Ceviz ağacının boyu çoğu zaman 24 ila 35 metre, çapı bir buçuk ila iki metre, yoğunluğu ise 640 kilo/m3 civarındadır.

Ceviz ağacı kayıngiller familyasına aittir ve en oldukca Japonya, Çin, ABD ve Fransa’da yetişir sadece en popüler ceviz ağacı türlerinden biri İran’da yetişir. İran cevizi ağacı ilkin İran’a, peşinden Orta Doğu, Yunanistan, Roma, İngiltere ve ABD’ya getirilmiştir.

Ceviz ağacı ılıman iklimlerde iyi bir dağılıma haizdir. İran Ceviz ağacı, İran’ın şimal bölgelerinde, Muğan, Dergaz, Fars, Urmiye ve Hamedan’da iyi yetişir.

Tüm ceviz renkleri

Pek oldukca insan cevizin bitter çikolata yada kahverengi bulunduğunu düşünür, sadece Şimal ABD’ya özgü tek renk koyu kahverengidir. Öteki ceviz türleri açık kahverengi, morumsu kahverengi, kırmızımsı kahverengi ve gri renklerde mevcuttur. Ceviz ağacının dış tabakası daha açık renkli ahşap üretmek için, orta tabakaları ise daha ağır, daha koyu renkli ahşap üretmek için kullanılır.

Hindistan’da 12’den fazla ceviz ağacı türü vardır, İngiliz cevizi, siyah ve beyaz ahşap, mobilya yapımı benzer biçimde çeşitli kullanımlar için en iyi olarak kabul edilir.

Yaşlandıkça koyulaşan kiraz, meşe ve akçaağaçtan değişik olarak ceviz zaman içinde daha açık hale gelir, sadece iyi haber şu ki, bu süreç tekrardan cilalama ve doğru cilalama yağı kullanılarak büyük seviyede denetim edilebilir ve bal rengi ahşaba güzel bir görünüm verir.

ceviz

Ceviz ağacının renk değiştirmesinin sebebi

Çeşitli sebepler ahşabın rengini değiştirebilir, bunlardan en önemlisi güneş ışığına maruz kalmaktır. Ek olarak, bazı ahşap üreticileri ahşabı kurutmak için buğu kullanır, bu da ahşabın grileşmesine niçin olur.

Brusen yada rulo, ceviz ağacı söz mevzusu olduğunda benzersiz bir güzellik ve oldukca güzel bir desen oluşturan ve ağaç işleme endüstrisinde oldukca kıymetli olan büyük ve ufak düğümler yada yumrulardır. Brusen, ağaçta gelişme ile oluşur ve hafifçe kabarıktır ve siğile benzer. Brusen’in kıvrımı yada düğümü, gelişme hücrelerinin anormal bölünmesinden oluşur.

Ceviz dokusundaki Brusen deseni yuvarlak, sağlam bir desen benzer biçimde görünüyor. Ceviz kendine özgü bir doku desenine haizdir ve meşenin kendine özgü doku deseni ile akçaağacın tekdüze doku deseni içinde bir ara durumdadır.

Ceviz ağacının pek oldukca çeşidi olmakla beraber evlerde en oldukca kara ceviz kullanılmaktadır. İçerisindeki kahverengi konsantrasyonu değişmiş olur ve kırmızı, mor yada gri renkte olabilir. Kara ceviz çoğu zaman düze yakın bir tane desenine haizdir ve yüksek mukavemeti sebebiyle en popüler türlerden biri olarak bilinir.

ceviz

Ceviz sert mi yumuşak mı?

Bu suali cevaplamak için ilk olarak sert ve yumuşak ahşabın ne anlama geldiğini anlamalısınız. Bazıları yanlışlıkla sertlik yada yumuşaklık kelimesinin bir ahşabın darbeye yada hasara karşı direncini ifade ettiğine inanır; Ayrıca sert ağaç, kiraz, ceviz, meşe ve akçaağaç benzer biçimde geniş yapraklı ağaçların ahşabı anlamına gelir ve yumuşak ağaç, selvi, çam ve ladin benzer biçimde iğne yapraklı ağaçların ahşabı anlamına gelir.

Ceviz, meşe, tik, huş ve maun benzer biçimde sert ağaçlar yavaş yanar ve dayanıklı bir kömüre haizdir. Sadece selvi, köknar, sedir, çam ve karaçam benzer biçimde yumuşak odun ateşinin ısısı çoktur ve doğal ki kısa ömürlüdür.
Yumuşak ağaçtan yapılmış bir ahşap yapı çoğu zaman sert ağaçtan daha ucuzdur.

ceviz

Ceviz sertlik derecesi

Ahşabın sertliğini ve dayanıklılığını belirlemek için Zhanka adlı bir kontrol kullanıyorlar. Bu deneyde, bloğa bir çelik bilya yerleştirilir ve bir yarım küre içine batana kadar kuvvet uygulanır. Bu kuvvet pound cinsinden hesaplanır. Bu teste bakılırsa cevizin sertliği 11.010 pound iken kiraz ağacının sertliği 9.950 pound’dur.

Bu ahşap oldukça dayanıklıdır sadece bu, rutubet ve ısı benzer biçimde çevresel faktörlere karşı dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden bu ahşap açık ortamlarda kullanılmamalı; Bundan dolayı acele çürürler.

ceviz

gerçek ceviz iyi mi anlaşılır

Dürüst olacaksak gerçek cevizi ayırt etmek kolay değil; Bundan dolayı birçok ağaç türü birbirine oldukca benzer. Bu yüzden ahşap aksesuarlarınızı ilk adımda güvenilir mağazalardan almanız en doğrusu olacaktır. Ceviz öteki ağaçlara bakılırsa daha pahalıdır, bundan dolayı çoğu zaman kaplama yapımında kullanılır. Cevizin kaplama olarak kullanılması para tasarrufu sağlar ve iş için ahşap görünümü oluşturur.

Claro cevizi ağacı görkemli bir renge haiz bir ağaçtır ve güzel renkli çizgilerini korumak için çoğu zaman hasattan sonrasında fırında kurutmak yerine havada kurutulur.

Ceviz ağacı özellikleri

 • Güzel yazıt
 • Dayanıklılık ve darbe direnci
 • Parlatma ve cilalama kabiliyeti
 • renk çeşitliliği
 • Değişik tiplerin mevcudiyeti
 • Kolayca kesme ve testereleme imkanı
 • Aşınma ve sürtünmeye dayanıklı
 • Muntazam liflerle yumuşak doku
 • Yapıştırma ve çivileme kabiliyeti
 • parlatma
 • Yüksek şekillendirilebilirlik
 • Hafifçe
 • Hususi renk ve doku

Ceviz uygulaması

 • mobilya yapımı
 • bina
 • Organik zeminler yapmak
 • Binanın kaplaması ve cepheleri
 • Otomobil ve minibüs odası dekorasyonu
 • Nefis Yapı Endüstrisi
 • sayaç ve sayaç
 • torna
 • Müzik aletleri yapmak
 • ahşap oymacılığı
 • heykel
 • köri halkası
 • aşılama
 • Silahın dipçiğini yapmak

Ceviz ağacı seçimi

Günümüzde, ahşabın yüksek fiyatı sebebiyle, ahşap ürünler yapmak için kimi zaman ahşap yerine reçine kullanılmaktadır. Reçine ve ahşabı ayırt etmenin rahat bir yolu, kaplama yöntemine dikkat etmektir. Ahşabın rengi donuk yada donuksa, reçinedir.

Öteki bir yöntem ise emek harcama ağırlığıdır. Emek harcama ağırlığı oldukca ağırsa, makineniz reçineden yapılmıştır. Son ve en kolay yöntem, bir iğne alıp ısıtmak ve kanepenin tabanının altına itmektir. İğne tabana giriyorsa ve plastik benzer biçimde kokuyorsa cihazınız reçineden yapılmıştır.

Bu yazıda ceviz ağacının özelliklerini, özelliklerini ve kullanım alanlarını öğrendiniz. Bu ahşabın tüm avantajlarıyla beraber, bu ahşabın yüksek fiyatı, iç budakların ve dış kılıfta budaklar bulunması vb. benzer biçimde dezavantajları da vardır. Gene de yukarıdakilerin hepsine uygun olarak ceviz ağacı kullanmayı düşünüyorsanız, mesela ahşabın alt çalışan kısımlarında belirgin düğümler bulunan bir kısmını kullanarak, zayıf taraflarını yada kusurlarını doğru yönde kullanmaya çalışmalısınız. Dolap kapaklarının arkasında yada sandalyelerin arkasında kullanılabilir.

Ceviz ağacı marangozluk ve mükemmel işler yapmak için oldukca idealdir, işinizin sonucunun muhteşem olması için düşünmeniz ihtiyaç duyulan tek şey onunla emek harcama tekniklerini bilmektir.

Ceviz ağacı ile emek harcama deneyiminiz var ise, bu deneyiminizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.Source bağlantı