Çeşitli araçlar, bunların önemi ve bu tarz şeyleri rahat ve ergonomik bir halde yapma şekilleri


Vasıta yapımı hakkında video eğitimi

Aletsiz yaşamak neredeyse imkansızdır, öte taraftan günümüzde pek oldukça insan ihtiyacı şeklinde aletlerin fiyatı da artmaktadır.


İhtiyacımız olan araçları en düşük maliyetle elde etmek için onları yapabiliriz. Aşağıda, bazı Kendin Yap projeleri yapmak için adım adım bir kılavuz bulunmaktadır.

  • Evet
  • pense
  • matkaplar
  • mağara

El testeresi iyi mi yapılır

Birinci adım: inşaat demirini bükün

Testere yapımında ilk adım inşaat demirini bükmektir. Bunun için demirin bir tarafını boru içine, öteki tarafını da T-boru içine yerleştirin.Bu şekilde boruyu daha kolay bükebilirsiniz.

aletler

Fotoğrafa benzer şekilde birinci adımda gösterildiği şeklinde inşaat demirini (testere kolu) bükün.

Testere bıçağını yerleştirmek için inşaat demirinin her iki ucunda bir oluk açın. Bıçağın üstündeki vidalar onu sıkıca yerinde meblağ.

aletler

Not 1: Bıçağın uzunluğu, tırmıklar arasındaki mesafeden 2 santimetre daha uzun olmalıdır. Fazladan uzunluk, çalışırken bıçağı yerinde daha iyi meblağ.

yapma araçları

İpucu 2: İnşaat demirinde oyuk açmak için demir testereniz yoksa demir testeresi bıçağı kullanabilirsiniz. Bir tarafını peçete ile sarıp uç kısımları size doğru gelecek ve oluk oluşturacak şekilde sabitleyin. Arkasından bıçağı oluklara yerleştirin. Bıçak çentikleri, bıçak size doğru çekildiğinde değil, itildiğinde kesmeye yönelik olmalıdır.

demircilik

Rahat dövme için bir tek bir çekice ve düz, sert bir yüzeye ihtiyacımız var. Bu sayede demir ve ağaç keskileri, keski bıçakları, tornavida ve pense yapmak kolaydır.

İnşaat demiri, karbon içeren ve keski, matkap ve öteki keskin aletler haline getirilebilen aletler yapmak için bir malzemedir.

Rahat demircilik, ilkin demiri ateşte tamamen kırmızı olana kadar ısıtmaktır. Ütü hemen hemen sıcakken çekiçle biçim verin. Metal soğuduğunda, çalışmaya devam etmek için tekrardan ısıtın.

Metali sarıya yada beyaza dönecek kadar ısıtmayın; Şundan dolayı metale zarar verir. Mümkün olmasıyla birlikte yumuşak olmasını istiyorsanız, kızartmak için yeterince ısıtın; Arkasından fırının külleri içinde yavaş yavaş soğumasını bekleyin.

Uygun şekilde sertleştirilmiş çeliğin kesilmesi yada çizilmesi zor olsa gerek. Sadece mesele şu ki, sertleştirilmiş çelik oldukça kırılgandır ve çarpma anında kırılabilir. Sağlam ve işlevsel bir alet yapmak için sertleştirilmiş çeliğin tekrardan ısıtılması gerekir. Isıtmanın ikinci aşamasında tavlama adında olan ahşap kesme aletlerinin sararması ve metal aletlerin koyu maviye dönmesi gerekir.

Dövmede ısı ve renk miktarı metalin cinsine göre değişiklik gösterir ve pratikle elde edilir. Metal oldukça sertse tekrardan ısıtın ve deneyin. Metal oldukça yumuşaksa, kırmızıya dönene ve yine sertleşene kadar ısıtın.

matkap ucu satın al

delme yöntemi

aletler

Bir matkap yapmanın ilk adımı, bir el testeresinin iyi mi yapıldığına benzer şekilde inşaat demirini bükmektir. Ana parçayı resimde gösterildiği şeklinde bükün ve şekillendirin.

Matkabın üstüne kapak şeklinde bir parça tahta yada plastik yerleştirin. Ahşap bir kapak yapmak için, yukarıdaki resimdeki şeklinde bir matkap ucu kullanarak bir tahta parçası üstünde bir delik açın.

aletler

Matkap sapı yapmak için bir parça PVC boru kati ve inşaat demiri sapını onunla kapatın.

Egzersizi yaptıktan sonrasında, egzersizi gerçekleştirme zamanı.

Bir matkap ucu iyi mi çalışır?

aletler

Matkabı yapmak için demircilik bölümündeki ipuçlarını kullanın.

Matkap Rig İpuçları:

Tomruk matkapları daha yüksek sertlik derecelerinde çalışılabilir. Sadece metal kesme aletleri, kesici kenarın keskin kenarlarının emek harcama esnasında kırılmaması için daha azca kırılgan olmalıdır.

Düz ağaç işleme matkapları sertleşmeden ilkin dövülmeli, zımparalanmalı ve pürüzlendirilmelidir. Isınma ve sertleşme aşamasından sonrasında zımpara ile düzeltilmelidir.

aletler

Matkabı matkaba takma adımı

Durağan(durgun) matkap

Bir matkap ucu yapmanın en kolay yolu, inşaat demiri kafasını bir matkap ucuna dönüştürmektir. Bu, inşaat demiri bükülmeden ve şekillendirilmeden ilkin yapılmalıdır.

İpucu: Yalnızca değişik boyutlarda birkaç delik açmak istiyorsanız, birkaç durağan(durgun) matkap ucu yapmak daha kolay ve ucuzdur.

Değiştirilebilir matkap

Değiştirilebilir bir matkap ucu yapmak için inşaat demirinin ucuna bir bağlantı borusu yerleştirin.

Kaplinin dişleri var ise, inşaat demiri kafasına enjeksiyondan sonrasında da diş açabilirsiniz. Düzleştirilmiş inşaat demiri kafasını durağan(durgun) bir yüzeye yerleştirin ve başka bir şahıs inşaat demiri kafasını bir eğe ile tıraş edip geçirirken döndürün.

Arkasından, değiştirilebilir matkaplar yapmak için aynı boyuttaki matkapları sıralayın.

kerpeten iyi mi yapılır

aletler

Pense yapmak için metal çubuklar kullanın. Bandı iki eşit bölüme kati. Bir odak noktası oluşturmak için her iki çubuğa da birer delik açın ve bu tarz şeyleri vida ve somunlarla birbirine bağlayın. Kısa parçayı dönüş noktasının üstünde kırmızıya dönene kadar ısıtın. Ondan sonra bir anahtar ile döndürün ve istenilen şekle ulaştıktan sonrasında söndürme yöntemiyle soğutun.

aletler

Pensenin kısa şekilli kısmını sivri bir halde kati.Source bağlantı