Çam ağacı ve onunla çalışmak ve marangozluk için ipuçları


çam ağacı nedir?

Dünyanın birçok yerinde yetişen çam ağacı, yumuşak ağaç türleri arasındadır. Bu, ahşabının tüm sert ağaç türlerinden daha yumuşak olduğu anlamına gelir. Çam ağacı, yüksek düzeyde sertliğe ve darbe direncine haizdir, bundan dolayı ahşap mobilya yapmak için ideal bir malzemedir. Bu ahşabın yumuşak yapısı sebebiyle öteki ahşap türlerine gore işlenmesi daha kolaydır.

Rus ahşabı yada Rus ahşabı olarak da adlandırılan çam ağacı, rustikden kraliyete kadar çeşitli ahşap mobilya stilleri yapmak için uzun süredir kullanılmaktadır. Çam ağacının rengi açık renklidir ve çoğu zaman ilk bakışta kremsi beyaz görünür. Kimi zaman spektrumu tamamen beyaz yada sarı olabilir. Çamın açık renginin pozitif yanları, istenilen her renge kolayca boyanabilmesidir; Yada ahşabı boyamak yerine daha organik göstermek için astar kullanın. Çam ağacı, ahşabın arka plan renginden daha koyu lekeli çizgilere haizdir ve bu da güzelliğini artırır.

Meşhur çam türleri içinde sarıçam ve beyazçamı sayabiliriz. Sarıçam, beyazçama gore daha serttir ve kesilmesi birazcık daha zor olsa gerek. Normal olarak her iki tür de doğru kullanılırsa oldukca güzeller. Çam sınırlamalarının bir çok iki kategoriye ayrılır: birincisi, çam kolayca çizilir ve bükülür ve ikincisi, satılan çam birazcık nemlidir, kısaca idealden daha ıslaktır. Bu, ahşabın hava koşullarına tepki olarak sertleşmesine niçin olur. Her neyse ki, bu problemler çözülebilir.

çam ağacı türleri

Bilimsel adı Pinus çamı olan çam ağacının aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle değişik türleri vardır:

 • viski musluğu
 • Karayip çamı
 • Doğu beyaz çamı
 • Çam taşı
 • çam şekeri
 • Cohpinus çamı
 • karaçam
 • Cambra çamı
 • oyuncak çam
 • çam ağacı
 • Pinus halbensis
 • kral

Ek olarak okuyun: Ağaç Türleri, Özellikleri ve Kullanımları İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Çam doğrama

Çam, günümüzde birçok ev geliştirme mağazasında bulunan en popüler yumuşak ağaçlardan biridir. Marangozluk için kullanılabilecek değişik çam türleri vardır; Fakat hepsinin aynı kategoride olduğu ve doğası gereği daha yararlı olduğu söylenebilir. Çamın kendi sınırlamaları olduğu doğrudur, sadece öteki birçok sert ağaçtan daha dayanıklıdır.

Marangozlukta mühim olan çam ağacının başlıca sınırlamaları şunları ihtiva eder:

Çam ağacının çizilmelere ve eziklere karşı hassasiyeti

Bir kereste deposunda bulunan çam çoğu zaman istenilen durumdan daha nemlidir ve bu problem ahşabın hareket etmesine niçin olur, her neyse ki bu sorunların hepsi kolayca çözülebilir.

rutubet

Kuru odun çoğu zaman fırında kurutulur, sadece doğramaya uygun olacak kadar kuru değildir. Zira kereste, marangoz atölyelerine ulaşır ulaşmaz eğilmeyi önlemek için derhal kullanılır. Bundan dolayı ince ahşap yapılar için uygun olması imkansız.

Çam ağacı nemi ile ne yaparsınız?

Çam ağacı satın almanın en iyi yolu, en iyisini seçmek ve arkasından ahşabın mahalli ikliminize uyum sağlamasına izin vermek için birkaç ay süresince depoya koymaktır. Çam satın alırken, minimum budaklı ahşabı arayın. (Tercihen ahşap damarın en uzun eksene dik olduğu yerde çeyrek kesim). Bu ahşaba zaman içinde dengelenmesi için süre verirseniz, öteki ağaçların ağırlıklarının da yardımıyla çam güvenle kullanabileceğiniz stabil bir duruma gelecektir. Çam ağacı yerleştikten sonrasında şeklini değiştirebilir. Her neyse ki, bu tür durumlar, zemin rendesi ve rende benzer biçimde araçlar kullanılarak çözülebilir.

çam sakızı

Çam ağacı oldukca fazla sakız üretir ve bu, bir marangozun çam ağacıyla çalışırken uğraşması ihtiyaç duyulan en büyük sorunlardan biridir. Yapıştırıcı, marangoz aletlerinin bıçaklarına yapışır ve bunu temizlemenin en iyi yolu, tutkal sertleşmeden ilkin, dörtte biri su dolu bir şişeye birazcık bulaşık deterjanı döküp bıçakları bununla temizlemektir.

Aletleri keskin tutun

Çam ağacı, yumuşak yapısı sebebiyle devirme, özsu salma ve çatlakları yok etme esnasında baskıya maruz kalabilir. Bundan dolayı, bu sorunları önlemek için aletlerinizi keskin tutmak en iyisidir.

Ağaç işleme testere bıçağı
Aletlerinizi daima keskin tutun

Ahşap çizikler ve ezikler

Çam ağacı çizilmelere karşı kırılgan olduğundan atölyenizi iyice temizlemeli, tezgahınızdaki alet ve talaşları çıkarmalısınız.

Eski marangozların ahşap üstündeki girintileri gidermek için kullandıkları geleneksel yöntem, ahşabı ağız tükürüğü ile sürmekti ve 20-30 dakika sonrasında rutubet, göçüğü daha azca fark edilir hale getirir.

Sadece günümüzde marangozların bu problemi çözmek için kullandıkları yöntem çöküntünün üstüne nemli bir bez koyup ütüyle kurutmaktır. Buğu ahşabın dokusuna nüfuz eder ve göçüğü giderir.

Çam ağacının avantajları ve dezavantajları

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak çam ağacının aşağıda açıkladığımız birçok avantaj ve dezavantajı vardır:

çam ağacı yararları

çam

fiyat

Bu ahşabın en büyük avantajlarından biri de öteki meşe ağacı türlerine gore oldukca daha ucuz olan fiyatıdır. Çam ağacının fiyatının düşük olmasının en mühim sebebi süratli büyümesidir. Çam ağacı fazla bakım gerektirmez ve mümkün olan en kısa sürede satılır; Bundan dolayı çam ağacı yetiştiricileri ürünlerini düşük fiyata satarlar. İlk önceliğiniz düşük fiyat ise çam ağacı iyi bir seçim olabilir.

renk

Çam mobilyalar, açık rengi yardımıyla evinizdeki öteki ahşap eşyalarla hoş bir kombin oluşturur. Çam ağacı efekti, duvar rengi, tasarımlar ve öteki döşeme detaylarıyla iyi uyum sağlar.

Renk değişiklik yapma kabiliyeti

Çam, istenen rengi elde etmek için kolayca boyanabilen ve çeşitli renk ve kaplamalar kullanabilen ahşap türlerinden biridir. Hatta ahşabın organik ve güzel rengine sadık kalabilir ve son kat olarak bir tek bir kat boya kullanabilirsiniz. Chubkaj her türlü ödemeyi kabul eder ve bundan dolayı hangi ödeme türünü kullanırsanız kullanın sonunda iyi sonuçlar alırsınız.

güçlük seviyesi

Çam ağacı bir sert ağaç kategorisi olarak kabul edilebilir; Bundan dolayı ahşap mobilyaların dayanıklılığında ve sağlamlığında mühim rol oynar. Meşe ağacına kıyasla sertliğinin daha düşük olduğu doğrudur, sadece gene de iyi bir dayanıklılığa haizdir.

Hafifçe

Çam mobilyalar ağırdır sadece meşeden daha hafiftir. Ahşabın hafifliği, mobilyaların taşınmasında oldukca mühim rol oynayan pozitif yönde bir özelliktir. Evin düzenini sık sık değiştirenlerdenseniz çam mobilyaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Şoka dayanıklı

Çam ağacının darbe dayanımı yüksektir ve bu pozitif yönde özelliği ahşabın kırılganlık seviyesini azaltır.

Belirgin görünüm

Çam ağacı, açık renklenmesi ve koyu budakları ile değişik bir görünüme haizdir. Bu ahşap tarzını seviyorsanız, bu ahşap sizin için iyi bir tavsiye olabilir.

Çevre üstünde daha azca tesir

Çam ağacı oldukca süratli büyür ve ağaç kesildikten sonrasında yine büyür ve yerine yeni bir ağaç gelir. Çam süratli büyür ve organik yaşam alanı üstünde oldukca azca tesiri vardır; Mobilyalarda kullanılan meşe ağacı ise eski ormanlardan geliyor.

Çam ağacı kusurları

çam

Tarzda daha azca çeşitlilik

Çam ağacının her türlü dekorasyon stili ve hatta her türlü duvar rengiyle güzel bir kombinasyon oluşturduğu doğrudur sadece bu ağaç bir tek rustik yada country seçimi kanepelerde kullanılabilir. Çağıl tarzın hayranıysanız, çam size yakışmaz.

yüksek aşınma

Çam ağacı yüksek derecede sertliğe haizdir, sadece meşe ağacına kıyasla daha azca mukavemete ve aşınmaya karşı dayanıklılığa haizdir. Çam ağacı kolayca çizilebilir. Ahşap mobilyalarınızın bir yaşam boyu dayanmasını istiyorsanız meşe doğru seçimdir.

Yüksek bakım gerektirirler

Çam ağacı, çizilmelere ve eziklere karşı oldukca dayanıklı olmadığı için daha çok bakıma gereksinim duyar. Ahşap mobilyaların yaşını ve yıpranmasını umursamıyorsanız, bakımını yapmakta kendinizi zorlayamazsınız. Sadece ahşabın tazeliği ve güzelliği sizin için en mühim öncelikse, o süre daha çok itina göstermelisiniz.

Birçok düğüm yapmaya yatkın

Çam mobilya alırken ahşabın içindeki budaklara, bilhassa koltukta delik açan budaklara dikkat edin. Birçok düğüm, mobilyaların kırılganlığında ve kırılganlığında oldukca mühim bir rol oynamaktadır. Ahşap mobilyalarınızı, ürünlerinin kalitesinden güvenli olan üreticilerden temin edin.

Çam ağacını itin

Çamı zımparalamadan ilkin ahşaba oturması için yeterince süre verdiğinizden güvenli olun. Ahşap oturmadan ilkin işe başlıyorsanız, ilerlemeden ilkin ahşaba bir talih verdiğinizden güvenli olun. Ahşaba ortama alışması için bir talih vermezseniz, ödedikten sonrasında netice kalbinize yapışmaz.

Çamı boyamak için ilkin tüm ek yerlerini kapattığınızdan ve tüm delikleri ve vidaları doldurduğunuzdan güvenli olun. Son zımparalamadan sonrasında ve boyayı uygulamadan ilkin birkaç kat kaliteli bir astar uygulayın.

Çam üstünde saydam boya kullanmak için, solüsyonu saydam kaplamadan (kir öncesi yumuşatıcı) ilkin kullanmak en iyisidir. Bu çözümün kullanılması, rengin ahşabın tamamında muntazam ve pürüzsüz olmasını sağlar.
Yumuşatıcıyı kullandıktan sonrasında esere boya yada herhangi bir koruyucu (poliüretan dahil) uygulayabilirsiniz.

Çam ağacı mobilya yapmak için uygun mudur?

Çam, öteki ağaç türlerinden farklıdır ve amacınıza ve tercihinize gore mobilya için iyi bir seçim olabilir. Bu ahşap, mobilya için oldukca uygun, kuvvetli, darbeye dayanıklı bir malzemedir; Bilhassa rustik yada rustik tarzda mobilya yapmayı planlıyorsanız.

Bu tür ahşap, zaman içinde ahşabın daha güzel ve çekici görünmesini elde eden parçacıklar alır. Eski ve eskimiş ahşap üstüne uzun dikmeler ve girintiler daha güzel bir tesir yaratacaktır.Source bağlantı