Çağıl duvar korniş çeşitleri, son modeller 1401


Korniş, duvarın etrafından geçen ve duvarların zemin ve tavanla birleşmesini gizleyen bir şerittir. Korniş, ahşap, taş, seramik, MDF vb. dahil olmak suretiyle çeşitli tür ve malzemelerden yapılmıştır. Doğru tahtayı seçmek, evinizin iç tasarımı üstünde güzel bir tesir yaratabilir. Bir süpürgelik almayı planlıyorsanız, en yeni süpürgelik tasarımlarımız ve modellerimiz için bizimle kalınca.


Duvar kornişi uygulaması

Korniş, evin alanını güzelleştirmesinin yanı sıra duvarları elektrikli süpürge, ayakkabı, bot vb. çeşitli cihazların darbelerinden korur ve nemin duvarlara ulaşmasını engeller. İlk bakışta evindeki korniş mühim ve lüzumlu görünmeyebilir sadece odaların iç tasarımında ve dekorasyonunda mühim bir rol oynar. Duvar kenarlarında değişik korniş modelleri duvarın görünümünü değiştirmekte ve daha çekici kılmaktadır. Piyasada değişik tasarım ve malzemelerde her türlü korniş mevcuttur.

Bir korniş iyi mi seçilir

duvar kornişi

Evinize en uygun duvar asma stilinin hangisi bulunduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu probleminin cevabı kişisel keyfinize bağlıdır. Doğru kornişi seçmek için evinizin dekoru ve beklediğiniz korniş tipi ile uyum ve uyumuna dikkat etmelisiniz.

Evinizin iç tasarımı geleneksel, rustik, endüstriyel yada heybetli ise rahat, düz yada köşeli kornişler kullanın. Ev tasarımınızda bohem ya da çağdaş bir biçim kullanılıyorsa kavisli kornişler sizin için iyi bir seçim olacaktır. Ortak geleneksel ve yeni biçim evlerde, ek tesir için kavisli yada pahlı kornişler kullanılır. Beyaz yada krem ​​kornişler de her türlü ev dekorasyonu için iyi bir seçimdir. Ek olarak bazı yoldam ve tasarımlarda daha çeşitli renkler kullanılabilmektedir. Beyaz yatak odası duvar dekorasyonu için en iyi süpürgelik rengi seçimi benzer bir renk kullanmaktır; Bundan dolayı mekanın daha büyük ve daha uyumlu görünmesini sağlar. Uyumlu fakat tamamen aynı olmayan iki beyaz tonu seçebilirsiniz.

korniş türleri

duvar kornişi

Korniş çeşitlerini kategorize etmek birazcık zor olsa gerek; Bundan dolayı çoğunun ortak özellikleri ve uygulamaları var. Sadece frizleri üslup ve cinsiyet açısından tasnif etmeye çalıştık.

Stile gore korniş çeşitleri:

 • Yuvarlak yada basamaklı korniş
 • yatak bazası, yatak tabanı
 • Desenli düzgüsel korniş
 • Uzun kabartmalı korniş
 • Süratli ve kolay kurulum ile yapışkanlı süpürgelik

Cinsiyete gore korniş çeşitleri:

 • Ahşap korniş
 • Seramik korniş
 • MDF süpürgelik
 • Taş korniş
 • süpürgelik
 • Plastik korniş

Tarza gore korniş çeşitleri

duvar kornişi

Kornişlerin pek oldukça ortak özelliği vardır; Bundan dolayı, onları ayırmak ve bölmek kolay bir iş değildir. Bu bölümde, en mühim korniş tasarımlarından ve modellerinden bazılarını sunuyoruz.

Yuvarlak yada basamaklı korniş

Bu kornişler ek olarak yuvarlak kenar korniş ve pervaz yada 3 inç (ortalama 8 santimetre) korniş şeklinde öteki isimlerle de bilinir ve piyasada bulunan en popüler kornişlerdir. Bu korniş tipi yuvarlatılmış yada basamaklı kenarlara haizdir. Bu kornişler 9 santimetre yüksekliğinde olup mütevazi ve rahat bir görünüme haizdir.

yatak bazası, yatak tabanı

Düz, kare yada kare saçaklar yuvarlak kenarlara haiz değildir ve taraftan muntazam görünür. Bu kornişler, Art Nouveau mimarisinde olduğu şeklinde çiftlik seçimi evlerin dekorasyonunda da kullanılmaktadır. Düz kornişler yuvarlak kornişlerle aynı değildir ve duvara doğru daralmaz. Tipik olarak, düz kornişler 9 ila 12 santimetre yüksekliğinde üretilir; Sadece piyasada daha kısa yada daha uzun türleri de mevcuttur.

Desenli düzgüsel korniş

Bu frizler sarmal ya da sıralı şekilleri ile odaların cazibesini artırmakta ve evin mekanına hususi bir görsel güzellik katmaktadır. Ek olarak düzgüsel kornişler, pürüzsüz kornişlerden daha rafine ve karmaşık bir tasarıma haizdir; Sadece her türlü ev dekor stili için kullanılabilirler. Bu korniş tipi çoğu zaman 10 ila 12 santimetre yüksekliğinde üretilir.

Desenli korniş

Uzun kabartmalı korniş

Evinizin dekorasyonunu bitirmek istiyorsanız uzun desenli korniş kullanmanızı tavsiye ederiz. 18 santimetre yüksekliğinde üretilen bu frizlerin üst kısmı spiral ve kabartmalıdır. Bu kornişlerde, Viktorya süreci tasarımları ve Gotik mimari biçim şeklinde daha karmaşık mimari tarzlar kullanılır.

yapışkan korniş

Evinizi yeniliyorsanız bu panelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz; Bundan dolayı mevcut kornişlerin üstüne monte edilebilirler. Bundan dolayı, önceki panelleri duvardan ayırmaya artık gerek kalmamıştır. Bu paneller, eski panellere plastik yada PVC yapışkan destek olarak yapıştırılır.

Cinsiyete gore korniş çeşitleri

Kornişler artık eskisi şeklinde ahşaptan yapılmamaktadır. Günümüzde değişik cinsiyetlere haiz frizlerin üretimine şahit oluyoruz. Değişik korniş türlerinin avantajları ve dezavantajları vardır ve değişik tasarım ve stiller için uygundur.

Ahşap korniş

Ahşap korniş

Ahşap kornişler evin güzel ve organik görünmesini sağlar. Bu korniş türü masif ağaçtan yapıldığı için uzun ömürlüdür ve uzun seneler eğilme ve bozulma olmaz. Bu kornişlerin en büyük negatif yanı fiyatlarının yüksek olmasıdır. Sadece bazı ev sahipleri, bu panellerin daha çok para ödemeye kıymet bulunduğunu düşünüyor. Akçaağaç, kiraz, ceviz, maun ve meşe masif ahşap paneller yapmak için uygundur. Sert ağaç yada geniş yapraklı türler ince liflere haizdir. Bu ağaçlardan meydana getirilen kornişler, görünümlerini ve güzelliklerini ikiye katlamak için boyanmış ve cilalanmıştır. Masif ahşap paneller, muntazam bir halde kurulursa oldukça fazla sanat içerikli çekiciliğe haizdir.

Sert ahşap panellerin güzelliğine ve çekiciliğine karşın, bir çok insan yumuşak ahşap kullanmayı tercih eder. Yumuşak ahşabın rengi daha parlaktır ve sert ahşaba gore daha hafiftir ve daha uygun bir fiyatı vardır. Ek olarak yumuşak ağaç türlerinden meydana getirilen kornişler boyanabilir ve cilalanabilir. Çam, kızılağaç, kavak, kürek ve zar ağacı korniş yapmak için iyi seçeneklerdir.

İki ahşap parçasını birbirine bağlamanın en yaygın yollarından biri parmak eklemidir. Daha büyük bir tahta yapmak için birkaç minik tahtayı birbirine yapıştırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bununla beraber, odun atıklarını en iyi şekilde kullanın. bu şekilde meydana getirilen kornişler organik ahşaptan yapılmıştır; Sadece içlerindeki dikişler, kornişin görsel görünümünü büyük seviyede azaltır. Bundan dolayı cilalanmadan yada renklendirilmeden orijinal haliyle kullanılmamalıdır. Bu kornişlerin dikiş problemi boya ve cila işlemi yapıldıktan sonrasında giderilmektedir. Bu korniş türü organik ahşaptan yapılır ve bununla beraber öteki ahşap kornişlere gore oldukça daha ucuzdur.

Seramik korniş

Gazne Seramikleri

Korniş yapmak için seramik, porselen, granit, organik mermer ve cam mozaik şeklinde çeşitli karo türleri uygun seçeneklerdir. Tüm bu çeşitliliğe karşın siz de keyfinize gore doğru seçimi kolayca yapabilirsiniz. İç mimarlar seramik kornişleri tavsiye ediyor; Bundan dolayı su ve rutubet direnci yüksektir ve oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Fayans süpürgelik sunta, MDF, vinil vb. ürünlere gore daha ekonomiktir. Bundan dolayı, bu kornişleri seçmeden ilkin, ödeme kabiliyetinize ve bütçenize dikkat ettiğinizden güvenli olun. Fiyatlar marka ve üreticiye gore değişmekte ve çoğu zaman metrekare üstünden hesaplanmaktadır. Bir karonun bitişi ve kalınlığı, nihai fiyatı üstünde mühim bir etkiye haizdir. Seramik karolar çoğu zaman en ekonomik ve uygun maliyetli seçenektir, sadece gene de oldukça geniş bir fiyat aralığına sahiptirler.

MDF süpürgelik

MDF süpürgelik

Orta yoğunluklu sunta yada MDF kompozit, endüstriyel ve ekonomik bir ahşap türüdür. MDF uzun paneller halinde üretildiği için uzun paneller yapmak için uygun bir seçenektir. MDF paneller çeşitli biçim ve modellerde üretilmekle beraber neme karşı direnci devasa yükseklikte değildir ve suyu emerek şişer; Bundan dolayı ıslak hacimler için iyi bir seçim değildir.

Taş korniş

Taş korniş

Taban plakası olarak çeşitli taşlar kullanılabilir. Taş korniş kullanımı geçmişten beri popüler olmuştur ve günümüzde taş ve seramik zeminli evlerde pek oldukça fan bulunmaktadır. En popüler organik taş kornişler mermer ve kireçtaşıdır. Suni taş levhalar da termoplastik malzemeler ve mineral taş tozundan üretilmekte ve piyasada yapay mermer ve granit olarak satılmaktadır.

süpürgelik

PVC korniş

PVC süpürgelik bileşik ve polivinil asetattan yapılmıştır. Bu korniş tipi kuvvetli, esnek ve yüksek su direncine haizdir; Bundan dolayı evin banyo, çamaşır odası yada mutfak şeklinde nemli kısımlarında kullanılması tavsiye edilir.

Plastik korniş

Plastik korniş

Çoğu zaman plastik tahta, ahşap bir tahta şeklinde görünecek şekilde tasarlanmıştır. Elbet piyasada plastik ve boyalı kornişler de mevcuttur. Lake ahşap-plastik paneller kalite açısından oldukça değişik değildir. Aralarındaki farklardan biri de PVC panelleri boyamak için astar kullanmanıza gerek olmamasıdır. Ek olarak plastik kornişlerin suya ve çürümeye karşı direnci yüksektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tahta boyanabilir mi?

Evet, ahşap ve plastik şeklinde değişik korniş türleri boyanabilir.

Seramik duvar kornişinin özellikleri nedir?

Seramik levha, yüksek su ve rutubet direncine haizdir ve oldukça kuvvetli ve dayanıklıdır.Source bağlantı