Buzul mesele yok etme eğitimi


DIY’i seviyorsanız, taşlama taşı kesinlikle ihtiyacınız olacak araçlardan biridir. Sadece, iyi çalışmıyorsa, iyi kullanamazsınız. Bir bileme taşında mesele yok etme ve onarma yolları için bizimle kalınca.

taş taşlama

Koşu bandının kablo şemasını kullanmak, makinenin güç kaynağındaki problemi belirlemek yada hatalı kabloları değiştirebilmek için kullanışlıdır. Harita, cihazın Teknik Izahat sayfasında Ek Bilgiler etiketli Parçalar ve Bağlantı Şeması sayfasında belirtilen resimli bir şemadır.

taşlama taşı

Taşlama taşı pedi kontrol yöntemi

Pedin yada statorun eylemi, elektrik motorlarında ana alanı oluşturmaktır ve mil pabucunun etrafına sarılmış iki budak vardır. Döngü bağlantısı ve beden bağlantısı, yüksek voltaj testi ile denetim edilebilir. Bobinlerin direncini ve endüktansını ayrı ayrı ve kombinasyon halinde ölçmek için öteki iki kontrol kullanılır. Sargı direnci ölçülerek bobinlerin çapındaki hata, sarım hatvesindeki hata, halka bağlantısının varlığı benzer biçimde hatalar denetim edilir. Bu testi bobinlerin endüktansını ölçmekle birleştirmek de yararlıdır. Bu yöntem bununla birlikte minik bir çapak pedini kontrol etmek için de kullanılır.

Öğütme taşının ısınmasının sebebi

Taşlama taşı tamiri

Bileme taşı motoru ısınıyorsa, karbon fırçalara, yataklara, armatüre, pervaneye, sahaya, tutucuya ve dişlilere bakın. Motor manyetik alana yerleştirilir ve motor enerjisini üretir. Motor aşağıdaki nedenlerle ısınır:

  • İçinde yüksek kütle birikimi
  • Soğutma fanı arızası
  • Soğutma portları tıkalı, bu da zayıf hava sirkülasyonuna yol açıyor
  • Sıcak ortamlarda emek verme yada motor yorgunluğu

Kimi zaman oldukça fazla fırçalama, komütatörün aşırı ısınmasına ve ısının motora aktarılmasına niçin olur. Motor oldukça ısındığında bobinlerdeki izolasyonu kaybeder ve motor ısınır dolayısıyla makine ısınır.

Motor göbeğindeki yatağın tıkanması da motorun aşırı ısınmasına niçin olur. Değişik vasıta modellerinin tesirini denetim etmenin yolu da farklıdır. Ilkin tekerlek kapağını ve kolu çıkarmanız, peşinden dış flanşı, tekerleği ve iç flanşı çıkarmanız gerekir. Şanzıman grubunu makineye bağlayan cıvataları gevşetin, peşinden yatağa erişmek ve yatağı incelemek için grubu aletten çıkarın.

Taşlama taşı tamiri

Kömür fırçalar aşındıkça ve içlerinde kir ve kalıntı biriktikçe, çekilen akım artar ve fırçalar daha çok ateşlenir ve netice olarak motor aşırı ısınır. Fırçaları denetlemek için makinenin alt kapağını çıkarmanız, fırçaları yerleştirmeniz, fırçaları çıkarmak için germe yaylarını özgür bırakmanız ve peşinden denetim etmeniz gerekir. Fan, makinenin motorunu ve makinenin öteki iç parçalarını serin tutan makinenin parçasıdır. Hasar görürse, iyi çalışamaz ve motorun aşırı ısınmaması için kafi hava sirkülasyonu yapması imkansız. Bir fanı onarma yada değişiklik yapma adımları, değişik cihazların değişik parçalarında soğutma fanları kullanmasına bağlı olarak değişmiş olur.

Cihazda bir alan oluşturmak için bir tür elektromıknatıs kullanılır. Zaman içinde bu parça motorun kirlenmesine ve ısınmasına niçin olur şu sebeple kir ısının kolayca dağılmasına izin vermez. Mesele çözülmez ise bağlantı, aygıt kullanımı, domain hatası benzer biçimde problemlere yol açacaktır. İyi yağlanmayan dişliler ek olarak ek ısı üretir ve bu ısı tahrik mili vesilesiyle motora aktarılır ve aletin ısınmasına niçin olur. İlk olarak, tekerlek kapağını makineden çıkarın. Mil kutusu mahfazasını dişli kutusundan çıkarın. Eski gresi tinerle çıkarın, yeni gres sürün ve mil kapağını dişli kutusuna yeniden takının.

Yatak fizyolojik olarak hasar görmüşse yada aşırı kirliyse vites değiştiriciye aynı basıncı uygulayamaz ve daha çok kıvılcım çıkarak motorun aşırı ısınmasına niçin olur.

Taşlama taşı kıvılcımının sebebi

Cihazınızın motorunun çalıştığını gördüğünüzde endişelenebilirsiniz sadece her neyse ki bu problemi kendi başınıza çözebilirsiniz. Karbon fırçayı, aktüatörü, tutucuyu ve yayları denetim etmelisiniz. Armatür, motorun güç üreten ve alan içinde bulunan parçası olduğundan bobinlerinin arızalanması fırçalarda kıvılcım oluşmasına niçin olur. Fırça, komütatör üstüne monte edilmiştir ve elektrik akımını motora iletir. Muntazam olmayan aşınma, kir yada aşırı atık durumunda, taşlama taşı birbirine niçin olur. Bazı cihazlarda, fırçayı tabanda tutmak için bir germe yayı bulunur. Kimi zaman gergi yayının değiştirilmesi gerekir ve bunu değiştirebilmek için arka kapak, pedal ve kilit düğmesi çıkarılmalıdır.

Fırça tutucu, germe yayını destek sunar ve fırçayı komütatöre bağlar. Binekte fizyolojik hasar yada içinde ve çevresinde kütle birikmesi, muntazam çalışmasını engelleyecektir.

Öğütme kömürünün bittiğine dair işaretler

Taşlama taşı tamiri

Kömür, bir motorun dönen ve durağan(durgun) parçaları içinde elektrik akımı iletmek için öğütme taşlarında kullanılır. Kömür metalik değildir, metalden daha yumuşaktır ve motora zarar vermez. Zaman içinde kömürler bitecek ve değiştirilmesi gerekecek, bu durumda makine aşırı ısınacak yada gücü ve hızı düşecektir. Kömür incelir ve kalınlığı 0,3 santimetre’den azca olursa değiştirilmelidir.

Taşlama taşı tamiri

Yedek taşlama taşı parçaları

Taşlama taşı değişik parçalardan oluşur ve zaman içinde pervane, motor, dişli çark, yay vb. benzer biçimde bazı parçaların değiştirilmesi gerekir. Yukarıdaki bölümlerde pervane ve gösterim değiştirilmesini özetlemek gerekirse açıkladık, sadece motor ve dişlinin iyi mi değiştirileceğini öğrenmek için devam edin.

Taşlama çarkı motorunu değiştirin

Taşlama taşı tamiri

Motoru aletten çıkarın ve elektrik konnektörü temizleyicisiyle paklayın. Yanma emareleri görürseniz, motoru değiştirmelisiniz. Ek olarak vites çubukları eksikse motoru da değiştirmeniz gerekir. Hasarı önlemek için komütatörü hareket yönünde 600 grit alüminyum oksit zımpara kağıdı ile paklayın. Komütatör çubukları arasındaki kalıntıları temizlemek için plastik bir brülör kullanın.

İlk ilkin kolu ve jant kapağını çıkarın, böylece motoru çıkarıp inceleyebilirsiniz. Arkasından dişli muhafazasını bileme taşından çıkarın. Arka kapağı çıkarın ve fırça tutuculara erişmek için fırça tutucuyu çıkarın. Bazı modellerde, pedal kapaklarını ve aletin yan tarafındaki kilit düğmesini çıkarmanız gerekir. Bir sonraki adımda, sıhhatli olup olmadığını görmek için motoru kontrol edin. Motor arızasını denetlemek için 180 aşama iletim direnci kontrol cihazını kullanın. Motoru aletten çıkarın ve tezgahın üstüne yerleştirin, motor terminallerini bir ohmmetre ile komütatörün her iki tarafına bağlayın ve bobinlerin direncini ölçün. Sayıyı taşırken okuma mühim değildir, sadece tüm dosyaların iyi mi sığdığını gösteren tutarlı bir okumanız olmalıdır. Değişim büyükse ve sıfır yada açık dönem okuyorsa, motorun iyi çalışmadığı sonucuna varırız. Okunabilirlik, motoru kontrol etmenin başka bir yoludur. Ohmmetre sıfır yada açık dönem gösteriyorsa, motor arızalıdır. Son kontrol, zemin çubuğu testidir. Ohmmetrenin bir ucu motor mili terminaline, öteki ucu ise komütatöre bağlanmalıdır. Motor hasar görmüşse, yeni bir armatür takılmalıdır.

Motor dişlisini sabitleyen somunu sökün ve dişliyi çıkarın. Dişliyi ve yatak kapağını çıkarmak için, kapağın oturmasına izin verecek şekilde oluşturulan bir yuva mengenesine yerleştirin. Yatağı ve kapağı çıkarmak için motor milinin üst kısmına lastik bir tokmakla vurun. Kapağı ve yatağı, hasarı önlemek için yalnızca yatağın tabanına bağlanan büyük bir soket kullanarak yeni üyeye takının ve peşinden bir çekiçle yerine vurun. Motor dişlisini ve somunu yeniden takının ve yerlerine sabitleyin. Motoru taşlama çarkına yeniden takının. Şanzıman tertibatını, fırçaları, germe yaylarını ve alt kapağı taşlama çarkına yeniden takının. Pedal düğmesini tekrardan takının ve son olarak kolu ve tekerlek kapağını kapatın.

Taşlama taşı tamiri

Taşlama çarkını değiştirin

Dişli dişleri kırılmış yada noksan ise makineden gıcırtı sesi gelir. Ilkin tekerlek ve kol kapağını çıkarın, peşinden dişli kutusunu makineden çıkarın ve dişlileri denetim edebilmeniz için mil kutusu grubunu dişli kutusundan ayırın. Mil dişlisini değiştirebilmek için yatağı bir çektirme yada yatak çektirmesi ile çıkarın. Ahşap anahtarın koruyucu tutma halkasını çıkarın ve takma esnasında anahtarın yerinde kaldığından güvenilir olun. Hasarı önlemek için tespit halkasını ve yatağı, yuva yalnızca yatağın iç kısmıyla temas edecek şekilde tekrardan takının.

Motor dişlisini değiştiriyorsanız, tespit klipsini yada somunu çıkarın ve motor dişlisini yerinde tutun. Dişliyi dışarı çekin ve yeni tahrik dişlisini takının, peşinden rondelayı yada somunu ve dişli muhafazasını tekrardan takının. Mil muhafazası için yeni gres kullanın ve dişli kutusuna yeniden takının, peşinden dişli kutusunu makineye takının ve son olarak tekerlek kapağını ve kolu tekrardan takının.

Bu makalede, bir bileme taşında mesele yok etme ve onarma yöntemleriyle tanışacaksınız. Bu alanda herhangi bir sorunuz yada deneyiminiz var ise, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın. Ek olarak, daha çok izleyeceği yolu göstermeye ihtiyacınız var ise, mekanizma uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Taşlama taşının hangi kısımları değiştirilebilir yada onarım edilebilir?

Pervane, motor, dişli çark, yay, yatak ve…

Kömürün bittiğini iyi mi anlarız?

Bu durumda aygıt aşırı ısınır yada gücü ve hızı düşer. Kömür incelir ve kalınlığı 0,3 santimetre’den azca olursa değiştirilmelidir.Source bağlantı