Bulaşık makinesi musluklarını takmak için kapsamlı bir kılavuz


Musluklar lavaboya monte edilir ve yıkama yada durulama için sıcak ve soğuk su sağlar. Mutfak bataryaları değişik modellerde üretilmekte olup, basınçlı kesme bağlantıları ve su spreyi şeklinde aksesuarlarla beraber monte edilmektedir.

Bulaşık makinesi kurulum adımları

Bulaşık makinesi musluğunun değiştirilmesi ve yeni musluğun değiştirilmesi evvel planlanmalıdır. Ilk olarak lavabo için doğru musluğu seçmelisiniz sadece yeni musluğu takmadan ilkin eskisini çıkarmalısınız.

İlk adımda, su kaynağını kapatın. Musluk suyu elde eden esnek borular yada hortumların çıkışlarında, bir başparmak kolu yada oluklu vida başı ve tornavida ile açılıp kapatılabilen, kaynağın bağlantısını kesmek ve bağlamak için valfler bulunmalıdır. Suyu durdurmak için bir tek çeyrek tur çevirin.

Manivela yada vida boru ile dik açı yaptığında su kesilmiş anlamına gelir.

Kafi alana haiz olana kadar lavabonun altını boşaltın ve paklayın. Yere bir havlu serip boru bağlantılarını açarken kalan suyu bir kapta toplayın. İlk ilkin yedek valfi takma talimatlarını okumak ve lüzumlu tüm araçları hazırlamak en iyisidir.

El aleti

Musluğu ana su kaynağından ayırın. Bunu yapmak için musluğun boruya bağlı olduğu somunu standart bir yassı anahtar kullanarak açmanız gerekir. aynı anda dönmemesi için valfi sıkıca tutun; Bunun için birinden yardım alın. Bu aşamada bir miktar su çıkması mümkündür, sadece bu bir mesele olmamalıdır, peşinden bağlantıyı açmak için somunu tamamen gevşetin.

Eski sigortayı çıkarın. Bunu yapmak için, vanayı yüzeye bağlayan somunu gevşetmeniz ve peşinden vanayı dönmemesi için sıkıca tutmanız gerekir.

Yeni bir valf takmak için aşağıdaki adımları izleyin:
Sızdırmazlık maddesi yada contalar muhtemelen yerinde kalacağından, yeni valf takma yerini paklayın, bu yüzden yüzey hafifçe temizlenmeli yada zımparalanmalıdır.

Yeni bir vana takmak için ilkin montaj talimatlarını dikkatlice okuyun. Kombine direk ve köprü stilleri için, kurulum için alt dişlerde dört yada beş tur bant (PTFE) kullanın. Bandı saat yönünde sarın, peşinden makaradan çıkarın ve kapatın. Artık yeni musluğunuzu ayarlayabilirsiniz! Hortum musluğu montajı söz mevzusu olduğunda, hortumlar çoğu zaman mikser musluklarına evvel takılır, aksi takdirde bu tarz şeyleri dikkatlice musluğun tabanına perçinleyin ve elle sıkın. Ana iletkenin ucunu montaj yeri tarafınca sağlanan delikten geçirin. Paslanmaz çelik eviyelerin keskin kenarlarına dikkat edin ve conta, conta, rondela ve vidaların doğru yere takıldığından güvenli olun.
Başka bir kişinin yardımıyla musluğu lavabonun üstünde tutun ve tüm contaların muntazam oturduğundan ve hizalandığından güvenli olmak için her şeyi son bir kez deneyin. Lavabo altı dolgu macunlarını, tespit rondelalarını yada levhaları doğru sırayla kullanın ve kılavuza nazaran ilerleyin. Tespit somununu elle sıkın ve valfin hizalı olup olmadığını deneyin ve son olarak bir aletle sıkın.

Şimdi ana bağlantıyı kapatıp sıkmanız gerekiyor. Deposu kaldırma adımını tersine çevirin, doğrusu ilkin gereksiz hale gelmemeleri için bağlantıları manuel olarak kapatın.

Su beslemesini kapatın. Yeni vanaların kapalı olduğundan güvenli olun, peşinden su deposu vanasını yavaşça açın. Lavabonun altındaki bağlantılarda sızıntı olup olmadığını deneyin. Birkaç dakika bekleyin, her şey yolundaysa vanaları yavaşça açın. İlk başlangıçta suyun akışı kesintiye uğrayabilir sadece zaman içinde onarılacaktır. Bu sayede yeni vana takma işlemi başarıyla tamamlanmış olur. Önümüzdeki birkaç gün içinde su sızıntısı olup olmadığını deneyin.

Kol valfi montajı

bulaşık makinesi kurulumu

Tek kollu yada çift kollu bir bataryayı mutfak lavabonuza yada tezgahınıza takmak fazlaca süratli ve kolaydır; Yalnız su beslemesini kapatın ve bağlantıları sıkın. Mutfak bataryası musluğunun iyi mi değiştirileceğini öğrenmek için aşağıdaki kılavuzu okuyun.
Yeni bir lavabo takıyorsanız, musluk için delikler açmak için burgu yada dekupaj testereli bir matkap ucu kullanın. Borular kaynaklıysa, sıcak ve soğuk bakır boruları kısaltmanız ve yeni esnek boruları perçinlemek için bazı sıkıştırma parçaları eklemeniz gerekebilir. Musluk bir tezgah üzerindeyse, kesimler büyük bir hassasiyetle yapılmalıdır. Ek olarak, bir lokma ekibi yada bir İngiliz anahtarı ve teflon bant kullanın.
Su kaynağını kapatın ve sistemi boşaltmak için eski vanayı açın. Esnek hortumu açın ve sıcak su hortumunu işaretleyin. Musluğun altındaki contayı açın, musluğu çıkarın ve iki esnek boruyu musluk gövdesine elle vidalayarak yeni musluğu takının. Bu borularda çoğu zaman lastik rondelalar bulunur, sadece boruların sağlam olduğundan güvenli olmak için bu tarz şeyleri pense ile çevirin ve dişli çubuğu düz uçlu bir tornavidayla musluğa sokun ve sıkın. Son olarak, bir dolgu macunu kullanın ve işi bitirmiş olun.
Yeni bir kollu valf takmak için ilkin kurulum alanını temizleyip yağdan arındırın, peşinden valfi deliğe sokun, bir tek esnek boruyu döndürmemeye dikkat edin. Contaları ve sızdırmazlık malzemelerini lavabonun altına takının, peşinden bu tarz şeyleri sağlam bir halde vidalayın. Tüm parçaları sıkmadan ilkin musluğun doğru yönde takıldığından güvenli olun. Vanayı bağlamak için, esnek boru ana su kaynağına ve soğuk ve sıcak su hatları kendi borularına bağlanmalıdır. Montajı tamamladıktan sonrasında, su besleme vanasını tekrardan bağlayın ve soğuk ve sıcak suyu deneyin. Valf sızdırmıyorsa ve kolu hareket ettirerek su sıcaklığını değiştirebiliyorsanız, kollu valfi başarıyla takmışsınız anlamına gelir!
Yukarıdaki montaj şekillerinin genel bulunduğunu unutmamak önemlidir ve mesela bir Shudar bulaşık makinesi musluğunun yada Hero bulaşık makinesi musluğunun iyi mi monte edileceğini öğrenmek için kılavuzu dikkatlice okumalı ve takip etmelisiniz.

Bulaşık makinesi tazyik kesme vanasının takılması

bulaşık makinesi kurulumu

Sıkıştırma oluğu, mutfak ve banyo musluklarının yanına uyan extra bir parçadır, doğal ki bir musluğu sıkıştırma deliği olmadan da kullanabilirsiniz, sadece su lavabonun üstüne daha güçlü sıçrar ve ıslanabilirsiniz. Tazyik kırıcıyı takmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Eski tazyik anahtarını çıkarın. Halkayı dişler yukarı bakacak şekilde tutun ve yeni sıkıştırma kesiciyi dikkatlice halkaya yerleştirin. Üstüne ve valf halkasının içine bir basınçlı yıkayıcı yerleştirin. Tazyik tahliye tertibatını tamamlayın ve tazyik tahliyesini kurulum yerindeki valf kafası halkasına manuel olarak vidalayın.

pisuvar vanası iyi mi kapatılır

bulaşık makinesi kurulumu

Su beslemesini deneyin ve eski vanayı çıkarın. Vanayı paklayın ve yeni dişleri Teflon bantla geçirin, peşinden takının ve bir anahtarla sıkın.

Dahili vana kurulumu

bulaşık makinesi kurulumu

Kombine bir vana takmak en zor görevlerden biridir. Lüzumlu becerilere haiz değilseniz, kurulumcuyla iletişime geçmek daha iyidir, sadece bu alanda kafi deneyiminiz var ise ve bunu yapabiliyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

Dahili valf herhangi bir yere monte edilemez. Tam olarak duvara yerleştirmelisiniz. Montajın yapılacağı yeri tam olarak bulduktan sonrasında boruları doğru ölçülerde kesiniz, belirtilen yere monte ediniz ve borular içinde uygun bağlantı parçaları ve mastik kullanınız.

Boruları taktıktan sonrasında su musluğunu bulun. Musluk ile lavabonun üstü arasındaki 1 inçlik mesafeyi tam olarak ölçerek belirleyin. Seviyeyi doğru yerde işaretleyin ve peşinden bu aşamada duvarda bir delik açın.

Mutfak musluğunun ayrı bir duvar plakasına takılması gerekiyorsa, bu plakayı vidalayın ve evvel açılmış deliklere vidalayın, peşinden kolları ve muslukları takının.

Boruyu valfe takının ve etrafını, duvar plakasını ve duvardaki trim deliklerini kapatın. Son olarak, borularda sızıntı olup olmadığını deneyin ve artık mutfak musluğunu kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bulaşık makinesini kendimiz kurabilir miyiz?

Bulaşık makinesi musluğunun değiştirilmesi ve yeni musluğun değiştirilmesi evvel planlanmalıdır. Ilk olarak lavabonuz için doğru musluğu seçmelisiniz. Normal olarak yeni valfi takmadan ilkin eski valfi çıkarmanız gerekir.

Tazyik kırıcı kullanmak lüzumlu midir?

Tazyik tahliyesi, mutfak ve banyo musluklarının yanına takılan ek bir parçadır.Doğal tazyik tahliyesi olmayan bir musluk da kullanabilirsiniz, sadece suyu lavaboya daha kuvvetli bir halde püskürtün.Source bağlantı