Bristol kağıdı nedir? – Strathmore Bristol Kağıdının oldukça yönlülüğü


Bu gönderi bağlı müessese bağlantıları içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Bazıları kağıdı yalnızca yazdırmak için kullanır ve boyamaya yada çizmeye yeni başlamış olan ötekiler, birçok değişik kağıt türü bulunduğunun bilincinde olmayabilir. Ek olarak her ortam için doğru kağıdı kullanmanın önemini anlamayabilirler. Her koşulda en iyi kağıdın kullanıldığından güvenli olarak birçok sıkıntıdan kaçınılabilir. Mesela, yağlı boya, sulu boya, pastel ve multimedya kağıdı için en iyi sonucu veren bir kağıt vardır. Bristol kağıdı ne için kullanılır? Kaç değişik tip var? Bu yazıda, bu soruları cevaplamaya odaklanıyoruz.

Bristol kağıdı nedir?

Bristol kağıdı, birkaç kağıt tabakasının tazyik altında birbirine yapıştırılmasıyla yapılır, böylece makine bitmiş ve kaplanmamış olur. Bazıları, hem kağıt hem de karton aynı ürün olduğu ve Bristol karton kağıdı olarak daha iyi tanımlanabileceği için Bristol kartonundan da bahsedebilir. Kağıt katmanlarının sayısının bir göstergesi olan 2 kattan oluşan, 3 kattan oluşan yada 4 kattan oluşan Bristol karton kağıdı alabilirsiniz. Bu değişik Bristol kağıt türleri karşılaştırıldığında, üç ila dört katmanlı kağıt daha kalınca ve daha güçlüdür.

Bristol kağıt dokusu

Bazıları gazetenin adını İngiliz şehri Bristol’den aldığını söylüyor. Gazete, Bristol Kontu Frederick Hervey adlı bir kişinin adını almış olduğu için bu birazcık doğrudur. Avrupalı ​​fabrikaların hamur harcı işlemi için en iyi kağıtlarını İngiltere’deki Bristol’e göndereceklerinden de bahsediliyor. Kağıt oldukça ağırdır ve çalışmak için sert ve kuvvetli bir yüzey elde eden kart stoğuna benzer. Bristol kağıdının dokusu pürüzsüzdür, sadece aşağıda tartışacağımız iki ana tip vardır. Bristol kağıt tamponlarını, Bristol taslak defteri ürünlerini ve tek tek Bristol kağıt yapraklarını ve rulolarını kolayca alabilirsiniz.

İki ana Bristol kağıdı türü

Bristol kart stoğu iki yüzeyde üretilir: pürüzsüz ve parşömen. Bu iki tasarım, her türlü kuru ve ıslak ortam için mükemmeldir. Bu, Bristol kağıdını kolajların yanı sıra karma medya sanatı şeklinde şeyler için mükemmel bir yüzey haline getirir. Sadece, yalnızca tek bir ortam kullanmak isteyenler için de iyidir. Pürüzsüz yüzey, mürekkep ve kalem çizimlerinin yanı sıra airbrush işaretleyicileri ve kurşun kalemler için idealdir. Diş yada doku yok denecek kadar azdır, bu da onu daha detaylı yönlendirilmiş çizimler ve ince çizgiler oluşturmak için en iyi hale getirir.

Parşömen yüzeyi en iyi pastel, yağlı pastel, renkli kalemler, renkli kalemler ve grafit ile çalışır.

Grafit şeklinde şeyleri kavramaya destek olan bir doku yada diş var. Bazı markaların sunmuş olduğu iki tasarım daha var. Strathmore, en iyi Bristol kağıdı olarak tanınan markadır.

  • Yarı Parlak Bristol Kağıdı: Bu kağıt, pürüzsüz ve pürüzlü doku içinde bir yerdedir. Yalnızca oldukça hafifçe bir dokusu vardır, bu da onu kurşun kalemler, keçeli kalemler, tükenmez kalemler ve mürekkep için ideal kılar.
  • Bristol kağıdı tabakası: Bu, çelik merdaneler ve çok büyük tazyik içeren hususi bir işlemle elde edilmiş son aşama pürüzsüz ve eşit bir yüzeydir. Bu tür bir kaplama, işaretleyici, mürekkep, airbrush ve mekanik düzenler için harikadır.

Yukarıda bahsedilmiş olduğu şeklinde, Bristol karton kağıdı, iki kattan dört kata kadar çeşitli kalınlıklarda gelir. İki kattan oluşan, kartona benzerken, üç ve dört kattan oluşan daha da serttir. Bristol kağıt pedi, belirli bir kağıdın 500 yaprağı için ölçülen toplam ağırlığı temsil eden ağırlıkça da satılabilir. Tanınmış ve popüler bir marka, 100 pound yada 270 gramlık Strathmore Bristol kağıdıdır.

Bristol kağıdının illüstrasyon panolarıyla karşılaştırılması

Bristol taslak defteri yada not defteri, illüstrasyon tahtalarıyla aynı şey midir? İllüstrasyon panosu ile Bristol panosu arasındaki fark tasarımdadır. Bristol kartonu her iki tarafta da kullanılabilirken, illüstrasyon tahtası, onu daha kuvvetli ve daha sert hale getiren ağır bir yığın üstüne monte edilmiş kağıttır. İllüstrasyon panosunun çoğu zaman yalnız bir yüzü işlenebilir.

Bristol Eskiz Defteri

İllüstrasyon panosu çeşitli boyut ve kalınlıklarda mevcuttur ve arşiv kalitesinde asitsiz pano da mevcuttur. Pürüzsüz ve daha dokulu yüzeyler sunan panellerin sıcak ve soğuk preslenmiş çeşitleri de mevcuttur. Dokulu kaplama, airbrush, tükenmez kalem, mürekkep, kurşun kalem ve hafifçe sulu boyalarla kullanılabilir. Stabil yüzeyin bükülmesi yada bükülmesi pek ihtimaller içinde değildir. İllüstrasyon panolarının bitmiş resimler için kullanılma olasılığı daha yüksektir, bu da onları Bristol panosuna nazaran birazcık daha pahalı hale getirir.

Bristol panosu çoğu zaman illüstrasyon panosuna nazaran daha hafiftir ve korumak istediğiniz sanat eserleri için kullanılır. Bazı durumlarda, ondan sonra değişik bir ortam türünde tekrardan üretilecek olan çizimleri oluşturmak için illüstrasyon panosu kullanılabilir.

Bristol kart kağıdı illüstrasyon tahtası
Maliyetler Daha azca pahalı Daha pahalı
tasarım İki düzenlenebilir yüzey Tek düzenlenebilir yüzey
Kullanılmış Ayrıntılar ve ince çizgiler oluşturma. Dokulu yüzey grafit, karakalem, pastel ve renkli kalemlerle iyi çalışır Tükenmez kalem, mürekkep, kurşun kalem, sulu boya, sert bir yüzey gerektiren herhangi bir ortam
Arşiv nitelikleri Arşiv niteliklerine haiz yüksek kaliteli kağıt seçin %100 paçavra olmalıdır. Daima deneyin, tüm panolar arşiv yada asit içermez

Bristol kağıdı ne için kullanılır?

Bristol kart stoğu, promosyon malzemelerinin basımında yaygın olarak kullanılmaktadır ve karton kapaklı kitapların yanı sıra biletlerde yada etiketlerde bulunabilir. Karton, sağlamlığı sebebiyle ölçekli modellerde duvar olarak da kullanılabilir. Daha kalınca plakalar, 3B modeller oluşturmak için de kullanılabilir. En popüler Bristol panoları, iki ve üç katmanlı varyantlardır. Daha ince kağıt esas olarak yayınlar yada baskı için kullanılırken, daha kalınca kağıt daha oldukça bitmiş işler için kullanılır. Bristol karton kağıdını bulabileceğiniz öteki uygulamalar ve alanlar şunlardır:

  • illüstrasyon projeleri
  • Teknik çizimler
  • gülünç çizimler
  • kartpostallar
  • Düğün davetiyesi
  • karışık medya
  • Pürüzsüz yüzey, daha ince detay gerektiren kalem ve mürekkep uygulamaları için mükemmeldir.
  • Daha pürüzlü yüzey grafit, tebeşir, renkli kalemler, renkli kurşun kalem ve odun kömürü için uygundur.

Bristol kağıdı tüm kuru ortamları işleyebilir; Bununla beraber, daha kalınca çeşitler, hafifçe sulu boya yıkamalarını kaldırabilir. Daima yüksek kaliteli kağıt ürünleri satın alın ve kartonun arşiv kalitesinde olup olmadığını deneyin. Bristol tahtasında suluboya, hatta akrilik kullanırken astar lüzumlu değildir. Sadece, kullanmayı denerseniz yağlı boyalar, peşinden minimum üç kat akrilik gesso yada sıvı mat bir ortam uygulamalısınız. Bu bariyer, yağların yüzeye emilmesini önlemeye destek sunar. Herhangi bir ıslak ortamla boyama söz mevzusu olduğunda, dayanıklılık ve en iyi neticeleri istiyorsanız üstünde çalışmak için doğru yüzeyi seçmek en iyisidir.

Bristol üzerine suluboya

Bristol kağıdının çizim kağıdınıza nazaran ana pozitif yanları dayanıklı yüzeyidir. İnce kat boya uygulaması yapılırken kenarlar bozulmamalıdır. Bir dezavantajı, sulu boyaların yada öteki ıslak ortamların daha pürüzsüz, daha ince Bristol kağıt seçeneklerinden geçebilmesidir. Bazı sanatçılar, daha pürüzsüz olan Bristol kağıdı üstünde suluboya kullanmayı sever. İşin püf noktası, bölgelerin üstünden oldukça fazla geçmemek ve oldukça fazla su eklemek değil. Bristol tahtasında sulu boya kullanmaya karar verirseniz, akıp gitmediğini görmek için devamlı rengi ufak bir bölümde kontrol edin. Birazcık daha çok dokuya haiz daha kalınca kağıt, daha iyi emdiği için Bristol üstüne sulu boyalar için daha iyi bir seçenektir.

İster Bristol Sketchbook ister Bristol Paper Pad kullanıyor olun, çeşitli sanat projeleri için mükemmel bir çizim kağıdıdır. Detaylı çizimler ve kalem, mürekkep ve keçeli kalem kullanmak için mükemmeldir. Bununla beraber, birçok sanatçı, suluboya ve akrilik boyama için Bristol karton kağıdı kullanmayı da sever. Bir sonraki projeniz için iyi, oldukça yönlü bir tahta arıyorsanız, Bristol kağıdını deneyin.

sıkça Sorulan Sorular

Parşömen ve Bristol kağıdı içinde bir fark var mı?

Bristol kağıdı çoğu zaman pürüzsüz bir kağıttır ve detaylı çizimler için kullanılır. Bristol parşömeni, daha yarı saydam olan çizim kağıdı parşömeniyle aynı değildir. Bristol parşömen, pürüzsüz Bristol kağıdından daha çok “diş” içeren, soğuk preslenmiş suluboya kağıdına benzer kaba bir kağıttır. Şu demek oluyor ki birden fazla Bristol kağıt yapısı var.

Hangi marka Bristol kağıdı var?

En iyi malum ve kolayca bulunabilen marka Strathmore Bristol kağıdıdır. Sadece diğerlerinin yanı sıra Canson, Koh-I-Noor, Neenah’dan da Bristol kağıdı alabilirsiniz.

Bristol kağıdı ve sulu boyalar beraber çalışabilir mi?

kullanmak devamlı en iyisidir sulu boya kağıdıBununla beraber, birçok sanatçı, Bristol kağıdı üstünde suluboya boya kullanmayı sever. Pürüzsüz Bristol kağıdına boyamayı seçebilirsiniz, sadece boya muhtemelen kağıttan akacaktır. Bunun yerine, daha çok dokuya haiz olduğundan daha kalınca bir Bristol parşömen kağıdı kullanmayı deneyin.

Bristol kağıdına yağlı pastel kullanılabilir mi?

Birçok sanatçı, yağlı pastellerin pürüzsüz Bristol kağıdı üstünde mükemmel çalıştığını farkına varır. Yalnız bu da değil, taşıması kolay karton kutu çalışmak için rahat bir boyuttadır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz