Boyamadan yada verniklemeden ilkin ahşabın iyi mi hazırlanacağına dair kapsamlı bir rehber


Ahşap, uzun süredir kullanılması ve pek fazlaca hayranı olması sebebiyle inşaat için en mühim malzemelerden biridir. İç dekorasyonda ahşabın kullanılması mekana ısı ve hususi bir tesir kazandırmaktadır.

Değişik ahşap türleri vardır, uygulama türüne bağlı olarak bunlardan birini seçebilirsiniz, sadece mühim olan, her şeyden ilkin, her kuyunun değişik özelliklerini bilmeniz gerektiğidir, böylece iş için doğru ahşabı seçebilirsiniz. .

Ahşap kaplama

Ahşabın boyanması ve cilalanması en mühim adımlardan biridir ve doğru yapıldığında işin tesirini katlayabilir, sadece doğru yapılmadığı takdirde negatif sonuçlar verebilir ve marangozun tüm emeği boşa gidebilir; Bundan dolayı birçok marangoz ve ahşapla inşaat yapanlar ahşabı bitirme ve boyama zahmetine girmezler. Fakat ahşabın özelliklerini doğru biliyorsanız boyama için uygun bir ürün seçebilirsiniz.

Ahşabı öbürlerinden ayıran en mühim özelliklerinden biri de ahşabın dokusudur. Bazı yumuşak ve sert ahşapların oyun için gözenekleri vardır ve gözenekler olarak adlandırılırlar; Bundan dolayı ahşabın yüzeyini lekeli gösterir. Bunun olmasını önlemek için, ahşabı boyamadan ilkin pürüzsüz ve muntazam hale getirmek için yüzeyi bir astarla kaplamalısınız. Boyamadan ilkin astar kullanılması, boya ve bitirme malzemelerinin aşırı nüfuz etmesini önler. Netice olarak, renk ahşabın üstüne eşit olarak yayılır ve işin görünümü güzel ve tekdüze hale gelir.


Jel cilalar

Bazıları ahşabı boyamak için üstüne bir astar tabakası uygulanması gerektiğine inanıyor, sadece jel renkleri kullanıyorsanız astara gerek yok, sadece ötekiler istenen sonucu elde etmek için astar kullanmanın daha iyi olduğuna inanıyor. , bilhassa projeniz çam, ladin, kızılağaç, akçaağaç yada huş ağacından yapılmışsa.

Jel ve yağlı cilalar fazlaca değişik değildir, tek fark kalınlıklarındadır. Jel cilalar nispeten daha kalındır ve bu tarz şeyleri çıkarmak yada temizlemek için mineral çözücüler kullanılır. Jel cilaları uygulamak nispeten zor ve dağınık bir iştir, sadece genel yöntem cilaya batırılmış bir bez kullanmak ve emek verme yüzeyine sürmektir.

Jel cilaların uygulanması zor olsa da oluşturdukları nihai tesir fazlaca pürüzsüzdür ve emek verme yüzeyinizi asla çatlatmaz. Çamda bile! Sadece jel cilalar nadiren kullanılır.

Astarlar, yağ bazlı ve su bazlı olmak suretiyle iki tipte mevcuttur ve astar tipini renk yada bitiş tipine nazaran seçmek en iyisidir; Bu şekilde boya yağlı ise yağ bazlı astar, boya su bazlı ise su bazlı boya kullanınız.

ahşap altlık

Ödemenin en mühim aşamalarından biri de altyapı yada kurulum aşamasıdır. Birçok ağaç işleme projesi, emek verme yüzeyi zımparalanmaya ve verniklenmeye hazır olmadığı için temel aşamasında özensizlik yada acelecilik sebebiyle mahvoldu. Temelin ilk aşaması zımpara kağıdı seçimidir. Bunun için bir zımpara yada zımpara takozu kullanabilirsiniz. Ne tür bir zımpara kağıdı seçtiğiniz mühim değildir, sadece mühim olan, zımparalama işinin uygun sertlikte yüksek kaliteli zımpara kağıdı kullanılarak adım adım yapılmasıdır. Son olarak, kaliteli zımpara kağıdı kullanarak pürüzsüz, muntazam bir yüzey oluşturmak için tüm yüzeyi elle zımparalayın.

Son olarak, bazı marangozlar eski naylonu alır ve emek verme yüzeyinin pürüzsüz olduğundan güvenilir olmak için naylonun üstüne zımpara kağıdı sürer. Naylonun yırtıldığı herhangi bir yer, alanın tekrardan zımparalanması icap ettiğinin bir işaretidir.

Tüm işi zımparaladıktan sonrasında, bir sonraki adım kir ve zımpara kalıntılarından kurtulmaktır. Bunun için elektrikli süpürge kullanıyoruz. İşe zarar vermemek için elektrikli süpürgenin zincirine hususi bir tarak takıyoruz.

Peşinden, ihtimaller içinde kalıntıları gidermek için tüm emek verme yüzeyini nispeten kaba bir bez yada ağ ile temizliyoruz.

Jöle rengi

astar

Ahşabı boyamadan yada saydam cilalar ve renkler kullanmadan ilkin ahşabın yüzeyine astar olarak bir kat boya uygulayın. Bu astar, ahşabın yüzeyini pürüzsüz, muntazam hale getirir ve daha iyi ve daha renk alıcı hale getirir. Bu emek verme, çam ve yumuşak ağaçlar başta olmak suretiyle tüm ahşaplar için uygundur.

Astarı kullanmadan ilkin üstündeki açıklamayı okuyun. Bazı astarlar ahşaba uygulandıktan birkaç dakika sonrasında çıkarılmalı ve birkaç saat sonrasında cila uygulanmalıdır. Bazı astarlar ahşabın rengini açma özelliğine haizdir ve doğru boyayı seçerek istediğiniz rengi oluşturabilirsiniz.

Bir bez yada fırça kullanarak ahşabın her yerine bir kat astar uygulayın. Astar yada başka bir bitirme malzemesi uygulamak için, ahşabın dokusuna uygun olarak uyguladığınızdan güvenilir olun. Astarı ahşaba uyguladıktan sonrasında, ahşabın dokusuna iyice nüfuz etmesi ve sonunda fazla miktarı emek verme yüzeyinden uzaklaştırması için 5 ila 15 dakika beklemeye alın. Astar kabının üstünde çoğu zaman boya yada bitirme malzemesini iki saat içinde ahşaba uygulamanız gerektiği yazılır. Sadece ahşabın dokusu fazlaca emici ise, bir kat daha astar uygulanması ve peşinden fazla miktarların bir tiner ile alınması önerilir.

Tek adımlı kaplama

Astarı uyguladıktan 15 dakika ile 2 saat sonrasında kesinlikle boya yada son kat araç-gereç uygulamasına dikkat edin. Astarın kuruması yada iki saat sonrasında boyanması için pencereyi açık bırakan bazı marangozlar, astarın tesirinin tamamen kaybolduğunu ve bunun sonucunda fotoğraf efekti oluşabileceğini bildirmektedir. Bu vakit kısıtlaması, büyük ağaç işleme yada projelerde bir problem olabilir; Bundan dolayı birkaç kişiden yardım almak yada işi bölmek en doğrusudur.

Boyamadan ilkin astar kullanmak ahşabın birazcık daha açık görünmesini sağlayabilir; Bundan dolayı herhangi bir işlemden ilkin görünmeyen ufak bir bölümde denenmesi önerilir. İstenilen renk oluşmadıysa birazcık beklemek ve renk kuruduktan sonrasında üstüne yeniden bir kat daha uygulamakta yarar var.

Ahşap işçiliğinde en mühim aşama çizim aşamasıdır. Marangozun emeklerinin boşa gitmemesi için bu adım doğru ve dikkatli bir halde yapılmalıdır. Herhangi bir emek vermeden ilkin dikkate alınması ihtiyaç duyulan fotoğraf ile ilgili birçok nokta vardır. Bu noktalar içinde ahşabın rengini değiştirmesi ve ahşabın rengini değiştirmesi, astar ile onarım edilmesi bu yazımızda bu saydam renkleri ve iyi mi kullanılacağını anlattık. Ahşap üstüne fotoğraf yapmak, kalitesi sanatçının sanat zevkine bağlı olan duyarlı ve sanatla alakalı bir meslektir ve burada belirtilen hususlar sanatçı tarafınca da dikkate alınmalıdır.Source bağlantı