Boya Tabancası Nedir, Yararları Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Boya tabancası nedir, ne işe yarar?

Boya tabancası, boyanın bir yüzey ya da işlem uyguladığı herhangi bir zemine eşit şekilde dağılmasını elde eden bir alettir. Bununla beraber uygulama icra eden kişinin fırça ve rulo uygulaması benzer biçimde boya ile yakın temas gerektiren bir durumla karşı karşıya kalmamasını sağlar. Boya tabancası için bir başka tarif, püskürtme mantığı ile boya uygulaması elde eden ve uygulanan boyanın pürüzsüz bir görünümde olmasına destek bir vasıta şeklinde olabilir. Yukarıda belirtildiği benzer biçimde, püskürtme yöntemiyle boya yapmanın bir pozitif yanları da boyanın yüzeyin her tarafına eşit olarak dağılmasını sağlamaktır. Boyanın astar ve cila olarak iki değişik seferde eşit olarak yayılması önemlidir.

Boya tabancası kullanım alanları nerelerdir? 

Boya tabancasının kullanıldığı alanlar, hobi ve dekorasyon, otomotiv sektörü, ahşap bakımı, oyuncak, mobilya yenileme, vapur boyama, tekstil ve endüstriyel alanlardır. Kullanım alanı oldukça geniştir ve optimum düzeyde, ek olarak kolay bir boyama gerçekleştirir.

Pistole uygulaması, boya tabancası kullanmanın avantajları nedir? 

Boya tabancası püskürtme yöntemi ile uygulamalarda zamandan ve boyadan tutum edilir. Zor erişilen alanlara süratli bir halde ulaşılır ve etkili bir boyama yapılır. Boya, her yere eşit şekilde dağıtılır. İyi sonuçlar elde etmenizi sağlar ve cihazlar muntazam çalışmasıyla kusursuz sonuçlar sağlayarak insanların dikkatini çekmiştir. Bir püskürtme tabancası yardımıyla detay gerektiren yada ulaşılması zor alanları hızlıca boyanabilir. Boya damlama problemi yaşanmaz. Solvent ve su bazlı boya kullanımlarında mükemmel bir boya atomizasyonu elde eden endüstriyel boya tabancaları, yumuşak tetikleme tertibatlarıyla konforlu bir kullanım sağlar. Boya tabancaları süratli bir halde doldurulabilir. Uygulamayı meydana getirecek kişiyi boya seyreltme ve karıştırma benzer biçimde detaylarla uğraşmaktan kurtarmış olur. Tüm bu avantajları haricinde boya tabancasıyla sırlama, camlama işlemleri de yapılabilir.

Boya tabancaları sağlam malzemelerden üretilir ve uzun seneler ilk günkü benzer biçimde kullanılabilir, uzun ömürlüdür. Pistole uygulaması ile boya püskürtme tabancaları duvar, ahşap ve metal ve bunlar benzer biçimde birçok değişik yüzeyde kolaylıkla kullanılabilir. Ek olarak kısa boylu kişilerin yada kolunu etken olarak kullanamayan kişilerin de boyama ve öteki işlemleri kolaylıkla yapabilmesini sağlar.

 

Boya tabancaları değişik renk ve boyut alternatifleriyle satılır. Boya tabancası tutarları, cihazın işlevine nazaran ve markaya nazaran değişkenlik gösterir.

Boya püskürtme tabancalarının işlevine ve emek harcama şekline nazaran değişik çeşitleri bulunur. Elektrikli boya tabancası, havalı boya tabancası, sprey boya tabancası, mini boya tabancası, şarjlı boya tabancası, oto boya tabancası bunlardan bazılarıdır.

Uygulama alanına nazaran de iki sınıfa ayrılırlar. Bunlar alt tank püskürtme ve üstten püskürtme tabancalardır.

 

Pistole nedir, ne anlama gelir?

Boya ve verniğin hava yardımıyla boya tabancası ile püskürtülerek boyanacak yüzeye atılma işlemine pistole adı verilir. Örnek olarak selülozik boyalar en iyi şekilde, pistole ile uygulanır.

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın