Bottle Bottom Pour – Resimlerle Ifade edilen Dökme Tekniği


Çiçek görünümlü ilk başarı göstermiş akrilik dökme resimlerinizi elde etmek için Bottle Bottom Pour dökme tekniğini iyi mi kullanacağınızı adım adım göstereceğiz. Elbet, daima olduğu şeklinde, başlamanıza destek olacak bir video hazırladık.

Şişe Dibine Dökme nelerdir?

Şişe Tabanına Dökme tekniği ile – adından da anlaşılacağı şeklinde – boya, müsait, ayrı bir PET şişe tabanı kullanılarak tuvale dikkatlice uygulanır. Şişenin dibindeki çıkıntılar, çiçek ya da çiçeğe benzeyen bir desen oluşturur. Kabaca, Bottle Bottom Pour’un iki değişik çeşidi vardır: Bottle Bottom Puddle Pour ya da Flower Pour olarak adlandırılan bir varyantta, Puddle Pour’da olduğu şeklinde, ayrı renkler dönüşümlü olarak şişenin altına dökülür. İkinci bir seçenek, Şelale Şişe Alttan Dökme adında olan yöntemdir: renkler ilkin bir bardağa yerleştirilir ve peşinden bir ağaç halkası olarak şişenin altına dökülür. İkincisi ile manzara oldukca daha hassastır ve bir girdaba ya da bir ağacın senelik halkalarına benzer. İlk değişken net, grafik desenler oluşturur. Hem de, her iki varyantın da ortak noktası, şişenin daima çiçeğe benzer bir desen oluşturmasıdır. Keyfinize bağlı olarak, bu desen nihayetinde monitörü eğerek zayıflatılabilir ya da nerede ise tamamen ortadan kaldırılabilir.

İhtiyac duyulan malzemeler:

Bottle Bottom Pour döküm tekniği için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

  • Boş pet şişe 5 ila 7 yükseltisi olan bir taban ve ortada minik bir çöküntü.
    Bu, örnek olarak oldukca sayıda maden suyu şişesi için geçerlidir.

Akrilik Dökme Tekniği Şişe Alttan Dökme Talimatları

Bu Bottle Bottom Pour için, renklerin dönüşümlü olarak tuval üstüne ayrı ayrı döküldüğü varyant 1’e (Bottle Bottom Puddle Pour ya da Flower Pour) karar verdik.

Döküm malzemelerinin hazırlanması

ilk olarak, her zamanki şeklinde, her bir renk, dökme ortamı (örn. Liquitex ya da vinil yapıştırıcı) ve su ile ayrı ayrı karıştırılır. Pembe, kırmızı, siyah ve beyaz renklerin yanı sıra vurgu olarak altın ve gümüş simli pudralar kullandık. Bunu da döküm bilici ve birazcık su ile karıştırdık. Beşinci ve altıncı renk kadar kullanması kolaydır. Arka plan rengini – bu durumda beyaz – birazcık daha çok oranda karıştırdık. Renkleri tuvale eşit halde akması için oldukca kalınca karıştırmamalısınız. Sadece oldukca ince de olmamalıdır, aksi takdirde desen oldukca sıkı çalışacaktır. Bu yüzden, bu dökme tekniğinde doğru tutarlılık oldukca önemlidir > tatbik mükemmelleştirir. 🙂 Hiç bir renge silikon katmadık, aksi takdirde halka benzeri desen kendi kendine gelmez ve hücreler tarafınca tekrar “yok edilirdi”.

Bir sonraki adım, arka plan renginin tuval üstüne eşit olarak dağılması, böylece renklerin daha güzel akması ve bu durumda resmin tamamının akma ile kaplanmaması icap eder. Bir tür olumsuz boşluk çiçeği olmalı. Kanvas, renklerin eşit halde akması ve desenin muntazam olması için dökme için düz olmalıdır.

Peşinden boş bir PET şişenin dibini kesiyorsunuz ve şişenin dibini tuvalin ortasına koyuyorsunuz. Tabanın kenarında tipik beş ya da yedi yükseltiye haiz bir şişe kullanmak önemlidir – bu teknik «düzgüsel», dışbükey şişe tabanlarıyla çalışmaz.

Akrilikten yapılmış şişe tabanı

Şişe dibi dökme başlayabilir

Şimdi renkler dikkatli bir halde şişenin dibinin ortasındaki minik girintiye arka arkaya, birer birer dökülür. Bir seferde oldukca fazla boya dökülmemesine ihtimam gösterilmelidir. Şişenin tabanındaki çıkıntılar, dökme işlemi esnasında daima görünür kalmalıdır. Renk başına muazzam bir miktarın dökülmemesi de önemlidir, aksi takdirde desen nihayetinde sonsuza kadar akacaktır. Bu teknikle renklerin daha ne kadar akmaya devam edeceğini hafife almak kolaydır. Bu yüzden, bir seferde seyrek miktarlar dökmek daha iyidir, bundan dolayı emin taraftasınız. Çiçek istenilen büyüklüğe gelene kadar bu işleme devam edilir. Söylediğim şeklinde, renk bir müddet daha tuvalin kenarının ötesine akmaya devam edecek. Dökülmemiz için istediğimiz buydu bir tek köşeler boş kalsın.

Şişenin dibine sıvı boya dökün

Akan resminiz için ince ayar

Şişenin dibi hemen sonra oldukca dikkatli bir halde tuvalden çıkarılır. Boya bıçağı ya da benzeri bir şey kullanmak en iyisidir. Şişenin dibinin oluşturduğu boşlukta, renk şimdi ortayı doldurmak için bir daire içerisinde ortalama üç ila dört defa dökülür. Daha ilkin olduğu şeklinde aynı prensipte, daima güzel bir halde ortada, bu sefer bir tek şişenin dibi olmadan. Imaj artık monitörü ileri geri eğerek istenildiği şeklinde değiştirilebilir ya da taşınabilir. İstenirse çiçeğe benzer desen, aşırı eğme halleriyle o denli yabancılaştırılabilir ki, fotoğraf oldukca soyut hale gelir. Doğal ki, bu, renk ne kadar sıvı olursa o denli iyi çalışır. Sadece bizim durumumuzda, çiçeğin bu halde tanımlanabilir kalmasını istedik.

En son, çiçek görünümünün altını çizen güzel bir sanatçı fırçasıyla vurgular ayarlanabilir. Bunu yapmak için, her taç yaprağın en dış noktasından merkeze doğru fırça ile dikkatlice bir çizgi çizilir.

Sıvı boyama için şişe tabanı

ihtimaller içinde kombinasyonlar

Bir kanvasa birkaç Şişe Tabanı Dökümü uygulamanız ve peşinden bunların birbiri içerisine akmasına izin vermeniz de mümkündür. Yahut, örnek olarak “Rosen Pourings” ile yapıldığı şeklinde, Bottle Bottom Pour’u bir ağaç halkasıyla birleştirin. (Ayrıca gül dökümü ile alakalı yakında ayrı bir makale yazacağız.) Bir ya da birden fazla renkte silikon ilave ederek coşku verici ek etkisinde bırakır yaratabilirsiniz. Elbet öteki dökme tekniklerini de kullanabilir ve birleştirebilirsiniz. Olasılıklar çeşitlidir ve hayal gücünüzün sınırı yoktur!

Sen de bir adet daha istiyorsun Akrilik dökme tekniği tecrübe etmek? Öyleyse «Muhtelif Dökme Tekniklerinin Anlatımı» yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Umarız deneylerinizden keyif alırsınız!

Akrilik dökme şişe tabanını dökün

video rehberi

Sizin için bütün mühim adımları yayınlayan ve bu tekniğe alışmanızı elde eden kısa bir video kaydettik.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz