Boru çeşitleri, özellikleri ve uygulamaları


Farklı uygulamalar için farklı tipte tüpler kullanılabilir. Bu uygulamalar, suyun çeşitli amaçlarla taşınmasından, atıkların kanalizasyon sistemine taşınmasına kadar uzanmaktadır. Farklı boru türlerinin kullanılması insanlık tarihinde uzun bir geçmişe sahiptir. Örneğin, eski Yunanlılar evlere ve kamu binalarına su taşımak için kil borular kullandılar. 20. yüzyıla yaklaşırken, boru yapımında dökme demir, bakır ve galvanizli çelik gibi malzemelerin kullanılması yaygınlaştı. Dünyadaki insanların kurşun zehirlenmesinin daha fazla farkına varması ve daha yüksek dirençli, dayanıklı ve verimli borulara olan ihtiyaçları ile boru üretim teknolojisi her zamankinden daha gelişmiştir. Bugün piyasada her biri belirli bir amaç için kullanılan farklı tipte tüpler bulunmaktadır. Aşağıda boru tiplerini, özelliklerini ve uygulamalarını açıklıyoruz.


Polyca veya PVC boru

Polyca veya PVC boru

Polivinil klorür veya PVC borular genellikle banyo lavabolarında, tuvaletlerde ve duşlarda kullanılır. Bu borular korozyon ve pastan muzdarip değildir. Bu PVC boru uzun süre dayanacaktır. PVC borular ciddi hasarlara maruz kalmadıkları sürece oldukça uzun ömürlüdürler.

Ayrıca okuyun: PVC yapıştırıcı ve bununla PVC boruların nasıl yapıştırılacağı

Ayrıca, PVC borular yüksek su akışı basıncına dayanabilmektedir. Bu nedenle, bu boru bina tesisatı için ana seçeneklerden biri olabilir. Ayrıca PVC hafiftir ve boru montajı galvaniz ve çelik boru gibi diğer türlere göre daha kolaydır. PVC boru ayrıca tortu oluşumuna dirençli pürüzsüz bir iç kaplamaya sahiptir. Sonuç olarak içlerinde tıkanıklık ve blokajlar oluşmaz.

dökme demir borular

dökme demir borular

Dökme demir tesisat uzun süredir kullanılmaktadır ve dünyanın bazı bölgelerinde hala kullanılmaktadır. Birçok eski binanın tesisatında dökme demir tesisat bulunur. Bu tür su tesisatını genellikle en az 50 yıllık evlerde bulursunuz. Dökme demir boruların avantajı, ısıya dayanıklı olmaları ve su hareketinin sesini azaltmalarıdır. Öte yandan, dökme demir çok ağırdır ve montajı PVC gibi daha yeni boru türlerine göre daha zordur. Dökme demir boru çok güçlü ve dayanıklıdır; Ancak aynı zamanda çok kırılgandır ve çarpıldığında kırılma olasılığı yüksektir. Ek olarak, dökme demir borular paslanmaya ve korozyona eğilimlidir. Sonuç olarak zamanla gelen suyun kalitesini olumsuz etkiler.

Carrogate tüpü

Carrogate tüpü

Carrugite tüpün dış tabakası, yüzeyinde birbirine paralel olan kongre şeklindeki çıkıntılara ve oluklara sahiptir. Bu çıkıntılar ve oluklar borunun merkez hattına diktir. Bu borular demir, çelik, PVC ve yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) gibi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Carrogate borularının ana avantajlarından biri, onları çok yönlü kılan esneklikleridir.

PE tüp

PE tüp

Polietilen boru üretiminin başlangıcı geçen yüzyılın 50’li yıllarının ortalarına kadar uzanmaktadır. O zamandan beri, çeşitli uygulamaları ve eski boru tiplerine göre avantajları nedeniyle polietilen kullanımı arttı. Polietilen borunun esnekliği, kurulum maliyetinden tasarruf sağlar. Polietilen borular tek cidarlı, çift cidarlı, oluklu, spiral vb. olarak üretilmekte olup; Bu nedenle, polietilen boruların kullanılması, sıhhi tesisat işlerinde büyük özgürlüğün tadını çıkarmanızı sağlar. Polietilen borular alın kaynağı, elektrofüzyon veya mekanik kaplinler gibi yöntemlerle birleştirilebilir.

Mannesmann tüpü

Mannesmann tüpü

Dikişsiz veya Mannesmann boruları çelikten yapılmıştır. Manisman tüplerinin avantajlarından biri yüksek basınç toleransı ve maliyet etkinliğidir. Mannheim tüpleri genellikle gaz boru hatlarında ve sıvı taşıma boru hatlarında kullanılır. Mannesmann tüpleri yüksek basınca dayanabildikleri için rafinerilerde, hidrolik silindirlerde, hidrokarbon endüstrilerinde ve petrol ve gaz ekipmanlarında ve altyapılarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

plastik tüp

plastik tüp

Plastik borular genellikle erime özelliğine sahip termoplastik malzemelerden yapılır. Bu özellik, bu tüplerin şekillendirilmesini ve şekillendirilmesini kolaylaştırır. Plastik borular içme suyu, kanalizasyon, kimyasallar, sıcak ve soğuk sıvılar, gıda, ultra saf sıvılar, gazlar, basınçlı hava, sulama sistemleri vb. taşımak için kullanılır.

Ayrıca okuyun: Pipo demiri nedir ve ne için kullanılır?

galvanizli borular

galvanizli borular

Galvanizli borular, korozyon ve paslanmayı önlemek için bir tabaka ile kaplanmış çelik borulardır. Bu borular genellikle 60 yaşın üzerindeki eski evlerde kurulur. Galvanizli boru icat edildiğinde, galvanizli boruların icadından sonra bu borular, su taşımacılığı için dökme demir boruların yerini aldı; Ancak bugün, galvanizli boruların onlarca yıl suya maruz kaldıktan sonra içeriden paslandığı ve paslandığı bilinmektedir.

propilen tüp

propilen tüp

Polipropilen veya Polipropilen Boru, yüksek darbe dayanımı, yüzey sertliği ve aşınma direncine sahip hafif, termoplastik bir polimerdir. Ayrıca propilen borular her türlü asit, alkali ve solventlere karşı dayanıklıdır. Polipropilen boru, hafif olmasına rağmen HDPE kadar güçlüdür. Polipropilen borular yüksek sıcaklıklarda kullanılabilirken, PVC gibi bazı polimerler ısıya dayanıklı değildir. Polipropilen borular, sülfürik asit ve kostik soda gibi birçok reaktife karşı direnç gösterir ve ayrıca korozyon direnci gösterir.

Boru montajı

Boru montajı

İtmeli borular, inşaat atık sularında yaygın olarak kullanılmaktadır. Pushfit tüplerin montajı çok kolaydır ve özel beceri veya ekipman gerektirmez. Bu boruların sonunda, farklı boruları birbirine bağlamayı çok kolaylaştıran bir sızdırmazlık halkası ve bir tür delik vardır. Sıkıştırma tüpü aynı zamanda halka tüp olarak da bilinir. Uygun itme borularını birbirine bağlamak çok kolaydır; Tüpün soket kısmını baskı yağına batırmak ve tüpün diğer ucunu içine sokmak yeterlidir. Bağlantıların içindeki sızdırmazlık halkaları veya altıgen halkalar, bağlantıyı kapatır ve suyun girmesini önler.

sarmal tüp

sarmal tüp

Spiral borular, çelik sacların bir spiral haline getirilmesi ve daha sonra bu spiralin kenarlarının birbirine kaynaklanmasıyla yapılır. Spiral borular, çelik boru üretmenin en uygun maliyetli yollarından biridir. Bu tüpler çok yüksek basınç dayanımına sahiptir. Spiral boru da esnek ve ayarlanabilir olup farklı boyutlarda kullanılabilir. Spiral borular, petrol ve gaz endüstrilerinin yanı sıra kentsel su kaynaklarında birçok uygulamaya sahiptir.

Ayrıca okuyun: Argon kaynağı nedir ve kullanım alanları?

Çimento ve beton borular

Çimento ve beton borular

Beton borular çok dayanıklıdır. Bu tür bir boru farklı coğrafi koşullarda ve bölgelerde 100 yıldan fazla dayanabilmektedir. Beton borular kolayca yanmaz veya aşınmaz. Bu tip borular hidrolik sistemleri bozmaz ve basınç altında bozulmaz. Ancak bu çimento ve beton boru çok ağırdır ve taşınması zordur. Bu tip borular çoğunlukla atık suların taşınmasında kullanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Drenaj borusunun cinsiyeti nedir?

Drenaj boruları genellikle PVC veya polietilenden yapılır.

Polimer tüp nedir?

Organik polimerlerden yapılan tüplere polimer tüpler denir. PVC, polietilen ve polipropilen borular polimerlerdir.

Yapışkan kağıtSource link