Bordo Rengi – Bordonun sanatta ve tasarımda kullanması


Bordo rengi denilince akla üzüm bağlarında dolaşıp, hasattan ilkin sulu üzümler toplamak gelir. Gelin bordo renklerin hayatına dalalım!

Bordo ne renktir?

Bordo çoğu zaman bordo yahut bordo ile karıştırılır. Kırmızının koyu, ciddi bir tonu olan Bordeaux’nun değişik tonları sezonun rengi olarak seçilmiştir. Merlot şarabının topraksı bir meşe alt tonuyla karıştığı rengi, şu suali muhteşem bir halde açıklıyor: Bordeaux ne renk? Bordo rengi ile evinizde iddialı olursanız, arkadaşlarınızdan sıyrılırsınız. Bordeaux’nun resmi rengi, ismini 1891’de koyu kırmızı Fransız şarabından almıştır. Bordeaux olarak malum varlıklı, koyu şarap rengine çoğu zaman Bordo denir. Bordo rengi, kırmızı renk ailesine aittir. renk tekerleği.

koyu kırmızı renk

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31

Bordo renginin anlamı ve psikolojisi

Bordo şüphesiz çarpıcı bir renktir ve varlıklı tonları sevenler çoğu zaman bir görkem duygusuna haizdir. Aleni bordo renklerinden etkilenen insanoğlu, iyi bir iş ahlakına ve hayata olgun bir bakış açısına haiz olma eğilimindedir. Bordo rengi ciddiyeti ve gücü simgeler ve birazcık oyuncu olabilir.

Bordo rengin varlıklı görünümü sebebiyle, bir elbise giydiğinizde insanoğlu naturel olarak size doğru çekilecektir. İşe giderken bordo giyerseniz beklediğinizden daha çok sarılma alabilirsiniz, bundan dolayı dikkatli olun!

renkler bordo

Şarap kırmızısı iyi mi karıştırılır

Üç parça parlak kırmızı pigmenti bir parça koyu mavi ile birleştirin ve iyice karıştırdıktan sonrasında ufak bir damla sarı ilave edin. Netice, Bordo renginin sıcak ve yoğun bir tonudur. Eski zamanlarda, ülkenin yöneticileri Boudreaux renklerini giydiler ve bugün bile gücü ve zenginliği simgeleyen bir kraliyet rengi olarak kabul ediliyor.

Bordo Rengi: Kısa Bir Tarihçe

Bordo renginin Rusça ismi Çermni. Bordo rengi, bordo olarak da malum varlıklı, koyu kırmızımsı kahverengi bir renktir. 1800’lerin sonlarında, Bordeaux rengi, Fransa’nın tarlalarında hasat edilen şarabın koyu kırmızı renginden ötürü seçildi. Bordo rengi emniyet ve istikrarı temsil eder. Eski zamanlarda kralların ve hükümdarların rengiydi ve güç kelimesi çoğu zaman Bordeaux’nun bütün tonlarıyla ilişkilendirilir.

şarap kırmızısı

Bordo meşhur tablolarda kullanılır.

Bordo, tarih süresince birçok sanatçı tarafınca kullanılmış bir renktir. Bu varlıklı ve güzel renk, sayısız sanat eserinde bulunabilir. Eserlerinde Bordeaux kullanmış yalnız iki mühim sanatçıyı listeledik.

bir insan portresi (1433), Jan van Eyck tarafınca

Sanatçı Jan van Eyck (1390 – 1441)
tamamlanma zamanı 1433
Orta yağ, tabak
Durum Milli Galeri, Londra, Birleşik Krallık

bordo sanatıKırmızı türbanlı bir insanın portresi (1433), Jan van Eyck tarafınca; Jan van Eyck, amme malı, Wikimedia Commons vasıtasıyla

Realist yağlı boya tablolar meydana getiren ressam Jan van Eyck, resimlerinde hem bordo aynı zamanda bordo renkleri kullanmıştır. Van Eyck 1441’de öldü. Kararlı doğum yılı bilinmemekle beraber öldüğünde 50’li yaşının başlangıcında olduğuna inanılıyor. Van Eyck, toplam 20 tanınmış yağlı boya tablo yarattı. Uzun seneler yağlı boyaların mucidi olduğuna inanılıyordu, sadece yağlı boya tablolar ressam olmadan minimum bir çağ ilkin yapıldığı için bu uzun süreden beri tartışılıyor.

Van Eyck, yumurta tempera boyama yönteminin yerini alan yağlı sır tekniğini buluş etmekle tanınır. Van Eyck, en ünlüsü olduğu oldukça meşhur bir ressam ailesine aitti. Ortaçağ sanatına ait resimleri dünyanın dört bir tarafındaki müzelerde görülebilir. Olmak insan portresi muhtemelen bordo ve bordo renklerini en ikonik kullanımıdır ve 1433’te tamamlanmıştır.

kırmızıya kayma (1990), Helen Frankenthaler

Sanatçı Helen Frankenthaler (1928 – 2011)
tamamlanma zamanı 1990
Orta akrilik, kanvas
Durum Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, New York, ABD Birleşik Devletleri

Ressam Helen Frankenthaler, soyut resmin öncülerinden bir tanesiydi ve 1970 senesinde bugün “Renk Alanı Hareketi” olarak bildiğimiz şeyi yarattı. Tamamladığı her resimde değişik renkler kullandı. Frankenthaler çalışmalarında doğadan esin alan renkler kullanmış ve duygularını eserlerine yansıtmıştır. Çalışmalarında oldukça fazla renk var, sadece 1990 tarihindeki tablosu benzer biçimde daha iyi malum birtakım resimlerinde bordo renkleri kullanmış. kırmızıya kayma. Tam da tuval üstünde çalışırkenki naturel spontanlığı sebebiyle, bugün hala genç sanatçılara esin veriyor.

Frankenthaler, medya tarafınca “sızma” olarak adlandırılan bir teknik kullanır. Aynı anda bir halde ruhani fakat cazibeli ve yumuşak fakat yürekli sahneler yaratıyor. Resimleri çağdaş ve yapıtlarına bakıldığında değişik duygular uyandırıyor.

bordonun değişik tonları

Bordo yahut bordo renklerinden bahsettiğimizde şüphesiz şaraptan bahsetmemiz gerekiyor şu sebeple bu iki rengin resmi adları buradan geliyor. Burgonya şarapları ve Bordeaux şarapları en yüksek nitelik olarak kabul edilir ve Fransa’da yapılır. Spektrumun her iki ucunda da şüphesiz istisnai şarap üreticileri var ve ikisini karşılaştırdığınızda birinin diğerinden daha iyi bulunduğunu düşünebilirsiniz.

bordo

Normal olarak bu, şarap tadımının tarihi ve yeri ile alakalı olabilir ve argüman kesinlikle, her iki şarabın da leziz bulunduğunu ve eşit derecede takdir edilebileceğini anladığımız anın tadını çıkarmamız gerekmez mi? Renklerden iyi mi zevk almamız gerekiyorsa, ikisinden de aynı derecede zevk almalı ve hürmet duymalıyız. Her gölge birazcık farkına varır sadece çıplak gözle görülmez. Şu demek oluyor ki Bordeaux ve Burgundy içinde reel bir ayrım olmadığını iddia edebilirsiniz, fakat tamamen yanılıyorsunuz. Bordonun rengi kırmızıya, bordonun rengi mora doğru yönelir.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31
bordo #800020 0, 100, 75, 50 50,2, 0, 12,5

kırmızı

Koyu, varlıklı kırmızılar, güzel bordo saçlardan derin, merlot renkli şaraba kadar sonsuza kadar favori olarak duracak. Bordo, bordo yahut öteki kırmızı tonları mevzubahis olduğunda birçok insanoğlunun kafası karışır. Öteki birçok Bordeaux kırmızısı, isimlerini aynı adlı şaraplardan alır. Bordeaux ailesine ilişkin olan bu koyu kırmızılardan kimilerine bir göz atalım.

lal taşı

Bu gölge, ismini bir şaraptan değil, aynı ismi taşıyan taştan alıyor! Yarı kıymetli taş lal taşı, güzel bir kırmızımsı kahverengi renk tonuna haizdir. Çıplak gözle, garnet özgün Bordeaux gölgesine oldukça benziyor

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
lal taşı #610C04 0, 88, 96, 62 97, 12, 4

bordo

Bordo renginin ismi Fransızca kelimeden türemiştir. Kahverengi uzak, “kestane” anlama gelir. Bordo, kırmızı ve morun karıştırılmasıyla oluşturulur. Kestane rengi, iştahı uyandırdığı için restoranlarda çoğunlukla kullanılır.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #800000 0, 100, 100, 50 128, 0, 0

renk şarap kırmızısı

Merlot

Şarap uzmanıysanız, haiz olduğu varlıklı ve güzel rengi bilirsiniz. Merlot kırmızı renkli bir üzümdür. Listelediğimiz Merlot’un rengi aslen koyu bir pembedir.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Merlot #541E1B 0, 64, 68, 67 84, 30, 27

Bordo renk

Bordoya hangi renkler masraf?

Bordo tonları, bir kıyafetin parçası olarak giyildiğinde siyah, kömür grisi ve şişe yeşili benzer biçimde öteki birçok renkle iyi ahenk sağlar. Yüksek dozlarda kullanıldığında bu renk paleti kasvetli görünebilir ve kişide hava şartlarından muzdarip olduğu izlenimi uyandırabilir, bu yüzden vurgu olarak bordo tonlarının kullanılması önerilir.

bordoya hangi renkler gider

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31
Siyah #000000 0, 0, 0, 100 0, 0, 0
nefes gri #696969 0, 0, 0, 59 105, 105, 105
yeşil şişe #0F472C 79, 0, 38, 72 15, 71, 44

Bordo ile tecrübe etmek için bir öteki popüler renk kombinasyonu altın ve allık pembedir. Allık pembe, koyu bordo rengi aydınlatır ve altın vurgulu parçalar, eviniz için çarpıcı bir renk paleti oluşturmanıza destek sunar.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31
Pembe #DE5D83 0, 58, 41, 13 222, 93, 131
altın #FFD700 0, 16, 100, 0 255, 215, 0

İç tasarımda bordo

Koyu kırmızı bir renk olan Bordo ev içerisinde dikkatli kullanılmalıdır. Kuvvetli, varlıklı bordo, kırmızı renklerden biridir ve bilhassa kırmızı, kaygı yahut tehlike duyguları uyandırabilir. Bir odada temel renk olarak kullanıldığında aleni bordo bile can sıkan olabilir. Bej yahut kahverengi tonlarında dekore edilmiş bir odada vurgu rengi olarak oldukça daha iyi durur. Bordo rengi, romantizm ve refah duygularıyla direkt ilişkilidir, bu yüzden rengi bir döşek odasına dahil etmek ülkü olacaktır.

Bir döşek odasında varlıklı bordo perdeler vurgu rolü görebilir. Bordonun değişik tonlarındaki yastık ve battaniyeleri bir döşek odasına entegre etmek kolaydır. Odanın köşesinde koyu, varlıklı bir Bordo kadife döşemeli koltuk da göze hitap ediyor. Nevresim ve duvarlar bordo renklerin kendine gelmesi için yumuşak bir bej yahut kırık beyaz renkte tutulmalıdır. Bütün Bordo tonları, naturel tonlar ve aleni gri ile mükemmel bir ahenk sağlar. Bordo rengini siyahla birleştirirseniz oda daha da trajik olacaktır.

bordo tonu

Bordo rengini evinize dahil etmek, bilhassa altın ve hatta avcı yeşili renkle eşleştirildiğinde evinize sofistike bir hava katar. Yiyecek odası bordo renklerde dekore etmek için muhteşem bir mekandır.

Bizler şehirliler için naturel ve muhteşem ortamında, güzel Bordo renklerinin harikaları içinde bir yaşam düşlemek rahat değil, fakat ne güzel ki rengi hala evlerimize ve yaşamımıza taşıyabiliyoruz. Bordo renklerinin lüks görüntüsü bile sizi kanepeye uzanmaya ve düşüncelerinizin bir hayal hayatına dalmasına izin verecek. Artık güzel, varlıklı bordo renkleri hakkındaki daha çok data sahibi olduğunuza gore, hayallerinizi gerçekleştirmek için hayal gücünüzü kullanabileceğinizi umuyoruz.

şarap kırmızısı rengi

sıkça Sorulan Sorular

Bordo ne renktir?

Basitçe söylemek gerekirse, parlak kırmızıdan daha varlıklı ve birazcık daha yozlaşmış bir kırmızıdır.Çoğu zaman bordo ile karıştırılır, bunda bir mesele yoktur şu sebeple bu renkler sıcak kabul edilir ve beraber eşleştirildiğinde birbirini tamamlar.

Bordeaux ve Burgonya arasındaki ayrım nelerdir?

Renk tekerleğine bakarsanız, bordo daha oldukça kırmızının bir tonuna, bordo ise morumsu bir tona eğilimlidir. Ayrım o denli belirgin değil. Hem bordo aynı zamanda bordo rengi varlıklı, güzel ve hemen hemen kadifemsidir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz