Bordo Rengi – Bordonun sanatta ve tasarımda kullanımı


Bordo rengi denilince akla üzüm bağlarında dolaşıp, hasattan ilkin sulu üzümler toplamak gelir. Gelin bordo renklerin yaşamına dalalım!

Bordo ne renktir?

Bordo çoğu zaman bordo yada bordo ile karıştırılır. Kırmızının koyu, ciddi bir tonu olan Bordeaux’nun değişik tonları sezonun rengi olarak seçilmiştir. Merlot şarabının topraksı bir meşe alt tonuyla karıştığı rengi, şu suali muhteşem bir halde açıklıyor: Bordeaux ne renk? Bordo rengi ile evinizde iddialı olursanız, arkadaşlarınızdan sıyrılırsınız. Bordeaux’nun resmi rengi, adını 1891’de koyu kırmızı Fransız şarabından almıştır. Bordeaux olarak malum varlıklı, koyu şarap rengine çoğu zaman Bordo denir. Bordo rengi, kırmızı renk ailesine aittir. renk tekerleği.

koyu kırmızı renk

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31

Bordo renginin anlamı ve psikolojisi

Bordo şüphesiz çarpıcı bir renktir ve varlıklı tonları sevenler çoğu zaman bir görkem duygusuna haizdir. Açık bordo renklerinden etkilenen insanoğlu, iyi bir iş ahlakına ve hayata olgun bir bakış açısına haiz olma eğilimindedir. Bordo rengi ciddiyeti ve gücü simgeler ve birazcık oyuncu olabilir.

Bordo rengin varlıklı görünümü sebebiyle, bir giyim giydiğinizde insanoğlu organik olarak size doğru çekilecektir. İşe giderken bordo giyerseniz beklediğinizden daha çok sarılma alabilirsiniz, bu yüzden dikkatli olun!

renkler bordo

Şarap kırmızısı iyi mi karıştırılır

Üç parça parlak kırmızı pigmenti bir parça koyu mavi ile birleştirin ve iyice karıştırdıktan sonrasında minik bir damla sarı ilave edin. Netice, Bordo renginin sıcak ve yoğun bir tonudur. Eski zamanlarda, ülkenin yöneticileri Boudreaux renklerini giydiler ve bugün bile gücü ve zenginliği simgeleyen bir kraliyet rengi olarak kabul ediliyor.

Bordo Rengi: Kısa Bir Tarihçe

Bordo renginin Rusça adı Çermni. Bordo rengi, bordo olarak da malum varlıklı, koyu kırmızımsı kahverengi bir renktir. 1800’lerin sonlarında, Bordeaux rengi, Fransa’nın tarlalarında hasat edilen şarabın koyu kırmızı renginden dolayı seçildi. Bordo rengi itimat ve istikrarı temsil eder. Eski zamanlarda kralların ve hükümdarların rengiydi ve güç kelimesi çoğu zaman Bordeaux’nun tüm tonlarıyla ilişkilendirilir.

şarap kırmızısı

Bordo meşhur tablolarda kullanılır.

Bordo, tarih süresince birçok sanatçı tarafınca kullanılmış bir renktir. Bu varlıklı ve güzel renk, sayısız sanat eserinde bulunabilir. Eserlerinde Bordeaux kullanmış yalnız iki mühim sanatçıyı listeledik.

bir insan portresi (1433), Jan van Eyck tarafınca

Sanatçı Jan van Eyck (1390 – 1441)
tamamlanma zamanı 1433
Orta yağ, tabak
Konum Ulusal Galeri, Londra, Birleşik Krallık

bordo sanatıKırmızı türbanlı bir insanın portresi (1433), Jan van Eyck tarafınca; Jan van Eyck, kamu malı, Wikimedia Commons vasıtasıyla

Gerçekçi yağlı boya tablolar meydana getiren ressam Jan van Eyck, resimlerinde hem bordo hem de bordo renkleri kullanmıştır. Van Eyck 1441’de öldü. Kati doğum yılı bilinmemekle beraber öldüğünde 50’li yaşlarının başlangıcında olduğuna inanılıyor. Van Eyck, toplam 20 tanınmış yağlı boya tablo yarattı. Uzun seneler yağlı boyaların mucidi olduğuna inanılıyordu, sadece yağlı boya tablolar ressam olmadan minimum bir çağ ilkin yapıldığı için bu uzun süredir tartışılıyor.

Van Eyck, yumurta tempera boyama yönteminin yerini alan yağlı sır tekniğini buluş etmekle tanınır. Van Eyck, en ünlüsü olduğu oldukca meşhur bir ressam ailesine aitti. Ortaçağ sanatına ilişkin resimleri dünyanın dört bir tarafındaki müzelerde görülebilir. Olmak insan portresi muhtemelen bordo ve bordo renklerini en ikonik kullanımıdır ve 1433’te tamamlanmıştır.

kırmızıya kayma (1990), Helen Frankenthaler

Sanatçı Helen Frankenthaler (1928 – 2011)
tamamlanma zamanı 1990
Orta akrilik, kanvas
Konum Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, New York, ABD Birleşik Devletleri

Ressam Helen Frankenthaler, soyut resmin öncülerinden biriydi ve 1970 senesinde bugün “Renk Alanı Hareketi” olarak bildiğimiz şeyi yarattı. Tamamladığı her resimde değişik renkler kullandı. Frankenthaler çalışmalarında doğadan esin alan renkler kullanmış ve duygularını eserlerine yansıtmıştır. Çalışmalarında oldukca fazla renk var, sadece 1990 tarihindeki tablosu benzer biçimde daha iyi malum bazı resimlerinde bordo renkleri kullanmış. kırmızıya kayma. Tam da tuval üstünde çalışırkenki organik spontanlığı sebebiyle, bugün hala genç sanatçılara esin veriyor.

Frankenthaler, medya tarafınca “sızma” olarak adlandırılan bir teknik kullanır. Aynı anda bir halde ruhani fakat çekici ve yumuşak fakat yürekli görüntüler yaratıyor. Resimleri çağıl ve yapıtlarına bakıldığında değişik duygular uyandırıyor.

bordonun değişik tonları

Bordo ya da bordo renklerinden bahsettiğimizde şüphesiz şaraptan bahsetmemiz gerekiyor şu sebeple bu iki rengin resmi adları buradan geliyor. Burgonya şarapları ve Bordeaux şarapları en yüksek kalite olarak kabul edilir ve Fransa’da yapılır. Spektrumun her iki ucunda da şüphesiz istisnai şarap üreticileri var ve ikisini karşılaştırdığınızda birinin diğerinden daha iyi bulunduğunu düşünebilirsiniz.

bordo

Normal olarak bu, şarap tadımının zamanı ve yeri ile ilgili olabilir ve argüman ne olursa olsun, her iki şarabın da leziz bulunduğunu ve eşit derecede takdir edilebileceğini anladığımız anın tadını çıkarmamız gerekmez mi? Renklerden iyi mi zevk almamız gerekiyorsa, ikisinden de aynı derecede zevk almalı ve saygı duymalıyız. Her gölge birazcık farklıdır sadece çıplak gözle görülmez. Kısaca Bordeaux ve Burgundy içinde gerçek bir fark olmadığını iddia edebilirsiniz, fakat tamamen yanılıyorsunuz. Bordonun rengi kırmızıya, bordonun rengi mora doğru yönelir.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31
bordo #800020 0, 100, 75, 50 50,2, 0, 12,5

kırmızı

Koyu, varlıklı kırmızılar, güzel bordo saçlardan derin, merlot renkli şaraba kadar sonsuza kadar favori olarak duracak. Bordo, bordo yada öteki kırmızı tonları söz mevzusu olduğunda birçok insanoğlunun kafası karışır. Öteki birçok Bordeaux kırmızısı, isimlerini aynı adlı şaraplardan alır. Bordeaux ailesine ilişkin olan bu koyu kırmızılardan bazılarına bir göz atalım.

lal taşı

Bu gölge, adını bir şaraptan değil, aynı adı taşıyan taştan alıyor! Yarı kıymetli taş lal taşı, güzel bir kırmızımsı kahverengi renk tonuna haizdir. Çıplak gözle, garnet orijinal Bordeaux gölgesine oldukca benziyor

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
lal taşı #610C04 0, 88, 96, 62 97, 12, 4

bordo

Bordo renginin adı Fransızca kelimeden türemiştir. Kahverengi uzak, “kestane” anlamına gelir. Bordo, kırmızı ve morun karıştırılmasıyla oluşturulur. Kestane rengi, iştahı uyandırdığı için restoranlarda çoğunlukla kullanılır.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #800000 0, 100, 100, 50 128, 0, 0

renk şarap kırmızısı

Merlot

Şarap uzmanıysanız, haiz olduğu varlıklı ve güzel rengi bilirsiniz. Merlot kırmızı renkli bir üzümdür. Listelediğimiz Merlot’un rengi aslen koyu bir pembedir.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Merlot #541E1B 0, 64, 68, 67 84, 30, 27

Bordo renk

Bordoya hangi renkler gider?

Bordo tonları, bir kıyafetin parçası olarak giyildiğinde siyah, kömür grisi ve şişe yeşili benzer biçimde öteki birçok renkle iyi uyum sağlar. Yüksek dozlarda kullanıldığında bu renk paleti kasvetli görünebilir ve kişide hava şartlarından muzdarip olduğu izlenimi uyandırabilir, bu yüzden vurgu olarak bordo tonlarının kullanılması önerilir.

bordoya hangi renkler gider

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31
Siyah #000000 0, 0, 0, 100 0, 0, 0
nefes gri #696969 0, 0, 0, 59 105, 105, 105
yeşil şişe #0F472C 79, 0, 38, 72 15, 71, 44

Bordo ile tecrübe etmek için bir öteki popüler renk kombinasyonu altın ve allık pembedir. Allık pembe, koyu bordo rengi aydınlatır ve altın vurgulu parçalar, eviniz için çarpıcı bir renk paleti oluşturmanıza destek sağlar.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bordo #5F021F 0, 98, 67, 63 95, 2, 31
Pembe #DE5D83 0, 58, 41, 13 222, 93, 131
altın #FFD700 0, 16, 100, 0 255, 215, 0

İç tasarımda bordo

Koyu kırmızı bir renk olan Bordo ev içinde dikkatli kullanılmalıdır. Kuvvetli, varlıklı bordo, kırmızı renklerden biridir ve bilhassa kırmızı, kaygı yada korku duyguları uyandırabilir. Bir odada temel renk olarak kullanıldığında açık bordo bile bunaltıcı olabilir. Bej yada kahverengi tonlarında dekore edilmiş bir odada vurgu rengi olarak oldukca daha iyi durur. Bordo rengi, romantizm ve rahatlık duygularıyla direkt ilişkilidir, bu yüzden rengi bir yatak odasına dahil etmek ideal olacaktır.

Bir yatak odasında varlıklı bordo perdeler vurgu görevi görebilir. Bordonun değişik tonlarındaki yastık ve battaniyeleri bir yatak odasına entegre etmek kolaydır. Odanın köşesinde koyu, varlıklı bir Bordo kadife döşemeli koltuk da göze hitap ediyor. Nevresim ve duvarlar bordo renklerin kendine gelmesi için yumuşak bir bej yada kırık beyaz renkte tutulmalıdır. Tüm Bordo tonları, organik tonlar ve açık gri ile mükemmel bir uyum sağlar. Bordo rengini siyahla birleştirirseniz oda daha da trajik olacaktır.

bordo tonu

Bordo rengini evinize dahil etmek, bilhassa altın ve hatta avcı yeşili renkle eşleştirildiğinde evinize sofistike bir hava katar. Yiyecek odası bordo renklerde dekore etmek için muhteşem bir mekandır.

Biz şehirliler için organik ve görkemli ortamında, güzel Bordo renklerinin harikaları içinde bir yaşam düşlemek kolay değil, fakat ne güzel ki rengi hala evlerimize ve yaşamımıza taşıyabiliyoruz. Bordo renklerinin lüks görüntüsü bile sizi kanepeye uzanmaya ve düşüncelerinizin bir hayal yaşamına dalmasına izin verecek. Artık güzel, varlıklı bordo renkleri hakkında daha çok informasyon sahibi olduğunuza gore, hayallerinizi gerçekleştirmek için hayal gücünüzü kullanabileceğinizi umuyoruz.

şarap kırmızısı rengi

sıkça Sorulan Sorular

Bordo ne renktir?

Basitçe söylemek gerekirse, parlak kırmızıdan daha varlıklı ve birazcık daha yozlaşmış bir kırmızıdır.Çoğu zaman bordo ile karıştırılır, bunda bir problem yoktur şu sebeple bu renkler sıcak kabul edilir ve beraber eşleştirildiğinde birbirini tamamlar.

Bordeaux ve Burgonya arasındaki fark nedir?

Renk tekerleğine bakarsanız, bordo daha oldukca kırmızının bir tonuna, bordo ise morumsu bir tona eğilimlidir. Fark o denli belirgin değil. Hem bordo hem de bordo rengi varlıklı, güzel ve neredeyse kadifemsidir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz