Boho seçimi nedir? | İç dekorasyonda boho stilini uygulamanın püf noktaları


Evinin yaşam ruhu, değişik ülkelerin kültürleri, garip dekoratif öğeler, dünyanın tüm bölgelerinden tasarım öğeleri koleksiyonu, bohem stili, bohem dekoru yada boho stili ile dolu olmasını seven insanlardan biriyseniz doğru seçimdir. senin için seçim Bohem seçimi, öteki tarzların katı kısıtlamalarını ve kurallarını umursamaz ve tasarım kısıtlamalarından arınmış, yaratıcı, korkak bir dekorasyon yaratır. Boho seçimi tasarımlarda görülebilen tüm farklılıklara karşın hepsi içinde bazı benzerlikler ve benzer özellikler bulunmaktadır. Bu yazıda, boho seçimi uygulama ipuçları ve bu tarzın çekici özellikleri hakkında daha çok informasyon edineceksiniz.


Bohem tasarım nedir?

boho tarzı

Boho Boho’nun kısaltmasıdır ve orijinal olarak Orta Avrupa’nın Bohemya bölgesinin geleneksel olmayan bir yaşam tarzına haiz olan göçebe halkına atıfta bulunur. Bohem halkının göçebe yaşam seçimi, benzersiz sanat içerikli unsurlara sahipti. Bohem halkının göçebe ve göçebe yaşam seçimi, değişik tasarım tarzlarını ve kültürlerini birbiriyle kaynaştırmıştır. Bohem seçimi 60’lı ve 70’li yıllarda birçok fanatik kazanmıştır. Bugün bile, boho seçimi bir takım rengi, dokuyu ve deseni birleştirir ve iç tasarımda değişik kültürlerden ve süre dilimlerinden öğeler kullanır.

Boho tasarım belirli bir kaide ve düzenlemeye bağlı değildir ve hayatınız süresince topladığınız her şeyi evinizin dekorunda sergilemek için yeterlidir. Tüm bileşenlerin ve tasarım öğelerinin birbiriyle eşleşmesi gerekmez. Boho tarzda ahşap mobilya kullanımı oldukça önemlidir. Yoğun ve zarif bir alan yaratmak için evinizi kumaş, aynalar, kitaplar, mimari tasarımlar, sanat eserleri, eski eşyalar yada hatıralarla doldurun. Boho tasarım, özgür ve disiplinsiz tasarımına karşın, bohem seçimi bir mekan yaratmak için takip edilebilecek bazı ortak unsurlara haizdir.

Boho tasarımda minimalist İskandinav tasarımı yada çağdaş tarzın aksine katı engellemeler yoktur. Bohem seçimi aslen minimalist tarzın unsurlarını takip ediyor ve değişik kültürlere ilişik renkli kumaşlar, kitaplar, heykeller, yastıklar, lambalar, sanat eserleri ve objelerin seçimleriyle insanların kişilik özelliklerini yansıtıyor. Boho iç tasarım, dünyanın her yerinden dekor fikirlerini kullanır. Boho tasarım bileşenlerinin seçiminde herhangi bir yasal gereklilik yoktur. Boho stilinin özgür akışlı tavrı sebebiyle, 20’li yılların sonu ve 2000’li yılların başlangıcında iç tasarım için en popüler seçeneklerden biri haline geldi.

bohem tasarım renkleri

boho tarzı

Boho süsünün rengiyle ilgili bir kanun olmasa da bu tarzda sıcak toprak tonları, metalik renkler ve kıymetli taşların kullanımı yaygındır. Bu tasarım tarzında koyu kahverengi, yeşil ve gri en mühim ana renklerdir ve bir sonraki adımda bunlara koyu mor, alev ateş turuncu ve parlak mavi eklenmiş olur. Renklerin kombinasyonu ve katmanlaşması, boho stilinin benzersiz özelliklerinden biridir.

Değişik desenleri ve dokuları birleştirmekten çekinmeyin ve çoğu zaman beraber iyi gitmeyen renkleri kullanmaktan korkmayın. Renkli kumaşlar ve zemin kaplamaları yada iğne işi benzer biçimde tasarımlarla çevrenizdeki alana davetkar ve garip bir hava katın. Fotoğraf ve sanat eserleri ile beraber duvarlara desenli perdeler ve minik kilimler asın. Tüm bu unsurların bir arada bulunmuş olduğu mekanı kalabalıklaştırdığını düşünebilirsiniz sadece şunu da ihmal etmeyin ki, boho stilinde doygun ve varlıklı renkler kullanmanın yanı sıra, doygun renkler için beyazı da fon olarak kullanarak mekanı oluşturabilirsiniz. Daha açık, daha sessiz bir görsel.

Boho tasarımında dekorasyon öğeleri

boho tarzı

Boho tasarımda çağdaş minimalist tasarımın aksine “ne kadar fazlaca o denli iyi” felsefesi kullanılır. Bu tasarımda değişik dekorasyon malzemeleri bir arada kullanılmıştır. Bu tarzda keten ve sisal benzer biçimde naturel tekstiller ipek ve file ile kombinlenebilir. Malzemeler eski ve yıpranmış görünmelidir; Arızalı değil fakat parlak ve yeni de değil. Bu tasarım tarzında kenarlar, dikişler ve tekstiller çokça kullanılıyor. Asma perde ve kilimlerin birbiriyle kombinlenmesi, dünyanın değişik yerlerinin kültürlerinden esin alan sıcak bir atmosfer yaratıyor. Yatakta ve kanepede bulunan perdeler de boho tasarımında kullanılmış.

Boho seçimi mobilyalar

boho tarzı

Düzgüsel mağazalarda çoğu zaman bohem mobilyalar bulamazsınız. Bohem seçimi evlerde çoğunlukla kullanılmış ve eski mobilyalar kullanılmaktadır. Tüm mobilya parçaları benzersiz olmalı ve her parça bir öykü anlatmalıdır. Boho mobilyaları seçmek için mahalli ikinci el mağazanızı ziyaret edin ve her bir mobilya parçasını ayrı ayrı seçin. Recliners, kelebek koltuklar ve çekyatlar bu biçim için uygun seçeneklerdir.

İç tasarımda bohem tarzın özellikleri

boho tarzı

Boho dekorasyon stilinin birçok çeşidi vardır ve fazlaca çeşitli boho tasarım stilleri düşünülebilir; Sadece boho stilini evde kullanmak için bu stilin bazı ortak özelliklerini kullanabilirsiniz:

1. Değişik renk paletleri: Boho stilinde kullanılan renk yelpazesine ilişkin belirli standartlar ve kurallar yoktur sadece sıcak, parlak ve toprak renkleri ya da üçünün bir arada kullanılması boho stili atmosfer ile ev dekorasyonunu bir araya getirecektir. Bu tarzda duvarların beyaz rengi, mekanı güzelleştirmek için kullanılır. Beyaz duvar boş bir tuval görevi görür, böylece üstünde kalınca dantel askılar yada naturel renkler kullanabilirsiniz.

2. Uyumsuz Tasarımlar ve Kumaşlar: Boho tarzında keten ve ipek kumaşlar, goblenler, sisal ve dövme kadife kullanılır. Buna ek olarak, boho tasarımı, öteki iç tasarım stillerine kıyasla uyumsuz görünen değişik tasarım ve desenlerin bir kombinasyonunu kullanır.

3. Değişik Ülkelerden Dekoratif Öğeler: Kamboçya ikat kilimleri ve İran kilimleri boho seçimi ev dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

boho tarzı

4. Eski ve Organik Tasarımlar: Bohem seçimi bir iç tasarım için, vintage ve ikinci el eşyaları dekorasyonda odak noktası olarak kullanın. Heykeller, tablolar, seramikler ve kaliteli halılar da bohem iç tasarımınızda kullanmak için iyi seçeneklerdir.

5. Yeşil bitkiler: Ev bitkileri ve sulu meyveler, evinize taze ve canlı bir atmosfer verir.

6. Konforlu Mobilyalar: Boho seçimi mobilyalar, zemin seviyesine nazaran daha alçak bir yüksekliğe haizdir. Bu kanepeler naturel malzemelerden yapılmış ve kadife yastıklarla süslenmiştir. Mobilya bileşenlerinin yükseklik ve renk çeşitliliği, mekana aşinalık, rahatlık ve daha çok çekicilik sağlar. Rattan çekyat ve sandalyeler, vintage sehpalar ve Fas minderli kanepeler, bohem mobilyaların en yaygın bileşenleri arasındadır ve bohem seçimi bir oturma odasının ana tasarım öğeleri haline gelmiştir.

7. Ortam Aydınlatması: Mumlar, fenerler ve masa lambaları, bohem seçimi için muhteşem olan sıcak ve rahat bir ışık sağlar. Yiyecek odasında lüks avizeler yada çağdaş sarkıt lambalar kullanılarak odanın sıcak ve naturel dekoru ile güzel bir uyum yakalanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

boho ne demek

Boho, Bohemian’ın kısaltmasıdır ve Orta Avrupa’nın bohem bölgesiyle ilişkili bir kişiyi yada stili ifade eder.

Dekorasyonda boho seçimi nedir?

Boho stili renkleri, dokuları, desenleri ve kültürleri birleştirir. Boho tasarımın en mühim özelliği belirli bir kurala bağlı kalmamasıdır.Source bağlantı