Blob Boyama – Modaya uygun 3D tekniği için talimatlar


Bu yazıda sizi Blob Boyama Sanatı ile tanıştıracağım ve Blob Tablolarımı iyi mi tasarladığımı göstereceğim. Bu büyüleyici, hemen hemen nispeten bilinmeyen tekniği iyi mi kullanacağınızı ve nelere dikkat etmeniz icap ettiğini size göstereceğim. Ek olarak size damla karışımı için en uygun tarifimi söyleyeceğim, böylece siz de muhteşem 3D efekti ile damlalarınızı oluşturabilirsiniz.

Blob Fotoğraf Sanatı nedir ve bu mevzuya iyi mi girdim?

Blob boyama sanatı, bir tuvale sözde damlalar yada yuvarlak, hatta “boya damlaları” olarak akrilik boya uygulanmasını ve birkaç kurutma aşaması içinde kademeli olarak üst üste katmanlanmasını içeren, hala genç bir boyama tekniğidir. İnternette rastladığım bir damla fotoğraf görüntüsü dikkatimi çekti ve hayranlığımı uyandırdı.

Bu benim başıma gelmişti bundan dolayı bu tekniğin iyi mi çalıştığını kesinlikle bilmiyorum gerekiyordu. Doğal ki internette renklerin karıştırıldığına dair bir data yoktu. Sorularım şöyleki: “3D efekti elde etmek için ne eklemeliyim, vb.” başlangıçta yanıtsız kaldılar. Bununla beraber, yoğun tecrübe etme ve deneyler sonucunda, bu sanat formu için en uygun damla sanatı tarifimi ve tekniğimi buldum.

Blob resminde çığır açan Amerikalı sanatçı, Toronto, Calgary’de doğup büyüyen Mike Hammer’dır. Sanat sahnesinde oldukca iyi tanınır. Almanya’da damla boyama hemen hemen emekleme aşamasında ve burada daha yeni keşfediliyor. Şimdi bu mükemmel tekniği size birazcık daha yaklaştırmaya katkıda bulunmak isterim.

Adım adım kendi benzersiz sanat eserinizi iyi mi oluşturacağınız mevzusunda size data vereceğim. Resmin yavaş yavaş iyi mi değiştiğini görmek bir zevk. Tuvale yalnızca iki yada üç damla döktüyseniz, kim bilir resmi esasen beğenmişsinizdir? Bir ihtimal beş yada daha çok vardiya yaparsınız? Hayal gücünüzün sınırı yok. Tek tek damla resimleri oluşturacağınıza ikna oldum. Kendi sonuçlarınızı ve deneyimlerinizi öteki birçok ilgili sanatçıyla paylaşmaktan korkmayın.

Blob resimleriniz için bu malzemeye ihtiyacınız var

Yeni seçenek: Viva Decor’dan hazır Blob Boyama Seti

Viva Decor Blob Boya Renk Seti (Karahindiba)
 • Blob boyama tekniği için değişik renklerde hazır set
 • Altı değişik renk dahildir – öteki renklerle beraber mevcut öteki renk setleri
 • Kuruma süresi 24 saat – bundan sonrasında yeni bir kat uygulanabilir

Amazon’da görüntüle

En mühim malzemeler: Muhteşem “lekeler” için ihtiyacınız olan şey

Orta viskoziteli akrilik boyalar
Solo Goya’nın akrilik boyaları, damla resimler için ideal olan orta viskozite kıvamına haizdir. Amazon’da görüntüle
CREATIVE DECO akrilik parlak boya
 • Akrilik boyayı seyreltmek için ideal
 • Bu size muhteşem damla tutarlılığını verecektir

Amazon’da görüntüle

Vinil yapıştırıcı Cléopâtre VI2L zanaat yapıştırıcısı
Vinil yapıştırıcı, damlaların lüzumlu stabilitesini sağlar. Ek olarak yüzeyin güzel bir halde parlak kalmasını sağlar. Amazon’da görüntüle

Lüzumlu öteki malzemeler

Blob Boyama Sanatı için Hazırlıklar

Çalışmanın daha kolay bulunduğunu düşündüğüm için orta viskozitede akrilik boyalar kullanıyorum. Bir tek renklerin tüpten oldukca ince yada oldukca kalınca çıkmadığından güvenli olun. Orta zemin damla boyama için oldukça uygundur. Akrilik boyaları inceltmek için Deco Vernik’e ihtiyacınız var.

 • Ilkin Deco Vernik ile akrilik boyayı karıştırıyorsunuz.
 • Arkasından vinil yapıştırıcıyı eklersiniz.
 • Bu üç bileşen için 1:1:1 karıştırma oranı kullanıyorum. 200 ml’lik bir şişe için her bileşenden 70 g tavsiye ederim.
 • Her şeyi yeniden iyice karıştırın ve peşinden karışımı 200 ml’lik sıkma şişelerine dökün.
 • Bu ilk adımlardan sonrasında, hala mevcut olan hava kabarcıklarının çökebilmesi için boyanın 24 saat dinlenmeye bırakılması önemlidir.
 • Damla boyama ile şişeleri daima iyi doldurmak önemlidir, aksi takdirde boya yerine şişeden hava sıkarsınız. Bu çirkin kraterler yaratır ve tuval üstünde volkanik bir görünüm yaratmak istemeyiz, değil mi? 😉
 • Tuvali evvelde gesso (tuval astarı) ile ıslatabilir yada seyreltilmiş akrilik boya kullanarak tuvali onunla iki kez boyayabilirsiniz. Halihazırda dökülmüş bir görüntüyü de kullanabilirsiniz, sadece ilk lekenizi yerleştirmeden ilkin bunun silikon ve kir içermediğinden güvenli olun. Aksi takdirde, damlalar muntazam yuvarlak, eğri ve eğri olmayabilir yada tuvale yapışmayabilir.

Blob Boyama Sanatı için Talimatlar

lekeler oluştur

 • Boyamaya başlamadan 10 ila 15 dakika ilkin, boyanın nozulun önünde olduğundan güvenli olmak için dolu Sqeeze şişelerini ters çeviriyorum.
 • Şişeyi resmin ortalama 1-2 mm yukarısında tutuyorum ve boyayı tuval üstüne hafifçe sıkıyorum.
 • Arkasından, damla istediğiniz boyuta gelene kadar hafifçe bastırabilirsiniz. Sıkıştırılabilir şişenin ucu damlanın içine daima birkaç milimetre daldırılmalıdır.
 • Bunsen brülörü ile oluşan hava kabarcıklarını özetlemek gerekirse yakabilirsiniz.
 • Döküldükten sonrasında ortalama 5 mm genişleyeceklerinden bitişik damlacıklarla kafi mesafeyi koruduğunuzdan güvenli olun. Blobları birbirine oldukca yakın koyarsanız, büyük olasılıkla birbirleriyle karşılaşırlar ve görüntünüz mahvolur.

damla sanat

 • Artık ilk damlalar hala oldukça bakir tuvalde yolunu bulduğuna nazaran, ikinci katman için hangi renkleri seçeceğinizi düşünmek için iki gününüz var. Bundan dolayı lekelerin kuruması bu kadar sürüyor.
 • Lütfen kuruma süresini denemeyin. Bu teknik vakit ve sabır gerektirir. Fazlaca erken çalışmaya devam ederseniz renkler birbirine karışabilir yada çirkin kenarlar ve kraterler oluşabilir. Bu oldukca can bunaltıcı olurdu.
 • Blobları ne kadar büyük yaptığıma bağlı olarak çoğu zaman dört ila altı katmanı üst üste koyarım. Bir görüntünün kuruma süresi bununla birlikte kir sayısıyla da ilişkilidir. Katman ne kadar kalınca olursa, kurutma işlemi o denli uzun olur.
 • Son verniği uygulamadan ilkin bir resmi daima tozsuz bir yerde 14 gün tamamen kurumaya bırakırım. Eşeği sağlam kazığa bağlamak!

damla sanat

Blob resimlerinizi mühürleme

Resmi kirden, UV radyasyonundan ve nemden korumanın birkaç yolu vardır. Mike Hammer, kir görüntülerini epoksi ile mühürler. Sadece, bunu nispeten pahalı buluyorum ve esasen uygulamayla ilgili deneyime haiz olmalısınız. Benim reçine mevzusunda asla deneyimim yok ve bu yüzden onunla çalışmıyorum.

Dipon EpoxyPlast epoksi reçine, 3kg
 • Almanya’da üretilen kristal berraklığında, solvent içermeyen epoksi reçine
 • Fazlaca azca hava kabarcığı oluşumu, İşlem süresi ortalama 30 dakika
 • 2 kısım reçinenin 1 kısım sertleştiriciye kolay karışım oranı

Amazon’da görüntüle

Su bazlı saydam kaplama daha ucuzdur ve neredeyse bir o denli güzeldir. Parlak Vernik kullanmayı ve üçte bir oranında suyla karıştırmayı seviyorum. Bu, daha iyi akmasını sağlar ve bununla birlikte acele kurumaz. Devamlı yeterince temiz önlük hazırlarım.

Böylece sonrasında oldukca azca olmaz. kullanmayı seviyorum reçine hesaplayıcı geri dönmek. Sağlanan kutulara tuvalinizin boyutlarını girmeniz yeterlidir. Sonrasında bunu santimetreye çevir. Artık miktarın tuvaliniz için kafi olduğundan güvenli olabilirsiniz. Güvenli değilseniz, bir tek 2 ila 3 santimetre ilave edin ve yeniden hesaplayın.

Artık verniği yumuşak bir fırçayla eşit şekilde uygulayabilir yada – benim yaptığım benzer biçimde – verniği tuvalin üstüne dökebilirsiniz. Gerisini fırça ile gösterim. Boyanın her boş alanı kapladığından güvenli olun. Arkasından, tuvali duvara 45 derecelik bir açıyla yerleştirerek boyanın geri kalanının akmasına izin verin.

Vernik oldukca kalınca olmamalıdır, aksi halde kuruduğunda çirkin, çökük bir görünüm oluşur. Resmin tamamı boyandığında tuvalin kenarlarını boyayabilirsiniz. Şimdi bek ile oluşmuş olabilecek hava kabarcıklarını oldukca kısa bir süre yakınız. Artık tek yapmanız ihtiyaç duyulan resminizi tozsuz bir yerde kurumaya bırakmak ve ilk damla resminiz bitti.

Angela Schneider'in Portresi

Angela Schneider

Angela Schneider 47 yaşlarında ve ailesi ve köpekleriyle beraber Şimal Ren-Vestfalya’da yaşıyor.
Angela’nın hobileri fotoğraf yapmak, günlük tutmak, tabiat ve köpekleridir. Tasarım ve zanaatkarlıkla ilgili her şeyi seviyor ve öteki sanatçılardan ve internetten esin almayı seviyor. Angela burayı alışılmadık ve renkli seviyor: dairesi detaylara büyük itina gösterilerek döşenmiştir. Mobilyaların bir çok, “eskice punk tarzında” sevgiyle dekore etmiş olduğu hacimli atıklardan geliyor. Angela, akşamları tv karşısında geçirmeyi ve mistik diziler izlemeyi seviyor. Angela, bir hizmet şirketinde yarı zamanlı olarak temizlikçi olarak çalışıyor.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz