Blob Art – Modaya uygun 3D tekniği için öğretici


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Bu yazıda Blob Art’ı tanıtıyorum ve size Blob Resimlerimi iyi mi oluşturduğumu gösteriyorum. Bu büyüleyici, modaya uygun tekniği iyi mi kullanacağınızı ve nelere dikkat etmeniz icap ettiğini size bir rehberde göstereceğim. Ek olarak size en iyi blob karıştırma tarifimi de anlatacağım, böylece bloblarınızı muhteşem 3D efekti ile oluşturabilirsiniz.

Blob Fotoğraf Sanatı nedir ve iyi mi başladım?

Blob Art, akrilik boyanın bir tuvale sözde damlalar yada yuvarlak boya lekeleri halinde uygulanmış olduğu ve peşinden birkaç kurutma aşaması içinde birbiri üstüne katmanlandığı, hala genç bir boyama tekniğidir. İnternette denk geldiğim bir damla fotoğraf dikkatimi çekti ve hayranlığımı artırdı. Benim başıma gelmişti bundan dolayı bu tekniğin iyi mi çalıştığını kesinlikle bilmiyorum gerekiyordu. Elbet internette boyaların karıştırıldığına dair bir data yoktu. “3D efekti oluşturmak için ne eklemeliyim vb.” şeklinde sorularım başlangıçta yanıtsız kaldı. Yoğun testler ve deneyler sonucunda, artık bu sanat formu için en uygun damla sanatı tarifimi ve tekniğimi buldum.

Damla resminde çığır açan sanatçı, Toronto, Calgary’de doğup büyüyen Mike Hammer’dır. Sanat toplumunda bilinmektedir. Şimdi bu mükemmel teknolojiyi sizlere birazcık daha yaklaştırmak için bir katkı yapmak isterim. Adım adım kendi benzersiz sanat eserinizi iyi mi oluşturacağınız mevzusunda size data vereceğim. Resmin yavaş yavaş iyi mi değiştiğini görmek bir zevk. Bir ihtimal tuvale bir tek iki yada üç nokta döktüğünüzde tabloyu esasen beğenmişsinizdir? Fakat bir ihtimal beş yada daha çok vardiya yaparsınız? Hayalgücün sınırdır. Hususi blob görüntüleri oluşturacağınızdan inanırım. Kendi sonuçlarınızı ve deneyimlerinizi öteki birçok ilgili sanatçıyla paylaşmaktan korkmayın.

Damla resimleriniz için bu malzemelere ihtiyacınız var

Blob Boyama Sanatı için Hazırlıklar

Orta viskoziteli akrilik boyalar kullanıyorum bundan dolayı onlarla emek harcamayı daha kolay buluyorum. Yalnız renklerin oldukca ince yada oldukca kalınca olmadığından güvenli olun. Orta zemin damla boyama için oldukça uygundur. Akrilik boyaları inceltmek için Deco Vernik’e ihtiyacınız var.

 • Ilkin dekoratif boyayı karıştırıp üstüne sürüyorsunuz. akrilik boya.
 • Peşinden vinil yapıştırıcıyı ilave edin.
 • Bu üç bileşen için 1:1:1 karıştırma oranı kullanıyorum. 8 onsluk bir şişe için her bileşenden 80 gr tavsiye ederim.
 • Yine iyice karıştırın, peşinden karışımı 8 oz’luk sıkılabilir şişelere dökün.
 • Bu ilk adımlardan sonrasında kalan hava kabarcıklarının çökmesi için renklerin 24 saat bekletilmesi önemlidir.
 • Damla boyama ile şişeleri devamlı iyi doldurmak önemlidir, aksi takdirde boya yerine şişeden hava sıkarsınız. Bu çirkin kraterler oluşturuyor ve tuval üstüne volkanik bir görünüm çizmek istemiyoruz, değil mi? 😉
 • Tuvali gesso (tuval astarı) ile öncesinden ıslatabilir yada seyreltilmiş akrilik boya kullanabilir ve tuvalin üzerini iki kez boyayabilirsiniz. Aslına bakarsan cilalanmış bir tablo da kullanabilirsiniz, sadece ilk cilanızı uygulamadan ilkin silikon ve kir içermediğinden güvenli olun. Aksi takdirde lekeler yuvarlak, eğri, eğri olmamalı yada tuvale yapışmamalıdır.

Blob sanatı için adım adım öğretici

Lekeler oluştur

 • Damla boyamaya başlamadan 10 ila 15 dakika ilkin, boyanın memenin önünde olduğundan güvenli olmak için dolu tüm sıkma şişelerini baş aşağı çeviriyorum.
 • Şişeyi boyama yüzeyinin ortalama 1 ila 2 mm yukarısında tutuyorum ve boyayı yavaşça tuval üstüne bastırıyorum.
 • Peşinden, damla istenen boyuta gelene kadar hafifçe bastırın. Sıkıştırılmış şişenin ucu damlanın devamlı birkaç milimetre içinde olmalıdır.
 • Hava kabarcıklarını bir bütan gazı meşalesi ile ateşleyebilirsiniz.
  Dökümden sonrasında ortalama 5 mm genişleyeceğinden, komşu damlalara kafi mesafe olduğundan güvenli olun. Blobları birbirine oldukca yakın yerleştirirseniz, muhtemelen birbirleriyle karşılaşacak ve resminizi yok edeceklerdir.

damla sanat

 • İlk damlalar hala nispeten bakir tuvale ulaştıktan sonrasında, ikinci katman için hangi renkleri seçeceğinizi düşünmek için iki gününüz var. Şundan dolayı lekelerin kuruması bu kadar sürüyor.
 • Lütfen kuruma süresini denemeyin. Bu teknik süre ve sabır gerektirir. Oldukça erken çalışmaya devam ederseniz renkler birbirine karışabilir yada çirkin kenarlar ve kraterler oluşabilir. Bu oldukca can bunaltıcı olurdu.
 • Blobları ne kadar büyüttüğüme bağlı olarak çoğu zaman dört ila altı katman istiflerim. Bir sanat eserinin kuruma süresi bununla beraber kir sayısına da bağlıdır. Katman ne kadar kalınca olursa, kurutma işlemi o denli uzun olur.
 • Son verniği uygulamadan ilkin devamlı bir resmi 14 gün süresince tozsuz bir yerde iyice kurumaya bırakırım. Eşeği sağlam kazığa bağlamak!

damla sanat

Blob resimlerinizi mühürleme

Artık görüntüyü kirden, UV radyasyonundan ve nemden korumanın birkaç yolu var. Mike Hammer, kir görüntülerini Art Resin ile mühürler. Sadece, nispeten pahalı buluyorum ve esasen uygulamayla ilgili deneyime haiz olmalısınız. Benim reçine mevzusunda asla deneyimim yok ve bundan dolayı onunla çalışmıyorum.

Su bazlı saydam kaplama daha ucuzdur ve neredeyse bir o denli güzeldir. Parlak Vernik kullanmayı ve 1/3 oranında suyla karıştırmayı seviyorum. Bu, daha iyi akmasına ve acele kurumasına izin vermez. Devamlı yeterince temiz önlük hazırlarım. Böylece hemen sonra oldukca azca kalmasın. Bunun için reçine hesaplayıcısını (www.artresin.com) kullanıyorum. Sağlanan alanlara tuvalinizin boyutlarını girmeniz yeterlidir. Sonrasında santimetreye dönüştürün. Artık miktarın tuvaliniz için kafi olduğundan güvenli olabilirsiniz. Güvenli değilseniz, bir tek 2 ila 3 santimetre ilave edin ve tekrardan hesaplayın.

Artık verniği yumuşak bir fırça ile eşit şekilde uygulayabilir yada benim yaptığım şeklinde verniği tuvalin üstüne dökebilirsiniz. Gerisini fırça ile uygulamanız kafi. Verniğin her boş alanı kapladığından güvenli olun. Peşinden, tuvali duvara 45 derecelik bir açıyla yerleştirerek kalan boyanın akmasına izin verin. Boya oldukca kalınca olmamalıdır, aksi takdirde kuruduğunda çirkin, çökmüş bir görünüm elde edersiniz. Resmin tamamı boyandığında, devamlı tuvalin kenarlarını boyayabilirsiniz. Şimdi brülör ile oluşmuş olabilecek hava kabarcıklarını özetlemek gerekirse tutuşturun. Şimdi tek yapmanız ihtiyaç duyulan, blob sanatınızı tozsuz bir yerde kurumaya bırakmak ve ilk blob resminiz bitti.

Angela Schneider'in Portresi

Angela Schneider

Angela Schneider 47 yaşlarında ve ailesi ve köpekleriyle Almanya, Şimal Ren-Vestfalya’da yaşıyor.
Angela’nın hobileri fotoğraf yapmak, günlük tutmak, tabiat ve köpekleridir. Tasarım ve zanaatla ilgili her şeyi seviyor ve öteki sanatçılardan ve internetten esin almayı seviyor. Angela burayı alışılmadık ve renkli seviyor: dairesi detaylara büyük itina gösterilerek döşenmiştir. Mobilyaların bir çok, “eskice punk tarzında” sevgiyle dekore etmiş olduğu hacimli atıklardan geliyor. Angela, akşamları tv karşısında geçirmeyi ve mistik diziler izlemeyi seviyor. Angela, bir hizmet şirketinde yarı zamanlı olarak temizlikçi olarak çalışıyor.

https://www.feysbuk.com/angela.schneider.3954Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz