Bisküvi bağlantı nedir ve kullanım alanları nedir?


Bisküvi teslimat eğitimi

Bisküvi bağlantı, iki tahta kalası vida yada başka alet kullanmadan birleştirmenin bir yoludur. Bu tür eklem, damak ve dil eklemleri ailesine aittir ve dil bisküvisi olarak kabul edilir. Bu birleştirme yöntemi masa, kanepe ve dolap yapımında kullanılır ve her marangoz atölyesinde bulunabilen ergonomik araçlardan önde gelen bir bisküvi bağlantısı gerektirir.

Bir çerez kesici yada bisküvi kesici, iki ahşabı birleştirmek için kullanılan en yaygın kullanılan ağaç işleme araçlarından biridir. Bu makinede, hilali kesmek için dairesel bir bıçak kullanılır.

Bisküvi talaşlarının marangozlar içinde bu kadar popüler olmasının bir sebebi de çeşitli ağaçlardan yapılabilmesidir. Sert ağaçlar için dil ve oluk bağlantısı daha iyi bir alternatiftir.

Bisküvi teslimatı

Bisküvi bağlamanın avantajları

Bisküvi derzleri, evde yada minik atölyelerde yapabileceğiniz en kolay ve en süratli ahşap işleme derzlerinden biridir. Yalnız bir kez ölçün ve sonraki adımları izleyin.

Ek olarak okuyun: Bir fotoğrafta ahşap dübeller (çift bağlantı) iyi mi bağlanır

oldukca yönlü bağlantı

Bisküvi derzler, ince ila orta kalınlıktaki ahşaplar için uygundur ve nerede ise tüm ahşap işleme projelerinde kullanılabilir. Bu bağlantı hem sıralı hem de daha kalınca ahşap için dairesel bir halde yapılabilir.

istikrar

Bisküviler sıkıştırılmış kayın ağacından yapılmıştır. Bisküvi çekirdekleri oluğa yerleştirildiğinde bir miktar boşluk kalır. Şu sebeple yapıştırıcı ile temas ettiğinde oluk içinde genişleyerek bağlantıyı daha kuvvetli ve sağlam hale getirir.

Bisküvi boyutu

Bisküvi taneleri ne kadar büyük olursa, bağ o denli kuvvetli olur. Bu yüzden, daha kalınca levhalarla çalışıyorsanız, granüller mümkün olduğunca büyük olmalı ve tersine, birazcık daha kalınca levhalar için bisküvi granülleri daha minik olmalıdır.

Bisküvi derz çeşitleri

Uçtan uca bağlantı

Bu tip bisküvi eklemi, iki tahta kalası birleştirerek bir kalas yapmak için kullanılır. Bisküvi granüllerinin boyutu bu tip dağıtımda bilhassa önemlidir. Aksi takdirde, kalasların ayrılma olasılığı yüksektir. Uçtan uca birleştirme durumunda, levhaların kalınlıkları aynı olmalıdır.

Bisküvileri çubuğun ucundan birleştirin

Bu tip bağlantı, çerçeve ve kutuların yapımında iki levhanın köşelerini birbirine yapıştırmak için kullanılır. Bu bağlantı bir çok ağaç işleme projesinde masa, taban, raf, dolap ve bölme yapmak için kullanılır. Biscuit Seeds, bu bağlantıyı daha kuvvetli ve kuvvetli hale getirir.

T bağlantısı

Bu bağlantı, adından da anlaşılacağı şeklinde, iki tahta parçasını T şeklinde bisküvi boncukları kullanarak birbirine bağlar.

Bisküvi teslimatı

Bisküvileri bağlamak için lüzumlu vasıta ve gereçler:

 • Masa tamamen pürüzsüz ve düz
 • Bisküvi dağıtım aleti
 • Evet
 • mezura
 • Junia marangoz
 • kuvvetli yapıştırıcı
 • kelepçe
 • Ahşap tahta

Tahtanın kalınlığı aynı olmalıdır. Kalasların bir tarafı boşsa ve atölyenizde planya var ise, değişik kalınlıklarda birkaç kalas istifleyebilirsiniz. Sadece aynı kalınlıktaki levhalarla adım atmak daha iyidir.

Bisküvi teslimatı

Aynı kalınlıkta olduklarından güvenilir olmak için tahtaları resimde gösterildiği şeklinde bir araya getirin.

Bisküvi teslimatı

Bisküvi bağlantısını işaretleyin. Eklemler arasındaki mesafe, mukavemetini gösterir ve minik kalınlıktaki kalaslarda, eklemler arasındaki mesafe ne kadar küçükse, o denli güçlüdür. 2,5 santimetre’lik kalaslar için derzler içinde 30 santimetre boşluk bırakmak daha iyidir. 5 santimetre’lik döşemelerde derz arası mesafe tercihen 40-45 santimetre’dir.

Bisküvi teslimatı

Çerez kesicinin kesme derinliğini ayarlayın. Tek sıra bisküvi derzleri için, derzi ahşabın kenarının ortasında işaretlemek en iyisidir. Kapıdan kapıya derzler için her sırayı tahta kalınlığının üçte biri kadar kati.

Bisküvi teslimatı

Bisküvi marangoz aletiyle delikleri kati, kesildiğinde kalasların tamamen oturduğundan güvenilir olun; Şu sebeple makine bıçağı iş parçasını oldukca fazla kesebilir.

Bisküvi teslimatı

Boşlukların içindeki toz ve talaşları iyice paklayın.

Bisküvi teslimatı

Girintileri içeriden ahşap tutkalı ile doldurun ve öncesinden kesilmiş kurabiye çekirdeklerini girintilerin içine yerleştirin. Bisküvi kayın ağacından 3,5 santimetre genişliğinde oval bir parçadır. Ahşap tutkalının ahşap derzinden çıkmamasına dikkat edin, bu sebeple iş parçasının yüzeyini parlatırken problem olur ve rengi muntazam ve muntazam olmaz.

Bisküvi teslimatı

İş parçasının öteki kenarlarında açtığınız oluklara ve bisküvileri yapıştıracağınız yere tahta tutkalı ile doldurun. Olukların dörtte birini ahşap tutkalı ile doldurmak en iyisidir.

Bisküvi teslimatı

İş parçalarını birbirine yapıştırın ve muhteşem şekilde hizalandıklarından güvenilir olun. Arkasından klipslerle sabitleyin ve yapıştırıcının tamamen kurumasını bekleyin.

Ek olarak Okuyun: Her türlü ahşap eklemi hayata geçirmeye ilişkin eksiksiz öğretici ve video

Bisküvi teslimatı

Tutkal tamamen kuruduktan sonrasında iş parçasının yüzeyini zımpara kağıdı ile zımparalayın.

titreşimli zımpara satın al

Güvenlik ipuçları

 • Bisküvi teslimatı esnasında güvenlik ekipmanlarının kullanılması esastır.
 • Bisküvi tohumlarını kuru tutun; Şu sebeple nemle temas ettiğinde şişer.
 • Yüksek kaliteli ahşap tutkalı kullanın.
 • Kurabiyenin boyutu ahşap yapınızla orantılı olmalıdır.
 • Imalathane ve emek verme yüzeyi temiz olmalı ve kafi aydınlatmaya haiz olmalıdır.

Yapışkan kağıtSource bağlantı