Birkaç rahat ve ergonomik adımda ahşap üstüne fotoğraf basmanın iki yolu


Resimleri ahşaba basmanın birçok yolu vardır ve bunlardan biri de Mod Podge yapıştırıcı kullanmaktır. Bu yöntemi dikkatli bir halde ve doğru tekniklerle yapmış olursanız başarı göstermiş sonuçlar elde edersiniz. Bu iki şekilde yapılabilir:

  • Görüntüyü Mod Pudge kullanarak direkt ahşaba iliştirin
  • Mad Pudge yapıştırıcı kullanılarak ahşap üstüne fotoğraf baskısı

Bu fotoğraf baskı yönteminin temel ilkelerini bilirseniz sevdiklerinize güzel hediyeler yapabilirsiniz.

Mod Pudge ile ahşabın üstüne renkli bir fotoğraf yapıştırın

Düz bir tahta parçası alın. Normal olarak düz kapaklı ahşap bir mücevher kutusu da kullanabilirsiniz. Benim önerim, bu tahta parçasını almak için sanat mağazalarını ziyaret etmeniz.

Ek olarak Okuyun: Ahşap bir fotoğraf çerçevesi yapmakla ilgili eksiksiz video eğitimi

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Gerekirse ahşabı zımparalayın. Mağazalarda bulunan ahşap kısımlar çoğu zaman pürüzsüz bir yüzeye haizdir; Sadece ahşabın kenarları düzensiz olabilir. Pürüzleri zımpara kağıdı ile düzeltin, arkasından tahtadaki talaşları temiz bir bezle silin.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Ahşabın kenarlarını keyfinize nazaran boyayın ve daha güzel görünmesi için iki kat akrilik boya kullanın. İkinci katı uygulamadan ilkin ilk katın tamamen kurumasını bekleyin. Seçilen renk, ahşaba yapıştırmak ve ahşabın bazı yüzeylerini boyamak istediğiniz resmin rengiyle eşleşmelidir, böylece fotoğraf küçükse ham ahşap görünmez.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Ahşabın yüzeyine bir kat Mod Podge uygulayın. Yapıştırıcıyı düz bir boya fırçası yada köpük fırçası kullanarak ahşaba uygulayın. Yapışkan katman ince ve muntazam olmalıdır.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Görüntüyü çubuğa yerleştirin ve düğmesine basın. Görüntünün ortasından başlayarak kabarcıkları ve kıvrımları nazikçe düzeltin.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Görüntüye bir kil yapıştırıcı tabakası uygulayın. Fırçayı muntazam, düz hareketlerle görüntünün bir yanından diğerine sürükleyin.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Tutkalı 15 ila 20 dakika kurumaya bırakın. Arkasından ikinci kat yapıştırıcıyı da aynı şekilde uygulayın. Bu kez, fırçayı yukarıdan aşağıya doğru çizin. Bu, emek harcama yüzeyinde bir tuval dokusu oluşturacaktır.

Ek olarak okuyun: ahşap boyama dersleri

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Resmi yapıştırmak için çubuğun öteki tarafını kullanmak isterseniz, yapıştırıcının tamamen kurumasını bekleyin.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Yapıştırıcının tamamen kurumasını bekleyin. Yapıştırıcı tamamen kurumadan kullanırsanız emek harcama yüzeyi yapışkan hale gelebilir.

Ahşap üstüne basılmış renkli resimler

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

İlk ilkin düz bir tahta parçası alın. Ahşabın yüzeyi engebeli, engebeli ve engebeli ise, düzensizlikleri ince dişli zımpara kağıdı ile giderin. Bu sayede renkli görüntü ahşabın yüzeyine daha kolay sabitlenir.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Emek harcamayı güzelleştirmek için ahşabın kenarlarını keyfinize nazaran boyayın. Bu benzer biçimde durumlarda, iki kat akrilik boya kullanmak ve ikinci kattan ilkin ilk katın tamamen kurumasını beklemek en iyisidir, sadece rustik bir yoldam ve görünümle ilgileniyorsanız, ahşap kaplamayı boyamayın.

Ek olarak okuyun: Dekoratif ahşap ürünler yapmak (resimlerle)

Ahşabın üstündeki görüntünün mat, ahşabın dokusunun bulanık olmasını istiyorsanız Mad Pudge Medium kullanın. Sadece resmin canlı olmasını ve ahşabın dokusunun net olmasını istiyorsanız Mod Pudge düzgüsel ve mat yapıştırıcı kullanın.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Görüntüyü bir lazer yazıcı kullanarak düz kağıda yazdırın. Mürekkep püskürtmeli yazıcı yada fotoğraf kağıdı kullanmayın. Bir lazer yazıcıya erişiminiz yoksa, bunun yerine bir lazer fotokopi makinesi kullanabilirsiniz. Görüntüyü baş aşağı yazdırmak istemiyorsanız, düzenleme yazılımını kullanarak ters çevirin. Görüntünün beyaz bir kenarlığı var ise, onu kırptığınızdan güvenilir olun.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Bir boya fırçası yada köpük fırçası kullanarak görüntünün yüzeyine kalınca bir Mod Pudge tabakası uygulayın.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Yapıştırdığınız kısımdan (doğrusu resimdeki kısımdan) görseli ahşabın üstüne yerleştirin.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Fotoğrafı çubuğa yerleştirdikten derhal sonrasında kredi kartının kenarını fotoğrafın üstüne kaydırın. Resmin ortasından başlayın ve kenarlara doğru devam edin. Resmin kenarından çıkan tüm yapıştırıcıyı nemli bir bezle paklayın.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Resmin ve ahşabın 24 saat tamamen kurumasını bekleyin. Arkasından arkasına ıslak mendil koyun. Fotoğraf kağıdı tamamen ıslandıktan sonrasında bir sonraki adıma geçiyoruz.

Fotoğraf kağıdını tahtadan çıkarın. Bunu ıslak bir bez yada süngerle dairesel hareketlerle yapabilirsiniz. Bunu nazikçe yapın zira oldukca fazla baskı uygulandığında görüntü ahşaptan tamamen çıkabilir.

Kalan tüm kağıtları çıkarmak için çubuğu su altında çalıştırın. Kağıt tamamen çıkarılmamışsa, ahşabın kurumasını bekleyin ve arkasından görüntü çıkarma işlemini tekrarlayın.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Ahşabı bir saat kurumaya bırakın ve kuruduktan sonrasında iş parçasına 2-3 kat Mad Pudge tutkalı sürün. İlk katın 15 ila 20 dakika kurumasını bekleyin. Arkasından ikinci katmanı uygulayın. Gerekirse resme 3 kat yapıştırıcı uygulayabilirsiniz.

Resimleri ahşap üzerine yazdırın

Son olarak, Mad Pudge’ın yapıştırıcısının tamamen kurumasını bekleyin; Şu sebeple aksi takdirde yapışkan hale gelecektir. Bu yöntem, resimleri ahşabın her iki yüzüne birleştirmek için uygun değildir; Şu sebeple adımlarından biri ahşabı ıslatmak, öteki taraftaki resmi bozabilir.

Herhangi bir fotoğraf gravür deneyiminiz var ise, yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Yapışkan kağıtSource bağlantı