Birkaç rahat adımda bir testere bıçağının iyi mi değiştirileceğine dair kapsamlı bir eğitim


Şerit testere, ahşapta kavisli kesimler yapmak için tasarlanmıştır, sadece ahşabı inceltmek ve daha minik parçalara dönüştürmek için de uygundur. İnceltme bıçağının genişliği 2,5 santimetre iken kavisli kesme bıçağının kalınlığı 3 mm’ye kadar çıkabilmektedir. Muntazam bir halde kesmek için doğru bıçağı takmanız gerekir; bu, yalnızca bıçağı iyi mi değiştireceğinizi değil, bununla beraber takılan bıçağı direkt ve doğru bir halde iyi mi ayarlayacağınızı da bildiğiniz anlamına gelir. Aşağıdaki adım adım öğreticide, bir şerit testere bıçağının iyi mi değiştirileceğini ve ek olarak testerenin muntazam kesim yapabilmesi için lüzumlu ayarlamaları iyi mi yapacağınızı öğreneceksiniz.


Sandığı aç

Bir şerit testere bıçağını değiştirmenin ilk adımı, makinenin fişini çekmektir. Olmasını isteyeceğiniz son şey, bıçağı değiştirirken yanlışlıkla makineyi tetiklemektir, bu yüzden bunu aklınızdan çıkarmayın.

bant testere

Bıçak basıncını azaltın

Kutu açıldıktan ve talaş ve tozdan nispeten temizlendikten sonrasında, bir sonraki adım bıçak üstündeki basıncı azaltmaktır. İtme kolunu şerit testerenin üzerine, çoğu zaman şerit testerenin üstündeki kutunun dikey direğine yerleştirin. Bıçak gevşeyene kadar kolu (çoğu zaman saat yönünde) çevirerek bıçak üstündeki basıncı azaltın.

Şerit testere bıçağı müdafaasını çıkarın

Şerit testere bıçağının gerilimi giderildikten ve bıçak gevşetildikten sonrasında, bıçak değiştirmenin bir sonraki adımı şerit testere bıçağı koruyucusunu çıkarmaktır. Bu siper yukarı ve aşağı kayar ve değişik kalınlıklarda kesim yaparken ayar için tasarlanmıştır. Bıçak sapmasını önlemek için kesme işlemi esnasında bıçak koruyucu devamlı üst üste gelmeyecek şekilde mümkün olan en düşük konumda olmalıdır.

Siperi kaldırmak için üst kutunun arkasındaki siperdeki düğmeye basın. Kondomu en yüksek noktasına kadar çekin ve sağlam olduğundan güvenilir olmak için sıkıca tutun. Şerit testere demonte edildikten ve ön koruma çıkarıldıktan sonrasında, şerit testere bıçağını değiştirmenin bir sonraki adımı arka bıçak müdafaasını çıkarmaktır. Bu koruma, bıçağı kırılmaya ve kırık bıçağı operatöre doğru fırlatmaya karşı korur.

Bu bıçak müdafaasını çıkarmak için, bıçak müdafaasını tutan vidaları gevşetin. Alt ve üst kısımdaki Phillips vidalar çoğu zaman korumayı kasaya sabitler.

bant testere

Tezgah testeresinin altındaki koruyucuyu özgür bırakın

Arka bıçak koruyucusunu çıkardıktan sonrasında şerit testere bıçağını değiştirebilmek için bir sonraki adım, testerenin altındaki koruyucuyu özgür bırakmaktır. Testerenin alt kısmında çoğu zaman birkaç ayar parçası ve tekerleğin yanı sıra, bıçak kırılır ve raydan çıkarsa bıçağı yerinde tutmaya destek olacak bir koruma bulunur. Bu bıçak koruyucusuna erişmek için, tezgahın ortasındaki plastik daireyi bir tornavidayla açın ve daireyi kenara koyun. Peşinden delikten bakın ve koruyucuyu yerinde tutan vidayı bulun. Tespit vidasını gevşetin, arkasından koruyucuyu çıkarmak için 180 aşama döndürün.

Şerit testereyi çıkarın

Tüm korumalar çıkarıldıktan sonrasında, bıçağı dikkatlice çıkarın yada çıkarın. Artık şerit testere bıçağını çıkarabilirsiniz. Bıçağı tekerleğin yanından alın. Bıçağı iki şeritten çıkarın ve bıçak noktası sağ tarafa gelinceye kadar 90 aşama döndürün. Bıçağı, tamamen menzil dışına çıkana kadar testere tablasındaki delikten geçirin.

Yeni bıçağı girin. Eski çubuğu çıkardıktan sonrasında yeni testere bıçağını takmaya başlayabilirsiniz. Bıçağı, eski bıçağı çıkardığınız şeklinde testere tablasındaki deliğe yerleştirin. Bıçak, yuvanın ortasında ve kesim masasının ortasındayken, bıçağı döndürün ve alt ve üst kayışın üstüne yerleştirin. Bıçağı iki tekerleğin ortasına yerleştirin ve bıçağı yerinde tutmak için testerenin üstündeki tazyik topuzunu sıkmaya başlayın. Oldukca minik bir bıçaktan oldukça büyük bir bıçağa geçiyorsanız yada tam tersi, bıçağı aşırı sıkmayın.

Şerit testere kılavuz parçalarının ayarlanması. Doğru basıncı uygulamaya ve yeni şerit testere bıçağınızı ayarlamaya başlamadan ilkin, bıçağın muntazam hareket etmesini sağlayacak şerit testere kılavuzunu ve silindiri özgür bırakmanız gerekir. Çoğu zaman iki ekip kılavuz ve makara parçası vardır: bir ekip şerit testerenin üstündeki kayar bıçak tutucusunda bulunur ve öteki ekip testerenin altındadır. Ucu bıçağın çevresinde tutan ayar vidasını testerenin üstündeki kayar korumada gevşetin. Parçalar bıçağa doğru yada bıçağa karşı kolayca sola yada sağa hareket etmelidir. Peşinden ayar vidasını gevşetin ve arka silindiri bıçaktan uzağa çevirin. Tabla alt parçasını ve silindiri ayarlamak için adımları tekrarlayın.

bant testere

Testere bıçağı basıncını ayarlayın. Kılavuz ve makara parçaları çıkarıldıktan sonrasında, yeni bir şerit testere bıçağı takmanın bir sonraki adımı, bıçağa uygun tazyik uygulamaktır. Bıçağın kayışın ortasına muntazam bir halde oturduğundan güvenilir olun ve arkasından itme kolunu sıkmaya başlayın. Tazyik ayar denetim düğmesini sıkarken üst dişliyi çevirin. Bıçağın tekerlek üstündeki kayışın merkezinde olduğundan güvenilir olun. Bıçak oldukça fazla ileri yada geri hareket ederse, çubuğun üst kutusunun arkasında bulunan hareket ayar topuzunu ayarlayın. Şerit testere tekerleğini çevirirken kolu yavaşça hareket ettirin ve bıçağın ortasındaki farkı not edin. Bıçak tamamen kayışa oturana kadar kolu ayarlama konumunda tutun. Hareket ayar düğmesiyle meydana getirilen rahat bir ayarın, bıçağın kayışa iyi mi oturmuş olduğu mevzusunda büyük bir fark yaratabileceğini ihmal etmeyin; Bu yüzden, tutamak üstündeki ayarları oldukça dikkatli yapın.

Bıçak muntazam hareket ediyorsa, testerenin üstündeki kutunun arkasında bulunan tazyik göstergesine bakın. Gösterge ibresi bıçağın kalınlığı ile hizalanacak şekilde bıçak üstündeki basıncı ayarlayın. Geniş bir bıçak, ince bir bıçaktan daha çok tazyik gerektirir, sadece ibre, istenen boyuttaki herhangi bir bıçak için uygun olmalıdır. Bıçağa uygun basıncı uyguladıktan ve kayışları ortaladıktan sonrasında, şerit testerenin bıçağa paralel olduğundan güvenilir olmanın zamanı geldi.

bant testere

Oldukca amaçlı iletkiyi masaya yerleştirin ve iletkinin karşı kenarını şerit testere bıçağının kenarıyla hizalayın. Bıçak tamamen paralel değilse, testerenin altındaki ayar düğmelerini gevşetin ve testerenin açısını bıçağa paralel olacak şekilde ayarlayın. Testereyi yerinde tutmak için düğmeleri sıkın.

Şerit testere bıçağı üstünde uygun basıncı belirlemek için tazyik göstergeleri şeklinde araçlar vardır. Bıçağınızda bu düzeyde bir hassasiyete ihtiyacınız var ise, birazcık daha çok yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bununla beraber, genel amaçlar için, kesimin sonuçlarına bağlı olarak bir çok ahşap işçisi için testerenin arkasında bir mastar kullanmak kafi olacaktır.

Kılavuz parçaları yerine yerleştirin. Bir sonraki adım, uygun bıçak basıncını ayarlayıp bandın ortasına yerleştirdikten sonrasında kılavuz parçaları ve makaraları yine yerlerine koymaktır. Testerenin altındaki bıçak koruyucusunu yerine döndürerek ve koruyucuyu yerinde tutan vidayı sıkarak başlayın.

Peşinden, ekteki bıçağın etrafındaki alt parçaları tecrübe etme amacıyla ayarlayın. Parçaları yerinde tutmak için montaj vidalarını sıkın. Kesiğin ön tarafını, kesik bıçağın düz tarafındaki çentiğin arkasında olacak şekilde konumlandırın. Bu sıfırlamadan sonrasında her segmentin konumunu sıfırlayabilirsiniz. Peşinden, arka silindirin konumunu bıçağın derhal arkasında olacak şekilde ayarlayın.

Kılavuzları yerine kilitlemek için tüm vidaları sıkın, arkasından çarkı çevirin ve bıçak şeritlerinin kesiklerden ve silindirlerden iyi mi geçtiğini izleyin. Uçları ve silindirleri bıçağa dokunmadan yerine yerleştirirseniz, doğru şekilde ayarladınız anlamına gelir. Üst freze parçalarına geçmeden ilkin dişi ayırıcıyı masa testeresinin orta deliğine sokun. Bıçak siperini hafifçe masaya doğru konumlandırın ve testerenin altındaki kılavuzlar için kullandığınız uçları ve makaraları ayarlamak için adımları tekrarlayın.

bant testere

Bıçak hareketini deneyin. Elle döndürme ve bıçağı kayışın merkezi üstünde hareket ettirmenin yanı sıra kılavuz parçalar ve silindirler doğru şekilde konumlandırılmışken, yeni bir testere bıçağı takmanın son adımı makineyi fişe takıp çalıştırmaktır. Bıçağın kayışlar süresince hareketini izleyin ve kılavuz parçalarının yerine oturmasını kulak verin. Kılavuz parçalarda yada silindirlerde herhangi bir yanlış hizalanma emaresi görürseniz yada bıçak lastiğin merkezinde hareket etmezse, dönüşü durdurun, makinenin fişini çekin ve uygun ayarları yapın. Ayarlardan memnunsanız, yukarıdaki ve aşağıdaki kutuları kapatın. Bıçak sehpasını uygun yüksekliğe indirin ve şerit testereyi kullanmaya başlayın.Source bağlantı