Bir termomod nedir, termomodun uygulaması ve özellikleri üstüne bir emek harcama


Thermowood nedir?

Bir binanın dış cephesi için ahşap kaplama arıyorsanız, Thermowood adını duymuş olabilirsiniz. Thermowood aklınızdaki uygulama için uygun mu? Thermowood kim bilir adı budur Termal ahşap Isıl işlem görmüş ahşap olarak da malum bu, kimyasal olmayan bir işlemle pişirilen fazlaca güzel ve dayanıklı bir ağaçtır. Başka bir deyişle, ahşap termoform, ahşabın buğu ve devasa yükseklikte bir sıcaklıkla ısıtılmış olduğu, ahşap hücrelerinin yapısını değiştiren ve nemi, bakterileri ve asitleri yok eden bir rektifikasyon işlemidir.

Mevzuya geçmeden ilkin ahşap termal iyi mi yapılır ve aşamalarını öğrenebilmeniz için aşağıda bir video yayınlanmıştır.

Termal ısı iyi mi yapılır?

Thermowood, İskandinav yumuşak ağaçlarının hususi fırınlarda 180 ila 230 santigrat aşama arasındaki sıcaklıklarda ısıtılmasıyla üretilir. Bu işlem ahşabın cinsine, genişliğine ve ilk rutubet seviyesine bağlı olarak 48 ile 96 saat içinde sürer.

Bu işlem esnasında ahşabın ısıtma işlemi esnasında soyulmasını ve parçalanmasını önlemek için koruyucu gaz olarak su buharı ve nitrojen kullanılır. Ahşabın yoğun ısı ile ısıtılması ile ısı ahşabın derinliklerine nüfuz eder ve ahşabın dokusundaki rutubet ve reçine tamamen yok edilir. Nemin azalmasıyla ahşabın hava sıcaklığındaki değişikliklere karşı direnci artar; Bu yüzden Thermowood, bina cepheleri benzer biçimde açık havaya maruz kalan durumlarda kullanıma fazlaca uygundur. Ek olarak ahşabın belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılmasıyla böcekler uzaklaştırılır ve ahşabın ömrü uzar ve tutuşursa daha yavaş yanar.

ısıl odun

Termal odun yapma adımları

 • Yüksek sıcaklıkta kurutma
 • Ahşabın termal doygunluğu
 • soğutma

Odun ısıl işlemi, ahşabın özelliklerini iyileştirir ve negatif özelliklerini azaltır yada tamamen ortadan kaldırır. Ahşabın doyması ile ahşabın ömrünü kısaltan glikoz, sitrik asit, reçine vb. Bu işlemler ahşabın fizyolojik özelliklerini iyileştirir, dayanıklılığını arttırır ve ona güzel bir renk verir. Ahşabın nemini ve rutubetini azaltması sonucunda Thermowood yüksek bir direnme kazanmıştır. Isıtma işleminde kullanılan ahşabın kalitesi fazlaca önemlidir. Isıl işlem esnasında kullanılan ahşabın ormandan çıkmış olduğu andan itibaren itina gösterilmesi ve denetim edilmesi gerekir. Düğüm şekli, dokusu, ağacın yaşı ve ahşabın nemi, ahşap refrakter kalitesi ile direkt ilişkilidir. Genel olarak, ısıl işlem için herhangi bir ahşap türü kullanılabilir, doğrusu her tür ahşap üstünde ısıl işlem yapılabilir; Sadece refrakter ahşap için en fazlaca meşe, çam, ladin, kayın, Afrika meşesi ve dil ağacı kullanılır.

Termal ahşap nedir?

Thermowood’un özellikleri ve özellikleri

Ahşabın termal üretim süreci, ahşabın kimyasal ve yapısal değişikliklerine neden olur ve bazı özelliklerini değiştirir. Ahşabın ısıtılması sürecinde değişen bazı özellik ve özellikler şunlardır:

Boyut ve hacim kararlılığı

Ahşabın ısıtılması işlemi esnasında yoğun ısı ahşabın derinliklerine nüfuz ederek ahşabın tüm nemini ve reçinesini kaybetmesine niçin olur; Isıtılmamış ahşap, nemdeki değişikliklere kuvvetli bir halde tepki verir ve genleşme ve büzülme, ahşabın hasar görmesine ve çatlamasına niçin olabilir; Sadece refrakter ahşap, nemdeki değişikliklere ısıtılmamış ahşaba gore daha kuvvetli tepki vermez ve şeklini korur. Ek olarak Thermowood yüksek sıcaklıklarda sakız ve reçine salmaz.

çevre dostu

Thermowood Avantajları

Thermowood işleminde kullanılan yumuşak ağaç (çoğu zaman Fin çamı) PEFC (Yenilenebilir Ormanlar) kontrolündeki ormanlardan hasat edilir. Bu işlemde herhangi bir kimyasal kullanılmadığından ve bu işlem bir tek ısıtma ve buğu yöntemiyle yapıldığından Thermowood’un tabiat ile uyumlu bulunduğunu söyleyebiliriz; Zira kullanılan ahşap ve Thermowood işlemi naturel ve çevre dostudur.

Çürüme ve mantara karşı dayanıklılık ve direnç

Ahşabın ısıtılması işlemi esnasında, mantar büyümesi ve çürümesi için uygun gıdaları içeren selüloz yok edilir; Bu yüzden Thermowood çürümeye ve mantara karşı fazlaca dayanıklıdır. Thermo Wood’dan bekleneceği suretiyle bu ahşap uzun ömürlüdür ve fazlaca fazla yüzey kaplamaya gereksinim duymaz; Sadece bazı insanoğlu ahşap tempera yüzeyini cila yada saydam kaplama ile bitirmeyi ve onu istenen renge getirmeyi sever. Bakım için bir son kat kullanmazsanız, Thermo Wood naturel olarak gümüşi bir griye (sedir yada çama benzer) dönüşecektir.

Artan yalıtım özellikleri

Bayağı ahşaba kıyasla, ısıtılmış ahşabın daha azca gözenekleri vardır, bundan dolayı daha çok yalıtım özelliğine haizdir.

geri dönüştürülebilir

Tazyik uygulanmış kerestenin aksine, ısıl işlem görmüş kereste, ısıl işlem görmemiş kereste benzer biçimde atılabilir ve geri dönüştürülebilir.

Thermowood ne işe yarar?

Ahşabın termal modifikasyonu, özelliklerini geliştirmiş ve böylece kullanımını arttırmıştır. Thermo Wood’un kullanışlı ve kullanışlı özellikleri, onu hem iç hem de dış ortamlarda yaygın olarak kullanılan bir araç-gereç haline getirmiştir.

Thermowood dış cephe uygulamaları

Thermowood’un neme ve çürümeye karşı yüksek direnci, onu dış mekan ahşap işleri için muhteşem bir araç-gereç haline getirmiştir ve en mühim uygulamaları şunlardır:

 • dış binalar
 • dış katlar
 • Şemsiye ve şemsiyeler
Thermowood uygulaması
Thermowood uygulaması

Thermowood iç mekan uygulamaları

 • Güzel görünümü ve reçine olmaması Thermowood’u iç mekan emekleri için muhteşem bir seçim haline getiriyor:
 • iç dekorasyon
 • Sauna ve yüzme havuzu
 • mobilya
 • iç döşeme

Thermowood çoğu zaman banyolarda, saunalarda ve daha sıcak odalarda yada iç ve dış ortamda ısı ve rutubet farkının fazla olduğu binalarda kullanılır.

Thermowood İç Mekanları İnceleyin

Thermowood rengi ve görünümü

Ateşe dayanıklı ahşabın rengi ve görünümü, ahşabın ısıya maruz kalmış olduğu ısı ve süreye bağlıdır. Değişik renk aralığı, yumuşak ahşabın değişik yoğunluğundan meydana gelmektedir. Thermowood’un renk yelpazesi çoğu zaman açık kahverengiden meşeye ve hatta bala kadar değişmiş olur, sadece genel olarak ahşabın maruz kalmış olduğu ısı ne kadar yüksek olursa, termowood o denli koyu olur.

termwood bakımı

Thermowood, ısıl işlemde dayanıklı bir araç-gereç haline gelir, sadece hava kirliliğinden korumak için yüzey işlemi önerilir. Elbet bildiğiniz suretiyle işlenmiş ahşabı değişik uygulamalarda da kullanabilirsiniz sadece ahşabın kahverengi rengi zaman içinde değişmiş olur, güneşin ultraviyole ışınlarının etkisiyle matlaşır ve grileşir. Uygun temizleyiciler ve ahşap yüzey işlemleri kullanarak ahşabın kahverengi rengini eski haline getirebilirsiniz.

Gerekirse Thermowood yüzeyini bazen işlemden geçirmelisiniz. Thermowood deck bakım sayısı, ne kadar kullanıldığına ve UV ışınlarının yoğunluğuna bağlıdır.

Boyalı ahşap her 5 yılda bir yenilenmelidir. Termal ısı kullanırsanız, bu tekrardan boyama süresi daha uzun olabilir. Thermowood yüzeyinin her 15 yılda bir tekrardan işlem görmesi ve boyanması gerekir. Thermowood’dan cepheler ve zemin kaplaması (zeminler) için uygun, yüksek kaliteli ve sağlam bir kaplamanın kullanılması mühim seviyede para ve süre tasarrufu sağlar; Zira bu ürünler daha uzun ömürlüdür.

Termwood dış mekan bakımı

ısıl odun

Thermowood’un dış mekanlarda çizilmesini ve solmasını önlemek için negatif çevre koşullarına ve UV ışınlarına karşı koruyucu bir boya ile kaplanmasını tavsiye ederiz. Ateşe dayanıklı ahşabın naturel rengini korumak istiyorsanız, yüzeyi uygun malzemelerle işlem görmelidir. Ultraviyole ışınları ve yağmur ahşabın renginin solmasına ve matlaşmasına niçin olur; Bu yüzden koruyucu boyalar yada hususi yağlar kullanılmalıdır.

Thermowood’u boyayabilirsiniz. Ahşabın yüzeyine astar uygulanması, renginin korunmasına destek olacaktır. Boyasız refrakter ahşap da kullanabilir ve naturel olarak griye dönmesini sağlayabilirsiniz. Güneşin UV ışınları Thermowood yüzeyinde güzel bir gri tonu oluşturur.

Thermowood’un uygun rutubet seviyesine yetişmesi için açık alanda yada kullanıldığı yerde birkaç gün bekletilmesi gerekir. Yüzey rengini korumak için levhaları pigmentli yağlı boyalar, mumlar, ahşap lekeleri, UV’ye dayanıklı boyalar yada vernikler ile kaplayabilirsiniz.

UV kaplamalar Thermowood yüzeyinin renk değiştirmesini ve parlaklaşmasını engeller. Temperlenmiş ahşabın naturel yapı desenini de sağlamlaştırır. Thermowood’un yüzeyine kurulumdan derhal ilkin yada derhal sonrasında işlem yapmak ve üstüne koruyucu bir film uygulamak mümkündür.

Boyasız Termwood’u güneşten ve yağmurdan uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Doğru Termwood deck kaplama ve bakım yöntemini kullanabilmek için ustalaşmış bir tedarikçiden yardım alın.

İçeride Thermowood bakımı

ısıl odun

İç dekorasyon için düz renkler, ahşap yağları, mumlar ve vernikler kullanın. Thermowood’u daha kuvvetli ve daha azca kirli hale getirmek için saunada ve yüzey pigmentlerinin yanında parafin yağı kullanın. Thermowood hijyenik bir araç-gereç olup yarı nemli ve rutubetli ortamlarda kullanıma uygundur. Sauna, banyo yada duş duvarları ve banklarında ısının yağlı boya yada sauna verniği ile korunmasını tavsiye ederiz. Bu malzemeler ahşabı sudan, kirden ve ihtimaller içinde kenar kırılmalarından korur. Fazla boya ve yağı paklayın. Thermowood yüzeyini renklendirmek ve işlemek için üreticinin talimatlarına dikkat edin.

Thermowood boyama

Thermowood fazla nemi emmez. Organik boya ve keten tohumu yağı ile boyanabilir. Keten tohumu yağı parçacıkları küçüktür. Thermowood ısıl işlemden sonrasında koyulaşır. Thermowood’un rengini eski haline getirebilmek yada daha açık hale getirebilmek için NATURA borzak yağı kullanın. Termwood’u lekelemek için, rengi uygulamadan ilkin üstüne çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Natura boya ahşabın dayanıklılığını arttırır. Thermowood NATURA borzak yağı ile kaplanırsa senelerce aynı orijinal rengini koruyabilir.

Thermowood fiyatı

Termo ahşabın fiyatı öteki sert ağaç türlerine gore daha ucuzdur ve bundan dolayı halk içinde popüler ve uygun fiyatlı bir seçenek haline gelmiştir. Ucuz fiyatının sebeplerinden biri de hiçbir kimyasal madde içermeyen naturel üretim sürecidir. Üreticiler ek olarak yıkıcı kimyasal yöntem yerine naturel yöntemi tercih ediyor. Bu yüzden Thermowood insanoğlu içinde oldukça popüler olan naturel, ucuz, dayanıklı ve dayanıklı bir üründür.

Sıkça Sorulan Sorular

Thermowood nedir?

Thermowood, ısıl işlem yardımı ile ve kimyasal kullanılmadan üretilen ahşap bir üründür. Thermowood iyi fizyolojik ve mekanik özelliklere haizdir; Kullanımı dekoratif ve dayanıklıdır. Ahşap yapıların gövdesini etkilemez ve tutuşma durumunda daha düşük hızda yanar.

Thermomod’un kullanım alanları nedir?

Çatı bahçesi, iç dekorasyon, köşk, gölgelik, dış cephe ahşap döşeme, kapı ve pencere yapıları, korniş, merdiven, sauna, yüzme havuzu, cephe ve ahşap yapılar termo ahşabın kullanım örnekleridir.

özet

Isı nasıl yapılır video

Başlık

Isı iyi mi yapılır video

bir tarif

Thermowood, İskandinav yumuşak ağaçlarının hususi fırınlarda 180 ila 230 santigrat aşama içinde 24 ila 96 saat içinde ısıtılmasıyla üretilir.Source bağlantı