Bir ıstakoz eklemi iyi mi kurulur ve kullanımları


Menteşe, bir dolap yada mutfak dolabının kapısını birbirine bağlamak için kullanılan, ahşap işçiliğinde ve dolap yapımında kullanılan en mühim ve verimli bağlantı parçalarından biridir. Son yıllarda, menteşelerin tasarımında, performansları ve dolap ve dolap alanının daha iyi kullanılması üstünde mühim tesiri olan yenilikler kullanılmıştır. Bu yenilikler yardımıyla günümüz menteşeleri, dolap ve dolap kapaklarının daha özgür ve kontrollü hareket etmesine olanak sağlamaktadır.

Istakoz menteşe kullanır

detaylı ıstakoz

Yengeç menteşe yada tırnaklı menteşe şeklinde kompozit menteşeler üçgen yada köşe mutfak dolaplarında kullanıma uygundur. Yengeç menteşenin öteki menteşelere bakılırsa değişik yapısı dolap kapağını daha çok açıyla açıp kapatmanıza ve dolap alanına kolayca erişmenize olanak sağlar. Yengeç menteşe iki parçalı olarak tasarlanmıştır. Yengeç menteşenin bir kısmı dolap yada dolap gövdesine sabitlenen taban, öteki kısmı ise kapıya sabitlenen menteşe çanağıdır.

Yengeç menteşeler piyasada mütevazı ve rahat pompalı yada 3D tip olarak mevcuttur. Adından da anlaşılacağı şeklinde, pompa yumuşak ıstakoz menteşesi yavaşça kapanan kapılar için uygundur ve üç boyutlu yumuşak menteşe üç boyutta ayarlanabilir: yukarıdan aşağıya, önden arkaya ve soldan sağa. Yengeç menteşeler çoğu zaman sıva üstü yada yarı sıva üstü monte edilir ve üzerlerinde kullanılan levhanın kalınlığı menteşenin uzun ömürlü olmasını ve verimini arttırır.

180 aşama ıstakoz menteşe iyi mi kurulur

Yengeç menteşesi 180 derece

Basit menteşeler ortalama 90 derecelik bir açıyla açılıp kapanır ve bir odanın yada mutfağın köşesine yerleştirilen dolaplar ve dolaplar için seçimleri pek uygun değildir; Bundan dolayı bu açı aralığında, dolap ve dolap içindeki boşluğa kolayca erişemezsiniz. Bu yüzden kapıyı 165 aşama açıyla açıp kapatabilen yengeç menteşeler kullanılmaktadır. Bu menteşe türü İran’da 180 derecelik menteşe olarak da bilinir.

Bu tip gazlı yada menteşe takmak için dolap yada dolabın kapak ve gövdesini ayarladıktan sonrasında menteşe parçalarının yerlerini ve deliklerin tam yerini saptamak gerekir. Sonrasında dolap yada dolap kapağına menteşe yuvasının girebilmesi için uygun çap ve derinlikte bir delik açın. Bir sonraki adımda, menteşe kurulumunu tamamlamak için uygun boyutlarda birkaç vida kullanın. Menteşe tabanını kabine yada kabin gövdesine takının ve kabin kapağını menteşe tabanına yerleştirin.

270 derecelik bir ıstakoz menteşesi iyi mi kurulur

Yengeç 270 derece durur

270° menteşeler çoğu zaman gazlı menteşelerdir ve ıstakoz menteşe olarak değerlendirilmezler. 270 derecelik menteşe, dolap yada köşe dolabın kapısının iki menteşesinin ve buzdolabının yanı ile odaların gazlı yada köşe köşelerinin yan yana monte edilmiş olduğu durumlarda kullanılır. 270 aşama menteşe takma yöntemi, kapaklardan birinin dolap yada dolap gövdesine takılıp 165 aşama ıstakoz menteşe kullanılmasıdır. Birinci kapıya bağlanan ikinci kapı için 270 derecelik menteşe kullanılmıştır. 270 derecelik menteşenin tabanı birinci kapıya, ikinci parça ise ikinci kapıya sabitlenmektedir. Menteşeyi kapıya sabitlemek için çoğu zaman uygun mesafeye haiz birkaç düz başlı vida ve menteşeyi gövdeye ayarlamak için sürgülü vidalar kullanılır.

135 derecelik bir ıstakoz menteşesi iyi mi kurulur

Istakoz menteşesi 135 derece

135° menteşeler ıstakoz gövdeye haiz değildir ve çoğu zaman gazor tipindedir. 135° menteşe, dolap ve duvar köşe dolaplarında birbirine bağlanan iki kapağı birleştirmek için kullanılır. Bu sayede iki dolap arasındaki beden kaldırılmış olur ve dolap içindeki boşluğa daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu menteşelerin iyi mi takılacağı 270 derecelik menteşeye benzer. Menteşelerin ve deliklerin tam yeri belirlendikten sonrasında takılan kapı gövdesi için 180 derecelik menteşe, birinci kapıyı ikinci kapıya bağlamak için 135 derecelik menteşe kullanılır.

ıstakoz menteşeleri satın al

Istakoz menteşelerin performansını ve uzun ömürlülüğünü çoğaltmak için uygun tip ve markaları kullanmalı ve ileride bakım yada değişiklik yapma ile ilgili problem yaşamamanız için menteşeleri en başından doğru takmaya itina göstermelisiniz. Menteşe satın alırken en mühim nokta açılma açısıdır. Dolap yada dolabın bulunmuş olduğu yere ve kullanım amacına bakılırsa en uygun menteşe tipini seçmelisiniz. Mesela 165 aşama açılabilen ıstakoz menteşe, köşe dolaplar yada mutfağın üç köşesi için fazlaca uygundur. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki şey de Lola markasıdır. Samet, Damar ve Fantoni şeklinde elit markalar, piyasaya geniş bir menteşe yelpazesi sunmuştur. Bu markalardan satın almak, menteşe aşınması mevzusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yengeç eklemi nedir?

Aynı menteşe 165 derecedir ve açma kapama mekanizmasının şeklinden dolayı yengeç menteşe olarak da bilinmektedir.

Eklembacaklı ıstakozu ne işe yarar?

Yengeç menteşe üçgen yada köşe mutfak dolaplarında kullanıma uygundur.Source bağlantı