Bir damla testere nedir? Şerit testere ile ağaç kesimi ve çeşitleri


Bir damla testere nedir?

Yaprak testere, ağaç işleme endüstrisinde her türlü düz ve kavisli kesimi kolaylıkla ve hatasız yüksek hassasiyetle yapabilen kolay ve ergonomik bir cihazdır. Yaprak Testere, her tür ahşapta uzunlamasına, enine, planyalanmış ve kavisli kesimler yapabilir.

Bu testere fikri ilk olarak 1809’da William Newberry tarafınca önerildi, sadece onunla çalışmanın ana problemlerinden biri, 1846’da Kadın Ann Palin tarafınca çözülen bıçağın kısa ömrüydü. Endüstride ve şerit testerenin kullanımında çığır açan yeni bir kaynak yöntemi buluş etti.

Asla kimse bir şerit testerenin önemini ve kullanımını gizlemez, sadece bu alet eğrileri kesmek için mükemmeldir. Doğal ki tek kullanımı bir tek açılı kesimler yapmak değil ve onunla çalışmanın değişik yollarını biliyorsanız birçok ağaç işleme işinde kullanabilirsiniz.

Şerit testere türleri

Bu ağaç işleme testeresi dikey ve yatay olmak suretiyle iki kategoriye ayrılmıştır.

Yatay şerit testere

Yatay şerit testereler, ağaç fabrikalarında ve çeşitli endüstrilerde kullanılmakta olup, çapları 100 santimetre’den başlamaktadır. Bu testere büyük ve kalınca kütükleri kesmek ve ufak kütüklere dönüştürmek için kullanılır. Kütükler elektrikli yada hidrolik vinç yardımıyla kesme hattına alınır ve kullanıcı testere bıçağını kütüğün üstüne yerleştirerek hareket ettirir.

Dikey açık oturum testere

Ağaç işleme atölyelerinde dikey şerit testere kullanılır ve yatay şerit testereden daha yaygın olarak kullanılır. Bu masa testeresi, doğramalık ince ve hafifçe ağaçları kesmek için kullanılır ve daha büyük boyutlarda ve 100 santimetre çapa kadar, taşınabilir tozlayıcıları kesmek için kullanılır. Marangoz atölyelerinde bu testere için düzgüsel boyut 60 yada 80 santimetre’dir.
Dikey testereler tipik olarak tomruk atölyelerinde kullanılır ve bu tarz şeyleri çalıştırmak için üç fazlı elektriğe haiz olmanız gerekir, sadece 60 yada 80 testere tek fazlı elektrikle de çalıştırılabilir.

Şerit testere, mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan ağaç kesme aletlerinden biridir. Bu testere piyasada yatay ve dikey olmak suretiyle iki tip olarak mevcuttur. Bu testere baldır ve zıvana arasındaki eklemi kesmek, boyuna kesim yapmak, kalınca ve ince ahşap kesmek ve her türlü kavis oluşturmak için kullanılır.

Şerit testere özelliği, marangozların bu makine ile zıvana ve zıvanaları birleştirmekten kanepelerin tabanını şekillendirmeye kadar oldukca çeşitli kesimler yapmasına olanak tanır. Bu demir testeresiyle çalışmanın yolu oldukca kolay ve kesim yapmak için iş parçasını bıçağın çevresinde hareket ettirmeniz kafi.

Testere bıçağının avantajları ve dezavantajları

Bu makine ince ve narinden kalına kadar değişik çaplardaki her türlü ahşabı kesme kabiliyetine haizdir. 10 ila 15 santimetre kalınlığındaki odun kesmek için 1,5 santimetre genişliğinde bir testere bıçağı, balıksırtı desenli odun kesmek için 1,5 mm genişliğinde bir testere bıçağı uygundur.

Bu testerenin tüm avantajlarına ek olarak, uzun solukta kullanıcının kulağına zarar verebilecek yüksek sesinden bahsedebiliriz, bundan dolayı operatörün çalışırken güvenlik ekipmanı, bilhassa de kulak tıkaçları kullanımı gerekir.

Motorlu testere güvenlik ipuçları

  • Bu cihazla çalışırken, cihazın üstünde muntazam durmalı, süs eşyası kullanmaktan kaçınmalı ve uzun, bolca giysiler giymelisiniz; Şundan dolayı cihazın içine sıkışabilir, sizi içine çekebilir ve onarılamaz hasarlara niçin olabilir.
  • Ek olarak, uzun saçlarınız var ise, riski azaltmak için çalışırken onları topladığınızdan güvenilir olun.
  • Şerit testere ile çalışırken oldukca odaklanmanız gerekiyor, bilhassa işi bitirirken ve kesilen parçaları tezgahtan alırken ellerinize dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Cihazın bıçağı dengesiz bir şekle haizdir ve eliptik bir eksen çevresinde döner. Kısa ve dar parçaları uzunlamasına kesmek için bir masa testeresi kullanmak en iyisidir; Şundan dolayı bu aygıt tekme atabilir ve size mesele çıkarabilir.
Hızlı testere

Mini açık oturum testere ve mini açık oturum testere

Kaplama testereleri, her biri belirli bir uygulama için kullanılan değişik tip ve modellerdedir. Bu aparat değişik boyut ve boyutlarda satılmaktadır ve en popüler türlerinden biri mini ve mini gönye testeredir. Bu tip testerelerin gürültüsü öteki tiplere bakılırsa oldukca daha düşüktür.

Bıçak ile cihazın dikey şaftı arasındaki mesafe, cihazın üst kısmının stabilitesi ile ilgili olan boğazın genişliğidir. Başka bir sınıflandırmaya bakılırsa boğaz genişliğine bakılırsa ayrılırlar. Bu tür testereyi kişisel kullanım için kullanıyorsanız, genişliği 25 ila 35 santimetre olan bir aygıt seçmek en iyisidir.

Başka bir sınıflandırmaya bakılırsa şerit testere kesme derinliğine bakılırsa sınıflandırılır. Kesimin derinliği, yüksekliği yada kalınlığı, tezgah yüzeyi ile testere bıçağı koruması arasındaki maksimum mesafeye bağlıdır. Ek olarak kesme derinliği 10 ile 15 santimetre içinde olan demir testeresi genel amaçlı kullanılmaktadır sadece daha büyük bir cihaza ihtiyacınız var ise oldukca kalınca ahşap kesmek için uygun olan 30 santimetre kesme derinliğine haiz demir testeresi kullanabilirsiniz.

Bir testere seçerken, emek verme tezgahının açısını ayarlayabilme özelliğine dikkat etmelisiniz; Muhteşem gönye testere, açıyı bir yönde 45 dereceden öteki yönde 10 dereceye kadar değişiklik yapma kabiliyetine haizdir.

Bu üç bıçaklı testere, geniş bölümler için daha yüksek kesme kapasitesi elde eden iki bıçaklı bir testere türüdür. Üç bıçaklı testereler çoğu zaman 45 santimetre genişliğinde bir boğaza haizdir.

Testere bıçağının değişik parçaları

Hızlı testere

Kemer ve kemer

Yaprak testere, iki bıçakla hareket eden bir kayış bıçağından oluşur. Bıçağın uzunluğu makinenin boyutlarına bağlıdır ve bıçağın uzunluğu büyük seviyede değişmiş olur. Bandın uzunluğu çoğu zaman 200 ile 250 santimetre arasındadır. Testere kayışı, iki bıçağın yada flanşlı tekerleğin ortasına yerleştirilir ve tezgahın ortasındaki delikten geçirilir. Testere bıçağı çubuğu gerginlikle yerinde tutulur.

Cihazın iki kattan oluşan orta tabakasının malzemesi, lüzumlu sürtünmeyi yaratarak testere bıçağının hareket etmesi için lüzumlu kuvveti sağlamak suretiyle kauçuk yada kalınca kumaştan yapılmıştır. Çoğu zaman alt tekerlek olan bıçaklardan biri makinenin motoruna takılır ve üst bıçağı bir çubuk yardımıyla hareket ettirir.

vücut

Yaprak testereler çoğu zaman oldukça ağır olan yekpare dökme demir konstrüksiyondan yapılır ve bu ağırlık testerenin kesme ve motor dönüşü esnasında titremesini engeller. Bazı çağıl modellerde demir yapı da kullanılmaktadır ve testerenin ayarlarının ve hassasiyetinin titreşimden etkilenmemesi için tabanlarının zemine sabitlenmesi daha iyidir.

Elektrik motoru

Elektrik motoru, bir kayış ve kasnak kullanılarak alt plakaya bağlanan gövdeye takılır. Elektrik motoru alt bıçağı tahrik eder ve üst bıçak testere bıçağı yardımıyla hareket eder. İki fazlı ve üç fazlı modellerdeki elektrik motoru, testere bıçağına monte edilebilir.

Oldukça yüksek dönme hızına karşın bıçak mili doğru yerdeyse çeşitli mekanik ayarlar yardımıyla denetim edilmesi gerekir. Bıçak çubuğu, bir ayar düğmesiyle yerinde tutulur; Bu tutamak, üst tekerleği yükseltir ve alçaltır ve bıçak çubuğunun gerginliğini artırarak onu yerine kilitler. Ek olarak başka bir anahtar yardımıyla makinenin üst tekerleği ileri geri hareket ettiğinde bıçak çubuğu iki tekerleğin ortasına yerleştirilmiştir. Bıçak çubuğunun aşırı titreşimini önlemek ve kesim esnasında dengesini korumak için, bıçağın her iki yanında emek verme tezgahının üstünde ve altında ikişer yatak bulunur. Bıçağın geriye doğru hareket etmesini önlemek için bıçağın arkasında bir yatak vardır.

testere bıçağı

Testere bıçağının boyutuna ek olarak, kafi dayanıklılığa haiz bir testere bıçağı kullanmak için kesmek istediğiniz malzemenin türünü de göz önünde bulundurmalısınız. Uygun sertlikte bir testere bıçağı kullanmak, bıçağın kırılmasını ve iş parçasının hasar görmesini önler.

Bir testere bıçağını değişiklik yapmak nispeten kolaydır ve değiştirdikten sonrasında bıçağın testereye muntazam bir halde oturduğundan güvenilir olmak yeterlidir. İşe başlarken denetim etmeniz ihtiyaç duyulan nokta tabla testere ile testere bıçağı arasındaki açının dikliğidir. Sabah istediğiniz deseni iş parçası üstüne işaretleyin ve testere tezgahının üstüne yerleştirin, peşinden testere bıçağı müdafaasını istenen ahşap parçasının yüzeyinin derhal üstüne sıkıştırın.

Pek oldukca kesim elle yapılabilir, sadece cihazın daha kırılgan olması için testere durağan(durgun) ve hareketli bir çanta ile donatılmıştır.

Bu makalede, değişik motorlu testere türleri, kullanımları ve parçaları hakkında informasyon edindiniz. Ek olarak, bir gönye testeresi seçmek ve satın almak için daha çok desteğe ihtiyacınız var ise, uzmanlarımızın size yol göstermesi için Sazokar mağazasının bulunmuş olduğu telefon numarasını arayın.

Ek olarak, herhangi bir sektör deneyiminiz yada testere bıçaklarıyla ilgili sorularınız var ise, yorumlar bölümünden bizlere ulaşın.



Source bağlantı