Bıçak çapağı nedir? Her Marangozun Bilmesi Ihtiyaç duyulan 10 Freze Çeşitleri!


Aşırı taşlama bıçağı, çeşitli tiplerde durağan(durgun), D-şekilli, dalma yada … aşırı taşlamada kullanılabilir ve emek verme kenarında istenen tasarımı oluşturmak için kullanılır. Ek olarak, bazı durumlarda, birkaç fazla şekillendirilmiş bıçak kullanarak ve bunların bir kombinasyonunu kullanarak ahşabın kenarında karmaşık bir tasarım gerçekleştirebilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan 10 bıçak türü için bizi izlemeye devam edin.


Tonik Aşırı Tıraş

ve sırala

Sertleştirici bir tıraş bıçağı, banka tıraş bıçağına oldukça benzer ve ağaç işleme projelerinde yuvarlak bir kenar oluşturmak için harikadır. Sertleştirilmiş bir bıçak ile bir banka arasındaki tek fark, sertleştirilmiş bıçağın yuvarlatılmış kenarın üstünde ve altında bir dik açı oluşturmasıdır. Bu bıçak, kesimin genişliğini denetim eden bir yatağa haizdir.

Ek olarak okuyun: Overferz’i video ile kullanmak için iyi mi yapılır kılavuzu

45 derecelik bir açıda aşırı taşlama bıçağı

Ve sırala

Bu makinenin bıçağı, emek verme kenarında 45 derecelik bir açıyla yada eğik olarak kesmeye uygundur. Bazıları, değişik derinliklerde kullanıma uygun olduğundan bu freze bıçağının oldukça amaçlı bulunduğunu düşünür. Ek olarak, bu bıçak kalaslar içinde V şeklinde oluklar oluşturmak için kullanılır. (İki şev buluştuğunda, bir V-oluğu oluştururlar.)

Tıraş makinesinin üstündeki bankanın görüntüsü

Ve sırala

Banki fotoğraf öğütücünün üst bıçağı dairesel ve içbükey kesimler için tasarlanmıştır, şu demek oluyor ki adından da anlaşılacağı benzer biçimde Banki fotoğraf tıraş makinesi (Rounding-Over) ile aynı tasarımdadır ve kenarı yuvarlamak yerine keskin bir kenar oluşturur. kenardaki çöküntü ve eğri, nihai tasarım mobilya, dolap kapakları ve kitaplıkların tabanlarını güzelleştiren dekoratif bir kenardır.

tavsiye: Bu aşırı taşlama bıçağı parmak delme bıçağıyla karıştırılmamalıdır.

dilme bıçağı

Ve sırala

Ksilemde oyuk yapmanın çeşitli yolları vardır. Mesela masa testeresi ile kanal açıp kanal testere bıçağı kullanabilirsiniz fakat daha çok freze kullanmak istiyorsanız kanal açma bıçağı almanız gerekir. Kanal açma bıçakları değişik çaplarda gelir, sadece hepsi aynı amaca hizmet eder; bu, bir küpün ucuyla oluklar oluşturmaktır.

Slash kuyruk taşlama bıçağı

Ve sırala

Bu ağırlıklı bıçağın en yaygın kullanımı, bir kırlangıç ​​kuyruğu eklemi oluşturmaktır, sadece bununla birlikte bir oluk oluşturmak için de kullanılır. Parmak freze bıçağının ahşapta oluşturduğu kesimin son kısmı yanlarda oldukça muntazam ve köşelidir, bu kesimin son kısmı üst kısımdan daha geniştir. Bir çok tıraş makinesinin yatakları vardır, sadece piyasada yataksız örnekler de vardır.

profil kodu

Ve sırala

Profil bıçağı, emek verme kenarında S şeklinde bir tasarım oluşturmak için kullanılır. Profil bıçaklarının bir çok yataklıdır ve değişik tasarımlara haiz değişik tiplerde mevcuttur. Bu model, masa kenarlarında, fotoğraf çerçevelerinde, dikey merdivenlerde ve yatay çubuklarda klasik dekoratif tasarımlar oluşturmak için ayırt edici bir tasarıma haiz en popüler ahşap kenar bıçağıdır.

çift ​​yönlü bıçak

Ve sırala

İki yönlü taşlama bıçağı, emek verme kenarında L şeklinde bir diş oluşturmak için kullanılır. Normal olarak bu emek harcamayı masa testeresi ve demir testeresi bıçağı ile oluşturabilirsiniz sadece bu işi profesyonelce yapmak istiyorsanız bu loadout bıçağını kullanabilirsiniz. Bu taşlama bıçağı daha oldukça dolap içindeki çekmece birleşim yerlerini keserek çekmece yapmak yada dolabın iki tarafını üst tarafla birleştirip dolap arkasını sabitlemek için kullanılır.

Parmak oluk bıçağı

Ve sırala

Bu aşırı frezeleme bıçağı, Banki resimli aşırı frezeleme bıçağına benzer, sadece bu bıçağın işin ortasında yükleme yapmak ve çeşitli derinliklerde sığ yuvarlak oluklar oluşturmak için kullanılması farkı vardır.

Banka üst baskı kodu

Ve sırala

Yukarıda bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, hem yatış hem de yuvarlatılmış kenar, işin kenarını yuvarlamak için kullanılır, sadece sıranın tamamen işin kenarından sarkması ve kare bir omuz oluşturmaması farkı vardır. Bank tıraş makinesi, yataklı ve yataksız olarak iki tipte mevcuttur. Rulmanlı bıçak kesme genişliğini denetim edebilir.

Ek olarak okuyun: Vulvar kırpma ve aşırı el yordamıyla dil bağları ile ilgili eğitim videosu

V-biçimli taşlama bıçağı

Ve sırala

V şeklindeki bıçak, merkezde birleştirilen 45 derecelik bir açıyla hiper dövme bir bıçağa benzer. Bu durumda ahşap üstünde oluşturulan tasarım V harfini andırmaktadır. Daldırma bıçağı değişik derinlikler oluşturmak için çeşitli işlevlerde kullanılabilir. Dolap kapakları, çekmece önleri, masa ayakları vb. için kullanılır ve rulman içermez. Bu bıçak değişik boyutlarda ve açılarda üretilmektedir.

Yapışkan kağıtSource bağlantı