Beyaz tahta nedir? Beyaz ahşabın avantajları ve dezavantajları


Beyaz ahşap, bugün ahşap işleme endüstrisinde çok popüler bir terim haline geldi. Mobilya sektörünün birçok üreticisi beyaz ahşap kullanımına geçiş yapmış; Bununla birlikte, beyaz ağaç terimi hakkında çok fazla kafa karışıklığı vardır ve pek çok kişi bu ağaç hakkında yeterince bilgi sahibi değildir. En önemli nokta, beyaz ahşabın belirli bir ağaç türü olmadığı ve bu terimin dünyanın farklı yerlerinde farklı anlamlar taşıdığıdır. Bununla birlikte, tüm beyaz ahşap türlerinin ortak özellikleri vardır. Bu yazımızda bu özellikleri inceleyeceğiz ve beyaz ahşabın avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.


Beyaz ahşap ne tür bir ağaçtır?

Köknar ağacı
Köknar ağacı

Beyaz ahşap genel bir terimdir ve açık renkli ahşap anlamına gelir. Beyaz ahşabın bina iç ve dış mekan mobilyalarında ve dekorasyonunda geniş uygulamaları vardır. Dünyanın farklı bölgelerindeki beyaz ağaç terimi, farklı ağaçların ahşabı anlamına gelir. Örneğin, Rus beyaz ahşabından bahsederken, Nerad ahşabı anlamına gelir; Ancak İran beyaz ağacı, köknar ağacı anlamına gelir. Bu farklılıklara rağmen, genel olarak, tüm bu ahşaplar benzer özelliklere ve kullanımlara sahiptir; Bu nedenle genel başlık altında toplanmıştır.

Sarı ladin veya İran beyaz ağacı, İran ormanlarındaki en uzun, en büyük, en parlak ve en dik geniş yapraklı ağaçlardan biridir. Bu ağacın ahşabı yoğun lifler içerir. Bu ağacın bolluğundan dolayı odunu ucuzdur. Bu ağacın ahşabı geçmişten beri birçok pratik ve dekoratif kullanıma sahip olmuştur. Sarı Ladin nemli, iyi drene edilmiş, gevşek kıvamlı ve orta derinlikte toprakta yetişir. Bu ağacın en iyi büyüme için tam güneş ışığına ihtiyacı var. Bu türün ağaçları genellikle iyi boyuttadır; Bu nedenle onlardan uzun ve geniş kereste elde edilir.

Beyaz ahşabın avantajları

beyaz ahşap

Daha önce bahsedildiği gibi, beyaz ağaç olarak pazarlanan çoğu ağaç türünün ahşabı çok benzer özelliklere sahiptir; Bu nedenle hepsi aynı adla anılır. Aşağıda, beyaz ahşabın bazı olumlu ve olumsuz yönlerini inceliyoruz. Tartışılacak özellikler hemen hemen tüm beyaz ahşap türleri için ortaktır.

iş kolaylığı

Meşe ağacının elde edildiği çoğu ağaç türü geniş sert ağaç kategorisine dahil değildir. Aslında çoğu yumuşak ağaçtır. Beyaz ahşabın bu özelliği, işinize ve ağaç işleme projenize hem olumlu hem de olumsuz etkiler yapabilir.

Yumuşak bir ağaç olmanın avantajı, onunla çalışmanın kolay olması ve onunla kolayca çalışabilmenizdir. Yumuşak ahşabın kesilmesi, delinmesi ve zımparalanması kolaydır. Bu özellik yalnızca projenin daha hızlı ilerlemesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda donanımınız ve araçlarınız üzerinde daha az stres oluşturur. Bu, beyaz ahşabın kesme aletlerini yavaşlatmadığı ve tamamen pürüzsüz bir yüzey elde etmek için tüm zımpara kağıdını kullanmadığı anlamına gelir.

Açık renk

Beyaz ahşabın bir avantajı, koyu renkli ahşabı vurgulamak için kullanılabilmesidir. Bunları ayrıca projenin diğer bölümleriyle eşleştirmek ve eşleştirmek istediğiniz herhangi bir renge boyayabilirsiniz. Beyaz ahşap iyi boyanabilir. Bu ahşabın pürüzsüz bir dokusu olduğu için renk nüfuz eder ve ahşabın görünümüne daha fazla derinlik verir; Bu nedenle, cilalamak için ahşabın yüzeyini zımparaladığınızda, renginin solması veya kaybolması kolay değildir.

Çok uygun ödeme

Beyaz ahşaplar, yumuşak lifleri nedeniyle vernik veya boya gibi özel ahşap kaplama malzemelerini çok iyi kabul eder. Sonuç olarak, bu maddeler ahşabın derinliklerine nüfuz eder. Beyaz ahşabın bu özelliği aşağıdakileri içeren avantajlara sahiptir:

  • Vernik ve boyanın derinlemesine nüfuz etmesi ahşabı korur
  • Son katın dayanıklılığı artar ve ahşap bakım ve onarım sayısı azalır
  • Kaplama çok pürüzsüzdür ve ahşap görünümün şeffaflığına ve güzelliğine katkıda bulunur.

Dış mekan kullanımı için kararlılık ve kararlılık

Beyaz ahşabın cilalanması kolaydır, boya ve vernik derinlemesine nüfuz eder, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması sonucu dış mekanda kullanıma çok uygundur. Tabii ki, uzaydaki herhangi bir ahşabın eninde sonunda yok olacağını unutmamalısınız; Bu nedenle ahşap ürünlerin korunması ve bakımı için gerekli önlemler alınmalıdır.

Fiyat doğru

Beyaz ahşabın piyasa fiyatı, popülaritesinde önemli bir rol oynar. Bu tür ağaçların ağaçları hızlı büyüdüğü ve odun üretimi için özel tarlalarda dikilip yetiştirildiği için fiyatları genellikle düşüktür.

Özellikle İran’da bol miktarda bulunan kavak ağacı 6 ila 7 yıllık bir sürede 10 ila 12 metre boylanarak işletmeye hazır hale gelir. Bu ağaç hasattan sonra tekrar büyür. Bu, onu sürdürülebilir bir odun üretimi kaynağı yapar. Kavağın yüksek büyüme hızı ve geniş yayılışı, bu ağacın birçok ortamda yetişebilmesini sağlar.

Beyaz ahşap kusurları

beyaz ahşap

Büyük miktarlarda, büyük miktarlarda ve düşük bir fiyata sunulan ürünler genellikle kusurlarla ilişkilendirilir ve bunlardan bazılarına aşağıda değineceğiz.

Çok sayıda düğüm

Piyasadaki çoğu beyaz ahşap türünde budaklanma olasılığı vardır. Bazı durumlarda, bu düğümler ahşaba ve bitmiş ürüne özel bir görsellik ve karakter çekiciliği katar. Bununla birlikte, ahşaptaki düğümler sorun olabilir. Ahşaptaki budak sayısı fazla ise bunlarla çalışmak zordur.

Çoğu durumda, düğümlerin varlığı zayıf bir nokta olarak kabul edilebilir. Düğümler genellikle ahşap çatlaklarının başladığı yerde bulunur. Ayrıca, bir düğümün dokusunun yoğunluğu çevredeki ahşabınkinden farklıdır ve bu beyaz ahşabın bükülmesine neden olabilir. Ayrıca çalışma masası gibi hassas yerlerdeki düğümlerin yeri ya da iki parçanın birleşmesi kanepenin beyaz ahşap kullanımında etkili olabilir. Bu nedenle marangozlar en az düğümlü keresteyi seçmelidir.

emici olmak

Beyaz ahşabın nispeten yumuşak olduğu göz önüne alındığında, çok emici olabilir. Daha önceki durumlarda bu özellikten bir avantaj olarak bahsetmiştik; Ancak derine nüfuz etmenin dezavantajı, daha fazla boya veya vernik kullanmak zorunda olmanızdır. Beyaz ahşabın emici olmasının bir diğer dezavantajı, su ve nemi emme eğiliminde olmasıdır. Bu, beyaz ahşabın su veya nemden uygun şekilde korunmaması durumunda kolayca eğilip çatlayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, beyaz ahşabı dış mekan mobilyalarında kullanmak istiyorsanız, yüzeyinin yüksek kaliteli vernik ve cila ile işlenmesi gerekir.

yolsuzluk

Beyaz ahşap uygun şekilde işlenmezse ve neme dayanıklı değilse, suyu kolayca emer; Bunun sonucunda ahşapta çürüme ve küflenme meydana gelir. Bu nedenle beyaz ahşaplar iç mekan ve ürün kullanımına daha uygundur; Ancak iç mekan kullanımı için bile, nem emilimini önlemek için ahşabın bir dolgu macunu ile bitirilmesi gerekir.

Beyaz ahşap uygulamaları

beyaz ahşap

Beyaz ahşap, çoğu ev eşyasında ve kanepeler, gardıroplar, gardıroplar, mobilya masaları, mutfak tezgahı, resim çerçeveleri, raflar vb. Bu tür ahşap, uygun şekilde işlenir ve korunursa, banklar, piknik masaları, kuş yemlikleri ve çiçek ve bitki kutuları gibi dış mekan öğeleri için de kullanılır. Dış mekan uygulamaları için kullanırken, cila ile bile bitmiş ürünün sedir gibi daha güçlü ahşaplar kadar uzun süre dayanmayacağını unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Beyaz ahşap bir kanepe için uygun mu?

Beyaz ahşap, kabul edilebilir mukavemeti, nem direnci ve satın alınabilirliği nedeniyle mobilya yapmak için uygundur.

Rus beyaz ahşabı mı yoksa İran beyaz ahşabı mı daha iyi?

Rus beyazağacı (narad), İran beyazağacına (köknar) benzer, ancak narad gibi türlerin sertliği köknarınkinden biraz daha yüksektir.Source link