Beton vs Ahşap Çit Direkleri | bloga

Anthony Joshua ve Tyson Fury’yi unutun. Çit inşaatçıları ve kendin yap ustalarının senelerdir anlaşmazlığa düşmüş olduğu bir yumruk alışverişi oldu: beton çit direklerine karşı ahşap çit direkleri. Bazıları betonun dayanıklı özelliklerine yemin edecek. Ötekiler, üstünlüğünün kanıtı olarak ahşabın görünüşünü ve verdiği hissi gösterir. Problemi çözmenin tek bir yolu var – eskrim üstünlüğü için kafa kafaya bir harp. İşte başlıyoruz!

1. Tur – Güzel duyu

Ahşap çit direkleri, beton emsallerine bakılırsa fazlaca daha naturel görünmektedir. Eskrim panellerinize kolayca adapte edilebilirler, avlular ve bahçeler çevresinde muntazam bir ahşap sınır oluştururlar. Ek olarak ağaçlar, çitler ve zemin kaplaması ile sorunsuz bir halde uyum sağlarlar. Ve aşağıdaki şeklinde süslü bir ahşap çit kapağı eklemek, beton direklerin eşleşemeyeceği bir derslik dokunuşu ekleyebilir.

Kazanan: ahşap

2. Tur – Dayanıklılık

Beton, bulacağınız kadar kuvvetli ve dayanıklı bir yapı malzemesidir. Minimum bakım ile beton çit direkleri ortalama 25 yıl katlanabilir. Bununla beraber, yıpranmaya karşı bağışık değildirler. Zaman içinde, rüzgar ve yağmur beton direklerin yontulmasına ve kırılmasına niçin olabilir. Bu, sonunda iç tel takviyelerinin açığa çıkmasına ve paslanmasına niçin olabilir, bu da yapıyı mühim seviyede zayıflatabilir. Bu, bilhassa bir işyerine eskrim yapıldığında sıhhat ve güvenlik endişeleri olabileceği anlamına gelir. Ahşap ise kullanılan ahşabın türüne bağlı olarak uzun yada kısa bir ömre haiz olabilir – işlenmiş ladin 10-15 yıl dayanabilirken, işlenmemiş ladin 4 yıl şeklinde kısa bir sürede değiştirilmesi gerekebilir. Ahşap çit direkleri, zamanında değiştirilmedikleri takdirde çürümeye başlarlarsa güvenlik tehlikesi de oluşturabilirler.

Kazanan: beton

3. Tur – Bakım

Beton çit direkleri bitirme işlemi gerektirmez ve kullanım ömürleri süresince minimum bakım gerektirir. En büyük güçlük, suyun donup genişleyerek çit direğinin gevşemesine niçin olabileceğinden, direğin temellerine su girmemesini sağlamaktır. Dahası, onları neredeyse kurabilir ve çeyrek yüzyıl süresince unutabilirsiniz! Ahşap çit direkleri satın alırken ahşabın cinsine bakılırsa 1-2 yılda bir bakım yapılması icap ettiğini ihmal etmeyin. Bununla beraber, beton çit direklerinin bile tertipli bitirme işlemine gereksinim duyan ahşap çit panellerini neredeyse kesinlikle yerinde tutacağını hatırlamakta yarar var. Bundan dolayı, ahşap çit direkleri kullanmaya karar verirseniz, yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey onları her zamanki çit sonrası bakımınıza dahil etmektir.

Kazanan: beton

Beton direkli çit

4. Tur – kurulum

Beton ağırdır. Bundan dolayı, beton bir çit direğinin montajı çoğu zaman iki ila üç şahıs alır – bilhassa deneyimsizseniz. Öte taraftan ahşap direkler çoğu zaman yalnız bir çift elle kurulabilecek kadar hafiftir (kullanılan ahşabın türüne ve direğin boyutuna bağlı olarak). Sadece deneyimli bir ustalaşmış değilseniz, bir arkadaşınızın size yardım etmesi muhtemelen gene de iyi bir fikirdir.

Kazanan: ahşap

5. Tur – Güvenlik

Ahşap çit panelleri beton çit direkleri ile birleştirildiğinde güvenlik boşluklu çevre çiti oluşturulur; Ne yazık ki, hırsızlar çoğu zaman çit panellerini yerinden oynatarak bahçelere girerler. Bu onların evinize, kulübenize, garajınıza ve hatta herhangi bir evcil hayvanınıza erişmelerini sağlayabilir. Ahşap çit panelleri ise montajdan sonrasında direkt ahşap çit panellerine vidalanabilmekte ve bu da sökülmesini fazlaca daha zorlaştırmaktadır. Daha çok güvenlik için paneller, ahşap saplamaların arasından geçen Torx başlı vidalarla takılabilir. Bir tek tek bir paneli gevşetmek için hususi bir Torx tornavidayla minimum altı vidayı çıkarmak zorunda kalacakları için bu, hırsızlar için ek bir engel oluşturur – olanaksız değil, sadece bir paneli hareket ettirmekten fazlaca daha zor. Ahşap çit kapakları ek bir caydırıcı olabilir, zira kapakların çoğunu çıkarmadan bir paneli dışarı kaydırmak mümkün değildir. Bir bonus olarak, çit panellerini yerine sabitlemek, rüzgarda rahatsız edici takırdamaları önler ve panellerin şiddetli rüzgarlarda caddenin yarısına gelmemesini sağlar.

Kazanan: ahşap

6. Tur – Maliyet

Beton, fazlaca olmasa da, çoğu zaman ahşaptan daha pahalıdır. Sadece buna arıtma, bakım ve yenileme maliyetlerini eklediğinizde, uzun vadeli tasarruflar muhtemelen betondan yana olacaktır.

Kazanan: beton

SONUÇ: Beraberlik Beraberliğimiz var! Noktalar birbirine eklendiğinde, ikisini ayıracak hiçbir şey yoktur. Sonunda, seçtiğiniz iş türü önceliklerinize bağlıdır. Uzun yaşam için bir miktar güvenlikten taviz vermeye hazır mısınız? Yoksa güzel duyu sizin için uzun vadeli maliyetlerden daha mı mühim?

Bunları da sevebilirsiniz