Besin sınıfı reçine – Epoksi reçinenin tehlikesine ait rehber


Epoksi reçine ile çalışmak birçok avantaj sunar. Araç-gereç son aşama esnektir ve birçok alanda kullanılabilir. Bununla beraber, reçinenin de birtakım dezavantajları vardır. Evvela burada sıhhat yönünden anlatmak icap eder. Bu rehberimizde sizlere epoksi reçinenin reel besin güvenliği ve bu bağlamda dikkat etmeniz gerekenler hakkındaki data vereceğiz.

Kontrol mührü ile besin için emin epoksi reçine

Bileşik reçine besin yahut deri ile uzun zaman münasebet ederse, epoksi reçinenin hakikaten besin açısından ne kadar emin bulunduğunun evvelde açıklığa kavuşturulması önemlidir. Bu, örn. B. dava

 • Besin tankı kaplamaları
 • Besin endüstrisinde kullanılan kalıplar (örn. çikolata kalıpları)
 • Meyve kaseleri yahut kesme tahtaları benzer biçimde ev eşyaları
 • Epoksi reçine mobilyalar, bilhassa epoksi reçine masalar
 • protezler
 • ortezler
 • Havuzların iç kaplamaları
 • akvaryumlar yahut teraryumlar

Ilkin iyi haber: AB’nin, reçinenin besin için emin bulunduğunu yayınlayan kendi nitelik işareti vardır. Bu mührü taşıyan yukarıdaki örnekler için hususi olarak geliştirilmiş mamüller bulunmaktadır. Bununla beraber, kısa süreli temasta, piyasada bulunan herhangi bir epoksi besin için güvenlidir ve bu yüzden zararsızdır.

Öneri: Reçine yalnızca tamamen kürlendiğinde toksik değildir yahut besin için güvenlidir. Sıvı biçimde, epoksi reçinesi ve ortaya çıkan buharlar HER ZAMAN zehirlidir! Bu yüzden cildinizin sıvı reçine ile münasebet etmemesine dikkat etmelisiniz.

Besin emin reçine için tavsiye

Gıda teması için şeffaf ResinPro epoksi reçine
 • Besin teması için sertifikalı saydam reçine
 • Kaplama plakaları ve kesme tahtaları için
 • Toksik değildir ve besin ve sıvı teması için sertifikalıdır

Amazon’da görün

Yalnızca seçili mamüller için sertifika

Yalnız birkaç sene ilkin, bir bir ülkeler, bir epoksi reçinesini “besin açısından emin” olarak duyuru edebilmek için hangi ülkeye has standartların ve sertifikaların lüzumlu bulunduğunu kendileri belirlediler. Tek tip AB yönergelerinin getirilmesinden sonrasında, birçok dökme reçine üreticisi, kontrol mührünü almak için ürünlerini artık kontrol ettirmemeye karar verdi. Bu kısmen, mührü elde etmenin fazlaca gayret gerektirmesi gerçeğinden meydana gelmektedir.

Öte taraftan, tasdik müstahsil için fazlaca pahalıdır. Bu yüzden piyasada bir tek birkaç tasdik mührü bulunan epoksi reçinesi bulunmaktadır. Ve bunlar buna bağlı olarak pahalıdır.

Gıda sınıfı epoksi reçine

Besin güvenliği – bu tam olarak ne idrak etme geliyor?

Bir malzemeyi besin emin icra eden şey tam olarak tanımlanmamıştır. Sadece, her durumda muayyen koşulların karşılanması icap eder. Bunlar, sözgelişi Besin ve İlaç İdaresi’nin (FDA), Federal Risk Değerlendirme Ofisi’nin besin uygunluk gerekliliklerini ve 10.2011 sayılı AB Yönetmeliğine nazaran gereklilikleri ihtiva eder.

Temel olarak, bir araç-gereç herhangi bir sıhhat riski olmaksızın besin ile direkt münasebet edebiliyorsa besin açısından emin kabul edilir. Bunun anlamı:

 • Araç-gereç, yiyeceğe herhangi bir tat yahut koku vermez.
 • Araç-gereç ile münasebet ettikten sonrasında besin tüketilirse insan sağlığı tehlikeye girmez.
 • Araç-gereç, gıdaya asla yahut fazlaca azca sayıda çapraz bağlanmamış bileşen salmaktadır.
 • Besinin bileşimi madde ile münasebet ettiğinde değişmez.

Şüpheniz var ise, ilkin üreticiye ürünün besin için emin olup olmadığını sormalısınız. Olası olan en iyi reçine standardını elde etmek için işleme esnasında üreticinin öneri etmiş olduğu karıştırma oranını dikkatle izlemek de önemlidir.

Epoksi reçine – toksik mi, toksik değil mi?

Epoksinin toksik olup olmadığını söylemek imkansızdır. Esas olarak değişik mamüllerin kimyasal bileşimine bağlıdır. Sadece bu kullanım amacına nazaran değişim izah edebilir. Bu yüzden bir döküm reçinesi sağlığa diğerinden daha zararı olan olabilir. Buna karşın, reçine ile çalışırken olası olduğunca kendinizi korumak daima önemlidir. Koruyucu eldiven olmadan hiç reçineye yahut sertleştiriciye dokunmayın. Bir teneffüs aleti ile kendinizi zararı olan dumanlardan koruyabilirsiniz. Reçinenin yanlışlıkla gözünüze sıçramasını önlemek için koruyucu gözlük kullanmanız da önerilir.

Bununla beraber, epoksi reçinenin toksisitesi hakkındaki zaten iki temel izahat yapılabilir:

 • Sıvı epoksi daima zehirlidir
 • Reçine kürlendiğinde toksik değildir

gıda epoksi

Ortaya çıkan buharların solunmasından olası olduğunca kaçınılmalıdır. Bununla beraber, reçine ile direkt cilt temasının dumandan fazlaca daha zararı olan bulunduğunun bilincinde olmalısınız. Birtakım döküm reçineleri artık en azından kısmen naturel bileşenlerden yapılmaktadır. Sadece bunlar sıvı formda da zehirlidir. Aşağıdaki bileşenlere bilhassa dikkat etmelisiniz:

karboksilik asit / fenol

Karbolik asit günümüzde tarımda herbisit olarak kullanılmaktadır. Ender durumlarda düşük doz dezenfektan olarak da kullanılır. Devasa yükseklikte dozlarda alındığında, nörotoksik yahut sitotoksik olduğu kabul edilir ve cilt ile teması halinde yanıklara niçin olabilir.

Epiklorohidrin / prepolimerler ve diglisidil eter:

Bu maddelerin cilt ile direkt münasebet ettiğinde alerjik reaksiyonlara niçin olduğu tanınmaktadır. Tedavi edilemeyen yazışma dermatit de mümkündür. Bu iki maddenin kombinasyonunun tesiri hala bilinmemektedir. Kendinizi uzun bir müddet süresince devasa yükseklikte konsantrasyonda epiklorohidrin yahut diglisidil etere maruz bırakırsanız, bunların kanserojen olabileceğine dair bir kuşku vardır. Dışarı çıkan buharlar ek olarak teneffüs yollarının nüzul bulunmasına, mukoza zarının tahriş bulunmasına yahut deliryuma niçin olabilir. Zehirli maddelerle fazlaca sık ve daha uzun bir müddet münasebet ederseniz, sinirlere yahut böbreklere zarar gelmesi de mümkündür.

Öneri: Piyasada bulunan mamüller toksisitelerinde mühim seviyede farklılık gösterir. Tipik olarak kendin yap ve ustalar tarafınca kullanılan mamüller, lafda endüstriyel ürünlere nazaran daha azca kaygı vericidir. İkincisi çoğu zaman fazlaca daha çok toksik madde ihtiva eder, bundan dolayı endüstride havalandırmalı izole odalarda işlendiği varsayılabilir. Öyleyse sağlığın korunması ve nitelik adına yanlış yerde tutum yapılmaması gerektiği anlaşılır. Aslen en zararı olan endüstriyel mamüller kendin yap ürünlere nazaran fazlaca daha ucuzdur.

gıda reçinesi

Kullandığınız reçinenin besin güvenliği ve toksisitesi hakkındaki sorularınız var ise, en iyisi direkt üreticiyle iletişime geçmektir. Çoğu zaman ürünlerinin emniyet veri sayfalarını internet sitelerinde bulundururlar. Muayyen bir döküm reçinesinin bileşenlerinin iyi mi sınıflandırıldığını burada detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz. Tehlikeli madde etiketlemesi de aynı derecede bilgilendiricidir. Şüpheniz var ise, ek soruları açıklığa kavuşturmak için firmanın kendisini yahut yardım hattını aramak çoğu zaman destek sunar.

ASTM D4236 – 94, epoksinin ödenek gelen bir etiketi var ise da referans olabilir.

Ilkin Emniyet – İşyerinde güvenlikle alakalı öneriler

 • Reçine ve sertleştirici birbirine karışmasa bile toksik maddeler ihtiva eder. Bu yüzden, bu maddelerin hiçbirinin cilt ile direkt münasebet etmemesine daima dikkat etmelisiniz.
 • İki bileşenin karıştırılmasından sonrasında, toksik dumanlar üreten bir kimyasal tepki gerçekleşir. Solunmasını önlemek için mühim bir koruyucu tedbir, A2 filtreli bir teneffüs aletinin kullanılmasıdır. Bu sizi naturel buğu ve gazlardan korur.
 • Ellerinizi korumak için nitril eldiven kullanmalısınız. Epoksi reçine ile çalışmak için lateks eldivenler kafi değildir.
 • Gözleri ihtimaller içinde sıçramalardan korumak için koruyucu gözlük takmak fazlaca önemlidir.
 • Sertleştirilmiş reçineyi sonraki taşlama, kesme yahut delme işlemlerinde de bir teneffüs maskesi tekrar kullanılmalıdır. Döküm reçinesi sertleştikten sonrasında bile toksik olmamasına karşın, sonraki işlemler esnasında duman benzer biçimde solunmaması ihtiyaç duyulan toksik tozlar ortaya çıkabilir.

Öneri: Epoksi reçine ile çalışırken daima çalıştığınız odanın iyi havalandırıldığından güvenli olun. Kendi güvenliğiniz için sertleşen parçayı işlerken müsait koruyucu giysi olmadan gitmeyin.

Cilt hastalıklarının erken tedavisi

Epoksi reçine ile çalıştıktan ondan sonra cildinizde değişimler ayrım ederseniz, doktora görünmek için fazla beklemeyin. İlk adım, mümkünse, nitelikli bir dermatolog görmek olmalıdır. Reçinenin ihtiva ettiği kirleticilerin niçin olduğu cilt reaksiyonları tedavi edilmezse çoğunlukla kronikleşir. Epoksi dumanları solunursa cilt semptomları da oluşabilir, cilt teması lüzumlu değildir.

İşleme ve emniyet talimatlarına uyarsanız, epoksi reçine inanılmaz derecede fazlaca yönlü bir malzemedir.

kaynaklar:

AB yönetmeliği

PlasticsAvrupa Toksikoloji BroşürüSource bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz