Beş kolay ve ergonomik adımda her türlü makası bileme kılavuzu


Makas her insanın evinde bulunabilen ve pek oldukça kullanım alanı olan araçlardan biridir. Makas kağıt, karton, kumaş, sicim, plastik poşet vb. kesmek için kullanılır. Elbet değişik makas türleri vardır, sadece ustalaşmış bir makas kullanımınız yoksa o vakit bayağı fakat keskin makaslar günlük işler için yeterlidir.

Tüm makas türleri bir süre sonrasında yavaşlar ve bu süreç tamamen normaldir sadece makasınızı iyi mi keskinleştireceğinizi biliyorsanız yenisini almanıza gerek kalmamıştır. Makas temel olarak iki bıçaktan oluşur ve bunlar tek bir pivot noktasında birleştirilir. Bundan dolayı, bu tarz şeyleri mutfak bıçakları benzer biçimde bazı kolay araçlar ve birazcık pratikle keskinleştirebilmeniz şaşırtıcı değil.

lüzumlu öğeler

  • makas
  • tornavida
  • Bıçak bileme taşı
  • Honlama yağları
  • çevresinde

birinci aşama

Bıçağı daha iyi bilemek için ilkin taşın yanına gitmeli ve onu iyi bilemeliyiz. Bu taşları herhangi bir hırdavatçıdan makul bir fiyata alabilirsiniz ve bir çok, mutfak bıçaklarından bahçe makaslarına kadar her türlü bıçağı keskinleştirme kabiliyetine haizdir.

Makasınız oldukça yavaş olduğunda, daha büyük ana kenarla başlayın ve arkasından daha ufak tutamağa geçin, sadece makasınızın birazcık bilemeye ihtiyacı var ise, daha ufak sapı seçin.

Taşı bir havluya yerleştirin. Taşı yağ yada suyla iyice yağlayın. Bir çok dükkan, taşla beraber bu amaç için hususi bir yağ satar, sadece bunun için her türlü yağı ve hatta suyu kullanabilirsiniz.

ikinci aşama

makas

Ana mili gevşetin ki iki tarafı ayrı ayrı bileyelim şu sebeple iki parça ayrılırsa bilemek daha kolay olacaktır.

üçüncü düzey

Daha ilkin de belirtildiği benzer biçimde, makasınız oldukça yavaşsa en büyük parçadan, aksi takdirde en ufak parçadan başlamalıyız. Bıçağı size bakacak şekilde taşın üstüne yerleştirin. Makasın sapını kavrayın ve bıçağı taşa dayanacak şekilde hafifçe kendinize doğru eğin, şimdi oldukça yavaşça taşa doğru çekin ve eğik açının hareket etmediğinden güvenilir olun. Bıçak tamamen keskinleşene kadar bunu birkaç kez dikkatlice yapın. Daha ufak bir parça ile başlarsanız, taşın yüzeyinde birkaç kez sürüklemeniz yeterlidir.

Edinim kazanana kadar tam bileme süresini bulmak oldukça zor olsa gerek. Vaka şu: Bıçağın kenarını işaretleyebilirsiniz ve gittiğinde, taşın üstünde sürüklerken keskinleştiğini farkına varacaksınız.

makas

dördüncü aşama

Daha ufak kısım için 3. adımı yapın.

beşinci düzey

Taşı bitirirken temizlediğiniz bıçağın aşınmasıyla yüzeyde epeyce talaş kalıyor. Arkasından makasın iki parçasını bir tornavida ile birleştirip birkaç kez açıp kapatın. İster kumaş ister kağıt olsun, makasın tasarlandığı araç-gereç üstünde birkaç kesim yaparak kalan kırpıntıları çıkarın. Keskinleştirme seviyesinden memnun değilseniz bu işlemi birkaç kez yapabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uygulayarak her türlü makası yada bıçağı kolayca keskinleştirebilirsiniz, yalnız bunu yapmak için kafi beceriye haiz olmanız gerekir.



Source bağlantı