Bambudan yapılmış 10 benzersiz yapı


Bu yazıda, bu eski malzemeyi bir yapı malzemesi olarak yeni ve alışılmadık şekillerde kullanan on bambu yapıyı bir araya getirdik. Bambu, 20. yüzyılda beton ve çelik kullanımı sebebiyle unutulmuş, sadece son zamanlarda hafifliği ve esnekliği sebebiyle çağdaş binalarda kullanımı rağbet görmüştür.

Vietnamlı mühendis Vo Trong Nghia’ya bakılırsa, “Gelecekte bambu ve bambu paneller öteki malzemelerin yerini alacak ve 21. yüzyılın yeşil çeliği olacak.” Bu biyokütle ekonomiktir bundan dolayı hızla büyür ve atmosferden büyük miktarlarda karbon emer. Ek olarak araştırmacılara bakılırsa, bambunun mukavemeti geleneksel inşaat demirine uygun bir alternatiftir. Bambu ile zelzele, fırtına şeklinde organik afetlere dayanıklı yapılar inşa edebilirsiniz. Aşağıda, bu esnek ve oldukca yönlü tesisten en iyi şekilde yararlanan on proje sunuyoruz.

bina
yay İboko işi

Ibuku Mimarlık Stüdyosu, insan göğsünün yapısından esin alan, 14 metre yüksekliğinde, bambu kullanılarak eşi olmayan bir Bali yeşil okul spor salonu tasarladı.

LL Lab’den Sanjay Liu’nun alımlı tonu (LLlab)

bambu inşaat

140 m uzunluğundaki bu şemsiyeyi yapmak için elle dokunmuş bambu şeritleri kullanılıyor. Bu şemsiyede kullanılan bambu, su buharı basıncına ve peşinden ısıya doğal olarak tutularak tasarımcıların istediği şekli elde ediyor.

Chiang Mai Life Architects and Builders tarafınca tasarlanan Bambu Spor Salonu

bambu inşaat

Bu spor salonunda 17 metrelik hazır destek sunar kullanılmıştır. Kafesli ve açık yapısı, mekanın daha iyi havalandırılmasını sağlarken, çelik derzlerin bambu teller ile değiştirilmesiyle inşa edilen bu yapı, çekici görünümünün yanı sıra çevre ile de uyumludur.

Zao Studio’dan bambu şapka

bambu inşaat

Bu yapının tasarımı, düşük karbonlu yapı malzemeleri kullanımının niçin bulunduğunu göstermektedir. Gelecek nesillerimize sıhhatli ve yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz. Bu yapının çerçevesi kalınca ve içi boş çubuklarla toplam 320 bambu filizinden yapılmıştır.

Kongo Kuma’dan bambu yüzük

bambu inşaat

Bu sanatçı, bambu ve karbon liflerini birleştirerek oldukca sağlam ve dayanıklı bir yapı oluşturmuştur. 2019 senesinde Londra’daki Victoria and Albert Müzesi ve Londra Tasarım Festivali için kurulan bu yapı, 2011 Büyük Doğu Japonya Depremi şeklinde organik afetlere karşı dayanıklıdır.

Penda’dan Hay Rising

bambu inşaat

Acil barınaklara, mobil otellere ve hatta yeşil şehirlere uygun modüler yapı. Bu yapının en mühim avantajlarından biri de boyutlarının kolaylıkla büyütülebilmesidir.

Toshiko Mori serisi

bambu inşaat

Senegal’deki bu kültür merkezi, gölgeler oluşturan dalgalı bir bambu çatıya haizdir. Bu yapıda esnek bir bambu yapının kullanılması, geleneksel saz çatılardan esin alan çağdaş bir görüntü oluşturuyor.

Andrew Todd Studio’dan Hardlow Tiyatrosu

bambu inşaat

Fransa’daki Hardelot Silindirik Tiyatrosu, 12 metre yüksekliğindeki bambu kirişleri kullanarak çarpıcı bir kafes benzeri dış cephe yarattı. Bu kafes yapının gölgesi, ana binanın ahşap lambrisine yansıtılarak görünümünü ikiye katlıyor.

Wu Tron Nia imzalı Vedana Restoranı

bambu inşaat

Bu tonozlu tavan restoranı, 36 bambu birimden oluşmaktadır. Bu yapının mimarı olan Wu Trung Nia, tasarımında pek oldukca incelik ve karmaşıklık kullanmıştır.

Co-Lab Tasarım Ofisi tarafınca Loem Tapınağı (ortak laboratuvar)

bambu inşaat

Tulum ormanlarında yer edinen Luum yoga stüdyosu, üçgen bir yapısal desende birbirine örülmüş ve iki kat ağ ile birbirine bağlanmış bordür tasarımına haiz beş kemere haizdir. Bu yapı en kuvvetli fırtınalara dayanır.Source bağlantı