Bahçenizdeki ahşabın bakımı iyi mi yapılır | bloga

Zemin kaplaması, veranda mobilyaları, pagodalar ve barakalar benzer biçimde ahşap unsurlar, dış mekan alanınıza fazlaca fazla karakter ve ısı katabilir. Sadece onları bozulmamış durumda tutmak istiyorsanız, atmanız ihtiyaç duyulan birkaç mühim adım var.

Bahçenizdeki ahşabın bakımı, tam ihtiyaçlarınız için doğru ürünleri bulmakla ilgilidir. Yumuşak ağaç, sert ağaç yada ön işlem görmüş ağaç olsun, çalıştığınız ahşabın türü hakkında dikkatlice düşünün. Bu seçeneklerin her biri, ahşaba daha çok zarar vermemenizi sağlamak için doğru işlem ve ürünleri gerektirir.

Ahşap teraslarınızı ve mobilyalarınızı uzun seneler keyifle kullanabilmeniz için, bu yazımızda size dış mekan kullanımı için ahşap işleme mevzusunda ustalaşmış tavsiyelerimizi veriyoruz.

Bahçe için ağaç türleri

Bahçeniz için doğru ahşap mobilyayı bulmak söz mevzusu olduğunda, ahşabın türü de dahil olmak suretiyle dikkate alınması ihtiyaç duyulan birkaç şey vardır.

Veranda sandalyeleri ve masaları benzer biçimde ahşap mobilyalar çeşitli ağaçlardan yapılabilir. Meşe, fazlaca fazla bakım gerektirmeden rengini iyi korumuş olan ve son aşama uzun süre dayanabilen bir sert ağaçtır. Bilhassa ak meşe fazlaca dayanıklı olmakla beraber çürümeye ve çürümeye karşı dayanıklıdır.

Sedir, tik, çam, iroko ve meranti de güzel veranda mobilyaları ve zemin kaplaması yapmak için kullanılan yaygın ağaçlardır. Tik, ahşabı dış etkenlerden korumuş olan ve dış mekan kullanımı için son aşama dayanıklı hale getiren organik yağlar ihtiva eder. Çam, öteki ahşap türlerinden daha ucuz olan sadece daha tertipli bakım gerektiren yumuşak ahşap zemin kaplaması için klasik bir seçimdir.

Kendi organik koruyucu özelliklerine haiz olsa da, mümkün olmasıyla birlikte uzun süre dayanmasını sağlamak için ahşabınıza gene de işlem yapmanız gerekir.

Ahşabı hava hasarından koruyun

Ahşap, dış etkenlerden yeterince korunmadığı takdirde eğilebilir, parçalanabilir ve hatta çürüyebilir. Mobilyalarınız yapıldıktan yada güverteniz kurulduktan sonrasında, daha çok hasar görmesini önlemek için ahşabı işlemeniz gerekir.

Ahşabı sudan ve güneş ışığından zarar görmesini önlemek için çeşitli kimyasallarla işleyebilirsiniz. Ahşap yağı, ahşabı bitiren ve korumuş olan mükemmel bir üründür sadece tertipli olarak uygulanması gerekir. Ahşap mobilyalarınızı yada zemin kaplamanızı korumak ve en iyi şekilde görünmesini sağlamak için her yıl ahşap işleme yağı uygulayabilirsiniz.

Güneşin UV ışınları ahşabın çatlamasına yada eğilmesine niçin olabilir, sadece bu doğru koruyucu ürünlerle önlenebilir. Ahşap verniği, boya ve ahşap lekeleri, dış ahşabı işlemek ve UV hasarını önlemek için kullanabileceğiniz araçlardır. Bunlar, ahşabı güneşin UV ışınlarından korumuş olan koruyucu bir katman oluşturur.

Ahşabı çürümeye ve bozulmaya karşı korumaya ulaşınca, yatırım yapmanın en iyi yolu kaliteli bir ahşap kaplamadır. Bu, ahşabınızın üstünde nemin içeri girmesini ve hasara niçin olmasını önleyen nefes alabilen bir katman oluşturur.

Dış mekan ahşap mobilyaları ve zemin kaplaması için en iyi işlem

Ahşap, veranda mobilyaları için fazlaca yönlü ve organik bir seçim olsa da, hava ve güneş ışığı, uygun şekilde işlenmediği takdirde eğilmesine ve çürümesine niçin olabilir. Her neyse ki, aralarından seçim yapabileceğiniz fazlaca sayıda tedavi seçeneği var.

mobilya yağı

Mobilya yağları, rengini korurken çürümeye ve bükülmeye karşı korumak için yeni geri kazanılmış ahşabı işlemek için harikadır.

Bir çok insanoğlunun ahşap mobilyalarını yılda yalnız bir kez yağla kaplaması yeterlidir. Sadece mobilyalarınız tertipli olarak aşırı yağmur yada sıcak benzer biçimde sert hava koşullarına maruz kalıyorsa, yağı daha sık kullanmanız gerekebilir.

ahşap lekeleri

Ahşap lekeleri, dış mekan ahşap mobilyalarınızı ve teraslarınızı yağa benzer şekilde işler, sadece bir takım değişik renkte gelirler. Böylece mobilyalarınıza tüm yıl süresince aynı rengi vermek zorunda kalmazsınız – senenin herhangi bir zamanında yada dinlence zamanında mobilyalarınıza birazcık renk katabilirsiniz. Ahşap boyaları yılda minimum bir kez uygulanmalı ve mobilya yağı benzer biçimde uzun süre sıcağa ve yağmura maruz kaldıktan sonrasında tekrardan uygulanmalıdır.

ahşap işleme

Ahşap uygulamaları, ahşap bahçe öğelerinizi korumak için hedefe yönelik bir çözüm sunar. Bu, dış mekan ahşap mobilyaları ve zemin kaplaması için en iyi uygulamalardan biridir şundan dolayı doğru işlem çürümeyi, çürümeyi, renk atmasını ve daha fazlasını önleyecektir.

Ahşabı ister su ister yağ bazlı bir ürünle işlemden geçirin, bu rahat işlem ahşabınızın korunmasına ve senelerce iyi durumda kalmasına destek olacaktır. Formül ahşabın derinliklerine nüfuz eder, muhteşem su koruması sağlar ve ahşabın solmasını önler. Kullanacağınız işlem türü, mahalli ikliminize ve işlemek istediğiniz ahşabın türüne bağlı olacaktır.

Dış mekan ahşabı işlemek istiyor sadece projeniz için doğru ürünlerden güvenilir değilseniz, bugün George Hill ekibinin bir üyesiyle iletişime geçin. Dış mekan ahşap mobilyalarınız, zemin kaplamanız, DIY projeleriniz ve daha fazlası için en iyi uygulamalar hakkında derinlemesine tavsiyeler sunuyoruz.

Bunları da sevebilirsiniz