Azure Color – Bütün bilgiler, gölgeler ve renk kombinasyonları


Mavi, dünyanın en popüler renklerinden biri olmaya devam ediyor. Bu büyüleyici renk hakkındaki birazcık daha informasyon edinelim, böylece “masmavi hangi renktir” şeklinde sorulara kararlı olarak yanıt verebiliriz. Azure renk kodundan ve masmavinin değişik tonlarından bahsedeceğiz. Misafirlerinize bir odayı masmavi bir renge boyadığınızı söylemek coşku verici olmaz mıydı? Bu onu konuşturmalı.

masmavi ne renk

Azure, üstünde bulunan mavinin bir tonudur. renk tekerleği camgöbeği ve mavi içinde. Aleni, güneşli bir günde gökyüzüne bakmış olduğunuzda gördüğünüz renk olarak tanımlanan bu renk, çoğu zaman denizin mavisi ile ilişkilendirilir. Azure, renk tekerleğindeki lacivertten oldukca daha aleni bir tondur. Bu hususi rengin de mor bir tonu olduğuna inanılıyor.

masmavi renk

ton Azure onaltılık kodu CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu masmavi renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255

Azure rengi iyi mi yapılır

Azure üçüncül bir renktir, şu demek oluyor ki birincil ve tali rengin karışımıdır. Parlak bir mavidir ve öteki mavi tonları şeklinde sakinleştirici bir etkiye haizdir. İşte kendi masmavi renginizi kurmak için izleyebileceğiniz birkaç adım. Mavi ve yeşili beraber karışmasını sağlayarak camgöbeği rengi elde edin. Sonrasında daha çok mavi eklerseniz, yakın zamanda gök mavisine yaklaşacaksınız.

masmavi renk

Renk Azure: Kısa Bir Tarih

Gök mavisi sözcüğü Fransızcadan İngilizceye uyarlanmış ve İlk olarak 1374 senesinde bir broşu altın ve gök mavisi renkleriyle tanımlayan Geoffrey Chaucer tarafınca bir rengin ismi olarak kaydedilmiştir.eminadlı. Azure, mavinin oldukca yoğun bir tonudur. Renk tekerleğinde mavi ve camgöbeği içinde yer alır. Azure, çoğu zaman deniz ve okyanusun mavisinin gölgesiyle ilişkilendirilen renktir.

Azure bir mücevher tarafınca adlandırılır Lazuli kalem türetilmiştir. Taş, bütün mavi taşların en nadidesidir ve Afganistan’ın Badakhshan şehrinde bulunabilir. Kıymetli taşlar, koyu masmaviden aleni maviye değişen değişik masmavi tonlara haizdir.

lapis lazuli

Meşhur tablolardaki masmavi renk

Antik çağlarda bile bilim insanları, nadir görülen masmavi taşın mistik güçlere haiz olduğuna inanıyorlardı. Böylece Firavun Tutankhamun’un başlığı ve mezarı masmavi rengi yansıtıyor. Ek olarak Kleopatra’nın masmavi renginden etkilendiğine ve onu tertipli olarak göz farı olarak kullandığına inanılıyor. Tıpkı eski uygarlıkların insanları bu güzel rengi takdir etmiş olduğu şeklinde, birçok sanatçı ve ressam da takdir etti. İşte mavinin bu çarpıcı tonunu içeren birkaç sanat eseri örneği.

kendi haline portre (1889), Vincent van Gogh’un

Sanatçı Vincent van Gogh (1853 – 1890)
tamamlanma zamanı 1889
Orta Tuval üstüne yağlıboya
Durum Musee d’Orsay, Paris, Fransa

Resmin reel ustalarından biri Vincent van Gogh’du. Göksel öznelerini temsil etmek için masmavi bir kombinasyon kullandı ve bir yaz gününde karayı temsil etmek için görüntülerine yeşilin tonlarını ekledi. Van Gogh’un masmavi rengi kullandığı en meşhur tablolardan biri, kendi haline portre (1889).

mavi dünya (1957), Yves Klein Blau

Sanatçı Yves Klein (1928 – 1962)
tamamlanma zamanı 1957
Orta Alçı döküm üstüne pigment ve bileşik reçine
Durum hususi koleksiyon

Soyut fotoğraf ile kavramsal sanat üreten Nouveau Realisme akımının meşhur kurucusu Fransız asıllı sanatçı Yves Klein. Klein, aleni masmaviden koyu masmaviye ve mavinin öteki tonlarına kadar değişen parlak mavi tonlarındaki sanat eserleriyle ünlendi. Hem ressam aynı zamanda heykeltıraş olarak başyapıtları, onun dini ve ruhani yetiştirilme tarzını yansıtıyordu. Klein’ın heykellerinden biri mavi dünya 1957 senesinde oluşturuldu. O dönemde bütün dünyanın mavi bulunduğunu duyuru etmiş ve bundan dolayı bütün eserlerini yalnız mavi renk kullanarak bitirmiştir.

Mavi çalışmalarının popülaritesi sebebiyle, lüks ev dekorunda görülebilen replikalar yapılmıştır. Mavinin değişik tonları Klein ile anlamdaş hale geldi. Dünyayı maviye boyama hayalini gerçekleştirmek ve hem de resmin soyut dünyasında daha çok ihtiras uyandırmak istiyordu. Mirası, fotoğraf ve heykellerinde bu renge olan sevgisini anlatım eden bütün genç ve istekli sanatçılar için bir esin kaynağı olmaya devam ediyor.

masmavi değişik tonları

Bir rengin tonundan bahsettiğimizde, renge siyahın katılmış olması karanlığı arttırdığı anlama gelir. Renk teorisinde bir rengin tonundan bahsettiğimizde, bir rengin beyaz eklenmiş karışımına ton denir ve bu da rengin açıklığını artırır.

masmavi renk

masmavi sis

Gök mavisinin oldukca daha aleni bir tonu olan bu nefes camgöbeği rengi bizlere okyanus sisini hatırlatır. Geleneksel masmavi rengi sizin için oldukca parlaksa, Azure Mist muhteşem bir seçim olabilir.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi sis #F0FFFF 6, 0, 0, 0 240, 255, 255

bebek mavisi

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bebek mavisi #89CFF0 43, 14, 0, 6 137, 207, 240

masmavi renk

Bebek mavisi tonu pastel bir renk olarak kabul edilir. Aleni mavi bir renktir ve çoğu zaman batı kültüründe ufak adam çocuklarla ilişkilendirilir. Bebek mavisi İlk olarak 1892’de İngilizce’de bir renk olarak bahsedilmiştir. Bebe mavisi, aleni yeşil alt tonları olan aleni mavi bir renktir.

Sema mavi

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Sema mavi Sayfa #87 0,43, 0,12, 0, 0,08 135, 206, 235

Gök mavisi rengi İlk olarak 1728’de resmi bir renk ismi olarak kaydedildi, sadece ondan ilkin 1585 şeklinde erken bir tarihte Nicolas de Nicolay tarafınca rengi “olarak adlandıran bir kitapta bahsedildi.Aden“ tanım edildi. Bebek mavisi ve gök mavisi, her ikisinin de benzer alt tonları olduğundan birbirine oldukca benzer.

Reel mavi

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Reel mavi #0073CF 100, 44, 0, 19 0, 115, 207

masmavi

“Reel mavi” rengi, gök mavisinin daha derin bir tonunu taşır. UCLA atletik güruh formaları bu renkten yapılmıştır ve hem de mavinin tonlarından biridir. Los Angeles’tan şarj cihazları rengin Power Blue olarak adlandırılmasına bakın.

Kelt mavisi

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Kelt mavisi #0000FF 100, 100, 0, 0 0, 0, 255

Gök mavisinin bu tonu Galce’de ” olarak da bilinir.kelt mavisi” bilinir. Rengin tonu, nerede ise suya benzer yahut camı çağrıştıran bir renk olarak tanımlanır. Kelt mavisi oldukca canlı ve çok parlak bir mavidir.

Masmavi maviye hangi renkler masraf?

ölmek tamamlayıcı renk masmavi ve masmavi muhtelif tonları için coquelicot şeklinde bir turuncu tonu olacaktır. Mavinin pek oldukca tonu olduğundan evinizde lacivert kullanırken dikkatli olmalısınız şundan dolayı direkt güneş ışığı almayan bir odadaki maviler odayı kasvetli ve çekicilikten uzak hissettirebilir.

renk gök mavisi

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
Haşhaş #FF3800 0, 78, 100, 0 255, 56, 0

Bütün mavi renkler naturel ışıkta gelişir. Bundan dolayı, oturma odanızda oldukca sayıda pencere var ise, masmavi ve gök mavisi şeklinde koyu masmavi tonlar ve tonlar kullanmak, odaya girerken sakin ve rahat bir his verebilir. Azure o denli davetkar ki, boşluk sizi çevreliyormuş şeklinde hissetmeden birden fazla duvarı boyamayı bile düşünebilirsiniz.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
masmavi sis #F0FFFF 6, 0, 0, 0 240, 255, 255
Sema mavi Sayfa #87 0,43, 0,12, 0, 0,08 135, 206, 235

İşin garibi, masmavi o denli oldukca yönlü bir renk ki, evin daha ufak hayat alanlarındaki duvarları boyarken hakkaten kendine geliyor. Geniş alanlar boyanırken mavinin koyu tonlarından kaçınılmalıdır. Tüm bir odayı masmavi bir renge boyuyorsanız, göze hoş gelen koyu mavi vurgular eklemek istersiniz. Lacivert yahut gece mavisi ve masmavi, alana bir ısı dokunuşu katar, sadece hem de alan ihtişamını korur ve klostrofobik hissettirmez.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
deniz #000080 100, 100, 0, 50 0, 0, 128
gece yarısı mavisi #08113B 78, 78, 0, 56 8, 17, 59

masmavi maviye hangi renk gider

Hayattaki herhangi bir kumarhaneye girerseniz, kumarhane tavanlarının mavi gökyüzünü çağrıştıracak biçimde boyandığını farkına varacaksınız. Kumarhaneler, havanın hala hafifçe olduğu izlenimini vermek için mavinin tonlarını kullanır, bundan dolayı müşteriler masalarda daha uzun vakit kalır. Krem, kum ve hatta koyu gri bir odayla kontrast oluşturduğundan masmavi rengin bütün tonlarını banyolara dahil etmek kolaydır. Havlu, yüz havlusu ve sanat eseri şeklinde vurgulu parçalarda bu güzel rengi yansıtan bir banyoda birçok rahatlatıcı banyo yapılabilir.

renk tonu onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
nefes gri #696969 0, 0, 0, 59 105, 105, 105
krem #FFFFDD0 0, 1, 18, 0 255, 253, 208
parlatma #F0DC82 0, 8, 46, 6 240, 220, 130

Mavi renk denilince aklımıza deniz ve güzel mavi sema gelir. Bir dahaki sefere bir öbek arkadaşınızla birlikteyken onlardan mavi rengi hayal etmelerini istediğinizde hepsinin değişik bir cevap vereceğine bahse gireriz. Fakat masmavi renginden bahsedecek ve daha ayrıntılı anlatacak olursak hepimiz aynı fikir. Artık renk tekerleğinde masmavi rengin mavinin tam olarak hangi tonu bulunduğunu bilme avantajına sahipsiniz ve bunu bilmek sizi ne olursa olsun kalabalığın bir adım önüne geçirecektir.

masmavi renk

sıkça Sorulan Sorular

Azure için onaltılı kod nelerdir?

Azure, mavinin oldukca yoğun bir tonudur. Masmavi renk, renk çarkında mavi ile camgöbeği arasındadır. Koyu gök mavisi çoğu zaman gökyüzüne bakıldığında görülen mavinin gölgesiyle ilişkilendirilir. Azure renk kodu #007FFF’dir.

masmavi ne renk

Masmavi renk nelerdir sorusunun doğru cevabının gökyüzünün rengi yahut masmavi okyanus olduğu için güvenilir olabilirsiniz. Bu renkler masmavi değişik tonları olarak adlandırılır. Gök mavisi rengi, mavi ve camgöbeği karışımıdır, sadece koyu maviden birazcık daha açıktır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz