Azure Blue Color – Azure’ın değişik tonları hakkındaki her şeyi öğrenin


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Azure, renk tekerleğindeki dev mavi şemsiyenin dibine düşüyor. Mavi, hayattaki en popüler renklerden biri olmaya devam ediyor. Gök mavisi ne renktir benzer biçimde sorulara güvenle yanıt verebilmek için bu merak uyandıran rengi birazcık daha derinlemesine inceleyelim. Azure renk kodundan ve masmavinin değişik tonlarından bahsedeceğiz. Misafirlerinize bir odayı masmavi renklere boyadığınızı söylemek coşku verici olmaz mıydı? Bu onu konuşturmalı.

masmavi ne renk

Azure, renk çarkında cam göbeği ile mavi içinde kalan mavinin bir tonudur ve aleni, güneşli bir günde gökyüzüne bakıldığında görülen renk olarak tanımlanır yahut çoğu zaman deniz mavisiyle ilişkilendirilir. Azure, renk tekerleğindeki lacivertten oldukca daha aleni bir tondur. Bu hususi rengin de mor bir tonu olduğuna inanılıyor.

masmavi renk kombinasyonları

Gölge Azure onaltılık kodu CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu masmavi renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255

masmavi rengi iyi mi yapılır

Azure bir üçüncül renk, bu, birincil ve tali rengin bir karışımı olduğu anlama gelir. Parlak mavi bir renktir ve öteki birçok mavi renk benzer biçimde sakinleştirici bir etkiye haizdir. İşte kendi gök mavisi renginizi oluştururken izlemeniz ihtiyaç duyulan birkaç adım. Mavi ve yeşili beraber karışmasını sağlayarak camgöbeği rengini elde edin. Peşinden, daha çok mavi ekledikçe, gök mavisine daha da yaklaşacaksınız.

koyu masmavi

Azure Rengi: Kısa Bir Tarih

Gök mavisi kelimesi Fransızcadan İngilizceye uyarlandı ve ilk kere 1374 senesinde Geoffrey Chaucer tarafınca altın ve gök mavisi renkleriyle bir broştan bahseden bir rengin ismi olarak kaydedildi.emin“. Azure, mavinin oldukca yoğun bir tonudur. Renk çarkında mavi ile mavi içinde yer alır. Azure, çoğu zaman deniz ve okyanusun mavisinin gölgesiyle ilişkilendirilen renktir.

Azure, isminde bir mücevherden türetilmiştir. Lazuli kalem. Taş, bütün mavi taşların en nadidesidir ve Afganistan’daki Badakhshan’da bulunabilir. Taşlar, koyu masmaviden aleni maviye değişen değişik masmavi renk tonlarına haizdir.

lapis lazuli

Meşhur tablolardaki masmavi renk

Eski bilginler, ender masmavi mavi taşın mistik güçler taşıdığına inanıyorlardı. Böylece Firavun Tutankhamun’un başlığı ve mezarı masmavi rengi yansıtıyor. Ek olarak Kleopatra’nın masmavi tonlardan etkilendiğine ve bu tarz şeyleri tertipli olarak göz farı olarak kullandığına inanılıyor. Tıpkı eski uygarlıklardan insanların bu güzel rengi takdir etmesi benzer biçimde, birçok sanatçı ve ressam da öyleki. İşte mavinin bu çarpıcı tonunu içeren birkaç sanat eseri örneği.

Otoportre (1889), Vincent van Gogh’un

Sanatçı Vincent van Gogh (1853 – 1890)
tamamlanma zamanı 1889
Orta Tuval üstüne yağlıboya
Vaziyet Musee d’Orsay, Paris, Fransa

Resmin reel ustalarından biri Vincent van Gogh’du ve göksel mevzularını temsil etmek için masmavi bir kombinasyon kullandı ve bir yaz gününde karayı temsil etmek için resimlerine yeşilin tonlarını ekledi. Van Gogh’un masmavi rengin kullanıldığı daha meşhur tablolarından birinin ismi şöyleydi: Otoportre (1889).

mavi dünya (1957), Yves Klein Blue

Sanatçı Yves Klein (1928 – 1962)
tamamlanma zamanı 1957
Orta pigment ve reçine alçı üstüne
Vaziyet hususi koleksiyon

Sanatçı Yves Klein doğuştan Fransızdı ve soyut fotoğraf kullanarak kavramsal sanat üreten Nouveau Realisme hareketinin meşhur kurucusu oldu. Klein, aleni masmavi renklerden koyu masmavi renklere ve öteki mavi tonlarına kadar değişen canlı mavi renklerde sanat eserleri geliştirmesiyle ünlendi. Bir ressam ve heykeltıraş olarak şaheserleri, onun dini ve ruhani yetiştirilme tarzını yansıtıyordu. Klein’ın heykellerinden biri, başlıklı mavi dünya, 1957 senesinde oluşturuldu. O zamanlar bütün dünyanın mavi bulunduğunu ve sonrasında bütün sanat eserlerinin bir tek mavi renkle bitirildiğini beyan etti.

Mavi renkli çalışmalarının popülaritesi sebebiyle, kopyaları yapılmış oldu ve üst seviye ev dekor ayarlarında görülebilir. Mavinin değişik tonları Klein ile anlamdaş hale geldi. Dünyayı maviye boyama hayalini gerçekleştirmek ve hem de resmin soyut dünyasında daha çok ihtiras uyandırmak istiyordu. Mirası, bütün genç ve gelecek vadeden sanatçılara esin kaynağı olmaya devam ediyor ve bu renge olan sevgisini fotoğraf ve heykellerinde gösteriyor.

masmavi değişik tonları

Bir rengin tonundan bahsettiğimizde, renge siyahın eklenmesi, koyuluğunun artmasıdır. Renk teorisinde bir rengin tonundan bahsettiğimizde, bir rengin beyazla karıştırılmış karışımına ton denir ve bu da rengin açıklığını artırır.

masmavi renk kodu

masmavi sis

Bu nefes camgöbeği rengi, gök mavisinin oldukca daha aleni bir tonudur ve bizlere okyanus sisini hatırlatır. Geleneksel masmavi rengi sizin için oldukca parlaksa masmavi sis muhteşem bir seçenek olabilir.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi sis #F0FFFF 6, 0, 0, 0 240, 255, 255

bebek mavisi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bebek mavisi #89CFF0 43, 14, 0, 6 137, 207, 240

masmavi renk kodu

Bebek mavisi tonu pastel bir renk olarak kabul edilir. Aleni mavi bir renktir ve çoğu zaman batı kültüründe ufak adam çocuklarla ilişkilendirilir. Bebek mavisi İngilizce’de ilk kere 1892’de bir renk olarak kaydedildi. Bebek mavisi, aleni yeşil alt tonları olan aleni mavi bir renktir.

Sema mavi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Sema mavi Sayfa #87 0,43, 0,12, 0, 0,08 135, 206, 235

Gök mavisi rengi İlk olarak 1728’de resmi bir renk ismi olarak kaydedildi, sadece ondan ilkin 1585’te Nicolas de Nicolay’ın “” yazan bir kitabında bahsedilmiş olduğu bir renk olarak belirlendi.Aden” Renk. Bebek mavisi ve gök mavisi, her ikisinin de benzer alt tonları olduğundan birbirine oldukca benzer.

Reel mavi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Reel mavi #0073CF 100, 44, 0, 19 0, 115, 207

masmavi tonları

“True Blue” rengi, masmavi daha derin bir gölgeye haizdir. UCLA spor tayfa formaları bu renkten yapılır ve hem de mavinin tonlarından biridir. Los Angeles’tan şarj cihazlarıPower Blue rengine kim diyor.

Kelt mavisi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Kelt mavisi #0000FF 100, 100, 0, 0 0, 0, 255

Gök mavisinin bu tonu hem de “kelt mavisiGalce’de. Ton, nerede ise su benzeri yahut cam benzeri olarak tanımlanır. Kelt Mavisi rengi oldukca canlı bir mavidir ve oldukca parlaktır.

Masmavi maviye hangi renkler masraf?

Gök mavisi ve gök mavisinin muhtelif tonları için tamamlayıcı renk, coquelicot benzer biçimde bir turuncu tonu olacaktır. Dışarıda oldukca fazla mavi tonu olduğundan, bir eve koyu maviyi dahil ederken birazcık dikkatli olmanız icap eder, bundan dolayı direkt güneş ışığı almayan bir odaya eklenen mavi tonları odanın kasvetli ve cazibeli görünmemesine niçin olabilir.

masmavi maviye hangi renkler iyi gider

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
Haşhaş #FF3800 0, 78, 100, 0 255, 56, 0

Bütün mavi renkler naturel ışıkta gelişir. Bu yüzden, oturma odanızda oldukca sayıda pencere var ise, masmavi sis ve gök mavisi benzer biçimde koyu masmavi tonlarda ve masmavi tonlarında vurgular birleştirmek, odaya girdiğinizde size sakin ve dingin bir his verecektir. Azure o denli davetkar ki, boşluk üzerinize kapanıyormuş benzer biçimde hissetmeden birden fazla duvarı boyamayı bile düşünebilirsiniz.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
masmavi sis #F0FFFF 6, 0, 0, 0 240, 255, 255
Sema mavi Sayfa #87 0,43, 0,12, 0, 0,08 135, 206, 235

İşin garibi, masmavi o denli oldukca yönlü bir renk ki, evin daha ufak hayat alanlarındaki duvarları boyarken hakkaten kendine geliyor. Geniş alanlar boyanırken mavinin koyu tonlarından kaçınılmalıdır. Tüm bir odayı masmavi renklere boyuyorsanız, koyu mavi vurgular göze hoş gelen zıt renginiz olmalıdır. Lacivert yahut gece mavisi ve masmavi, alana bir ısı dokunuşu katar, sadece hem de alan ihtişamını korur ve klostrofobik hissettirmez.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
deniz #000080 100, 100, 0, 50 0, 0, 128
gece yarısı mavisi #08113B 78, 78, 0, 56 8, 17, 59

masmavi iç tasarım

Hayattaki herhangi bir kumarhaneye girerseniz, kumarhane tavanlarının mavi gökyüzünü çağrıştıracak biçimde boyandığını ayrım etmişsinizdir. Kumarhaneler, konukların masalarda daha uzun zaman kalabilmeleri için havanın hala aleni olduğu izlenimini vermek için mavinin tonlarını kullanır. Pis beyaz, devetüyü ve hatta donuk gri bir odada zıt renk oldukları için masmavinin bütün tonları banyolara kolayca dahil edilebilir. Havlularınız, el bezleriniz ve sanat eserleriniz benzer biçimde vurgulu parçalarda bu güzel rengi yansıtan bir banyoda birçok rahatlatıcı banyo yapılabilir.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
nefes gri #696969 0, 0, 0, 59 105, 105, 105
krem #FFFFDD0 0, 1, 18, 0 255, 253, 208
parlatma #F0DC82 0, 8, 46, 6 240, 220, 130

Mavi renk denilince aklımıza deniz ve güzel mavi sema gelir. Bir dahaki sefere bir öbek arkadaşınızla beraber olduğunuzda ve onlardan mavi rengi zihinlerinde canlandırmalarını istediğinizde, hepsinin değişik bir yanıt bulacağına bahse gireriz. Sadece masmavi renkten bahsettiğimizde ve daha ayrıntılı anlatıldığında hepimiz aynı fikirde. Şu anda haiz olduğunuz şey, renk çarkında masmavi rengin tam olarak hangi tonda bulunduğunu bilmenin yararıdır ve bu data sizi mutlaka bir adım öne taşımalıdır.

masmavi ne renk

sıkça Sorulan Sorular

Azure renk kodu nelerdir?

Azure, mavinin oldukca yoğun bir tonudur. Masmavi renk, renk çarkında mavi ile camgöbeği arasındadır. Koyu gök mavisi, gökyüzüne bakıldığında çoğu zaman mavinin gölgesiyle ilişkilendirilir. Azure renk kodu #007FFF’dir.

masmavi ne renk

Masmavi rengin ne olduğu sorulduğunda, doğru cevabın gökyüzünün rengi yahut masmavi okyanus olarak kolayca açıklanabileceğinden güvenilir olabilirsiniz. Bu renkler masmavi değişik tonları olarak adlandırılır. Gök mavisi rengi, mavi ve cam göbeği içinde bir geçiştir, sadece koyu maviden yalnızca birazcık daha açıktır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz