Azure Blue Color – Azure’ın değişik tonları hakkında her şeyi öğrenin


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Azure, renk tekerleğindeki dev mavi şemsiyenin altına düşüyor. Mavi, dünyadaki en popüler renklerden biri olmaya devam ediyor. Gök mavisi ne renktir şeklinde sorulara güvenle yanıt verebilmek için bu merak uyandıran rengi birazcık daha derinlemesine inceleyelim. Azure renk kodundan ve masmavinin değişik tonlarından bahsedeceğiz. Misafirlerinize bir odayı masmavi renklere boyadığınızı söylemek coşku verici olmaz mıydı? Bu onu konuşturmalı.

masmavi ne renk

Azure, renk çarkında cam göbeği ile mavi içinde kalan mavinin bir tonudur ve açık, güneşli bir günde gökyüzüne bakıldığında görülen renk olarak tanımlanır yada çoğu zaman deniz mavisiyle ilişkilendirilir. Azure, renk tekerleğindeki lacivertten oldukca daha açık bir tondur. Bu hususi rengin de mor bir tonu olduğuna inanılıyor.

masmavi renk kombinasyonları

Gölge Azure onaltılık kodu CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu masmavi renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255

masmavi rengi iyi mi yapılır

Azure bir üçüncül renk, bu, birincil ve ikincil rengin bir karışımı olduğu anlamına gelir. Parlak mavi bir renktir ve öteki birçok mavi renk şeklinde sakinleştirici bir etkiye haizdir. İşte kendi gök mavisi renginizi oluştururken izlemeniz ihtiyaç duyulan birkaç adım. Mavi ve yeşili beraber karışmasını sağlayarak camgöbeği rengini elde edin. Peşinden, daha çok mavi ekledikçe, gök mavisine daha da yaklaşacaksınız.

koyu masmavi

Azure Rengi: Kısa Bir Tarih

Gök mavisi kelimesi Fransızcadan İngilizceye uyarlandı ve ilk kez 1374 senesinde Geoffrey Chaucer tarafınca altın ve gök mavisi renkleriyle bir broştan bahseden bir rengin adı olarak kaydedildi.güvenli“. Azure, mavinin oldukca yoğun bir tonudur. Renk çarkında mavi ile mavi içinde yer alır. Azure, çoğu zaman deniz ve okyanusun mavisinin gölgesiyle ilişkilendirilen renktir.

Azure, adlı bir mücevherden türetilmiştir. Lazuli kalem. Taş, tüm mavi taşların en nadidesidir ve Afganistan’daki Badakhshan’da bulunabilir. Taşlar, koyu masmaviden açık maviye değişen değişik masmavi renk tonlarına haizdir.

lapis lazuli

Meşhur tablolardaki masmavi renk

Eski bilginler, ender masmavi mavi taşın mistik güçler taşıdığına inanıyorlardı. Böylece Firavun Tutankhamun’un başlığı ve mezarı masmavi rengi yansıtıyor. Ek olarak Kleopatra’nın masmavi tonlardan etkilendiğine ve bu tarz şeyleri tertipli olarak göz farı olarak kullandığına inanılıyor. Tıpkı eski uygarlıklardan insanların bu güzel rengi takdir etmesi şeklinde, birçok sanatçı ve ressam da öyleki. İşte mavinin bu çarpıcı tonunu içeren birkaç sanat eseri örneği.

Otoportre (1889), Vincent van Gogh’un

Sanatçı Vincent van Gogh (1853 – 1890)
tamamlanma zamanı 1889
Orta Tuval üstüne yağlıboya
Konum Musee d’Orsay, Paris, Fransa

Resmin gerçek ustalarından biri Vincent van Gogh’du ve göksel mevzularını temsil etmek için masmavi bir kombinasyon kullandı ve bir yaz gününde karayı temsil etmek için resimlerine yeşilin tonlarını ekledi. Van Gogh’un masmavi rengin kullanıldığı daha meşhur tablolarından birinin adı şöyleydi: Otoportre (1889).

mavi dünya (1957), Yves Klein Blue

Sanatçı Yves Klein (1928 – 1962)
tamamlanma zamanı 1957
Orta pigment ve reçine alçı üstüne
Konum hususi koleksiyon

Sanatçı Yves Klein doğuştan Fransızdı ve soyut fotoğraf kullanarak kavramsal sanat üreten Nouveau Realisme hareketinin meşhur kurucusu oldu. Klein, açık masmavi renklerden koyu masmavi renklere ve öteki mavi tonlarına kadar değişen canlı mavi renklerde sanat eserleri geliştirmesiyle ünlendi. Bir ressam ve heykeltıraş olarak şaheserleri, onun dini ve ruhani yetiştirilme tarzını yansıtıyordu. Klein’ın heykellerinden biri, başlıklı mavi dünya, 1957 senesinde oluşturuldu. O zamanlar tüm dünyanın mavi bulunduğunu ve hemen sonra tüm sanat eserlerinin yalnız mavi renkle bitirildiğini deklare etti.

Mavi renkli çalışmalarının popülaritesi sebebiyle, kopyaları yapılmış oldu ve üst düzey ev dekor ayarlarında görülebilir. Mavinin değişik tonları Klein ile anlamdaş hale geldi. Dünyayı maviye boyama hayalini gerçekleştirmek ve bununla beraber resmin soyut dünyasında daha çok tutku uyandırmak istiyordu. Mirası, tüm genç ve gelecek vadeden sanatçılara esin kaynağı olmaya devam ediyor ve bu renge olan sevgisini fotoğraf ve heykellerinde gösteriyor.

masmavi değişik tonları

Bir rengin tonundan bahsettiğimizde, renge siyahın eklenmesi, koyuluğunun artmasıdır. Renk teorisinde bir rengin tonundan bahsettiğimizde, bir rengin beyazla karıştırılmış karışımına ton denir ve bu da rengin açıklığını artırır.

masmavi renk kodu

masmavi sis

Bu nefes camgöbeği rengi, gök mavisinin oldukca daha açık bir tonudur ve bizlere okyanus sisini hatırlatır. Geleneksel masmavi rengi sizin için oldukca parlaksa masmavi sis muhteşem bir seçenek olabilir.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi sis #F0FFFF 6, 0, 0, 0 240, 255, 255

bebek mavisi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
bebek mavisi #89CFF0 43, 14, 0, 6 137, 207, 240

masmavi renk kodu

Bebek mavisi tonu pastel bir renk olarak kabul edilir. Açık mavi bir renktir ve çoğu zaman batı kültüründe minik adam çocuklarla ilişkilendirilir. Bebek mavisi İngilizce’de ilk kez 1892’de bir renk olarak kaydedildi. Bebek mavisi, açık yeşil alt tonları olan açık mavi bir renktir.

Sema mavi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Sema mavi Sayfa #87 0,43, 0,12, 0, 0,08 135, 206, 235

Gök mavisi rengi ilk olarak 1728’de resmi bir renk adı olarak kaydedildi, sadece ondan ilkin 1585’te Nicolas de Nicolay’ın “” yazan bir kitabında bahsedilmiş olduğu bir renk olarak belirlendi.Aden” Renk. Bebek mavisi ve gök mavisi, her ikisinin de benzer alt tonları olduğundan birbirine oldukca benzer.

Gerçek mavi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Gerçek mavi #0073CF 100, 44, 0, 19 0, 115, 207

masmavi tonları

“True Blue” rengi, masmavi daha derin bir gölgeye haizdir. UCLA spor ekip formaları bu renkten yapılır ve bununla beraber mavinin tonlarından biridir. Los Angeles’tan şarj cihazlarıPower Blue rengine kim diyor.

Kelt mavisi

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
Kelt mavisi #0000FF 100, 100, 0, 0 0, 0, 255

Gök mavisinin bu tonu bununla beraber “kelt mavisiGalce’de. Ton, neredeyse su benzeri yada cam benzeri olarak tanımlanır. Kelt Mavisi rengi oldukca canlı bir mavidir ve oldukça parlaktır.

Masmavi maviye hangi renkler gider?

Gök mavisi ve gök mavisinin çeşitli tonları için tamamlayıcı renk, coquelicot şeklinde bir turuncu tonu olacaktır. Dışarıda oldukca fazla mavi tonu olduğundan, bir eve koyu maviyi dahil ederken birazcık dikkatli olmanız gerekir, şundan dolayı direkt güneş ışığı almayan bir odaya eklenen mavi tonları odanın kasvetli ve çekici görünmemesine niçin olabilir.

masmavi maviye hangi renkler iyi gider

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
Haşhaş #FF3800 0, 78, 100, 0 255, 56, 0

Tüm mavi renkler naturel ışıkta gelişir. Bu yüzden, oturma odanızda oldukca sayıda pencere var ise, masmavi sis ve gök mavisi şeklinde koyu masmavi tonlarda ve masmavi tonlarında vurgular birleştirmek, odaya girdiğinizde size sakin ve dingin bir his verecektir. Azure o denli davetkar ki, boşluk üzerinize kapanıyormuş şeklinde hissetmeden birden fazla duvarı boyamayı bile düşünebilirsiniz.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
masmavi sis #F0FFFF 6, 0, 0, 0 240, 255, 255
Sema mavi Sayfa #87 0,43, 0,12, 0, 0,08 135, 206, 235

İşin garibi, masmavi o denli oldukca yönlü bir renk ki, evin daha minik yaşam alanlarındaki duvarları boyarken hakikaten kendine geliyor. Geniş alanlar boyanırken mavinin koyu tonlarından kaçınılmalıdır. Tüm bir odayı masmavi renklere boyuyorsanız, koyu mavi vurgular göze hoş gelen zıt renginiz olmalıdır. Lacivert yada gece mavisi ve masmavi, alana bir ısı dokunuşu katar, sadece bununla beraber alan ihtişamını korur ve klostrofobik hissettirmez.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
deniz #000080 100, 100, 0, 50 0, 0, 128
gece yarısı mavisi #08113B 78, 78, 0, 56 8, 17, 59

masmavi iç tasarım

Dünyadaki herhangi bir kumarhaneye girerseniz, kumarhane tavanlarının mavi gökyüzünü çağrıştıracak şekilde boyandığını fark etmişsinizdir. Kumarhaneler, konukların masalarda daha uzun süre kalabilmeleri için havanın hala açık olduğu izlenimini vermek için mavinin tonlarını kullanır. Kirli beyaz, devetüyü ve hatta donuk gri bir odada zıt renk oldukları için masmavinin tüm tonları banyolara kolayca dahil edilebilir. Havlularınız, el bezleriniz ve sanat eserleriniz şeklinde vurgulu parçalarda bu güzel rengi yansıtan bir banyoda birçok rahatlatıcı banyo yapılabilir.

Gölge onaltılık kod CMYK renk kodu (%) RGB renk kodu Renk
masmavi #007FFF 100, 50, 0, 0 0, 127, 255
nefes gri #696969 0, 0, 0, 59 105, 105, 105
krem #FFFFDD0 0, 1, 18, 0 255, 253, 208
parlatma #F0DC82 0, 8, 46, 6 240, 220, 130

Mavi renk denilince aklımıza deniz ve güzel mavi sema gelir. Bir dahaki sefere bir grup arkadaşınızla beraber olduğunuzda ve onlardan mavi rengi zihinlerinde canlandırmalarını istediğinizde, hepsinin değişik bir yanıt bulacağına bahse gireriz. Sadece masmavi renkten bahsettiğimizde ve daha detaylı anlatıldığında hepimiz aynı fikirde. Şu anda haiz olduğunuz şey, renk çarkında masmavi rengin tam olarak hangi tonda bulunduğunu bilmenin yararıdır ve bu data sizi kesinlikle bir adım öne taşımalıdır.

masmavi ne renk

sıkça Sorulan Sorular

Azure renk kodu nedir?

Azure, mavinin oldukca yoğun bir tonudur. Masmavi renk, renk çarkında mavi ile camgöbeği arasındadır. Koyu gök mavisi, gökyüzüne bakıldığında çoğu zaman mavinin gölgesiyle ilişkilendirilir. Azure renk kodu #007FFF’dir.

masmavi ne renk

Masmavi rengin ne olduğu sorulduğunda, doğru cevabın gökyüzünün rengi yada masmavi okyanus olarak kolayca açıklanabileceğinden güvenilir olabilirsiniz. Bu renkler masmavi değişik tonları olarak adlandırılır. Gök mavisi rengi, mavi ve cam göbeği içinde bir geçiştir, sadece koyu maviden yalnızca birazcık daha açıktır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz