Avize kanca çeşitleri ve tavan kancalarının iyi mi takılacağı


Her türlü avize kancası

Ev dekorunun en etkisinde bırakan unsurlarından biri şüphesiz ki avizedir sadece avizenin uzun seneler tavana sağlam bir halde sabitlenebilmesi için yükün ağırlığına dayanabilecek bir bağlantı elemanı kullanmanız gerekir. Tavan kancaları avizeler, çiçek sepetleri, bitkiler, kağıt fenerler, lambalar ve asılı süslemeler asmak için kullanılır. Değişik tipte kancalar vardır ve bunların yanlış takılması tavanı ve dekoratif bağlantılarını bozar. Avize kanca türleri ve kancaların tavana güvenli bir halde iyi mi takılacağı hakkında daha çok informasyon edinmek için bizimle kalınca.

plaka kancası

Avizeyi tutmak için çeşitli plaka kancaları kullanılır. Bu kanca yüksek yük kapasitesine haizdir ve cilalı yüzeyli paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bir plaka kancası, çağıl avizeler için çekici bir seçimdir, sadece bu kancayı niçin kullanmalısınız? Bunun en mühim sebebi, maksimum yükün karşılandığı varsayılarak avizenin tavandan ayrılarak yere düşmemesi için üretim başlangıcında bu kancaya yük testi yapılması; Bu, bu kancayı endişelenmeden kullanabileceğiniz anlamına gelir.


kanca vida

Kancalı perçinler değişik ölçülerde üretilmektedir. Hafifçe nesneleri asmak için bir kap yada vida kullanın ve daha ağır bağlantılar için bu tarz şeyleri sabitlemek suretiyle daha büyük kancalar kullanın. Bu kancalar çoğu zaman tavana, kirişlere ve ana tavanlara takmak için kullanılır.

Avizeyi bağlayın

Pervane vidası

Kelebek vidalar, kanatları yapının orta kısmında açılarak yüzeye dik ve ağırlığa dayanıklı bir kısım oluşturacak şekilde yapılarda ve asma tavanlarda kullanılan, oldukça kanatçıklı dişli bağlantı elemanlarıdır. Kurulum esnasında kanatlar katlanır ve arkasından yapıya demonte edilir. Bu vidalar avizeyi asma tavana sabitlemek için kullanılır.

Avizeyi bağlayın

avize kancaları

S kancaları kavislidir ve tipik askı uygulamaları için kullanılır. Adından da anlaşılacağı benzer biçimde, bu kancalar S şeklindedir ve bu kancaların değişik türlerinin kavisli tasarımı, amaçlanan uygulamaya bakılırsa birazcık farklılık gösterir. Yaygın S kancalarının açık yada kapalı bir ucu vardır ve daha karmaşık tipler asla S benzeri değildir.

Açık ve kapalı uçlu S kancalar arasındaki tek fark, S ucunun konnektör gövdesine ne kadar yakın olduğudur. Açık uçlu kancalar, borulara, çubuklara yada benzer ekipmanlara bağlanabildikleri için DIY projeleri için idealdir. Bununla beraber kapalı kancalı kancaları asmak daha zor olsa gerek sadece S kancasının oldukça hareket etmesinin beklendiği durumlarda S kancası açık kancalara bakılırsa daha çok tutma kuvvetine haizdir. Çoğu zaman S kancaları, şekillerine ve taşıyabilecekleri ağırlığa bakılırsa seçilir. Endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar, sadece ev projelerinde de popülerdirler. Bu kancalar için yaygın uygulamalar içinde petrol ve gaz, petrokimya, enerji üretimi, madencilik, inşaat, endüstriyel yapılar, depo ve depolama endüstrileri yer alır.

S kancanın birçok kullanım alanı vardır ve bu tarz şeyleri endüstriyel depolardan mutfağa kadar her yerde bulabilirsiniz. Bu kancaların popülaritesinin sebeplerinden biri, kullanım ve çıkarma kolaylığıdır. Bir tek asılacak bir yüzeye gereksinimleri var. Kapalı uçlu S-kancalar, zincir yada halatlar ve avizeler ile bağlantılı olarak kullanılır. Ek olarak bu kancaların hafifçe eşyaları asmak için uygun bulunduğunu ve kaldırmak ve çekmek için kullanılmaması icap ettiğini ihmal etmeyin.

Avizeyi bağlayın

Kelebek tavan ankrajı (kanca).

Kancayı tavanın eksiz kısmına takmak ve hafifçe avizeler ve zincirsiz asma tavanlar için kelebek tavan ankrajını kullanın. Kanca ile beraber pervane ankrajı, aslen pervanenin iki yaprak yayına merkezden takılan dişli bir somundur. Somunun ucunda standart vida yerine kanca kullanılmaktadır. Asla plastik tavan ankrajı (kancası) kullanmayın. Bu bağlantı elemanları daha hafifçe duvar yükleri için uygundur. Pervane ankrajının (kancasının) çapraz çubuğa takılması önerilmez. Bundan dolayı tavanın girintili kısımlarında kullandığınızdan güvenilir olun.

Avizeyi bağlayın

Avize kanca montajı

Avizeyi tavana yada duvara güvenli bir halde ve standart vidaların yada çivilerin sağlayamadığı ilave destekle monte etmek için çeşitli avize kancaları kullanabilirsiniz. Bu bölümde, vidalı kanca yada dişli kancayı birbirine sabitleme adımlarını inceleyeceğiz. Kancanın vidalı kısmı tavana doğru monte edilir ve kanca kısmını avizeyi sabitlemek için kullanabilirsiniz. Yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Tavana ulaşmak için bir merdiven kullanın ve değişik yüzeyler ve malzemeler için kanca vidaları kullanılabilir, bu yüzden bu konektörü tavan ve avize montajı için kullanabilirsiniz. Normal olarak basit bir kancalı vidayı çimento bloklara sabitlemek zor bir iştir ve bu yapılarda kullanılması önerilmez. Beton yapılar için, kılavuza bakılırsa uygun tip ve boyutlarda tavan kancaları kullanın.

2. Kancayı kavrayın ve çivinin ucunu tavana doğru itin ve elinizle tavana vidalamaya çalışın. Ahşap yüzeylerde kanca yapıya elle bastırılarak batırılır, aksi takdirde matkap kullanılır. Ahşap, kullanılacak bir kanca için en iyi malzemedir. Ahşap tavan levhalarını bulmak için elinizle tavana vurun. Bir çıtırtı sesi duyarsanız, tavanın üstünde yalnız yalıtım ve hava var anlama gelir, sadece ses kalınsa, ahşap iskele bulmuşsunuz anlama gelir.

3. Matkap için kancanın boyutundan birazcık daha minik bir parça seçin. Kanca ile aynı boyutta bir matkap kullanırsanız, kancanın vidasıyla tavana daha azca araç-gereç girecek ve netice olarak kancanın sıkma kuvveti kafi olmayacaktır.

4. Kancanın takılacağı yere bir delik açın. Oluşturulan delik oldukça derinse, problem değil bu sebeple kancalı cıvatanın dişli kısmı, cıvatanın ucuna ulaştığında artık tavana geçmez.

5. Kancayı tavana kadar doldurun. Güvenli olduğundan ve avizenin ağırlığını taşıyabileceğinden güvenilir olmak için kancayı birazcık aşağı çekmeyi deneyin.

Avizeyi oluşturmak için doğru parçaları nereden bulabilirim?

Her türlü demirbaş, kanca, civata vb. malzemelerinizi hazırlamak için Sazokar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Doğru konektör yada kanca iyi mi seçilir?

Doğru bir seçim için ilk olarak tavan yada duvar malzemesinin cinsini, avizenin cinsini ve ağırlığını göz önünde bulundurmalı ve buna bakılırsa uygun kanca yada bağlantı parçasını hazırlamalısınız.Source bağlantı