Aşırı taşlama nedir ve kullanım alanları


Ağaç işleme yönlendiricisi nedir?

Yönlendirici yada ağaç işleme aleti, taşınabilir bir elektrikli alettir ve ağaç işleme ve mobilya endüstrilerinde kullanılır. Bu alet bir elektrik motoru, bir taban, iki kulp ve bir delme yada kesme aletinden oluşur. Bu aletin tahrikinde bir kuş vardır, onun yardımıyla matkap sapının ucu sıkıştırılır ve tabana dikey olarak yerleştirilir. Freze motoru tabana bakılırsa ayarlanabilir ve kesme derinliği tabandan çıkıntı meydana getiren matkapla ayarlanır. Matkabı tutmak için tabanın altına ortasında bir delik bulunan dairesel bir plaka yerleştirilmiştir, bu da alet yüzeyini pürüzsüz, muntazam ve düşük sürtünmeli hale getirir. Bazı matkaplarda, kesme kenarlarının altına uzanan ve alet tahtanın kenarlarına girdiğinde yanal kesme derinliğini denetim eden kesmeyen kılavuz pimleri bulunur.


Matkap düz bir sapa ve üç yada dört kesme kenarına haizdir, bazı matkapların şekli profillerine bakılırsa adlandırılır, mesela, tabla pahlarını yada bir V-oluğunu kesmek için V-şekilli döner matkaplar kullanılır ve V-şekilli döner matkaplar yarım oluk Dairesel kesmek için kullanılır ve bunlar yarım daire şeklinde ve gövdenin dikey çapıyla kullanılır. Kesici yüksek hızda dönmektedir ve makinenin tabanı, operatörün alet kollarından tutup kesiciyi kesim sahasına yönlendirebileceği şekilde tasarlanmıştır.

Freze işi nedir?

Freze, ahşap, plastik, MDF ve metal benzer biçimde değişik malzemelerle çeşitli şekilleri kesmek için kullanılan bir elektrikli alettir. Bu alet, kesiciler ve öteki ayrılabilir aksesuarlarla beraber pazarlanmaktadır. Arka taşlama o denli küçüktür ki iş parçasında kolayca taşıyabilir yada işyerinde taşınabilir bir alet olarak kullanabilirsiniz. Bu özellikler onu oldukça yönlü ve kullanışlı bir vasıta haline getirir. Durağan(durgun) bir vasıta haline gelmek için yönlendiriciyi emek verme tezgahına baş aşağı da kurabilirsiniz; Bu sebeple bu durumda, daha minik parçalarla çalışırken yada açık oturum oluşturmak benzer biçimde tekrarlayan görevlerde en iyi sonucu verir.

Freze bıçağı uygulaması

Bir ağaç işleme yönlendiricisi, mobilya yapımı, dolap yapımı ve öteki birçok ev kullanımı benzer biçimde işler için kullanılabilecek oldukça yönlü bir araçtır. Raflar için süslü kenarları kesmek, pencere camını çerçeveye yerleştirmek için bir oluk oluşturmak, çeşitli iş parçalarında ve yiyecek masalarında muntazam kenarlı ve yuvarlak köşeli yuvarlak ve oval şekiller yapmak vb. Genel olarak, aşırı taşlama aşağıdaki uygulamalarda kullanılır:

Ve sırala

Oluklar ve diller oluşturun

Çekmeceleri ve dolapları ayarlamak için bir yönlendirici kullanabilir yada yeni kapı kilitleri ve menteşeleri takabilirsiniz.Bu alet yardımıyla, değişik malzemelerin yüzeyinde ve kenarlarında değişik oluk ve dil kombinasyonları oluşturabilirsiniz.

Kırpma ve bileme

Tipik olarak, aşırı frezeleme, emek verme yada yiyecek masaları yapmak ve fazla laminatı kesmek yada bir masa için ahşap kenarları şekillendirmek için uygun bir kesici ile kullanılır. Bu amaçla metal bir el törpüsü de kullanabilirsiniz, sadece bir takip taşlama makinesi kullanmak işlerin oldukça daha kolay ve süratli yapılmasını sağlar.

ilişkiler oluşturmak

Geçmişte, tüm doğrama birleştirmelerini yapmak için el keskileri ve el testereleri kullanılıyordu, sadece aletle çalışırken oluşturulan derzlerin, elin ve bıçağın titreşiminden zarar görme olasılığı vardı. Günümüzde, bu derzleri oluşturmak için aşırı taşlama kullanılmaktadır; Bu sebeple bu aletin hususi bıçakları vardır ve onunla her türlü bağlantı öteki el aletlerine bakılırsa oldukça daha süratli yapılır.

kalıplama ve tekrardan kaplin

Freze bıçakları, ahşabı kalıplayarak ve keserek mobilyaların yada tahtların kenarlarında güzel şekiller oluşturur.

Kabine endüstrisi

Aşırı taşlama, marangozlar için tercih edilen bir araçtır; Bu sebeple bu alet yardımıyla tüm marangozluk işlerini yapabilirler. Oluklar ve zıvanalar yapmaktan iş parçalarını delmeye ve şekillendirmeye, vb. bir üst freze makinesinin yapamayacağı neredeyse hiçbir şey yoktur.

ev projeleri

Çeşitli malzemeleri kesmek için freze bıçakları ve beraberindeki kesicilerin yanı sıra elektrikli yada el testereleri kullanılır. Kimi zaman bir yönlendirici, birçok ev projesi için ihtiyaç duyulan tek araçtır ve kalıplama, delme, çeşitli bağlantılar yapma ve iş parçası üstünde çeşitli konumlarda kolay yada karmaşık şekiller oluşturma işlemleri için kurulabilir.

Colette Looper nedir?

Ve sırala

Pens yada ekip tutucu, matkap ucunu bir freze bıçağında tutan çelik bir manşondur. Bir pens, direkt motora ve pens kafasına bağlı bir freze mili ile çalışır.

Kablolar, milin ucundaki konik deliğe uyacak şekilde şekillendirilmiştir. Kesici bıçağı yerinde tutmak için bir pens kullanılır ve bunun yardımıyla matkap ucu, aletin miline bakılırsa gevşetilebilir ve sıkılabilir. Matkap ilkin pense tam olarak oturmalı ve peşinden penste 1,9-2,5 santimetre mil bırakmak için 1/4 inç (0,6 santimetre) geri çekilmelidir. Yuva, vida sıkılırken pens ve matkabın aşağı çekilmesini sağlar. Bazı parmak frezelerde, kafa gevşetildikten sonrasında bile ucu sıkı bir halde pens içinde tutan mekanik bir bağlantı olan kendi kendini özgür bırakan bilezikler bulunur. Kafayı çevirdiğinizde mekanik bağlantı çözülür ve matkap gevşer.

Freze bıçağı satın alma rehberi

Ve sırala

Piyasada birçok marka ve modelde üst freze makinesi bulunmaktadır; Bu yüzden, mevcut model çeşitliliği sebebiyle doğru aleti seçmek kimi zaman zor olsa gerek. Bu bölümde bazı mühim özellikleri inceleyerek daha kolay karar verebilmeniz için ihtiyacınız olan detayları sunuyoruz. Seçim sürecinin planlanması gerektiğine inanıyoruz. Öyleyse kendinize sormanız ihtiyaç duyulan ilk sual, koşu bandıyla ne yapmak isterim? Bir sonraki bölümde, bir freze bıçağı seçiminde bazı mühim faktörleri inceleyeceğiz:

tempoyu ayarla

Bazı tek süratli yönlendiriciler ve birçok model, değişken hız yada çoklu hız ayarlarıyla gelir. Hız aralığı matkabın çapına, emek verme tipine ve ahşabın tipine bakılırsa belirlenir. Netice olarak, işin kalitesi artırılır ve güvenli koşullarda iş yapılır.

cızırtı derecesi

O-Referanslar da öteki birçok alet benzer biçimde değişik ölçülerde motor ile üretilmektedir. Her modelin avantajları ve dezavantajları vardır.

Ve Mishti sıralandı

Tipik olarak, bir yumruk taşlama makinesi 1 beygir gücünde bir motora haizdir, kompakt boyutlara, minik boyutlara ve hem de etkisi altına alan performansa haizdir. Bu alet iç içe geçme, menteşeleri ve açıklıkları kesme, kenarları şekillendirme, minik kırlangıç ​​kuyruğu derzleri, kesme pencereleri, oyma ve kakma için kullanılır. 0,65 santimetre saplı matkaplar bu ekip için uygundur.Ek olarak matkabın boyut sınırlaması sebebiyle frezeler büyük işleme operasyonları için uygun değildir.

ve mütevazı

Düzgüsel soğutucuların motor gücü 2 HP civarındadır ve bu aracın oldukça yönlülüğü ve kullanım kolaylığı sebebiyle birçok fanı vardır. Düzgüsel ölçülü frezeler ile tüm delik frezeleme işlerini yapabileceğiniz benzer biçimde, daha büyük boyutlarda kırlangıç ​​kuyruğu birleştirmeler, plaka kesim, kalıp tasarımı ve dairesel kesim de yapabilirsiniz. Bu alette 0,65cm ve 1,2cm matkaplar kullanılır, piyasada çoğu zaman değişik tabanlara haiz orta boy parmak frezeler satılır.

büyük değirmenlerde

Bu araçta, 3 HP’den daha çok kapasiteye haiz motorlar kullanılmış ve endüstriyel işler için tasarlanmıştır. Bu freze bıçağı çoğu zaman bir freze tezgahıyla yada CNC operasyonlarında kullanılır. Bu değirmenlerin boyutlarının büyük olması sebebiyle, günlük manuel işlemlerde kullanımları birazcık zor olsa gerek.

Temel tipler

Doğru tabanı seçmek birçok yönden bir freze motoru kadar önemlidir ve üstlenmeyi planladığınız projeye yada operasyona bağlıdır.

durağan(durgun) taban

Bu stand standarttır ve çoğu zaman aleti taşımak ve yönlendirmek için standın yan tarafında durağan(durgun) düğmeler yada düğmeler bulunur.

Değişken yükseklik tabanı

Bu tabanlar daha oldukça yönlüdür ve tüm durağan(durgun) tabanlı freze bıçakları benzer biçimde kullanılabilir; Ek olarak matkabın ahşaba batırılması ihtiyaç duyulan işlemlerde değişken tabanlı aletler kullanılır.

D-kolu tabanı

Bu frezede, standart tabanlı aletteki iki tutamak yerine D şeklinde bir tutamak takılmıştır.

Birden fazla tabana haiz bir taşlama kullanılması gerekiyorsa, durağan(durgun) bir tabana ve değişken yükseklikte bir tabana haiz olan kombine taşlama setlerini kullanmak mümkündür. Kombinasyon koşu bantları mükemmel bir seçim seçeneğidir; Bu sebeple iki frezeyi ayrı takımlar satın almaktan oldukça daha ucuza satın alabilirsiniz.

Ve sırala

Sıkça Sorulan Sorular

Freze kolonu nedir?

Şaft, freze bıçağı bıçağının konik ve sağlam kısmıdır. Pense takılan ve pens kafasına takılan kısım.

Değirmende satın alınacak en iyi şey nedir?

Genel olarak bu probleminin tek bir cevabı yoktur ve vasıta kullanıcıya ve onun gereksinimlerine bakılırsa seçilmelidir.Source bağlantı