Arşitrav iyi mi yapılır

Architrave – size ulaşmadan ilkin…..

George Hill Timber her hafta yüzlerce müşteriye araç-gereç teslim ediyor. Bir ihtimal onlardan biriydin ya da ümit ederim yakında onlardan biri olacaksın. Müşterilerimize istediğiniz ormanı elde etmek için perde arkasında neler olup bittiğine dair bir göz atmanın garip olacağını düşündük. Örnek olarak, ormandan bir kapı çevresinin son taçlanmasına kadar uzanan bir arşitrav yolunu izleyeceğiz.

İsveç’te kış mevsimidir, sonraki ağaçlar sürdürülebilir ormanda kesilmek suretiyle seçilmiştir. Bir çok kesim işi kış aylarında yapılır, şundan dolayı ağaçlar bu aylarda en düşük rutubet içeriğine haizdir, doğrusu kışın hücrelerinde yaza bakılırsa daha azca su depolarlar. Ağaçlar ilk olarak sıhhat, düzgünlük ve boy açısından özenle seçilir. Kesilen ağaçlar birkaç ay kurumaya bırakılıyor ve içerdikleri rutubet organik bir hızla buharlaşıyor.
kemer 013

Buradan kütükler, kabuklarını soyan makinelere beslendikleri bir kereste fabrikasından geçer. Tüm kabuk geri dönüştürülür, paketlenir ve malç olarak kullanılmak suretiyle dünya çapındaki bahçe merkezlerine dağıtılır. Bir sonraki aşamada, ham kütükler, nihai kerestelerin ne için kullanılacağını belirleyen değişik sınıflara ayrılır. Mesela, minimum dallı sandıklar, süpürgelik ve çerçeveler için kullanılır. Ağaç gövdeleri hemen sonra uzunlamasına kesildiği bir kesme işleminden geçer. Bu, bir sandıktan değişik boyutlarda ahşap plakaların iyi mi oluşturulduğudur. Tek ağaçtan 75×225 den 25×75 e kadar ölçüler yapılabilmektedir. Levhalar, nihai kerestelerin kalıbını çoğaltmak için çapları süresince belirli bir halde kesilir. Tüm değişik formatlar sıralanır ve ayrı paketler halinde paketlenir, mesela tüm 75 x 225 tahtalar tek bir pakette toplanır.

Buradan bir “fırında kurutma” sürecinden geçerler. Fırında kurutmada, büyük odun paketleri ısıtılmış bir fırına yerleştirilir ve ahşabın rutubet içinde ne olduğu daha da azaltılır. Bu, keresteleri stabilize etmeye ve daha kuvvetli hale getirmeye destek sağlar.

Paketler hemen sonra tartılır, kutulanır, etiketlenir ve arşitrav olmak suretiyle denizaşırı ülkelerdeki George Hill’deki tüccarlara gönderilmek suretiyle rıhtımlara göç eder.

Ahşabın ilk kesiminden çiftliğimize gelmesine kadar her şey 18 aydan geçebiliyor. İşlenmekte olan bir paket 25 x 75 Redwood aldık. kendi kereste fabrikamız, artık “eski” adında olan bir makine vasıtasıyla besleniyor. Kereste makineden beslenir ve çıta profilini ahşaba kesen hususi olarak tasarlanmış çelik parçalarını tutan dairesel metal tamburlar olan çeşitli “kesme kafalarından” geçirilir. Kesilmiş tahta, makinenin öteki ucundan kusursuz, rendeden geçirilmiş ve şekillendirilmiş arşitrav parçası !!.

Bundan dolayı, bir dahaki sefere ahşabınızı satın almak için bizi ziyaret ettiğinizde, size yüksek kaliteli arşitravlarımızı ve öteki malzemeleri getirmek için perde arkasında neler olup bittiğini daha iyi anlayacağınızı umuyoruz.

Şimdi arşitrav çeşitlerimizi isteyin yada bizi arayın, gelin ve bizi ziyaret edin.

Bunları da sevebilirsiniz