Antrenman egzersizi: Egzersizlerle iyi mi çalışacağınızı ve onları iyi mi kullanacağınızı öğrenin


Matkapla delme ve delme eğitimi

Er ya da geç, hepimiz evde iş yerinde bir tatbikata düşer ve bir şahıs bir şeyi oluşturmak için ilk kez bir duvarı delmek zorunda kaldığında problemler adım atar ve şu sual ortaya çıkabilir: matkap nedir? Sonrasında matkabı kime ödünç alacağınız ve matkabın kullanım amacına uygun olup olmadığı ya da duvarın iyi mi delineceği. Genel anlamda antrenmanlarına karşı acayip bir önyargısı olan ve onlara zarar vermekten korkan insanoğlu, bu yüzden şiddetle aynı fikir olurlar ve isteksizce antrenmanlarını size verirler. Delme, yalnızca atölyelerde ve endüstrilerde kullanılan ustalaşmış bir şey şeklinde görünebilir, sadece klozet oturağı montajından ahşap panjurlara kadar her insanın evde delmeye ihtiyacı vardır. Her neyse ki, bir testereyle karşılaştırıldığında matkabın kullanımı daha kolaydır ve daha azca risk ihtiva eder; Sadece işin güvenliğini sağlamak ve istenilen sonucu elde etmek için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır. Matkabın iyi mi kullanılacağına dair mühim ipuçlarını gözden geçirmeye devam ederken bizimle kalınca (matkap, Ronix yada Bosch matkabından değişik değildir, vb.).


Emek verme matkaplarında kelepçe kullanma

Delme işi için kelepçe

Mümkünse, ucu tutmak için bir mengene kullanmak, matkabı tutmak ve denetlemek için iki elinizi de kullanmanızı sağlar. Doğal ki bu durum daha fazlaca ufak bölümlerde delme için işe yarıyor ve duvarın kendisi durağan(durgun) olduğundan duvar delme şeklinde durumlarda kullanışlı değil.

Uygun bir matkap ve matkapla çalışın

Bir matkapla nasıl çalışılacağını öğrenin

Matkabın içine koyduğunuz matkap ucunun, yapmayı düşündüğünüz araç-gereç ve işe uygun olduğundan devamlı güvenilir olmalısınız. Şüpheniz var ise, başkalarına mesele yada bir matkap ucu kutusu okuyun. Genel olarak her uygun matkap seti, ahşap ve metal türleri için belirli sayıda matkap tipi içermelidir. Alçı yada tuğlada delik açmayı planlıyorsanız, hususi matkaplar kullanmalısınız.

Keskin matkaplar

Matkap bileme

Bilenmiş bir matkap ucu kullanmak işi daha kolay ve daha güvenli hale getirir, bu yüzden matkap uçlarınızı devamlı bir tezgah taşıyla keskin tutun.

Eğitim çalışmasından ilkin işte bir düşüş oluşturun

Bir metal yada tahta parçasına delik açmak istediğinizde, yüzeyde kati bir başlangıç ​​noktası işaretlemeniz gerekir. Tahta yada metalde ufak bir delik açmak için çivi kullanmak etkili olabilir. Büyük bir delik açmak istiyorsanız, ilkin kılavuz delik olarak ufak ve doğru bir delik açmalısınız.

kağıt bant kullanma

kalp işi

Kılavuz delik konumunda bu yapışkan bandın kullanılması, parçayı kuvvetli ve dirençli hale getirir ve parça yüzeyinin çatlamasını yada toplanmasını önler.

Emek vermeyi düşük hızda başlatın

Kolay matkap ucunu istenen noktaya yerleştirin. İstenen noktadan fazlaca uzakta olmadığınızdan güvenilir olmak için matkabı düşük hızda başlatın.

delme hızı kontrolü

Düşük ila orta süratli matkap metal için uygundur ve yüksek süratli matkap ahşap için uygundur.

matkabı vurmayın

İyi çalışmalar kazmak

Gereksiz stres ile cihazın motor devri düşecektir. Ek olarak aşırı tazyik matkabın yavaşlamasına niçin olabilir, netice olarak matkabı ilerletmek için matkabı daha çok itmeniz gerekir ve matkap yavaşlar. Sonucu kendiniz tahmin edebilirsiniz. Emek verme esnasında matkabın aşırı basıncı sebebiyle kırılabilir. Profesyonellerin söylediği şeklinde, güç kullanmaya gerek yok. Aracın işini yapmasına izin verin. Aletle çalışırken alete fazlaca fazla baskı uygulamanız icap ettiğini fark ederseniz, bir şeyler ters gidiyor anlamına gelir ve bunu denetim etmelisiniz. Ek olarak baskı uygularsanız aygıt elinizden kayabilir ve dengeniz bozulabilir ve yıkım meydana gelebilir. Bu yüzden lütfen matkabı zorlamayın.

Matkabı temiz ve serin tutun

Delme esnasında ucun aşırı ısınması, kırılma olasılığını artırır ve hızını yavaşlatır. Delme işlemi esnasında yanınızda soğuk su dolu bir kap bulundurun ve her birkaç santimetrelik delme işleminden sonrasında matkabı birkaç saniye o kabın içinde soğumasını bekleyin.

Matkabın sıkışmasını önleyin

Matkap takılırsa, kiri ve fazla malzemeyi delikten çıkarmak için deliğin ortasından çıkarın ve arkasından çalışmaya devam edin ve asla matkabı ileri itmeye çabalamayın. Sondajın zahmetli olmadığını ve güvenlik yönergelerine uyulmaması durumunda tehlikeli olabileceğini ve kazalara niçin olabileceğini bir kez daha tekrarlıyoruz.

Ağaç oymacılığı matkabı

Artan derinlikle delme hızının azaltılması

Tahta şeklinde ince bir yüzeyde delik açarsanız, matkabın hızı ve büyük derinlikte delme işlemi yüksekse yada matkaba fazlaca fazla baskı uygularsanız, matkabı öteki tarafınca çıkardığınızda iş parçası, delinen yüzey muntazam olmayacak ve dudak dolu olacaktır. Bunun için matkabın ucu emek harcama yüzeyinin öteki tarafına yaklaşana kadar delmeye devam edin. Matkabın ucunu hissettiğinizde matkabı durdurun ve öteki tarafı delin.

elektrikli matkap nasıl kullanılır

Ek olarak matkabın ve yüksek derinlikte delme hızı yüksekse ve parça mengene ile sabitlenmemişse iş parçası matkapla beraber dönebilir ve bu da hoş bir sonuca yol açmayacaktır. Bu yüzden, delme derinliği ne kadar büyük olursa, delme hızı o denli düşük olur. Doğal olarak bu gene duvar için geçerli değil fakat matkabın kırılmaması için matkabın hızının düşürülmesi gerekiyor.

İki ekip egzersiziniz var

İki ekip matkap almak ve işe adım atmak için yeni, daha keskin matkabı kullanmak ve arkasından işi bitirmek için eskileri kullanmak devamlı en iyisidir; Bu sayede, gerektiğinde kullanabileceğiniz keskin bir matkap setine devamlı haiz olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

İş eğitimi nedir?

Delme, vidalama vb. işlemler için matkabı değişik yüzeylerde hazırlama ve kullanma adımlarına matkab diyoruz. sondaj.

Matkap için uygun hız nedir?

Düşük ila orta süratli matkap metal için uygundur ve yüksek süratli matkap ahşap için uygundur.Source bağlantı