Antik taş çeşitleri ve renkleri Antik taş kullanım alanları


Doğada taş bolluğu sebebiyle bu araç-gereç geçmişten beri evlerin yapımında ve dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Duvarda ve çeşitli yüzeylerde taş kullanarak evin cephesine güzel bir tesir verebilirsiniz. Günümüzde çağdaş teknolojiler kullanılarak organik taş yerine uygun ürünler üretilmektedir. Antik suni taş, organik taş yerine kullanılan malzemelerden biridir. Pek fazlaca insan suni yada organik taşı seçmekte tereddüt ediyor ve hangi seçeneğin kendileri için en iyi bulunduğunu bilmiyor. Aşağıda antik taş çeşitlerini, özelliklerini ve kullanım alanlarını inceleyeceğiz; Bu yüzden bu yazının sonuna kadar bizimle kalınca.


Antik taş nedir?

Antik, eski ve kıymetli bir şey anlamına gelen İngilizce bir kelimedir. Genel olarak 100 yaşın üstündeki şeyler antikadır; Sadece antik taşın anlamı tamamen farklıdır. Eski zamanlarda insanoğlu kırık taş ve çakıl parçalarını toplar ve bu tarz şeyleri alet ve ekipman yapmak için kullanırlardı. İnsanlar, günümüz Fransa ve İspanya’sında MÖ 8000 yılına kadar kırmızı çakılları noktalar ve dalgalı çizgilerle süslediler.

Genel olarak antik taşlar piyasada organik ve bileşik olmak suretiyle iki kategoride bulunur. Antik organik taş, adından da anlaşılacağı benzer biçimde, başta kireçtaşı olmak suretiyle organik taş parçalarından yapılır; Sadece antik yapay taş Cement Plast’tan yapılmıştır ve değişik özellik ve renklere haizdir. Antik taşta en fazlaca işlenmiş kalker, mermer, oniks ve tronics parçaları kullanılır. Bu taşın her bir parçasının uzunluğu kullanım şeklinin verimliliğine ve müşterinin gereksinimlerine nazaran 2,5 ile 30 santimetre içinde, genişliği ise 1,5 ile 3 santimetre içinde değişmektedir.

Antik taş çeşitleri

antik kaya

Antik taş, modeline ve görünümüne nazaran makas yada giyotin taşı, yapboz taşı ve profil taşı olmak suretiyle üç ana kategoriye ayrılır.

Taş makası yada giyotin

Makas taşı (giyotin), kırılan taş parçalarının üst üste dizilmesi ve reçineli harçla yapıştırılmasıyla yapılmıştır. Bu taşın parçaları giyotin ile kesildiği için giyotin taşı olarak anılmaktadır. Makas taşının bazı türleri ortalama 1,5 ila 5 santimetre boyutlarında ve yüzeyi işlem görmemiş dikdörtgen şeklinde üretilirken, bazı türleri ise kare ve dikdörtgen şeklinde, 10 ila 30 santimetre uzunluğunda ve eninde üretilmektedir. 5 santimetre’lik Kesme taş, duvar kağıdı ve boya ile beraber evlere güzel bir görünüm kazandıran en mühim ve yaygın kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Antik taş tutarları kullanılan taşlara ve boyutlarına nazaran değişmektedir.

antik taş bulmaca

Antik yapboz taşı başka bir antik taş türüdür. Bu taşın yapboz benzer biçimde bir araya getirilmiş tertipli parçaları sebebiyle yapboz taşı olarak adlandırılır. Puzzle taşı muntazam kesimlere haiz olup değişik biçim ve desenlerde üretilmektedir. Antik yapboz taşlarının tutarları, yapıldığı taşların malzemesine ve boyutlarına nazaran değişmektedir.

Kişisel Taş yada 3 Boyutlu Taş

Antik taş, pürüzlülük ve kavisli kenarlar olmadan muntazam bir yüzeye haizdir. Profil taşına biçim vermek için yarım daire yada tam kalıp kullanılır. Çoğu zaman bu taş türü cilalı bir yüzeye haizdir ve her şekilde ufak taş parçaları kullanılır. Değişik antika yan taş türleri, değişik araç-gereç ve boyutlarına nazaran değişik fiyatlara haizdir.

antik taş kullanımları

antik kaya

Çoğu zaman binaların iç ve dış dekorasyonlarında antik taşlar kullanılmaktadır. Piyasada değişik boyut ve modellerde iç dekorasyon amaçlı antika taş bulunmaktadır. Antik taş, aşağıdakiler dahil birçok kullanıma haizdir:

 • Binanın girişi için antik bir taş cephe
 • Antika mutfak taşı
 • Oturma odası duvarı için antik tuğla taş
 • Dolaplar içinde antik taş
 • TV’nin arkasındaki antik taş
 • Şöminenin etrafındaki duvara monte edilmiş antika taş
 • Antik ofis duvar taşı

Antik taş genel olarak zemin kaplama, merdiven duvarları, yatak odaları, oturma odaları, kabul salonları, koridorlar, park alanları, tuvaletler, banyolar, vitrinler, ticari bölgeler, taş paneller, villalar ve lüks otel dekorasyonunda en fazla uygulamaya haizdir. Bu taş türü ek olarak hastane, yemekhane, sınıf ve klinik benzer biçimde sıhhi mekanlarda da kullanılmaktadır. Antik taşların bir çok nanoteknolojiye nazaran yapılmış ve parlatılmıştır; Dolayısıyla bu taşlardan meydana getirilen cepheler bakteri ve yosun tutmaz ve sorunsuz kullanılabilir.

antik kaya

antik taş

Antik organik taş, taş kesme fabrikalarının atık ve artıkları olan kalker ve mermerin kırılmış ve ufak parçalarından elde edilmiş taştır.Bu taşın reçine harç kombinasyonu ve macunla çeşitli tasarımları üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Suni antik taş, plastik çimentodan yapılmıştır.

Antik taşın avantajları

Antik taş, bazıları aşağıda listelenen birçok avantaja haizdir.

 • Çevresel değişikliklere, dona, basınca, korozyona ve yangına karşı direnci yüksektir.
 • Organik taşlardan daha hafiftir.
 • Taşıması ve montajı kolaydır.
 • Makul ve makul bir fiyatı var.
 • Gözenekli yapıları sebebiyle harca daha kolay yapışırlar.
 • İyi bir ses, ısı ve yangın yalıtımıdır.
 • Temizlemesi kolaydır.
 • Aşırı sıcağa ve soğuğa karşı koyabilir.
 • Çatılar için uygun bir yalıtkandır ve kullanımı bilhassa ıslak duvarlar için uygundur.
 • Uzun bir ömrü vardır.
 • Piyasada değişik renk, tasarım ve şekillerde mevcutturlar.
 • Ateşe dayanıklıdır ve bu özelliğinden dolayı şömine dekorasyonunda kullanılır.
 • Aşınmaya dayanıklıdır.
 • Binanın değişik bölümlerinde kullanılabilir.
 • Antik taş sertleştikten sonrasında cilalamak için reçine kullanılır, bu da taşın ömrünü iki katına çıkarır ve suya dayanıklı hale getirir.

Antik taşın dezavantajları

antik kaya

Antik taşın tüm avantajlarının yanı sıra dezavantajları da vardır. Antik taşın dezavantajları içinde şunlar yer alır:

 • Taş dönemleri içinde böceklerin birikmesi ve dikişlerin yeni yollarla doldurulması bu problemi büyük seviyede çözdü.
 • Çatı kaplaması olarak kullanılamaz.
 • Kemerli ve kavisli mekanlarda kullanılamaz.
 • Bu taşın organik örnekleri kaba ve renksizdir.

antik taş boyama

Antik taşlarda beyaz, gri, gri ve kömür rengi dört ana renk tayfıdır. Evin ya da odaların tasarımına nazaran antik taşın uygun renklerini taş duvar kaplamaları şeklinde kullanabilirsiniz. Doğru tasarım ve renkte taş seçimi, evinizin iç kısmına daha çok doku ve derinlik getirebilir. Koyu renkli antik taşlar ortamın daha havalı görünmesini sağlar, bundan dolayı öteki malzemelerle beraber kullanılmaları gerekir. Koyu ve açık gri antik taş, insanların kişisel zevklerine nazaran bina dış dekorasyonu yada iç dekorasyon için uygundur.

Aydınlatmaya da dikkat etmek önemlidir; Şundan dolayı taşın organik dokusunu ve damarlarını daha iyi gösterir. Yanlış aydınlatma durumunda, beyaz ve parlak antik taş bile güzel bir tesir yaratmayacaktır. Ev dekorasyonunda antik taşların yanı sıra krem, sarı, turuncu ve kırmızı benzer biçimde parlak renklere haiz öğeleri de kullanarak taş duvarların güzelliğini daha çok izah edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Antik taş nedir?

Ufak taşların karışımından oluşan bir yapı malzemesi türüdür.

Antik taş çeşitleri nedir?

Antik taş hem bileşik hem de organik çeşitlerde mevcuttur. Ek olarak antik taş modeline ve görünümüne nazaran makas yada giyotin taşı, yapboz taşı ve profil taşı olmak suretiyle üç ana kategoriye ayrılır.Source bağlantı