Altın ve mücevher kutusu yapmayı öğretmek + özel ve yaratıcı fikirler


Her türlü mücevheri saklamanın en iyi yollarından biri mücevher kutusu kullanmaktır. Ayrıca mücevher kutusu, başkalarına hediye olarak verebileceğiniz en çekici eşyalardan biridir; Ancak bir sandık dolusu altın ve mücevher almak için çok para harcamanıza gerek yok. Gerekli bazı hammadde ve aletler kullanılarak evde altın sandık yapmak mümkündür. Kereste satın almak için para biriktirmenize bile gerek yok. Dondurma çubuklarından mücevher kutusu yapmak da mümkündür. Altın ve ahşap mücevher kutusu yapmak için gereken malzeme ve aletler bütçenize ve kutunun tarzına göre değişiklik gösterecektir. Bu eğitimde size adım adım kadife bir mücevher kutusu yapmayı göstereceğiz.

gerekli öğeler

Bu projeyi yapmak için çok çeşitli basit veya profesyonel araçlar kullanabilirsiniz ve araç türünde bir sınır yoktur. Örneğin, bir yapbozunuz yoksa, diğer testere türlerini kullanabilirsiniz.

 • Dikey testere
 • tornavida
 • zımpara kağıdı
 • kağıt zımba
 • makas
 • kalem
 • bağlama
 • boya fırçası
 • güçlü yapıştırıcı
 • yapışkan bant

Bu proje için aşağıdaki hammaddeler kullanılmıştır:

 • Altı adet 18 mm kalınlığında ahşap: iki adet 11 x 21 cm, iki adet 11 x 14 cm ve iki adet 10,4 x 17,4 cm.
 • Altı adet 4 mm kalınlığında kontrplak: iki adet 10,2 x 17,2 cm, iki adet 5,4 x 10,3 cm ve iki adet 5,4 x 16,2 cm
 • göreceli menteşe
 • gerekli cıvata sayısı
 • kadife kumaş
Ayrıca okuyun: Kontrplak nedir?

Ahşap mücevher kutusu nasıl yapılır?

Doğru araçlarla ve bu eğitimdeki tüm adımları izleyerek bir mücevher kutusu yapmak basittir. Bu kutu, genişliğini kestikten sonra gövdenin iki parçasına ve bir kutuya ayrılan altı kenarlı bir ana gövdeye ihtiyaç duyar. Mücevher kutusunun gövdesini yapmak için farklı tarafları kesmek üzere bir demir testeresine ihtiyacınız olacak. Burada dikey bir testere kullandık. Dikey testerenin avantajı, parçaları büyük bir doğruluk ve hassasiyetle kesmesidir. Bu yönteme göre, bir mücevher kutusu yapmak için altı kalasa ihtiyacınız var.

Dört ahşap parçayı, iki uzun kenarı size bakacak şekilde çevirin. İki uzun tahta parçası için kenardan 21 cm ve daha kısa iki parça için kenardan 14 cm ölçün. Daha sonra bu ölçümleri bir iletki veya gonyometre kullanarak çubuklar üzerinde işaretleyin. İşaretli çubukları klipslerle takın ve her iki tarafını 45 derecelik İran kesici ile veya İran kesici olmadan kesin. Şimdi, uzun kenarlı iki adet 11″ x 21cm” tahta parçasına ve daha kısa kenarlı iki 14″ x 11cm” parçaya sahip olmalısınız.

Bir mücevher kutusu yap

Çubukları uzun kenarları size bakacak şekilde masaya yerleştirin. Ardından çubukları birbirine paralel yerleştirin ve yapışkan bantla sabitleyin.

Bir mücevher kutusu yap

Ardından çubukları ters çevirin ve iç kenarlarına ahşap tutkalı sürün.

Bir mücevher kutusu yap

Son olarak, dört köşe birbirine yapışacak şekilde çubukları içe doğru çevirin. Ardından iki dış kenarı bantla birbirine bantlayın. Artık kutunuz için dikdörtgen bir çerçeveye sahip olmalısınız.

Bir mücevher kutusu yap

Bu noktada kutu, alt ve üst kenarları boş olan dört kenarlı bir çerçeveye sahiptir. Bu parçaları yapmak için önce çerçevenin iç kenarlarını ölçmeli ve bu ölçüleri iki tahta parçasına işaretlemelisiniz; Sonra kes.

Bir mücevher kutusu yap

Bu iki parça biraz büyükse ve kutunuzun çerçevesine sığmıyorsa kenarlarını biraz zımparalayın.

Bosch markası
Altın ve mücevher kutuları imalatı

Bu noktada, çubukların tüm kenarlarını kutunun altına ve içine sığacak şekilde bantlayın. Ardından her iki parçayı da ahşap çerçevenin içine yerleştirin ve kutunun tamamen kurumasını bekleyin.

Altın ve mücevher kutuları imalatı

Kuruduktan sonra kutuyu takın ve tüm parçalarını zımparalamaya başlayın. Bunun için 120 numara zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Altın ve mücevher kutuları imalatı

Kutu kapağını yapmak için ana gövdeden ayırmanız gerekir. Kapının yüksekliğini (3 cm) kutunun üst kenarından ölçün ve bu 3 cm’lik mesafeyi kutunun dört kenarı boyunca izleyin. Kutuyu sabitlemek için kelepçeyi kullanın ve demir testeresini kullanarak kapağı çıkarın.

Altın ve mücevher kutuları imalatı

Kapağı kestikten sonra, pürüzsüz hale getirmek için kenarları zımparalayın.

Bir matkap kullanarak kutunun üst kenarına ve kapının alt kenarına düz bir menteşe takın.

Altın ve mücevher kutuları imalatı

Sıra mücevher kutusunun içine geldi. Astarı yapmak için önce makalenin başında listelenen boyutlarda altı adet kontrplak kesmeniz gerekir. Tüm kontrplak parçalarından kadifeyi kesin ve her bir kumaş parçasını bir zımba ile dikkatlice zımbalayın.

Altın ve mücevher kutuları imalatı

Bu noktada, altı kontrplak parçasını mücevher kutusunun içine yerleştirin.

Altın bir kutu yap

Süslü bir mücevher kutusu yapmayı planlıyorsanız, bir parmak frezesi kullanabilir ve üzerine en sevdiğiniz tasarımı kazıyabilirsiniz. Bu kullanışlı küçük aracı kullanmak kutunuzun güzelliğini ikiye katlayacak. Siz de yakma sanatı kullanarak istediğiniz deseni ahşabın yüzeyine çizebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Odun Yakma Eğitimi ve Gerekli Araçlar

Altın bir kutu yap

Sonunda altın ve mücevher kutusunu daha güzel ve dayanıklı hale getirmek için mühürleyin ve ardından dilerseniz en sevdiğiniz ahşap rengiyle boyayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Tek kullanımlık eşyalarla mücevher kutusu nasıl yapılır?

Dondurma çubukları, karton, atık kağıt ve diğer tek kullanımlık malzemelerden bir mücevher kutusu yapmak da mümkündür. Ayrıca kutuyu süslemek için kırık CD’ler, taşlar vb.

Evde altın kutu yapmanın en kolay yolu nedir?

Bu cihazı yapmanın en hızlı ve kolay yollarından biri kartondan altın bir kutu yapmaktır.

Yapışkan kağıtSource link