Alçı yapıştırıcısı nedir? | Alçı yapıştırmak için en iyi yapıştırıcı


Günümüzde değişik yüzeyleri birbirine bağlamak için vida, çivi vb. plastik ve metal bağlantıların kullanılması olağandır; İnşaat projelerinde, alçı levha türleri de dahil olmak suretiyle yüzeyleri yapıştırmak için en yaygın kullanılan yöntemlerden biri alçı yapıştırıcıdır. Duvar kaplaması için alçı yapıştırıcı, ahşap ve vidalara iyi bir alternatiftir ve taş, tuğla, beton ve ahşap şeklinde çeşitli yüzeylere yapışabilir. Sıva dikişlerini birleştirmek, bir bölme duvarı yapmaktan daha kolaydır ve oldukça fazla teknik beceri gerektirmez. Tipik olarak, inşaat yapıştırıcısı olarak alçıpan yapıştırıcısı yada montaj köpüğü kullanılır. Bu rehberimizde alçı yapıştırıcı çeşitlerini ve kullanım alanlarını inceliyoruz.


Alçı yapıştırıcısı nedir?

Bina inşaatının artması ve bina dekorasyonuna daha çok ehemmiyet verilmesi ile beraber yapı malzemeleri, bilhassa sıva, daha çok ilgi görmüştür. Evlerin duvarları arasındaki bölmede kullanılan zımba yada kağıt sıva, daha uzun stabilite süresine haiz yapıştırıcılara gerekseme duyar. Yapılarda kullanılan alçı korniş ve dekoratif alçı levhalarda da priz süresi daha düşük olan yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Bununla birlikte eski sıvı yapıştırıcılar günümüz inşaatlarında pek etkili olamamaktadır.Bundan dolayı günümüzde harç yapıştırıcısı ve yapı yapıştırıcısı kullanımı daha çok ilgi görmüştür.

Alçı tutkalı, adından da anlaşılacağı suretiyle künefe ve alçıpanların yapıştırılmasında kullanılan bir maddedir. Bu yapıştırıcı inorganiktir, toz halindedir ve yapı sıvasının geciktiriciler, su tutucu maddeler, kıvam arttırıcılar ve bağlayıcılar şeklinde katkı maddeleri ile eşit şekilde karıştırılmasıyla yapılır. Harç tutkalı toksik değildir, kokusuzdur, güvenlidir ve kullanımı kolaydır. Alçı tutkalının kıvamı, belirli bir miktar su eklendikten sonra ve eşit şekilde karıştırılarak ayarlanabilir. Alçı tutkalı kolay bir işleve haizdir ve istenen yüzeylere anında yapışma ve kuvvetli bir bağ sağlar. Bu yapıştırıcı, kalınca, büzülmeyen bir yapıştırma tabakası oluşturur. Ek olarak hızı yüksektir ve kullanımı zamandan ve işçilikten tutum sağlar. Alçı yapıştırıcı, zımba, alçı blok, alçı korniş, alçı yalıtım levhası vb. şeklinde alçı duvar panellerinin yapıştırılmasında kullanılır. Ek olarak, tuğla ve çimento betonu şeklinde öteki yığma duvar malzemeleriyle temas oluşturmak için alçı tutkalı uygun bir seçenektir.

Alçı yapıştırıcı çeşitleri

İhtiyacınıza en uygun alçı yapıştırıcı türünü bulmak için çeşitlerini bilmelisiniz:

alçı tutkalı

Alçı yapıştırıcı, alçı taşı bazlı alçıpan yada alçı duvar için özeldir. Alçı, tüm alçı türlerinin bileşiminde kullanılan bir tür yumuşak sülfat mineralidir. Bu tip yapıştırıcı, suyla karışmak suretiyle tasarlanmıştır ve ucuzdur. Duvar sıva yapıştırıcısının raf ömrü sınırlıdır ve bazı yapıştırıcılar üretim tarihinden itibaren 4 aya kadar kullanılabilir. Çoğu zaman yapıştırıcının kullanım zamanı ambalajının üstünde yazar. Külçe ve krem ​​şeklinde tutkal kullanma yöntemi inşaat sektöründe yaygın olup, köpek kulübesi ve alçı levhaların mevcut duvarlara yapıştırılmasında kullanılmaktadır. Ek olarak toz halindeki alçı mastik tutkalı, sıva duvarların sızdırmazlığında, yüzey çatlaklarının kapatılmasında ve yapının beyazlatılmasında kullanılmaktadır.

montaj köpüğü

Ayar Köpüğü, öteki bileşenlerle karıştırılmadan direkt kaptan uygulanabilen süratli sertleşen bir köpüktür. Ayar köpüğü sprey kutularında mevcuttur. Bu yapıştırıcı, nemle kuruyan ve zeminleri, banyo ve mutfak karolarını yapıştırmak için yada bir dolgu macunu olarak kullanılabilen polimer ve öteki yapı yapıştırıcılarına benzer; Sadece bu yapıştırıcı alçıpan için tasarlanmıştır. Ayar köpüğünün kapağı açıldıktan sonrasında altı haftaya kadar kullanılabileceğine dikkat edilmelidir. Ek olarak, ortalama on metre emek verme uzunluğunu kaplamak için çoğu zaman bir köpük kılıf uygundur.

Alçı yapıştırma derzleri için mastik karışımı

Bu karışım paneller arasındaki boşlukları kapatmak ve sıvama esnasında çatlamalarını önlemek için kullanılır. Bu, kendinden yapışkanlı fiberglas kaplı kumaş yada harç kağıdı şeritleri olan bir sızdırmazlık bileşiği kullanılarak yapılır.

Kanvas bantlar kullanılıyorsa, derz dolgu macunu uygulamadan ilkin bandı alçıpandaki boşlukların arasından geçirmeli ve panelleri yerinde tutmalısınız. Kağıt bant, kalafatlama bileşimi kullanarak alçı levhalar arasındaki derzlere yapışır ve tekrardan kullanıldığında levhalar arasındaki derzleri korur. Sızdırmazlık karışımı evde hazır bir karışım yada toz olarak kullanılabilir.

silikon yapıştırıcı

Polivinil asetat yapıştırıcılar yaygın olarak ahşap tutkalı yada beyaz tutkal olarak bilinir ve çeşitli inşaat uygulamalarına haizdir. Yapıştırıcı içeren hazır çimento karışımlarında, alçının ahşap tutkalı ile birleşmesi, alçı levhanın derzlenmesine neden olur. Polivinil asetat içeren beton yapıştırıcılar, yeni beton yüzeylerin eski yüzeylere yapıştırılması için uygundur. Etilen-vinil asetat karışımı, vinil ve kağıt katmanlarını alçıpan ve öteki yüzeylere yapıştırmak için de kullanılır. Alçı sıva ve ahşap tutkalı kombinasyonu da kalıplama ve heykel için uygundur.

Hazır alçı yapıştırıcı

Alçı sıva, hazır sıva için yapıştırıcı olarak kullanılır. Bu sıva hem de pitogypsum yada köpüklü sıva olarak da bilinir. Bu yapıştırıcı öteki yapıştırıcıların yapmayacağı yüzeylerde kullanılabilir. Bu sıva, Luburn ve Hyburn adlı iki tip fırında alçı toprağı ve alçı taşının pişirilmesi işlemiyle yapılır. Bileşiminde ipek şeklinde çeşitli malzemeler kullanılır. Alçıpan harcı beton, köpük, çimento vb. şeklinde çeşitli yüzeylerin yapıştırılmasında kullanılabilir. Alçı tutkalı, prefabrike alçı duvar, asma tavan ve prekast alçı levhaların birbirine ve öteki yüzeylere birleştirilmesinde, yüksek yapışma gücü ve rutubet direnci ile kuvvetli bir bağ oluşturmak için kullanılır. Bitmiş alçı levhayı yapıştırmak için mastik yapıştırıcı da kullanabilirsiniz ve yapıştırıcı kuruduktan sonrasında alçıpanı ufak ahşap vidalarla yerine sabitleyin. Ondan sonra derz mastik, alçı macun ile kaplanır ve boyanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hazır alçı tutkalı nedir?

Hazır alçı tutkalı çeşitli beton, köpük, çimento vb. yüzeylerin perdahlanmasında kullanılır. Yüksek yapışma mukavemeti ve rutubet direnci ile kuvvetli bir bağ oluşturur.

Alçı için hangi yapıştırıcı uygundur?

Alçı tutkalı adında olan hususi bir tür yapıştırıcı, künefe ve alçı levhaların öteki malzemelerle yapıştırılması için uygundur.Source bağlantı