Akülü matkap ve iyi mi kurulacağı hakkında bilmenizde fayda olan her şey!


Alet denilince akla gelen ilk alet asla şüphesiz ki matkaptır. Bu son aşama popüler vasıta, ağır endüstriyel işlerden ev işlerine kadar çeşitli işler için kullanılır. Bu alete olan yüksek talep sebebiyle değişik türleri piyasaya sürülmüştür ve birçok pozitif yanları olan bu çeşitlilik kimi zaman bir dezavantaj olarak görülebilmekte ve iş için doğru matkabı seçmede kişilerde sorunlara yada kafa karışıklığına niçin olabilmektedir.


Her insanın sorabileceği ilk sual, akülü matkap mı yoksa elektrikli matkap mı daha iyi? Bu probleminin cevabı büyük seviyede projenin türüne bağlıdır. Mesela elektrikli matkaplar, akülü matkaplara kıyasla oldukca daha yüksek bir güce haizdir, bu da onları ağır endüstri projeleri için ideal kılar, sadece matkabı elektriğe erişiminizin sınırı olan olduğu yada alanın daha çok özgürlüğe gereksinim duyduğu bir yerde kullanıyorsanız, o vakit akülü matkap kullanmak daha iyidir. Lüzumlu kontrolleri yaptıysanız ve işletmeniz için akülü matkabın doğru olduğuna karar verdiyseniz, akülü matkabın iyi mi kurulacağını öğrenmek için takip edin.

Akülü delme ayarı

şarjlı matkap

Bir akülü matkabı seçip kurduktan sonrasında, göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, akülü matkabın ince ayarını yapmaktır.

Sol / Sağ tuşu

Tüm matkap türleri, makinenin üç sisteminin dönüş yönünü ayarlamak için kullanılabilen sol / sağ dönüş kabiliyetine haizdir. Bu düğme, çoğu zaman kullanıcının erişimini kolaylaştırmak için cihazın ana anahtarının üst kısmına yerleştirilen bir kaydırıcı olarak tasarlanmıştır. Bu anahtarın ortaya yerleştirilmesi kısaca üç sistemin dönüş yönünün belirtilmemesi halinde matkabın çalışmamasına dikkat etmelisiniz.

Matkap hızı ayarlanabilir

Şarjlı matkapların çoğunun iki hızı vardır, sadece malzemeye ve matkap için uygun hıza gore seçilebilen üç hız çeşidi vardır.

Akülü matkap tork ayarı

Üç sistemin de arkasında delme için torku ayarlamak için kullanılabilen bir tork ölçer bulunur. Tork, makine üstünde 1’den 20’ye kadar rakamlarla işaretlenmiştir, normal olarak sayı ne kadar yüksekse tork o denli yüksek olur ve netice olarak iş daha süratli yapılır.

Şarj edilebilir matkaplar portatiftir ve bu tarz şeyleri kullanmak için elektrik prizi aramanıza gerek kalmamıştır. Bu matkap, pil kullanılması sebebiyle çoğu zaman elektrikli matkaptan daha ağır ve daha ağırdır.

matkap pil voltajı

Şarj edilebilir matkap pilinin üstünde volt olarak anlatılan bir sayı yazılıdır. Bu sayı cihazın enerjisini göstermektedir. Çaba ne kadar yüksek olursa, matkap o denli kuvvetli ve sert yüzeylerde o denli fazla tork üretir.

pil kapasitesi

Mevcut sayı ne kadar yüksekse, matkap o denli uzun süre kullanılabilir, normal olarak işin türünü de göz önünde bulundurmalısınız, iş ne kadar zorsa, o denli fazla pil tüketimi.

Lityum iyon batarya

Bir çok şarj edilebilir matkapta bir lityum iyon pil kullanılır. Bu piller çevre için güvenli olmasının yanı sıra hafifçe ve güçlüdür. Lityum iyon pili, pil ne kadar dolu yada boş olursa olsun istediğiniz vakit şarj edebilirsiniz. Bu piller kendi kendine boşalmaz, kısaca bir pili uzun süre dolu bırakırsanız, ihtiyacınız olduğu anda kullanıma hazır olur ve şarjı yalnızca ufak bir miktar azalır.

Matkap ve çekiç ayarları

şarjlı matkap

Burgu debriyajındaki en yüksek hızın yanı sıra, emek harcama ayarlarının bir parçası olabilir. Bunun için delmeden ilkin matkabın keskin ucunu delme noktasına yerleştiriniz. Matkabınız bir darbeli matkapsa, matkap esnasında gerçekleştirilecek ayarlara haizdir. Matkabın içindeki bu kurulum, çekicin hareketini sağlar ve matkabın arkasındaki zararı olan rüzgar, çekicin hareketine destek sunar ve tuğlaların ve duvar malzemelerinin delinmesine destek sunar.

uyarmak için: Vidaları bir tornavidayla bağlarken yada sıkarken bu ayarlardan hiçbirini kullanmayın. Matkap kelepçelenmemiş, kısaca motor dönmüyor anlama gelir, oldukca fazla durursa bilek ve eli ciddi şekilde yaralayabilecek ani bir dönüşe niçin olur.

Üç anahtarsız sistem ayarla

şarjlı matkap

Üç sistem bir matkabın en mühim parçalarıdır ve görevleri değişik matkap türlerini kilitlemek ve tutmaktır. Üç sistem, matkapta dairesel yada çokgen kesitli matkap ucunu yada zinciri tutan bir tür kelepçe görevi görür.

Antrenman eklemek için üç sistemin kilidini açmanız gerekir. Dişler, bir matkap ucunu barındıracak kadar geniştir. Matkap ucunu konumlandırmak için üçlü sistem kolunu saat yönünde (saat yönüne bakacak şekilde) çekin. Ortalama 19 mm’lik bir matkap ucu sokun ve kilit sesini duyana kadar üç sistem topuzunu saat yönünde çevirerek döndürün. Üç düğmeli sistem, manuel olarak kurulması gerektiği anlamına gelir. Altıgen matkap kullanıyorsanız, kenarların bıçağa tam oturduğundan güvenilir olun.

Tetiği çekin ve matkabın sallandığını fark ederseniz matkabın ne kadar uzağa gittiğini derhal anlayacaksınız.

Matkabı tutmanın en süratli yolu, matkabı ters konuma getirmek, üçlü sistemin altını durağan(durgun) tutmak ve matkabı açmak için tetiği yavaşça çekmek, peşinden matkabı üçlü sisteme alıp matkabı öne koymaktır. konumlandırın ve üç sistemi yerinde tutarken yavaşça tetiği çekin. Son olarak, matkap ucunu manuel olarak yerine vidalamak için tetiği bırakmanız gerekir.

matkap kolu

Darbeli matkap, beton ve tuğla üstünde kullanmanıza müsaade eden hareketli bir kol ile donatılabilir.

Pil göstergesi

Bir çok şarj edilebilir aygıt, cihazınızda ne kadar şarj kaldığını gösteren bir göstergeye haizdir. Gösterge ışığını açmak için pil simgesine dokunun. Bazı cihazlarda bu ışık, pilin üstünde değil, cihazın kendisindedir. Kimi zaman gadget’ı yavaşlatmadan ansızın kapanıyor. Bu yüzden, bu ipuçları şaşırmamanıza destek olacaktır.

matkaplar

Sıkça Sorulan Sorular

Akülü matkap alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar nedir?

Akülü matkap satın alırken, ona uygun bir alet alabilmek için ilk olarak proje türüne dikkat etmelisiniz. Pil tipi, üç sistem, hızı, gücü ve amperajı değişiklik yapma kabiliyeti, satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan özelliklerdir.

Lityum iyon pillerin avantajları nedir?

Çevre için güvenlidir ve bununla beraber hafifçe ve güçlüdür. Bu piller kendi kendine boşalmaz, kısaca bir pili uzun süre dolu bırakırsanız, ihtiyacınız olduğu anda kullanıma hazır olur ve şarjı yalnızca ufak bir miktar azalır.Source bağlantı