Akrilik Kaplamalarla kendi cabochon takılarınızı yapın


Bu yazı ile sizi akrilik derilerle takı yapımı mevzusuna yaklaştırıyorum. Size doğru tekniği ve mühim püf noktalarını anlatacağım, akrilik derilerle, sözde «deriler» ile iyi mi güzel, modaya uygun cabochon takılar yapabilirsiniz. Ek olarak burada mükemmel mücevher parçaları hakkında birçok başka coşku verici informasyon alacaksınız. İlham almak!

Cabochon takı nedir?

-de kabaşon takı Şu anda oldukca moda olan retro-vintage tarzda moda takılardır. Mücevher, büyük, dışbükey kesme (cam) taşlarla karakterize edilir. Akrilik döküm sanatçıları için akrilik derileri daha çok işlemek yada doğal ki derileri bilhassa takılar için üretmek büyük bir fırsattır.

Zira kabaşon kesiminin 3D tesiri, hücreleri ve yapıları bilhassa güzel bir halde vurgular. Bu bizlere dökümü tuvale dökmek yerine, etkiyi başka bir sanat formuna aktarma fırsatı veriyor.

cabochon ne demek?

Cabochon, alt tarafı düz ve üst tarafı dışbükey olan kesilmiş fakat fasetlenmemiş bir kıymetli taştır. Cabochon kesimi, kaplan gözü, opal, aytaşı vb. şeklinde bir taşın renk tonlarını, yapısını ve ışıltısını bilhassa vurgular. Cabochon kesimi oldukca eski bir kıymetli taş kesimidir.

Doğal ki, kabaşon takılarını kendimiz yapmak için kıymetli taşlar kullanmıyoruz, saydam cam kabaşonlar kullanıyoruz. Bunlar, sürümümüzü seçtiğimiz halde. Kare, üçgen, yuvarlak, oval, dikdörtgen vb. olabilir. Cam kabaşonlar da değişik yüksekliklerde mevcuttur. Teklif oldukca büyük!

Şahsen, Alman üreticilerin ürünleriyle emek vermeyi hakikaten seviyorum. Bunlardan bazıları ek olarak kabaşon takı setleri (boş, kabaşon ve zincir) sunar. Bu, bilhassa yeni başlayanlar için yada yalnızca birkaç ayrı takı yapmak istiyorsanız idealdir.

Kendi kabaşon takılarınızı yapın

Cabochon takılarını kendiniz yapmak için araç-gereç sıralaması

Kostüm takılarının uyumluluğu

2001’den bu yana, AB tarafınca yüksek nikel salınımına haiz alaşımlara yönelik bir yasak uygulanmaktadır. Kurşun, nikel ve kadmiyum şeklinde ağır metallerin alerjen oldukları bilinmektedir ve uzun solukta sağlığı negatif etkileyebilirler. Haziran 2001’den bu yana, kararnameye bakılırsa, ciltle devamlı yada sık temas halinde olan nesneler, haftada yalnızca santimetre kare başına maksimum 0,5 mikrogram nikel salabilir.

Bu tür öğeler içinde fermuarlar, düğmeler, cep telefonları ve kostüm takıları bulunur. Bu yönetmeliğe karşın takı ayarları almadan ilkin üretici şirket bilgilerini dikkatli bir halde incelemenizi tavsiye ederim. Güvenli tarafta olmak için paslanmaz çelikten yapılmış çerçeveleri tavsiye ederim. Bu %100 hipoalerjeniktir.

Kendi kabaşon takılarınızı yapın

Akrilik Kaplamalarla kendi cabochon takılarınızı yapın

Akrilik cilt yapmak

 • Dökülmeyi ondan sonra hareket ettirebilmek için bir dondurucu torbasını ahşap bir tahtaya sabitlemek için pimler kullanın.
 • Aşağıdaki renk karışımını tavsiye ederim: 1 kısım renkten 2 kısım Pouring Medium’a. Floetrol’ü burada kullanmayı seviyorum. Hücre oluşumu ve su için silikon da ekliyorum. Su cildi güzelleştirir ve sıkılaştırır ve ondan sonra kolayca çıkarılıp kesilebilir.
 • Şahsen, üç renk artı siyah ve beyazın kafi bulunduğunu düşünüyorum – burada daha azı daha fazladır. İnci renkleri de hususi efektler için oldukca uygundur.
 • Ondan sonra bir renk paletinden kirli bir dökme, bir kapaklı kap ve ek olarak bir tokat döküyorum. Bu şekilde, ondan sonra ince çizgilerden görkemli hücrelere kadar değişik desenlere sahibim.
 • Bunsen brülörü (meşale) ile hava kabarcıklarının giderilmesi son aşama önemlidir. Plastik üstünde çalıştığınızın bilincinde olun – bu yüzden mesafenizi koruyun! Cilt kuruduktan sonrasında silikonu yumuşak bir bez ve bulaşık deterjanı solüsyonu ile yıkayabilirsiniz. Arkasından yeniden iyice kurumasını bekleyin.

Cabochon’u yapıştırın ve yuvaya yerleştirin

 • Artık sanatla alakalı gözünüz rağbet görüyor. Cilt üstünde vitreous hümörü gezdirerek bir nokta bulun. Böylece takı parçanızın ondan sonra iyi mi görüneceğini tam olarak görebilirsiniz. Karar verdikten sonrasında, camın üstüne azca oranda takı yapıştırıcısı sürün, cildinize yerleştirin ve hava kabarcıklarını önlemek için ileri geri ovun.
 • Her şeyin tamamen kurumasını bekleyin.
 • Kuruduktan sonrasında kenardaki yapışkan kalıntılarını paklayın, aksi takdirde cam yuvaya sığmaz.

cabochon takı akrilik cilt

 • Artık cabochon’u deriden kesebilirsin. Kaba işleri kesici ile gerçekleştirin ve tırnak eti makası ince işler için en uygun olanıdır.

Akrilik takı döküm

 • Seçilen boşluğu tutkalla kaplayın ve cabochon’u ayara bastırın.
 • Yapıştırıcı kalıntıları gene de pamuklu bir bezle ıslak olarak temizlenebilir.
 • Son olarak, her şeyi mikrofiber bir bezle parlatın ve takı parçanızın tarzına bakılırsa uygun bir zincir yada deri kordon seçin.

takı akrilik derileri

Kabaşon takılarını kendi başınıza deneyerek ve yaparak size bolca eğlenceler dilerim! Noel sezonu kesinlikle geliyor ve modaya uygun takılar mükemmel, modaya uygun bir armağan oluyor! 🙂

portre_pamela_kaufeis

Pamela Kaufeis

Pamela Kaufeis 1967’de Offenburg’da hayata merhaba dedi ve burada okula gitti. Ortaokulu bitirdikten sonrasında kuaförlük eğitimi almış ve bu güne kadar mesleğine sadık kalmıştır. Evli ve Baden-Württemberg’deki güzel Zell-Weierbach’ta kocası ve köpekleriyle beraber yaşıyor.

Pamela, 40’lı yaşlarının ortalarında stres atmasına destek olacak yeni bir hobi arayarak sanata başladı. Antika mobilyalar, eskitme mobilyalar ve sprey boya ile başladı. İki yıl ilkin internette Akrilik Dökme’yi görmüş oldu ve iyi mi çalıştığını öğrenmek istedi – ondan sonra YouTube videolarının ve doğal ki sayısız dökmenin yardımıyla bilgisini kendi kendine öğrendi. Eserleri evlerde, pazarlarda ve arkadaşlara armağan olarak minik sergilerde iyi karşılanır. Sonunda geçen yıl mahalli sanat malzemeleri mağazası Pamela’dan onlarla arilik dökümü üstüne dersler vermesini istedi. Sanat içerikli çalışmalarına ek olarak, Pamela o zamandan beri bilgisini yeni başlayanlara tutkuyla aktardı. Pamela’nın son tutkusu, akrilik derilerden yapılmış kabaşon takılar.

https://www.feysbuk.com/pamela.kaufeisSource bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz