Akrilik Döküntülerinizin kurutulması ve sızdırmaz hale getirilmesi


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Akrilik döküm tekniğini kullanarak resminizi döktüyseniz, tamamlamanız ihtiyaç duyulan birkaç adım daha var. Kuruma sürelerine dikkat etmeli, boyanızı silikon artıklarından arındırmalı ve arkasından vernik ya da reçine ile koruma dibine almalısınız. Bu yazımızda Akrilik Dökme Tabloları kurutmak ve mühürlemek için ipuçları veriyoruz.

resimlerin kurutulması

Döküm kalıbınızın kuruması ve stabil hale gelmesi döküm ortamına, sıcaklığa ve neme bağlı olarak iki ila beş gün süre gelir. Sadece resimlerinizi minimum üç ila dört hafta daha kurumaya bırakmanızı tavsiye ederiz, böylece bir tek yüzey kurumaz, bununla beraber bütün kuruma periyodu tamamlanır. Bundan dolayı tekrar bu dört haftayı beklemenizi öneririz ki vernik ya da reçine gibi uygulanan aprenin yırtılması olmaz.

Kurutma esnasında istemeden oluşan çatlak yüzeyler hakkındaki yine yine okuruz. Bu, esas olarak iki faktörden meydana gelmektedir:

  • Oldukça kıvamlı boya: Dökme Ortamı ile dökülen boyanın fazlaca kıvamlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Kıvamı birazcık daha bulamaç bir balı andırmalıdır, aksi takdirde renk karışımı birazcık ilave su ile seyreltilmelidir.
  • Oldukça süratli kuruma: Resimleriniz fazlaca süratli kurursa, ciddi bir çatlama riski vardır. Bundan dolayı, resimlerinizin direkt güneş ışığına maruz kalmamasını ve oda sıcaklığının devasa yükseklikte olmamasını sağlamanız önerilir.

Bu adımları atacak kadar cesursanız resimleriniz çatlamadan kurur.

Görüntüyü niçin korumam/mühürlemem gerekiyor?

  • Renklerin parlaklığı: Akrilik dökülen resimleriniz kuruduktan sonrasında renkler çoğu zaman mat görünür. Vernik tabakası, renklerin özgün parlaklığını geri kazandırır. Ayrıca, koruyucu film yüzeydeki pürüzleri düzeltir. Daha pürüzsüz hale gelir ve ışığın dağılmasını önler. Imaj daha çok renk derinliği elde eder, renkler daha kuvvetli ve varlıklı görünür, hücreler ve renk gradyanları daha çok tafsilat netliği elde eder.
  • Renk parlaklığının korunması: Renk pigmentlerine / kalitesine bağlı olarak, akrilik boyanın fer haslığı daha iyi ya da daha kötüdür, bundan dolayı solabilir. Bilhassa resimleriniz uzun zaman direkt güneş ışığına maruz kalırsa talep eder istemez solacaktır.
  • Muntazam parlaklık: bağlıdır akrilik boya ve Pouring Medium her bir alanı değişik halde kurutur. Bu, bir vernikle telafi edilebilir ve tuvale, kullanıldığı yere bağlı olarak istenen efekt – mat, ipeksi parlaklık ya da parlak – verilebilir.

Su yalıtımı için hazırlık emek harcamaları

Akrilik dökümünüzü bir ya da birden fazla koruyucu katman ile kapatmadan ilkin, cila ya da reçinenin yüzeye yapışması ve muntazam bir tatbik için yüzeyi temizlemelisiniz.

Bilhassa silikon hasım/saç hasım kullanılırken yüzey ne olursa olsun temizlenmelidir. Bunu yapmanın en basit yolu, mısır nişastasını tuvalinize yaymak ve hafif ovalamaktır. Ortalama 12 saat maruz kaldıktan sonrasında, nişastayı nemli bir bez ve bir miktar bulaşık deterjanı ile temizleyebilir, dikkatlice silerek kurutabilir ve arkasından havayla kurumaya bırakabilirsiniz. Boyama yüzeylerinizin kenarlarını temizlemeyi ve mühürlemeyi ihmal etmeyin.

Artık resminize son rötuşları yapabilirsiniz.

Döküm resimlerimi iyi mi mühürlerim?

Resimlerinizi mühürlemenin temel olarak iki yolu vardır:

Vernik / Vernik:

Bu, alçılarınızı korumanın en popüler ve en basit yoludur. Boya, fırça ya da sprey boya ile uygulanabilir. İyi bir koruyucu tesir elde etmek için bu işlemi iki ila üç defa tekrarlamanız önemlidir. Verniği seçerken, renklerin solmaya karşı en iyi halde korunması için bir UV filtresi içerdiğinden güvenli olmalısınız. Bu boyalarla en iyi deneyimleri yaşadık:

Reçine / bileşik reçine:

Reçine, beraber dökülen ve yüzeye uygulanan bileşik reçine ve bir sertleştiriciden doğar. Bu tür iyileştirme daha karmaşa ve zahmetlidir, sadece yüzey cam kadar pürüzsüz ve devasa yükseklikte kalitededir. Reçine ek olarak daha büyük resimler için fazlaca uygundur. Alt reçine sararma eğiliminde olduğu için, iyi sararma direncine dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki sanatçı kalitesinde reçine ile fazlaca iyi sonuçlar elde ettik:

Akrilik sızdırmazlık için öğretici

Akrilik dökme sanatınızı iyi mi hazırlayacağınızı ve mühürleyeceğinizi yayınlayan bir öğrenim videosu kaydettik.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz