Akrilik Döküntülerinizin kurutulması ve sızdırmaz hale getirilmesi


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Akrilik döküm tekniğini kullanarak resminizi döktüyseniz, tamamlamanız ihtiyaç duyulan birkaç adım daha var. Kuruma sürelerine dikkat etmeli, boyanızı silikon artıklarından arındırmalı ve arkasından vernik yada reçine ile koruma altına almalısınız. Bu yazımızda Akrilik Dökme Tabloları kurutmak ve mühürlemek için ipuçları veriyoruz.

resimlerin kurutulması

Döküm kalıbınızın kuruması ve stabil hale gelmesi döküm ortamına, sıcaklığa ve neme bağlı olarak iki ila beş gün sürer. Sadece resimlerinizi minimum üç ila dört hafta daha kurumaya bırakmanızı tavsiye ederiz, böylece yalnız yüzey kurumaz, bununla beraber tüm kuruma süreci tamamlanır. Bundan dolayı gene bu dört haftayı beklemenizi tavsiye ederiz ki vernik yada reçine şeklinde uygulanan aprenin yırtılması olmaz.

Kurutma esnasında istemeden oluşan çatlak yüzeyler hakkında yine yine okuruz. Bu, esas olarak iki faktörden meydana gelmektedir:

  • Fazlaca kıvamlı boya: Dökme Ortamı ile dökülen boyanın oldukça kıvamlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Kıvamı birazcık daha cıvık bir balı andırmalıdır, aksi takdirde renk karışımı birazcık ilave su ile seyreltilmelidir.
  • Fazlaca süratli kuruma: Resimleriniz oldukça süratli kurursa, ciddi bir çatlama riski vardır. Bundan dolayı, resimlerinizin direkt güneş ışığına maruz kalmamasını ve oda sıcaklığının devasa yükseklikte olmamasını sağlamanız önerilir.

Bu adımları atacak kadar cesursanız resimleriniz çatlamadan kurur.

Görüntüyü niçin korumam/mühürlemem gerekiyor?

  • Renklerin parlaklığı: Akrilik dökülen resimleriniz kuruduktan sonrasında renkler çoğu zaman mat görünür. Vernik tabakası, renklerin orijinal parlaklığını geri kazandırır. Ek olarak, koruyucu film yüzeydeki pürüzleri düzeltir. Daha pürüzsüz hale gelir ve ışığın dağılmasını önler. Görüntü daha çok renk derinliği elde eder, renkler daha kuvvetli ve varlıklı görünür, hücreler ve renk gradyanları daha çok detay netliği elde eder.
  • Renk parlaklığının korunması: Renk pigmentlerine / kalitesine bağlı olarak, akrilik boyanın ışık haslığı daha iyi yada daha kötüdür, bundan dolayı solabilir. Bilhassa resimleriniz uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalırsa ister istemez solacaktır.
  • Muntazam parlaklık: bağlıdır akrilik boya ve Pouring Medium her bir alanı değişik şekilde kurutur. Bu, bir vernikle telafi edilebilir ve tuvale, kullanıldığı yere bağlı olarak istenen efekt – mat, ipeksi parlaklık yada parlak – verilebilir.

Su yalıtımı için hazırlık emekleri

Akrilik dökümünüzü bir yada birden fazla koruyucu katman ile kapatmadan ilkin, cila yada reçinenin yüzeye yapışması ve muntazam bir uygulama için yüzeyi temizlemelisiniz.

Bilhassa silikon yağı/saç yağı kullanılırken yüzey kesinlikle temizlenmelidir. Bunu yapmanın en kolay yolu, mısır nişastasını tuvalinize yaymak ve hafifçe ovalamaktır. Ortalama 12 saat maruz kaldıktan sonrasında, nişastayı nemli bir bez ve bir miktar bulaşık deterjanı ile temizleyebilir, dikkatlice silerek kurutabilir ve arkasından havayla kurumaya bırakabilirsiniz. Boyama yüzeylerinizin kenarlarını temizlemeyi ve mühürlemeyi ihmal etmeyin.

Artık resminize son rötuşları yapabilirsiniz.

Döküm resimlerimi iyi mi mühürlerim?

Resimlerinizi mühürlemenin temel olarak iki yolu vardır:

Vernik / Vernik:

Bu, alçılarınızı korumanın en popüler ve en kolay yoludur. Boya, fırça yada sprey boya ile uygulanabilir. İyi bir koruyucu tesir elde etmek için bu işlemi iki ila üç kez tekrarlamanız önemlidir. Verniği seçerken, renklerin solmaya karşı en iyi şekilde korunması için bir UV filtresi içerdiğinden güvenli olmalısınız. Bu boyalarla en iyi deneyimleri yaşadık:

Reçine / bileşik reçine:

Reçine, beraber dökülen ve yüzeye uygulanan bileşik reçine ve bir sertleştiriciden oluşur. Bu tür iyileştirme daha karmaşık ve zahmetlidir, sadece yüzey cam kadar pürüzsüz ve devasa yükseklikte kalitededir. Reçine ek olarak daha büyük resimler için oldukça uygundur. Alt reçine sararma eğiliminde olduğundan, iyi sararma direncine dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki sanatçı kalitesinde reçine ile oldukça iyi sonuçlar elde ettik:

Akrilik sızdırmazlık için öğretici

Akrilik dökme sanatınızı iyi mi hazırlayacağınızı ve mühürleyeceğinizi gösteren bir eğitim videosu kaydettik.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz