Akrilik dökme tekniğinin açıklaması: AirSwipe


AirSwipe akrilik dökme tekniğini iyi mi kullanacağınızı ve modaya müsait olumsuz görünümde iyi mi başarıya ulaşmış resimler oluşturacağınızı adım adım göstereceğiz. Her şeyi birazcık daha net hale getirmek için, olumsuz AirSwipe hikayesinde bir video eğitimi de oluşturduk.

AirSwipe nelerdir?

AirSwipe akrilik dökme tekniğinde «düzgüsel» kaydırma tekniğinin aksine, boya tuval üstüne bir boyama bıçağı, spatula yahut mutfak kağıdı ile değil, adından da anlaşılacağı şeklinde bir hava jeti desteğiyle çizilir ( çoğu zaman bir saç kurutma makinesi kullanılarak) tuval üstüne dağıtılan olumsuz renk denir. Bu, en entresan, en yırtıcı ve en olağanüstü desenleri yaratır.

video rehberi

Sizin için bütün mühim adımları yayınlayan ve AirSwipe’ı tanıtan kısa bir video hazırladık.

İhtiyac duyulan malzemeler:

AirSwipe için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

Akrilik Dökme Tekniği AirSwipe için Talimatlar

Her bir renk, dökme ortamı (örn. Liquitex yahut vinil yapıştırıcı), su ve bir yahut iki damla silikon hasım ile beraber ayrı ayrı karıştırılır. Burada renkleri hemen sonra tuval üstüne kolayca dağıtabilmeleri için çok ince bir halde karıştırmalısınız. Ayrıca, olumsuz denilen bir renk oldukca ince bir halde karıştırılır. Çoğu zaman olumsuz renk Beyaz renk yahut siyah kullanılır – fakat doğal ki başka herhangi bir renk de kullanılabilir. Bunun kaptaki renklerle karşıtlık oluşturması ve silikon hasım içermemesi önemlidir.

AirSwipe ile renkler tuvale iki değişik biçimde uygulanabilir; İster kapaklı bardak olarak, talep eder pis dökme olarak:

Flip cup kullanan varyant

Videodaki resmimiz için flip-cup modelini tercih ettik. Renkler ayrı bir kapta katmanlı. Arkasından FlipCup’ta her zamanki şeklinde monitör ve bardak ters çevrilir. Renklerin güzelce oturması için kap şimdilik bırakılır. Şimdi olumsuz boya bardağın etrafına dökülür ve gerekirse kenarlar da dahil olmak suretiyle bir boya bıçağıyla tuvalin üstüne eşit biçimde yayılır. Arkasından, açılır kapanır bardak kısa hareketlerle yeniden yeniden kaldırılır ve indirilir, bardak azar azar boşalana kadar rengi tuval üstüne istenen desende dikkatlice yayar. AirSwipe, fincandaki renkler olumsuz rengin tamamına dağılmadığında, yalnızca ekranın ortasında uzunlamasına uzandığında en iyi biçimde çalışır. (Aşağıdaki resimlere bakın) Gerekirse, dağıtılan boya tuvali hareket ettirerek / eğerek istenilen yönde hareket ettirilebilir.

Akrilik döküm tekniği airswipeAkrilik döküm tekniği airswipe

Dirty For kullanan değişken

Pis dökme varyantında, olumsuz renk ilkin tamamen tuval üstüne dökülür ve gerektiği şeklinde boya bıçağıyla eşit olarak dağıtılır (kenarları ihmal etmeyin). Hemen sonra silikon hasım ile boyalar bir bir, uzunlamasına yahut kanvas süresince (ve dolayısıyla olumsuz renk) dökülür. Her şeyin doğru olması gerekmez, bir bir renk şeritleri hafifçe dalgalı bir halde uygulanabilir ve yeniden yeniden üst üste binebilir – bu çoğu zaman daha entresan desenler ve renk kombinasyonları ile sonuçlanır.

Akrilik döküm tekniği airswipe

En son renkler saç kurutma makinesi desteğiyle içten dışa doğru dikkatlice olumsuz renge dağıtılır. Bunu yapmanın en iyi yolu, soğuk havalı saç kurutma makinesi yahut soğuk hava fonksiyonlu ve düz aparatlı saç kurutma makinesi kullanmaktır (lütfen bu kafanızı karıştırmayın… maalesef aparat videomuzda noksan – olması imkansız) Bulunamaz ;)) Sadece, bir ek ile bu oldukca daha kolaydır ve bu biçimde daha güzel gradyanlar oluşturabilirsiniz.

Akrilik Dökme tekniği Airswipe ile ihtimaller içinde kombinasyonlar

Bilhassa daha büyük tuvallerde, bir tuvale birkaç AirSwipe yürütmek ve peşinden saç kurutma makinesi ile bu tarz şeyleri birbirine akıtmak yahut aradaki olumsuz renkle görsel olarak ayırmak da oldukca cazibeli. Normal olarak öteki dökme tekniklerini de kullanabilir ve birleştirebilirsiniz. Hayal gücünün ve olasılıkların sınırı yoktur ve akrilik dökümde daima olduğu şeklinde her fotoğraf benzersizdir.

Sen de bir adet daha istiyorsun Akrilik dökme tekniği tecrübe etmek? Hal böyle olunca Değişik Dökme Teknikleri Anlatılıyor yazımıza göz atmanızı ve «Ağaç Halkası» temalı yazımızı ve videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Umarız deneylerinizden keyif alırsınız!

Akrilik dökme tekniği airswipe kanvasSource bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz